صفحه نخست >> چهره ها تعداد نظرات: 0

«کتايون رياحي» از نگاه دوستان اش!

در «شام آخر» با خانم رياحي همبازي بودم، بسيار دوست داشتم اين همراهي ادامه پيدا مي‌کرد اما ايشان متاسفانه بنا به دلخواه شخصي‌شان از سينما و تلويزيون فاصله گرفتند و از اين اتفاق بسيار متاسفم.

کد خبر: 4351

برترين ها/ هانيه توسلي: رياحي هنرمند همراهي است

در «شام آخر» با خانم رياحي همبازي بودم، بسيار دوست داشتم اين همراهي ادامه پيدا مي‌کرد اما ايشان متاسفانه بنا به دلخواه شخصي‌شان از سينما و تلويزيون فاصله گرفتند و از اين اتفاق بسيار متاسفم.

در سينما بازيگرهاي خانمي که با هم همبازي مي‌شوند سعي مي‌کنند به گونه‌اي برخورد کنند که فقط خودشان به چشم بيايند اما واقعا در اين فيلم ايشان احساس رقابت با من نداشتند و آنقدر فضا دوستانه بود که ما به سختي مي‌توانستيم حالت‌هاي خصمانه‌اي که مجبور بوديم در فيلم ايفا کنيم را به تصوير بکشيم. خانم رياحي سعي مي‌کنند تجربيات‌شان را با دوستان همبازي‌شان به اشتراک بگذارند که اين مسئله به روح بزرگ‌شان برمي‌گردد.

طرفداران بسياري دارند و مي‌دانم که همواره اين طرفداران برقرار خواهند بود و با کار نکردن ايشان طرفداران‌شان نه تنها از بين نمي‌روند که کم هم نمي‌شوند. من مطمئن هستم، ايشان اگر بخواهند همين حالا هم مي‌توانند به سينما برگردند و بدرخشند و مطمئن‌تر هستم کارگردانان زيادي از نبود ايشان در سينما احساس خلأ مي‌کنند. اميدوارم که دوباره با ايشان همبازي شوم و اخلاق حرفه‌اي واقعي را در کنارشان تمرين کنم.

کتايون رياحي از آن دست بازيگراني است که هرگز نياز نداشته است براي ديده شدن دست به کارهاي غيرعادي بزنند. ايشان با متانت کارشان را کرده اند و آن گونه که شايسته‌‌شان بوده ديده شده و به هنرشان احترام گذاشته شده است. اميدواريم که ايشان پس از مدتي استراحت که گفته بودند به آن نياز دارند دوباره به خانواده سينما برگردند. در کنار کارهاي انسان‌دوستانه‌اي که انجام مي‌دهند به فعاليت‌هاي هنري‌شان هم برسند تا همه از حضورشان لذت ببرند و استفاده کنند.

گوهر خيرانديش: سينما به هنرمندي مانند رياحي به خود مي‌بالد

خانم کتايون رياحي، بانوي هنرمند و بازيگر تلويزيون و سينما هستند. آشنايي من با ايشان به زمان‌هاي قديمي برمي‌گردد که کارهاي ايشان را مي‌ديدم و با ايشان همبازي نشدم تا فيلم «دعوت» ساخته آقاي حاتمي‌کيا که در يکي از اپيزود‌ها با ايشان بازي کردم. آرامش، صبوري، وقار و بازي‌شان همه را به احترام به ايشان وامي‌داشت. با اينکه يکي، دو صحنه با ايشان بازي داشتم اما لذت بازي با ايشان در ذهن من ماندگار هست و برايم تداعي‌کننده زني با قلب مهربان، بزرگ و بيش از همه صبور و آرام است.
ايشان مديريت بنياد نيکوکاري کمک (کيش مهر کتايون) که حامي کودکان ناشنواي نيازمند کاشت حلزوني گوش است را برعهده دارند و در مراسمي براي بنياد هنرمندان را دعوت کردند که من هم به آنجا رفتم. اين مراسم براي پدر و مادرها و افراد ديگري که با اين کودکان ارتباط داشتند، بود و اطلاعات لازم را در اختيار آنها مي‌گذاشت. در آنجا با احترام و توجهي که به بازيگران داشتند و نظارتي که بر امور مي‌کردند، فضاي خوبي را فراهم کردند. چند وقتي است ايشان از عرصه بازيگري دور هستند و فعاليتي ندارند اما ديدم که فعاليت‌هاي عام‌المنفعه و خيرخواهانه انجام مي‌دهند.

من مي‌بالم که بازيگران ما منهاي توانايي بازيگري مي‌توانند منبع انرژي براي کارهاي خيرخواهانه هم باشند و وقتي مي‌ديدم ايشان از موقعيت و شهرتي که دارند براي کارهايي انسان‌دوستانه و خيرخواهانه بهره مي‌برند، واقعا لذت بردم. بازي درخشان و چهره زيباي ايشان در نقش زليخا در سريال يوسف (ع) در اذهان مردم ماندگار است و ايشان از اين وجهه براي حرکت‌هاي خيرخواهانه استفاده مي‌کنند.
خداوند به ايشان سلامتي بدهد و تا هر زماني که دوست دارند و در هر عرصه‌اي که مي‌خواهند فعاليت کنند. آرزوي توفيق براي‌شان دارم.

مصطفي زماني: کتايون رياحي به معناي واقعي هنرمند است

من افتخار داشتم در سريال «يوسف پيامبر» در کنار خانم رياحي باشم، ايشان به تمامي معنا انسان شريف و هنرمند برجسته‌اي هستند. هميشه روحيات ايشان را سر صحنه فيلمبرداري تحسين مي‌کردم، نه‌تنها خودشان به خوبي از پس نقش‌شان برمي‌آمدند که به بازيگرهاي ديگر هم کمک مي‌کردند تا بتوانند به خوبي از پس کارشان برآيند. خانم رياحي که در اين سريال پارتنر اصلي من به حساب مي‌آمدند تمام مدت تلاش مي‌کردند در سکانس‌هايي که حتي حضور هم ندارند به من کمک کنند تا بتوانم به خوبي نقش «يوسف» را بازي کنم.

اخلاق حرفه‌اي يکي از مباحثي است که من واقعا با همکاري با ايشان آموختم. به‌موقع سر ضبط حاضر مي‌شدند و نکته جالب اين است که در مدت طولاني که با هم بوديم، اگر ناملايماتي هم وجود داشت ايشان هرگز عصباني نمي‌شدند و خستگي نمي‌توانست باعث شود با همکاران بد برخورد کنند. ايشان از لحاظ کارهاي خيريه نيز بسيار پيشقدم هستند و براي کارهاي خيريه به شکل کاملا داوطلبانه حاضر مي‌شوند و طرفداران خود را تشويق مي‌کنند که براي کارهاي خير اقدام کنند.

مدتي است که سينما و تلويزيون از حضورشان محروم است و اين بانوي هنرمند و خوش‌سيما در کيش ايران خلوتي گزيده و مشغول نوشتن است، هنرمنداني همچون خانم رياحي حيف است که سينما و تلويزيون را از حضور خود بي‌نصيب بگذارند و مطمئنا طرفداران ايشان هم ديگر طاقت دوري از اين هنرمند عزيز را ندارند، اميدوارم هرچه زودتر ايشان را مانند گذشته پرکار و پررنگ ببينيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر