صفحه نخست >> پزشکی،سلامت،درمان،بیماری تعداد نظرات: 0

درمان بیماری نارسایی کلیه

کد خبر: 70889

گر در مورد نارسایی مزمن کلیوی و همچنین دیالیز نیاز به اطلاعات بیشتر دارید این بخش از سایت دکتر سلام را مطالعه کنید. از دست دادن فعالیت و عملکرد کلیه در طی یک دوره زمانی کوتاه مدت کمتر از 3 ماه را نارسائی حاد کلیوی گویند در صورتیکه بیش از 3 ماه به طول بیانجامد نارسائی مزمن کلیوی گفته می‌شود. نارسائی حاد کلیوی با درمان مناسب معمولاً قابل برگشت می‌باشد در حالیکه در نارسائی کلیوی برگشت پذیر نمی‌باشد . بیماران با نارسایی مزمن کلیوی نیاز به استفاده از درمان‌های جایگزین کلیوی (همودیالیز، دیالیز صفاقی، پیوند کلیه) تا پایان عمر هستند.

علایم: بیمارانی که کلیه آنها از کار افتاده است در اکثر ارگانهای بدن دچار عوارض می‌شوند. این علایم شامل: ضعف و خستگی، حساسیت به سرما، کم خونی، افزایش حساسیت به خونریزی، خارش، خشکی پوست، پوسته پوسته شدن، تهوع، استفراغ، زخم معده، خونریزی معده، افزایش فشار خون، افزایش سکته‌های مغزی، افزایش سکته قلبی، تورم دور چشم، تجمع آب اضافی در ریه، ناتوانی جنسی و …
 
تشخیص نارسایی کلیوی : 
با آزمایش خون و اندازه‌گیری میزان کراتینین و محاسبه کلیرانس کراتینین می‌باشد. همچنین سونوگرافی و سایر بررسی‌های پاراکلینیک به کمک می‌آید. در مبتلایان به نارسایی حاد کلیه وقتی که کلیرانس کراتینین کلیه به کمتر از 20 – 15 میلی‌لیتر در دقیقه کاهش می‌یابد درمان جایگزین کلیوی شروع می‌شود.
درمان بیماری نارسایی کلیوی: 
استفاده از یک روش دیالیز (همودیالیز یا دیالیز صفاقی) برای برقراری تعادل آب و الکترولیت‌های بدن و دفع سموم از بدن ضروری می‌باشد. همچنین این بیماران نیاز به دریافت دارو نیز دارند. در صورتیکه بیمار شرایط لازم برای پیوند کلیه را داشته باشد، در لیست انتظار پیوند قرار می‌گیرد.
دیالیز: فرآیندی است که در تصفیه خون بیماران دچار نارسایی کلیه استفاده می‌شود.
انواع دیالیز: همودیالیز شایع‌ترین روش درمان جایگزین کلیه در بیماران کلیوی می‌باشد. در این روش خون، از یک مسیر عروقی به درون دستگاه دیالیز پمپ می‌گردد. خون از درون صافی دیالیز گذشته و در سمت مقابل، مایع دیالیز که حاوی کلراید سدیم، بی‌کربنات و غلظتهای مختلفی از پتاسیم است، حرکت می‌کند. بطور متوسط هر بیمار به 4 ساعت دیالیز به صورت سه بار در هفته نیاز دارد.
دیالیز صفاقی: یکی از شیوه‌های درمان جایگزینی کلیه است که تقریبا از دو دهه پیش به دلیل سهولت و مناسب بودن رواج فزاینده‌ای یافته است. در دیالیز صفاقی، غشای صفاق به عنوان یک صافی عمل می‌کند و نیاز به خروج خون از بدن نمی‌باشد. کلیه مراحل انجام دیالیز در منزل بیمار صورت می پذیرد و بیمار برای چکاپ ماهیانه به بخش دیالیز صفاقی مراجعه می‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر