صفحه نخست >> پزشکی،سلامت،درمان،بیماری تعداد نظرات: 0

مالاریا

علائم بالینی «مالاریا» و توصیه های پزشکی

لیست علادئم بالینی مالاریا را برایتان آورده ایم که مهمترین آنها تب و لرز و سردرد شدید است،بصورتیکه در سه روز متوالی، یک روز تب دارد و یک روز ندارد . در صورت مشاهده این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید

کد خبر: 70794

لیست علادئم بالینی مالاریا را برایتان آورده ایم که مهمترین آنها تب و لرز و سردرد شدید است،بصورتیکه در سه روز متوالی، یک روز تب دارد و یک روز ندارد . در صورت مشاهده این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید

 

2542

یک متخصص بیماری های عفونی می گوید: انگل های مالاریای انسانی گونه هایی هستند که چرخه غیر جنسی آنها در گلبولهای قرمز مهره داران و چرخه جنسی آنها در بدن پشه ایجاد می شود.

دکتر مسعود مردانی در گفتگو با  مجله پزشکی دکتر سلام،  اظهار می‌کند: این بیماری شامل تب های متناوب روزانه سه به یک و چهار به یک است. تب روزانه سه به یک یعنی بیمار روز اول تب دارد، روز دوم تب ندارد و روز سوم مجددا تب را تجربه می کند.

وی با اشاره به این که زمانی این بیماری در ایران شایع ترین بیماری عفونی تلقی می شد، ادامه می دهد: ولی در حال حاضر به دلیل رشد شبکه ها و زیرساخت های بهداشتی و درمانی، گزش انگل مالاریا در بدن پشه و انتقال آن به بدن انسان به جز 4 استان در معرض خطر، کاملا کنترل شده است. این چهار استان نیز شامل سیستان و بلوچستانف هرمزگان، کرمان و جنوب استان خراسان است.

به عقیده دکتر مردانی اگر پشه آنوفل با فردی که مبتلا به مالاریا است و تب و لرز دارد، مواجه شده و او را نیش بزند، مبتلا به مالاریا خواهد شد و به راحتی می تواند این بیماری را به دیگران نیز انتقال دهد.

دکتر مردانی با بیان این که در آبهای راکد، پشت سدها و در برکه ها و باتلاق ها تخم این پشه رشد می کند، ادامه می دهد: بیماران مبتلا به مالاریا روز اول لرز دارند یعنی یک لرز تکان دهنده، و بعد از آن دچار تب شدید می شوند. ضعف و بی حالی به همراه سردرد شدید هم از علائم دیگر بیماری است. در این حالت بیمار ناچار به خوابیدن است و بعد از پایان خواب حال بهتری دارد. ولی دو تا سه روز بعد بر اساس نوع مالاریا این علائم تکرار می شود.

احساس سرما استفراغ مکرر تب درمان بیماری مالاریا زش پشه آنوفل علایم بیماری مالاریا لرز و تعریق

نظرات بینندگان

ارسال نظر