صفحه نخست >> پزشکی،سلامت،درمان،بیماری تعداد نظرات: 0

سنگ سازی دائم کلیه و راه درمان

هر کسی در زندگی‌اش یکبار سنگ کلیه دفع کند؛ لازم است تحت نظر پزشک اورولوژی باشد و دفع سنگ بیش از یکبار نیاز به بررسی متابولیک، ضروری به نظر می رسد. معمولا بیش از 80 درصد سنگ سازی کلیه بدون علت است.

کد خبر: 70681

تشکیل سنگ های کلسیمی در کلیه های سنگ ساز شیوع بیشتری دارد؛کسانی که قبلا سنگ کلیه داشته اند،مراقب سنگ ها بعدی و دردهای بعدی آن باشند

 

سنگ کلیه جزء بیماری‌هایی است که امکان عود مجد سنگ برای هر فرد وجود دارد، هر کس که یکبار سنگ کلیه تولید و دفع کند، سنگ ساز نیست ولی مستعد سنگ سازی مجدد است و ممکن است در سال 1-2 بار دفع سنگ کلیه را تجربه کند.

دکتر محمد رضا نوروزی، فوق تخصص اورولوژی گفت: هر کسی در زندگی‌اش یکبار سنگ کلیه دفع کند؛ لازم است تحت  نظر پزشک اورولوژی باشد و دفع سنگ بیش از یکبار نیاز به بررسی متابولیک، ضروری به نظر می رسد. معمولا بیش از 80 درصد سنگ سازی کلیه بدون علت است.

 

 

دکتر نوروزی ادامه داد: فردی که بطور مکرر سنگ سازی دارد، نیاز به انجام آزمایشاتی در زمینه میزان دفع کلسیم، اسیداوریک و منیزیم در ادرار 24 ساعته است.
علاوه بر این غده پاراتیروئید که کار تنظیم کلسیم بدن و رسوب آن روی استخوانها را بر عهده دارد ممکن است دچار مشکل شود و به بیماری‌ هایپر پاراتیروئید مبتلا باشد که در این بیماری هورمون pghزیاد و ترشح می شود که در پی آن کلسیم زیاد از استخوانها برداشت می شود و در این حالت علاوه بر اینکه فرد مستعد به ابتلا به پوکی استخوان می شود، افزایش میزان کلسیم در خون و اشباع شدن آن احتمال سنگ سازی را بالا می برد.
این فوق تخصص اورولوژی بیان کرد: در مورد افرادی که سنگ سازی کلیه دارند، بررسی‌های منظم از نظر محدودیت در مصرف نمک، میزان مصرف مایعات و دفع ادرار و میزان تعریق بدن، ضروری است. به علاوه در برخی از افراد که سنگ سازی مکرر دارند ممکن است سنگ بزرگ بدون حرکت در کلیه ساخته شود و فرد هیچگونه احساس دردی نداشته باشد، بنابراین تنها درد علامت وجود سنگ نیست و لازم است افراد سنگ ساز، هر 6 ماه یکبار جهت انجام بررسی‌هایی از قبیل سونوگرافی، تصویربرداری رنگی و… معاینه شود.

دکتر نوروزی در پایان تاکید کرد: افرادی که به جهت سنگ کلیه، تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، لازم است حداقل سالی 2 بار در فواصل زمانی معین،‌تحت معاینه قرار گیرند و در پایان مصرف آب فراوان به بیمارانی که حتی یکبار دفع سنگ داشته‌اند، ساده ترین توصیه پزشکی است.

ادرار خونی افرافراد مستعد ابتلا به سنگ کلیه بروز سنگ کلیه به وجود آمدن سنگ کلیه درد سنگ کلیه علائم و نشانه های سنگ کلیه علل بوجود امدن سنگ کلیه مجرای ادراری

نظرات بینندگان

ارسال نظر