صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

ثروتمندترين مالکان باشگاه فوتبال دنيا+عکس

کد خبر: 8388

برترين ها/ بسياري از آدم هاي کره زمين با روياي فوتباليست شدن بزرگ مي شوند. تعدادي از آنها اين رويا را تحقق مي بخشند و ديگران نيز تلاش مي کنند تا اين شانس را داشته باشند که در قامت مربي، خبرنگار يا حتي مخاطب جدي همچنان درگير اين رشته محبوب ورزشي بمانند.
در اين بين گروه ديگري نيز هستند که صاحب ثروت زيادي شده اند و مي توانند بازگشت رويايي تري به ورزش مورد علاقه شان داشته باشند. البته که هزينه گزاف اين آقازاده هاي فوتبالي، در صنايع ديگر بازخورد مالي به مراتب بهتري براي آنها خواهد داشت اما شيريني و شهرت فوتبال، در هيچ زمينه ديگري به اين سادگي به دست نمي آيد. پس بيهوده نيست که مستطيل هاي سبز صفردار، اين روزها به شدت براي خريد يک تيم در مستطيل سبز هزينه مي شوند.

کارلوس سليم هلو
براي چهار سال پياپي، با کنار زدن بيل گيتس تبديل به ثروتمندترين فرد کره زمين شده بود اما سرانجام در سال 2014 بار ديگر به رده دوم جدول پولدارترين هاي دنيا بازگشت.
به نظر مي رسد تفاوت بزرگ سليم و گيتيس، ميزان علاقه به فوتبال باشد. اين مولتي ميلياردر مکزيکي که اولين بار از طريق سرمايه گذاري در شبکه هاي مخابراتي به ثروت رسيد، حالا ثروتي نزديک به 72 ميليارد دلار دارد.
او به فوتبال علاقمند است اما تاکيد کرده که قصد ندارد براي باشگاه هاي خارجي هزينه کند. کارلوس باشگاه پاچوکاي کشور مکزيک را خريده و البته به عنوان اسپانسر به باشگاه لئون اين کشور نيز کمک مالي مي کند. او ثروتمندترين فرد حاضر در دنياي فوتبال محسوب مي شود.

منصور بن زايد آل نهيان
ماليک بزرگترين کمپاني برج سازي در جهان و سهامدار عمده دو کمپاني بزرگ اتصالات و اتحاد اير ويز، از سال 2008 مالکيت باشگاه منچسترسيتي را برعتهده دارد. شيخ منصور سابقه ورزشي نيز دارد و در تعدادي از پيست هاي اسب دواني خاورميانه رده اول را به دست آورده است.
او در فاصله سال هاي 2008 تا 2013، روي هم يک ميليارد دلار براي باشگاه شهر منچستر هزينه کرد تا آنها بتوانند دو قهرماني در رقابت هاي ليگ جزيره به دست بياورند.
هزينه هاي زياد او که موجب بر هم خوردن بازار نيز شده بود، با اتهام نقض فيرپلي مالي از سوي فيفا مواجه شد تا اين تيم نتواند در تابستان گذشته بازيکنان زيادي را خريداري کند.

ناصر الخليفي
عضو سابق تيم ملي تنيس ديوس کاپ کشور قطر، به جاي خرج کردن پول هايش در اين ورزش، به سراغ دومين ورزش محبوبش رفت و در اکتبر 2011، باشگاه پاري سن ژرمن را خريداري کرد.
او در ابتدا برنامه اي پنج ساله را براي باشگاهش تنظيم کرد که براساس آن قرار بود پي اس جي تبديل به بهترين باشگاه اروپايي شود. يک سال بعد از ورود مرد 16 ميليارد دلاري، پاريسي ها توانستند قهرماني رقابت هاي لوشامپيونه را به دست بياورند.
آنها با خريدهاي بزرگي مثل بکام و زلاتان به دوره تازه اي از حيات شان رسيدند و قهرماني فرانسه را در سال گذشته نيز تکرار کردند. ناصر مالک مجموعه شبکه هاي تلويزيوني بي اين اسپورت نيز هست؛ شبکه اي که 22 کانال با محوريت ورزش دارد.

لاکشمي مينال
ثروتمندترين آسيايي دنيا، با مديريت بزرگترين کارخانه فولاد در جهان به شهرت رسيد و بعدتر با خريد باشگاه لندني کيوپي آر، اين شهرت را تقويت کرد. اين ثروتمند هندي، سهامدار بزرگترين بانک هند و تعدادي از بانک هاي کشور انگلستان نيز هست و به عنوان مدير اجرايي و غيراجرايي در بسياري از کشورهاي دنيا حضور فعال دارد.
دوران حضور اين فرد هندي باشگاه کويينز پارک رنجرز دوران نسبتا عجيبي بوده است. او خريدهاي زيادي براي اين باشگاه انجام داده اما اين خريدها بيشتر بازيکنان مسن هستند و نتوانسته اند کارايي خاصي براي کيو پي آر داشته باشند.

رينات اخمتوف
معدن، بانکداري، برق و املاک، تنها بخشي از حوزه هايي هستند که اخمتوف در اين سال ها از طريق آنها به سرمايه اي نزديک به 15 ميليارد يورو دست پيدا کرده است. اين چهره شناخته شده اوکرايني، علاقه اي به صرف سرمايه اش براي باشگاه هاي مطرح نشان نداده و ترجيح داده در کشور اوکراين دست به سرمايه گذاري فوتبالي بزند.
او باشگاه شاختار دونتسک را خريداري کرده و طي چند سال آن را به بهترين باشگاهاوکراين و يکي از باشگاه هاي خوب اروپايي تبديل کرده است. البته هواداران شاختار معتقدند او بلندپروازي هاي لازم براي کور کردن چشم بازار را ندارد.

سليمان کريموف
برخلاف بسياري از چهره هاي متمول روسيه که ترجيح مي دهند سرمايه گذاري ورزشي را در خارج از اين کشور دنبال کنند، سليمان کريموف تلاش کرد تا در خود داغستان براي فوتبال خرج هاي کلاني انجام بدهد.
ميلياردر روسي که ثروتي بالغ بر 7 ميليارد دلار دارد، در سال 2011 به فوتبال وارد شد و باشگاه آنژي ماخاچ قلعه روسيه را خريد. او با دستمزد 20 ميليوني سامي اتوئو را تبديل به پردرآمدترين فوتباليست جهان کرد و مهره هايي مثل ويليان و ترائوره را هم براي باشگاهش خريد.
خيلي زود معلوم شد چرا روس ها ترجيح مي دهند در خارج از کشور خودشان سرمايه گذاري کنند. سليمان زير فشار شديد داخلي هايي قرار گرفت که معتقد بودند اين پول ها به جاي فوتبال بايد در حوزه هاي ديگري هزينه شوند. او از فوتبال خسته شد و باشگاه آنژي نيز بعد از مدتي کوتاه تا مرز فروپاشي پيش رفت.

گليزرها
در فاصله سال هاي 2003 تا 2005 خانواده گليزر پروسه خريد باشگاه منچستريونايتد را تکميل کردند و وعده به پايان رسيدن بحران هاي مالي در اين باشگاه بزرگ را دادند.
کمي بعد از ورود اين خانواده به باشگاه، قيمت بليت هاي ورزشگاه افزايش يافت تا اولين موج هاي اعتراضي به اين خانواده شکل بگيرد. چند سال بعد و بعد از انفعال نقل و انتقالات، شعار ال يو اچ جي (عاشق يونايتد، متنفر از گليزرها!) روي سکوهاي اولدترافورد شکل گرفت اما فرگوسن با حمايتش از گليزرها اين آتش را خاموش کرد.
مالکوم گليزر مدتي قبل از فوتش، با توجه به گزارش هاي مالي به چهره محبوبي در ميان منچستري ها تبديل شد. خانواده او هنوز هم مالک باشگاه هستند.

رومن آبراموويچ
از زمان خريد باشگاه چلسي در سال 2003 تبديل به يکي از شناخته شده ترين چهره هاي تاريخ روسيه شد. آبرا در دوراهي انتخاب چلسي و تاتنهام، باشگاه آبي را انتخاب کرد تا تحولي بنيادين را در آن سامان بخشد.
اتو به محض ورود به لندن، مورينيو را به عنوان مربي انتخاب کرد و ستاره هاي زيادي را نيز براي چلسي خريد. رومن تا به امروز نزديک به 800 ميليون پوند براي باشگاه چلسي هزينه کرده و توانسته قهرماني در ليگ برتر و ليگ قهرمانان را با اين باشگاه تجربه کند.
او بدون استثنا در همه بازي هاي چلسي در جايگاه ويژه حضور دارد و حتي در جلسه هاي تمريني تيم نيز حاضر مي شود.

اريک توهير
او اگرچه سابقه اي شخصي در ورزش ندارد اما حالا ديگ ربه واسطه همه سال هاي حضور در رأس تيم هاي مختلفي که خريداري کرده، يک چهره ورزشي به شمار مي رود. شايد به همين خاطر باشد که او برخلاف بسياري از همتايشانش، علاقه اي به انجام خريدهاي فوق گرانقيمت ندارد.
خيلي ها تصور مي کردندتوهير که حداقل 4 ميليارد دلار سرمايه دارد، بعد از خريد اينتر اين باشگاه را يکباره به رنسانس مي رساند اما حقيقت اين است که او به جاي انتخاب روش خلق الساعه قصد دارد کارهاي زيربنايي را در اين باشگاه سرعت ببخشد و از انجام خريدهايي که نهايتا ممکن است يک يا دو سال در ترکيب اينتر بدرخشند و مشکل بزرگ اين باشگاه را به صورت مقطعي حل کنند، بپرهيزد.

شاهد خان
اين تاجر پاکستاني - آمريکايي، تيم داري را از سال 2011 در فلوريداي آمريکا آغاز کرد. او باشاه جکسونويل جاگوارز را خريد و حدود دو سال بعد، به سراغ يک خريد به مراتب بزرگتر رفت. شاهد خان با هزينه اي 200 ميليون پوندي باشگاه لندني فولام را خريداري کرد.
اين مرد 63 ساله که البته بسيار جوان تر نشان مي دهد، قصد دارد به کمک ثروت 4 ميليارد دلاري اش، فولام را به سطح اول فوتبال جزيره برگرداند. او در اقدامي عجيب مجسمه مايکل جکسون را در اطراف باشگاه نصب کرده است!

ديتمار هوپ
او که در کودکي در تيم هاي پايه باشگاه هوفنهايم بازي کرده بود، اين بگشاه را در زمان حضور در دسته هاي پايين تر خريد و آن را با يک برنامه حساب شده به بوندس ليگا رساند.
آنها تحت مالکيت هوپ از دسته چهارم بوندس ليگا به ليگ اول اين کشو ررسيدند و حتي قهرماني نيم فصل را نيز تجربه کردند. اوکه سالانه 500 ميليون دلار درآمد دارد، در سال 2012 يک ورزشگاه براي باشگاه هوفنهايم ساخت.

مايک اشلي
اولين فروشگاه ورزشي اش را در سال 1980 افتتاح کرد و به شکل باورناپذيري در مسير پيشرفت مالي قرار گرفت. سابقه پر و پيمان او در ورزش کشتي کج و البته هيکل درشتش، همواره دستاويزي است براي هواداران تيم هاي رقيب نيوکاسل تا خشونت بازيکنان اين تيم را به سخره بگيرند.
ميک نزديک به 6 ميليارد دلار ثروت دارد و البته علاقه عجيبي به ثبات پيدا کرده است. او حتي در بدترين شرايط نيز دست از حمايت آلن پاردو برنمي دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر