صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

چند سال بعد مي‌فهميم کي‌روش که بود

مرتضي محصص از کارشناسان و مدرسان فوتبال معتقد است که نبايد انتقادها به نحوي باشد که بخواهد به فرد يا افراد خاصي توهين شود. محصص گفت: مورينيو هم در ليگ انگليس با خيلي مربي ها اختلاف نظر دارد اما هيچ وقت اتفاق نيفتاده که بخواهند به هم بي احترامي کنند.

کد خبر: 8142

ورزش 3/ مرتضي محصص از کارشناسان و مدرسان فوتبال معتقد است که نبايد انتقادها به نحوي باشد که بخواهد به فرد يا افراد خاصي توهين شود.
محصص گفت: مورينيو هم در ليگ انگليس با خيلي مربي ها اختلاف نظر دارد اما هيچ وقت اتفاق نيفتاده که بخواهند به هم بي احترامي کنند.
جامعه بزرگ فوتبال
من فکر مي‌ کنم جامعه مربيان فوتبال در تمام دنيا بعد از پيدايش اينترنت به صورت يک خانواده بزرگ درآمده است که نتايج و کارنامه و فلسفه هر کس براي بقيه مشخص است و چه مربي در آسيا باشد، چه در آفريقا و اروپا و چه در آمريکا مي‌ توانند با هم ارتباط برقرار کنند و از تجربيات هم استفاده کنند.
مورينيو هم در انگليس از مربيان انتقاد مي‌کند
در يک خانواده بزرگ اختلاف نظر هم وجود دارد، مورينيو هم در ليگ انگليس خيلي از مربي ها را قبول ندارد. منظورم اين است که با آنها اختلاف نظر دارد، اما انتقاد با بي احترامي فرق مي‌ کند. دليل ندارد همه مربيان ايراني با تفکرات کي‌روش موافق باشند. هيچ چيز در فوتبال مطلق نيست. دليلي ندارد کسي که حرفي را مي‌ زند کاملا درست باشد و هيچ کس با او اختلاف نظر نداشته باشد. مربيان ليگ ما بايد فراتر از ليگ و ايران به فوتبال نگاه کنند و به دنبال شناخت فوتبال روز دنيا بروند.
کي‌روش در جام‌جهاني و آسيا خوب نتيجه گرفته
زماني که من در آمريکا تحصيل مي‌ کردم، ياد گرفتم که هيچ وقت نبايد به قابليت و شخصيت فرد ديگري بي احترامي کنم. مربيان ما هم بايد بيشتر حوصله کنند، براي پيشرفت خودشان از عقايد مربيان برتر فوتبال استفاده کنند و يکسويه به مسائل نگه نکنند. بالاخره کي‌روش يک روز از فوتبال ما مي‌ رود اما هيچ نمي‌ تواند منکر اين مساله شود که او مربي بزرگي است و به عقيده من با تيم‌ملي در آسيا و جام‌جهاني موفق بوده است. چند سال بعد از رفتن کي‌روش ما مي‌ فهميم که اين روشي که او در فوتبال ايران به وجود آورد که دفاع منسجم و ضدحمله است، چه کمک بزرگي به فوتبال ما مي‌ کند.
من باور نمي‌ کنم که مربيان ايراني مغرضانه انتقاد کنند
من باور نمي‌ کنم که مربيان ايراني به غير از دلسوزي بخواهند حرف ديگري عليه کي‌روش بزنند که مغرضانه باشد. ما بايد الگوي رفتاري بازيکنان و مربيان جوان تر باشيم. به زودي مسابقات مقدماتي جام‌جهاني آمريکا آغاز مي‌ شود و مهمتر از بحث تاکتيکي و استراتژيک، منش و رفتار مربيان و بازيکنان ماست.
به جاي تضعيف از دانش کي‌روش استفاده کنيم
بايد اين مسائل را فراموش کنيم و از دانش و آگاهي کي‌روش استفاده کنيم. بهتر است مربيان ما يک کم به جايي اينکه تنها نقاط ضعف را نگاه کنند، بيايند به نيمه پر ليوان نگاه کنند. تصميم ماندن و رفتن کي‌روش برعهده خود ايشان است و من اميدوارم که او حداقل دو، سه سال ديگر در فوتبال ما باشد تا ما بتوانيم از قابليت ها او استفاده کنيم. در ديدارهاي آسيايي فشار زيادي روي بازيکنان و مربيان ايراني بود و ما با بدشانسي کامل عليرغم تمام توانايي هايمان از جام حذف شديم. براي همين بايد يک کم به کي‌روش فرصت بدهيم تا در بازگشت از او استفاده کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر