صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

آخرين وضعيت سرمربي تيم ملي ايران/ کي‌روش مي‌تواند توافقي جدا شود!

رئيس فدراسيون فوتبال ايران آخرين وضعيت قرارداد کارلوس کي‌روش با تيم ملي را تشريح کرد و گفت: کي‌روش درخواست کرد که اگر ما نتوانيم امکانات لازم را فراهم کنيم قراردادش را به صورت توافقي فسخ کند.

کد خبر: 8138

مهر/ رئيس فدراسيون فوتبال ايران آخرين وضعيت قرارداد کارلوس کي‌روش با تيم ملي را تشريح کرد و گفت: کي‌روش درخواست کرد که اگر ما نتوانيم امکانات لازم را فراهم کنيم قراردادش را به صورت توافقي فسخ کند.
علي کفاشيان درباره جلسه‌اش با کارلوس کي‌روش، ضمن بيان مطلب فوق اظهار کرد: من برنامه جام جهاني بعدي و صعود به اين مسابقات را از کارلوس کي‌روش خواستم. همان طور که خودتان در جام ملتهاي آسيا ديديد همه تيم ها آماده اند و حاشيه امني براي هيچ کدام از تيم ها وجود ندارد.
وي افزود: بعد از جام جهاني برزيل ما قراردادي را با کارلوس کي‌روش امضا کرديم و او موظف است تا جام جهاني روسيه هدايت تيم ملي را برعهده داشته باشد. با اين حال کي‌روش بعد از جام ملتهاي آسيا از کند بودن روند سرمايه گذاري فوتبال و فراهم نشدن امکانات اظهار نگراني شديدي کرده است. کي‌روش به ما گفت اگر شرايط به همين شکل باشد نمي تواند ادامه بدهد.
رئيس فدراسيون فوتبال ايران با تاکيد بر اينکه کي‌روش پس از مرخصي چند روزه به ايران بازمي گردد، گفت: اولين برنامه تيم ملي حضور در کشور سوئد و بازي با تيم ملي فوتبال اين کشور و کشور شيلي است. با اين حال همان طور که گفتم تمام نگراني کي روش اين است که فدراسيون نتواند امکانات را فراهم کند.
وي در پاسخ به اين سئوال که آيا کارلوس کي‌روش درخواست کرده که به صورت توافقي از تيم ملي جدا شود، گفت: بله، ايشان چنين چيزي را عنوان کردند ولي مشروط به اينکه ما نتوانيم امکانات را فراهم کنيم. در صورتي که فدراسيون نتواند کار تيم ملي را پيش ببرد و امکانات مورد نياز را فراهم کند، کي‌روش به صورت توافقي جدا مي‌شود.
علي کفاشيان در ادامه در مورد حمايت‌هاي مالي که بايد از فدراسيون صورت بگيرد، افزود: اصولا در همه کشورها که فوتبال جايگاه خاصي بين هواداران دارد، دولت‌ها به تيم‌هاي ملي کمک مي‌کند. امروز فدراسيون فوتبال با بحران مالي شديدي روبروست زيرا نه سازمان ملي توانسته حق پخش را کامل بگيرد، نه اسپانسر توان مالي پرداخت هزينه‌ها را دارد و نه حمايت‌هاي لازم از ما صورت مي‌گيرد.
وي با اشاره به اينکه اين عوامل در ضعيف کردن باشگاه‌ها، ليگ و فوتبال ايران تاثير گذار است، تصريح کرد: کي‌روش مردي باهوشي است و وقتي مي‌بيند فضاي روشني پيش روي آينده فوتبال نيست، چنين برخوردهايي را انجام مي‌دهد.
رئيس فدراسيون فوتبال اضافه کرد: همه کشورها بودجه لازم براي فوتبال را پرداخت مي‌کنند، البته بودجه مدنظرمان آنچنان زياد نبوده و معمولي است. اگر اين مبلغ به فدراسيون فوتبال داده شود کارها را طبق روال عادي پيش مي‌بريم و مطمئنا اگر از اين مرحله به خوبي عبور کرده و به جام جهاني صعود کنيم، در آمدهايمان بيش از هزينه‌ها خواهد بود.
وي بار ديگر تاکيد کرد که فدراسيون فوتبال تنها وظيفه آماده‌سازي تيم فوتبال بزرگسالان را ندارد و تيم‌ هاي اميد، جوانان و نوجوانان فوتسال، فوتبال ساحلي در دو بخش آقايان و بانوان را هم بايد اداره کند که اين تيم‌ها هزينه‌هاي بسياري را جهت آماده‌سازي نياز دارند.
کفاشيان يادآور شد: مطمئنا در اين شرايط برنامه‌ها امکانات و ايده‌هايي که کي‌روش جهت آماده‌سازي تيم ملي براي صعود به جام جهاني 2018 دارد، را نمي‌تواند فراهم کند و در اين خصوص با مشکلاتي روبرو خواهيم شد.
وي اضافه کرد: اين حق مردم و فوتبال کشور است که مسئولان بودجه لازم براي آماده‌سازي هرچه بهتر تيم هاي ملي را فراهم کنيم. خوشبختانه مردم ايران فوتبال شناس و فوتبال فهم هستند و به خوبي شرايط موجود را درک مي‌کند. شما ببنيد تيم ملي در جام ملت‌ها هرچند نتوانست به مرحله پاياني صعود کند اما همه از عملکرد ملي‌پوشان که در زمين مسابقه تمام سعي و تلاش خود را به کار بستند، راضي بودند.
رئيس فدراسيون فوتبال با اشاره به اينکه اگر تيم‌هاي ملي ايران اينگونه بازي کنند، همه از آنها راضي خواهند بود، ادامه داد: بودجه‌اي که لازم داريم مقطعي است زيرا با موفقيت در مسابقات مختلف از FIFA و AFC هزينه‌هايي را دريافت مي‌کنيم که اين منابع مالي در زمان جام جهاني بيشتر است. در حال حاضر حدود 8 تا 10 ميليارد حقوق هزينه‌ها و پاداش کادر فني و حدود 10 تا 15 ميليارد حداقل هزينه براي آماده‌سازي تيم ملي است.
وي در ادامه افزود: در کنار هزينه‌هاي حقوق، کادر فني و آماده‌سازي تيم ملي، بايد به فکر تامين هزينه‌هاي لازم براي رفع مشکلات زير ساختي هم باشيم. شما ببينيد سه سال است نتوانستيم زمين چمن کمپ تيم هاي ملي را به صورت زيرساختي تعمير کنيم و يا سالن بدنسازي هنوز کامل نشده است. وقتي حمايت مالي نمي‌شويم و اين موضوع توسط مربيان تيم ملي درک مي‌شود، آنها شرايط براي همکاري مناسب نمي‌دانند.
بودجه 25 ميليارد تومان در سال يعني 100 ميليارد در 4 سال آيا تنها براي صعود تيم ملي به جام جهاني است يا هدف رسيدن به مراحل بعدي جام جهاني و پيشرفت فوتبال؟ کفاشيان در پاسخ به اين پرسش اظهار کرد: تمام کشورهايي که علاقمندان به فوتبال آنها زياد هستند، بيشتر از اين هزينه مي‌کنند. شما ببينيد ژاپن 10 برابر بيش تر از ايران هزينه ساليانه فوتبالش است و تيم ملي اين کشور در جام ملت‌ها حذف مي‌شود. نيمي از کشورهاي عربي هم هزينه‌هاي‌شان چندين برابر ايران است زيرا مي‌خواهند خواسته‌هاي مردم خود را اجرايي کنند.
وي ادامه داد: مردم ايران دوست دارند تيم ملي با کشورهاي مطرح دنيا در ايران بازي کنند اما اين ديدارها هزينه هاي خاص خودش را دارد مطمئنا در مسير جام جهاني هم سال اول اين قدر هزينه دارد و سال هاي بعد از درآمدهايي که از FIFA و AFC داريم هزينه هايمان کاهش مي يابد. ضمن اينکه نمي توانيم برنامه ريزي هم نکنيم زيرا از کشورهاي ديگر عقب مي افتيم ما سعي و تلاشمان اين است که بهترين ها را براي تيم ملي داشته باشيم تا بازيکنان هم در زمين مسابقه بهترين عملکرد خود را ارائه داده و مردم هم راضي باشند.
رئيس فدراسيون فوتبال خاطرنشان کرد: وقتي يک شبکه تلويزيوني حق پخش بالايي را براي يک مسابقه فوتبال پرداخت مي کنند براي اين است که مردم دوست دارند، براي تماشاي آن بازي هزينه کنند. به همين دليل سرمايه گذاري روي فوتبال هيچ زمان نبايد متوقف شود.
وي در پاسخ به اين پرسش که آيا عملکرد کادر فني تيم ملي و اين تيم در جام ملت‌ها بررسي مي‌شود و علاوه بر توجه نقاط قوت معايب آن نيز به کادر فني عنوان خواهد شد؟، تصريح کرد: در اين مدت دو جلسه داشتيم و باز هم اين مسائل در کميته فني توسعه مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. ما نه تنها عملکرد تيم ملي در جام ملت‌ها بلکه عملکرد تيم اميد و ساير تيم‌هاي آن نيز در اين کميته مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد.
کفاشيان اضافه کرد: حتي کادر فني که قرار است براي جام جهاني ببنديم، نيز در اين کميته مورد بررسي قرار مي‌گيرد و اينکه آيا افراد مورد تاييد هستند يا نيستند هم در اين کميته مورد بحث قرار خواهد گرفت.
وي در مورد بازي‌هاي تدارکاتي که تيم ملي با باشگاه‌ها انجام مي‌داد، اينگونه اظهارنظر کرد: هميشه برگزاري ديدار تدارکاتي با تيم هاي ملي ميسر نيست و بايد از ماه‌ها قبل براي اين موضوع برنامه‌ريزي کرد به طور مثال ما 4 ماه پيش با سوئد به توافق رسيديم و چند روز پيش هم مذاکرات ما با شيلي نتيجه بخش شد.
رئيس فدراسيون در پايان گفت: براي برگزاري ديدار تدارکاتي با تيم‌هاي ملي بايد برنامه‌ريزي و بررسي لازم صورت گيرد زيرا اکثر تيم‌هاي ملي دنيا بازيکنانشان در ليگ‌هاي مختلف به ميدان مي‌روند و تنها در زمان خاص مي‌توانند به ميدان بيايند. البته براي تيم‌هاي اميد و پايه شرايط جدول گذاري ديدارهاي تدارکاتي مناسب تر است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر