صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

پله اين دختر فوتباليست را ستايش مي کند/ از فقر تا شهرت و ثروت

در ميان هياهوي فوق ستاره هايي چون کريستيانو رونالدو و يا ليونل مسي که يکي پشت سر هم رکورد مي شکنند و رقابت تنگاتنگي را در تمام اين سال ها با يکديگر داشته اند شايد کمتر نام "مارتا ويه را داسيلوا" به گوشتان خورده باشد، زني که به اعتقاد بسياري از کارشناسان و مربيان فوتبال برترين بازيکن تاريخ فوتبال زنان جهان به شمار مي رود.

کد خبر: 813

جام جم/ در ميان هياهوي فوق ستاره هايي چون کريستيانو رونالدو و يا ليونل مسي که يکي پشت سر هم رکورد مي شکنند و رقابت تنگاتنگي را در تمام اين سال ها با يکديگر داشته اند شايد کمتر نام "مارتا ويه را داسيلوا" به گوشتان خورده باشد، زني که به اعتقاد بسياري از کارشناسان و مربيان فوتبال برترين بازيکن تاريخ فوتبال زنان جهان به شمار مي رود.
"مارتا ويه را داسيلوا" که در دنياي فوتبال با نام مارتا شناخته مي شود 28 سال دارد و برزيلي است. داسيلوا در زمينه کسب عنوان برترين بازيکن جهان و دريافت توپ طلاي جهان رکورددار است، تعداد توپ هاي طلايي که وي در مقر فيفا دريافت کرده حتي از ليونل مسي بيشتر است چرا که وي پنج مرتبه توپ طلاي فوتبال زنان دنيا را در پنج سال متوالي (2006 تا 2010) به خانه برده است. دختري که همانند بسياري از هموطنان ديگرش در فقر بزرگ شد اکنون يکي از بزرگ ترين ورزشکاران کشورش به شمار مي رود، ورزشکاري که از راه فوتبال درآمد بسيار زيادي هم دارد آن هم در حالي که در فوتبال زنان در سراسر دنيا درآمد زايي اصولا معنايي ندارد. اما مارتا از کجا آمد و چگونه به دنياي فوتبال بانوان معرفي شد؟
همبازي شدن با پسرها
مارتا در "دويس رياچوس آلاگوآس" برزيل متولد شده است. او در خانواده اي متوسط رو به پايين به دنيا آمد اما مشکل بزرگ تر او اين بود که وقتي براي فوتبال بازي کردن علاقه زيادي نشان داد جايي نبود که بتواند هنرنمايي خود را نشان بدهد و به عبارت ديگر باشگاهي براي او وجود نداشت و هر آنچه که بود به پسران تعلق داشت. همين شد که مارتا در سنين هفت تا نه سالگي در کوچه هاي فقير نشين محل تولد خود با پسران همسن خود فوتبال بازي کند، چيزي که خانواده اش به شدت مخالف آن بودند. در نهايت مارتاي کودک به يک باشگاه فوتبال دخترانه معرفي شد و از آن زمان روند رو به رشد وي همچنان ادامه دارد. او در سال هاي بعد به تيم هاي زير 17 و 19 سال برزيل دعوت و پس از آن پاي ثابت تيم ملي بزرگسالان شد. مارتا در رده باشگاهي نيز کار خود را واسکودوگاماي برزيل آغاز کرد و به تدريج به باشگاه هاي آمريکايي و در نهايت فوتبال اروپا رفت. تريسوي سوئد نخستين باشگاه اروپايي او بود، باشگاهي که وي را تبديل به گران ترين بازيکن تاريخ فوتبال زنان دنيا کرد.
گران ترين در تاريخ
در سال 2012 هنگامي که مارتا به تريسوي سوئد پيوست نگاه فوتبال دنيا را براي حتي يک روز هم که شده به خود معطوف کرد. زماني که اعلام شد اين بازيکن برزيلي با قراردادي 400 هزار دلاري به اين باشگاه سوئدي پيوسته بسياري درباره رقم قرارداد آن صحبت کردند که در فوتبال زنان دنيا بي سابقه است. البته 400 هزار دلار به هيچ عنوان رقم قابل توجهي در فوتبال مردان محسوب نمي شود و در حالي که اين رقم درآمد ساليانه بازيکني همچون مارتا محسوب مي شود وين روني ستاره منچستريونايتد به طور هفتگي همين حدود دستمزد مي گيرد. با اين حال تبديل شدن او به عنوان گران ترين بازيکن تاريخ فوتبال دنيا باز هم نامش را بر سر زبان ها انداخت. مارتا دو سال براي اين باشگاه بازي کرد و حتي تجربه حضور در ليگ قهرمانان زنان اروپا را هم از سر گذراند تا اينکه در سال 2014 باز هم نام خود را بر سر زبان ها انداخت.
يک قرارداد نجومي ديگر
کاپيتان تيم ملي فوتبال زنان برزيل که سابق بازي کردن در جام جهاني و المپيک را هم دارد پيش از آغاز فصل 2015-2015 به "رزنگارد" ديگر تيم ليگ فوتبال زنان سوئد پيوست البته با يک قرارداد نجومي ديگر. به گزارش جام جم ورزشي، بر اساس گزارش ها رقم قرارداد برنده پنج توپ طلاي فوتبال زنان دنيا با اين باشگاه سوئدي حدود 395 هزار دلار است، هر چند مارتا موفق نشد رکورد خودش را به عنوان گران ترين بازيکن تاريخ فوتبال دنيا بشکند اما باز هم نام خود در ورزش دنيا را به عنوان ستاره اي مطرح کرد که در فوتبال زنان رقم غير متعارفي مي گيرد. مارتا هم اکنون در سوئد هم محبوب شده است. او مي تواند الگوي بسياري از ورزشکاران جهان باشد، دختري که از فقر به قله فوتبال زنان دنيا رسيد و جالب اينکه هنوز هم براي کسب موفقيت هاي بيشتر اشتهايي سيري ناپذير دارد.
تکميل روياها در کانادا
مارتا پنج بار توپ طلاي فوتبال دنيا را برده و به غير از آن افتخارات ديگري همچون قرار گرفتن در رده دوم برترين بازيکنان سال دنيا(سه بار)، و قرار گرفتن در رده سوم برترين بازيکن زن سال دنيا(يک بار)، برترين بازيکن جام جهاني زير 20 سال(2004)، برترين بازيکن و گلزن جام جهاني فوتبال زنان(2007) و موارد ديگر را در کارنامه پربار خود دارد اما با اين حال هنوز قانع نيست به دنبال اهداف بزرگ تري است. اين بازيکن استثنايي که کاپيتان تيم ملي فوتبال زنان برزيل درجام جهاني 2015 زنان که در کانادا برگزار مي شود، خواهد بود آرزو دارد تا سال آينده به همراه تيم ملي کشورش در اين رقابت ها براي نخستين بار قهرمان شود و عنوان ارزشمند قهرماني را از چنگ رقبايي سرسخت همچون آمريکا، آلمان، چين و ژاپن بيرون بياورد. او مي گويد:"هيچ چيز براي من مهم تر از فتح جام جهاني 2015 نيست، روياهاي من هنگامي کامل مي شود که بتوانم با هم تيمي هايم اين موفقيت را به دست بياورم. در هيچ دوره اي به اندازه جام جهاني 2015 شانس قهرماني نخواهيم داشت، نه به اين دليل که تيم هاي ديگر ضعيف شده اند، به اين دليل که تيم برزيل بسيار آماده تر از هر زماني است."
دختر قهرمان برزيل
مارتا در کشور خود محبوبيت بسيار زيادي دارد و هر جا در برزيل مراسمي براي اسطوره هاي فوتبال برزيل بر پا باشد مارتا هم هست و در کنار اسطوره هاي بي بديلي همچون پله و يا رونالدو ديده مي شود. ارزش هاي اين فوتباليست آنچنان در کشورش بالا رفته که هم اکنون يکي از مشاهير برزيل شناخته مي شود و البته از محبوبيت بالايي هم برخورددار است، محبوبيتي که سعي مي کند از آن براي اهدافي همچون کمک به افراد نيازمند و ساير کارهاي خيرخواهانه استفاده کند. او به بازي رونالدو علاقه زيادي دارد و پله را الگوي خود مي داند، البته پله نيز هميشه مارتا را تحسين مي کند و او را دختر قهرمان برزيل مي داند. بسياري مارتا را شبيه به رونالدينهو ديگر اسطوره فوتبال برزيلي ها مي دانند. او نه تنها از لحاظ ظاهري که به اعتقاد بسياري از لحاظ تکنيک و نحوه بازي کردن شباهت زيادي با رونالدينهو دارد. خود مارتا هم بدش نمي آيد با يکي از برترين بازيکنان تاريخ فوتبال برزيل مقايسه شود.
پله هاي بالاتر
از فقر تا شهرت و ثروت. اين خلاصه ترين روندي است که در مارتا طي کرد. او هر گاه به ياد روزهاي سخت خود مي افتد اندوهگين مي شود و اشک مي ريزد. اما او اکنون اراده و اعتماد به نفس زيادي دارد و مي خواهد ناممکن ها را ممکن کند. او نه فقط در فوتبال زنان که در ورزش دنيا يک نام جاودانه است. مارتا به رکوردها اهميت نمي دهد ،حتي اگر بارها به او بگويند در 10 سال اخير بيشتر از هر فوتباليست مرد ديگري پايش به مراسم اهداي جوايز ساليانه فيفا در زوريخ سوئيس باز شده است. مارتا هنوز به دنبال اهداف ديگر و رسيدن به پله هاي بالاتر فکر مي کند. او استثنايي در فوتبال است، نه فقط به دليل تکنيک ناب و يا گل هاي بسيار زيبايش که به دليل اراده مثال زدني و انگيزه تحسين برانگيزش.

نظرات بینندگان

ارسال نظر