صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

مدرن ترین پرسپولیس تاریخ

بدون توجه به اینکه پرسپولیس در انتهای فصل چه رتبه ای را تصاحب می کند، باید گفت تیم برانکو نمره قبولی را دریافت کرده است، شاید حتی نمره ای بهتر از قهرمان احتمالی لیگ.

کد خبر: 72640

طرفداری: در فوتبال ایران معمولا خیلی کم پیش می آید که طرفداران در صحنه ای به جز گل زدن، انجام حرکات موزون و زدن ضربات برگردان بی حاصل، فرد یا تیم را تشویق کنند. اما در دقیقه 86 دیدار پرسپولیس مقابل فولاد، صحنه ای کاملا مدرن و اروپایی در سکوهای آزادی رخ داد. جایی که طرفداران پرسپولیس هماهنگ با هم و یک صدا پس از رد و بدل شدن چند پاس کاملا برنامه ریزی شده و استادانه، به تشویق بازیکنان پرداختند، گویی که پرسپولیس گلی را وارد دروازه حریف کرده است. این نما خود به خوبی می تواند وصف حال این روزهای پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال ایران باشد.نمایی که بارها در استادیوم های مدرن اروپا تکرار و تکرار می شود. پرسپولیسی که در این اوج هجوم بی اهمیتی به فوتبال داخلی توسط هواداران فوتبال، توانسته 70-80 هزارنفر را راهی آزادی کند. رایگان بودن طبقه دوم هم هیچ تفاوتی در اصل قضیه به وجود نمی آورد. تاریخ به خوبی نشان داده پرسپولیس مادامی که زیبا و مدرن بازی کند، هوادارانش راهی آزادی می شوند. این قضیه پیش از این تنها در دو مقطع تاریخی مصداق داشته است. یک، زمانی که پرسپولیس با دنیزلی بازی می کرد و دو هم زمانی که تیم افشین قطبی دلربایی می کرد.

تفاوتی در اصل قضیه حتی ایجاد نمی شود اگر پرسپولیس این فصل قهرمان نشود یا  سهمیه آسیا را هم نگیرد. این تیم تا همین جا فراتر از استانداردهای فوتبال ایران و نزدیک به استانداردهای بین المللی دست کم در سطح آسیا، فوتبال بازی کرده است. وقتی به نیمکت نگاه می کنیم وفرد باسوادی همچون برانکو را می بینیم، باور کردن این قضیه راحت تر هم می شود. قطعا تصدیق خواهید کرد که در فوتبال باشگاهی ایران، برای رسیدن به ثبات در قهرمانی و کسب افتخار، قطعا به پارامترهایی بیش از سواد فوتبالی مدرن، نیاز است. این پارامتر ها لزوما منفی نیستند، سوء برداشت نشود. با نگاهی به لیست پرافتخار ترین مربیان باشگاهی فوتبال ایران در طول تاریخ، به راحتی می شود به این پارامترها پی برد.

پرسپولیس در یک بعد از ظهر کاملا دلگیر یک جمعه دیگر،توانست انبوهی از طرفداران فوتبال را راهی آزادی کند و انبوهی دیگر را در خانه، از تماشای یک فوتبال مدرن و زیبا، سیراب کند. فوتبال مدرن و زیبایی که مدت هاست در لیگ برتر ایران بازی نشده یا دست کم در پرسپولیس بازی نشده است. پس از تیم عمو مصطفی و آن تیم تاریخی و تکرار نشدنی افشین قطبی، پرسپولیس برانکو مدرن ترین پرسپولیس دوران و یکی از مدرن ترین تیم های تاریخ فوتبال باشگاهی ایران است. قهرمانی صد البته تنها در ذهن ها می ماند و شمرده می شود و انبوهی دیگر از این جملات کلیشه ای. اما در فوتبال باشگاهی ایران که همچنان در 90 درصد مواقع، مدرن بودن در آن جایی ندارد، خلق یک بعد از ظهر جمعه غیر دلگیر توسط یک تیم، امری فوق العاده مهم محسوب می شود. دقیقه 86 بازی پرسپولیس و فولاد و آن تشویق های همزمان و مدرن هواداران، مسئله ای است که شاید حتی تیم قهرمان این فصل هم موفق به انجام آن نشده باشد و اتفاقا فوتبال باشگاهی ایران، به چنین صحنه هایی بیش از هر چیزی نیازمند است...

نظرات بینندگان

ارسال نظر