صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

کي‌روش: نمونه بي‌توجهي به دوپينگ بازيکن عراق را در قرن بيست‌ويکم نديده بودم

سرمربي تيم ملي فوتبال کشورمان با اشاره به موضوع رخ داده درباره بازيکن تيم ملي عراق گفت: تاکنون نديده‌ام مسئولان مبارزه با دوپينگ چنين برخوردي داشته باشند.

کد خبر: 6722

تسنيم/ سرمربي تيم ملي فوتبال کشورمان با اشاره به موضوع رخ داده درباره بازيکن تيم ملي عراق گفت: تاکنون نديده‌ام مسئولان مبارزه با دوپينگ چنين برخوردي داشته باشند.
کارلوس کي‌روش که تيمش در مرحله يک‌چهارم نهايي جام ملت‌هاي 2015 آسيا با شکست در ضربات پنالتي مقابل عراق از گردونه رقابت‌ها حذف شد، گفت: حقيقت اين است که ما در شرايط خيلي عجيب و منحصر به فردي قرار داريم نه‌تنها به خاطر ماجراي داوري در ديدار مقابل عراق بلکه به دليل اينکه بازيکني از حريف بازي کرده که شرايط بازي کردن را نداشته و فدراسيون فوتبال ايران تمامي مدارک و شواهد موجود را با تمامي اطلاعات و جزئيات چندين بار براي مسئولان کنفدراسيون فوتبال آسيا و فيفا ارسال کرده است.
وي افزود: موضوع وقتي جالب‌تر مي‌شود که مسئولان فدراسيون فوتبال ايران در تاريخ 21 ژانويه 2015 درست پيش از بازي با عراق ايميل ديگري با همين موضوع به فيفا ارسال مي‌کنند و خواهان رسيدگي به موضوع تخلف بازيکن عراق مي‌شوند که در زمان حضورش در ليگ برتر ايران تست دوپينگش مثبت اعلام شده بود و حالا در مسابقات جام ملت‌هاي 2015 آسيا براي تيم ملي کشورش بازي مي‌کند. در حالي که سه روز پيش از بازي برابر عراق مدارک به فيفا و AFC ارسال شد ولي هيچ اقدام موثري در اين باره صورت نگرفت و اين شرايط را واقعاً عجيب‌تر مي‌کند. من کارشناس نيستم ولي چيزي که واضح است اين است که بازيکني که واجدالشرايط بازي کردن نيست حق بازي کردن را ندارد.
سرمربي تيم ملي تصريح کرد: اين غيرعادي نيست که ترجيح مي‌داديم بازي مقابل عراق را مي‌برديم و به مرحله بعد راه پيدا مي‌کرديم اما اين جزيي از قوانين فوتبال است که وقتي شما سه تيم يعني تيم داوري، تيم عراق و تيم ايران را داخل زمين مي‌فرستيد همه موظف هستند بازي جوانمردانه را به اجرا بگذارند و وقتي يک يا دو تيم از اين سه تيم اين مورد را رعايت نکنند يک جاي کار خواهد لنگيد.
کي‌روش گفت: چيزي که در اين پرونده مشخص است اين است که بازيکن عراق واجد شرايط بازي نبوده ولي بازي کرده است و اين يعني که عراق، يکي از سه تيم، بازي جوانمردانه را رعايت نکرده است. وقتي بازي جوانمردانه رعايت نشود منفعتي از آن نخواهيد برد. در بازي يک‌چهارم نهايي بين ايران و عراق که توسط داور زير سؤال رفت تيم ما 120 دقيقه بازي جوانمردانه بر اساس قوانين فيفا انجام داد و در پايان اين بازي تنها تيمي که بالاي سرش علامت سؤال نبود تيم ايران بود.
وي عنوان کرد: من نه کارشناسم و نه در جايگاهي هستم که بخواهم نظري در اين خصوص بدهم، تنها چيزي که از فوتبال مي‌دانم اين است که بايد جوانمردانه بازي کرد. اگر هم بازيکني واجد شرايط بازي نيست نبايد عذر و بهانه‌اي بياورد، نظري بدهد و حقيقت را تکذيب کند. حقيقت اين است که بازيکني که شرايط بازي ندارد نمي‌تواند بازي کند و در صورت بازي به قوانين بازي فوتبال احترام نگذاشته است. اگر هم داوري به وظيفه خود درست عمل نکند عملي ناجوانمردانه صورت گرفته و باعث ايجاد تنش مي‌‌شود. اگر بازيکنانم و حتي خود من کاري خلاف قوانين فوتبال انجام دهيم سزاوار تنبيه و جريمه هستيم.
سرمربي پيشين رئال‌مادريد اظهار داشت: البته که از بودن در چنين وضعيتي خوشحال نيستم اما از يک چيز اطمينان دارم و آن اين است که تيم ملي ايران بر اساس قوانين بازي فوتبال و بازي جوانمردانه، بازي مي‌کند و شکي در اين مورد ندارم. اگر تيم‌هاي ديگر مرتکب اشتباهي هم مي‌شوند اين به آنها مربوط مي‌شود و حالا در مورد پرونده تخلف بازيکن عراق اين مربوط به AFC و قضاوت نهايي آنها مي‌شود.
کي‌روش گفت: تا جايي که در قرن بيست‌و‌يکم ديده‌ام و مي‌دانم تاکنون نديده‌ام مسئولان مبارزه با دوپينگ چنين برخوردي داشته باشند، ايران پيش از بازي با عراق ايميلي جديد به مسئولان مربوطه فيفا مي‌زند و خواهان توجه و رسيدگي به پرونده بازيکن عراقي مي‌شود ولي ... (چند لحظه سکوت) در اين خصوص ديکر نمي‌توانم نظر بيشتري بدهم و فقط مي‌توانم بگويم که مورد خيلي عجيب و غريبي است.
وي تأکيد کرد: بايد اين بازي را انجام مي‌داديم و اين احساس من بود. به نظرم هر کاري هم که از دستمان برآمد براي رسيدن به پيروزي و راهيابي به مرحله نيمه‌نهايي از راه درستش انجام داديم. از جنبه رواني هم درست نيست که براي رسيدن در رقابت از مسير درست و صحيح خارج شد و دست به تخلف زد و اين اصلاً براي فوتبال خوب نيست.
سرمربي 61 ساله تيم ملي گفت: سه سال پيش زماني که هدايت تيم ملي ايران را بر عهده گرفتم تيم اميد مقابل عراق بازي کرد و به خاطر بازي بازيکني که واجد شرايط نبود از تورنمنت کنار گذاشته شديم. چند هفته و چند ماه بعد عراق به رقابت‌ ادامه مي‌داد و ما از تورنمت کنار گذاشته شديم. سال‌هاست که در فوتبال هستم و گاهي اوقات سؤال‌هاي در ذهن مطرح مي‌شود که پاسخي برايش پيدا نمي‌کنيد و سورپرايز مي‌شويد ولي به هر حال به راه خودمان ادامه خواهيم داد و سعي‌مان بر اين است با طرح پرسش‌هاي درست به وظيفه‌مان بهتر عمل کنيم و اتفاقات بهتري را در بازي رقم بزنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر