صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

در AFC قدرت با کُرسي‌ها است/ چه آسان براي سپاهان و اميد ايران راي دادند!

با راي مسئولان کنفدراسيون فوتبال آسيا تيم ملي فوتبال ايران که اميد داشت با دوپينگ علا عبدالزهر و 3 بر صفر شدن نتيجه ديدار با عراق راهي دور بعدي جام ملت‌ها شود، اميدهايش نا اميد شد و اعتراضشش پذيرفته نشد.

کد خبر: 6663

فارس/ راي کنفدراسيون فوتبال آسيا در مورد دوپينگ بازيکن عراقي نشان داد که نداشتن کرسي در AFC همچنان به ضرر ايران تمام مي‌شود.
با راي مسئولان کنفدراسيون فوتبال آسيا تيم ملي فوتبال ايران که اميد داشت با دوپينگ علا عبدالزهر و 3 بر صفر شدن نتيجه ديدار با عراق راهي دور بعدي جام ملت‌ها شود، اميدهايش نا اميد شد و اعتراضشش پذيرفته نشد.
اما اين راي نکات زيادي را ثابت کرد و نشان داد که فوتبال آسيا و کنفدراسيون اين قاره کهن تا چه اندازه از قاره‌هاي ديگر عقب است و دوگانگي در آن موج مي‌زند.
سال 90 بود که تيم ملي فوتبال اميد ايران در مسابقات مقدماتي المپيک 2012 لندن به دليل استفاده از کمال کاميابي‌نيا، بازيکن دو کارته مقابل همين عراق 3 بر صفر بازنده شد تا اميدهايش نا اميد شود. کاميابي‌نيا در دو بازي رفت و برگشت تيم اميد مقابل قرقيزستان دو اخطاره شد، اما مسئولان تيم و فدراسيون از اين موضوع بي اطلاع بودند و درست 4 ساعت قبل از بازي برگشت با اميدهاي عراق حکم AFC مبني بر بازنده بودن ايران در بازي رفت صادر شد.
مسئولان AFC بررسي اتفاقات اين بازي را به سرعت در دستور کار خود قرار داده و حکم را خيلي زود صاد کردند.
اين تنها موضوعي نبود که AFC سريعا حکم به محکوميت فوتبال ايران داد و ديدار سپاهان و السد امارات هم در همان سال به دليل دو اخطاره بودن رحمان احمدي، دروازه بان سپاهان 3 بر صفر به سود السد اعلام شد.
حالا و در سال 93 در جام ملت‌هاي آسيا در حالي که تمام مستندات مبني بر استفاده عراق از بازيکن دوپينگي به سود ايران بوده است، کنفدراسيون فوتبال در اقدامي تامل برانگيز رايي صادر مي‌کند که اصلا قانوني نيست و اعتراض ايران را رد مي‌کند.
*جلسه‌اي که فقط «show» بود
اعتراض ايران درباره اين موضوع امروز در جلسه مسئولان کنفدراسيون فوتبال آسيا مورد برررسي قرار گرفت. جلسه اي که چندين بار تمديد شد و ساعت‌ها ادامه داشت، اما نتيجه‌اي که حاصل شد چيزي غير از آنچه بود که در گذشته اتفاق افتاده بود. راي صادر شده کاملا برخلاف آراي گذشته بود و دوگانگي AFC را نشان مي‌داد.
براساس اعلام مسئولان فدراسيون فوتبال تمام مستندات به سود ايران بود، اما از همان اواسط جلسه مشخص شد که اين رسيدگي تنها جنبه «show» دارد و تغييري در ديدار ايران و عراق اتفاق نخواهد افتاد. چون مسئولان AFC در همان حين برگزاري جلسه کنفرانس مسبوعاتي پيش از بازي عراق و کره‌جنوبي را برگزار کرده و نحوه بليت فروشي و جايگاه تماشاگران را هم مشخص کردند.
*نبود کرسي در AFC، آفت فوتبال ايران
اينکه فوتبال ايران هيچ کرسي مهمي در کنفدراسيون فوتبال آسيا ندارد، موضوع مهمي است که در چند سال گذشته بارها گفته شده و شايد اگر نماينده‌اي از ايران در AFC حضور داشت، امروز شاهد رايي غير از اين بوديم.
کشورهاي عربي و شرق آسيا به خوبي از اين موضوعات استفاده مي‌کنند و با لابي‌هايي که در AFC مي‌کنند، بهره برداري لازم را دارند و اتفاقي که چندين سال است براي فوتبال ايران نمي‌افتد.
کنفدراسيون فوتبال آسيا نه تنها در مورد اين موضوع بلکه در موارد ديگر هم نشان داده است که چرا فوتبال آسيا با اروپا، آمريکاي جنوبي و حتي آفريقا اختلاف زيادي دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر