صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

بنجامين ويليامز چرا؟ بضاعت ما همين بود

رئيس اسبق کميته داوران فدراسيون فوتبال با ارسال يادداشتي به ناکامي تيم ملي ايران در جام ملت‌هاي 2015 آسيا را مورد ارزيابي قرار داده است.رضا غياثي در يادداشتي که به ناکامي تيم ملي فوتبال ايران در جام ملت‌هاي2015 آسيا و شکست مقابل عراق اشاره کرده و همچنين قضاوت داور استراليايي را يک قضاوت قانونمند و صحيح ناميده که در برخي موارد هم به سود ايران بوده است.

کد خبر: 6610

فارس/ رئيس اسبق کميته داوران فدراسيون فوتبال با ارسال يادداشتي به ناکامي تيم ملي ايران در جام ملت‌هاي 2015 آسيا را مورد ارزيابي قرار داده است.رضا غياثي در يادداشتي که به ناکامي تيم ملي فوتبال ايران در جام ملت‌هاي2015 آسيا و شکست مقابل عراق اشاره کرده و همچنين قضاوت داور استراليايي را يک قضاوت قانونمند و صحيح ناميده که در برخي موارد هم به سود ايران بوده است.
در يادداشت غياثي آمده است:چرا ذهن علاقمندان فوتبال و تيم ملي را منحرف مي‌کنيم و آنها را عليه ديگران که شايد فقط با ما اختلاف سليقه دارند مي‌شورانيم؟ چرا علت را در خودتان (فدراسيون فوتبال) و تيم ملي جستجو نمي‌کنيد؟ چرا آن زماني که بايد صرف آمادگي تيم ملي مي‌شد کاري نکرديد و امکانات شايسته را در اختيار کي‌روش قرار نداديد؟ فکر نکرديد که ديگران هم کار مي‌کنند؟
در کدام بازي ما هم‌پاي ديگر تيم‌ها بوده‌ايم؟ در بازي با امارات که حتي به نيمه نهايي صعود کرده همه ديدند که ما چگونه بازي کرديم. اگر دعاي خير مردم ايران و تشويق و همراهي ايرانيان مقيم استراليا و کمي هم شانس و اقبال نبود پيروز نمي‌شديم.
کي‌روش سيستم هميشگي خودش را دارد. دفاع مطلق و پيوسته و لايه‌لايه و حمله با يک مهاجم. بازيکنان هم هر وقت به ميدان رفتند از جان مايه گذاشتند و با تمام وجود بازي کردند. در اين ميان فقط برخي بازيکنان پا به سن گذاشته بودند که نمي‌تواستند هم‌پاي جوانان باشند.
تيم ما همين بود که ديديم. توانايي ما در حدي نبود که قهرمان شويم. مگر سرمايه‌گذاري کرده بوديم که بخواهيم بهره‌اش را ببريم. صعود تا مرحله يک چهارم نهايي هم مديون غيرت و جسارت و تکنيک فردي بازيکنان هستيم اما همين جوانان باغيرت و جسور برخي وقت‌ها احساساتي مي‌شدند و کارهايي مي‌کردند که ما را ياد بازي‌هايشان در ليگ برتر ايران مي‌انداخت. ياد اعتراض و چک و چانه زدن با داوران يا بي‌خود و بي‌جهت با حريف درگير شدن. در آخر هم توقع داشتند که داوراني که در اين جا حضور دارند و در جام جهاني هم قضاوت کردند مقابل آنها کوتاه بيايند.
مهرداد پولادي که در بازي اول مقابل بحرين از همين داور کارت زرد گرفته بود بايد مي‌دانست که او داور سخت‌گيري است و مماشات نمي‌کند. همين داوران و هم ما آموخته‌ايم که طبق قوانين فوتبال وقتي دروازه‌بان مالک توپ است نبايد به او حمله‌ور شد و با او برخورد کرد. پس چرا توقع داشتيم داور استراليايي برخورد پولادي با دروازه‌بان عراقي را خطا نگيرد و به او کارت زرد نشان ندهد؟
وقتي دروازه‌بان عراقي توپ را تصاحب کرد پولادي نبايد به او حمله‌ور مي‌شد و نبايد با دروازه‌بان عراق برخورد مي‌کرد و زماني که دروازه‌بان عراق او را هُل داد نمي‌بايست براي فريب داور و متقاعد کردنش براي نشان دادن کارت زرد يا قرمز به دروازه‌بان عراق به دروازه‌بان خودش را آنگونه زمين مي‌زد و شبيه‌سازي مي‌کرد. داور اين دو حرکت پولادي را با هم جمع کرد و به او يک کارت زرد نشان داد. جريمه بي‌پروايي‌اش و همچنين حرکت شبيه‌سازي‌اش مستحق يک کارت زرد بود.
به داور چه مربوط که بازيکن کارت زرد اول را داشته يا نه. او مجري قانون است. اينکه داور فراموش کرده بود به پولادي کارت داده حرف يک گزارشگر راديويي يا تلويزيوني است و نظر کارشناسان داوري نيست. بنجامين ويليامز يک داور بزرگ است و به نظر من او باعث حذف تيم ما نشد. همانطور که مصاحبه امير قلعه‌نويي که در خبرگزاري فارس منتشر شد هم عامل حذف ايران نبود.
آنچه که باعث شد ما مقابل عراق شکست بخوريم نه خبرگزاري فارس، نه امير قلعه‌نويي و نه حتي داور استراليايي بود. بلکه اين بي‌پروايي و کم‌دانشي پسر و سرباز فراري کي‌روش بود که با اخراجش فشار مضاعفي به کل تيم فوتبال ايران و هم‌بازي‌هايش وارد کرد وگرنه داور در اين مسابقه در خيلي از مواقع به نفع ما هم سوت زد.
بنجامين ويليامز با کي‌روش مماشات زيادي کرد. اگر او مي‌خواست مي‌توانست طبق قانون کي‌روش را به دليل حرکات غيرمسئولانه و زشتش در کنار زمين و محوطه فني نيمکت ايران اخراج کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر