صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

فدراسيون‌هاي بخور بخواب!

اگرچه بحث انحلال و ادغام برخي فدراسيون‌ها و عضويت در زير مجموعه انجمن‌هاي ورزشي که در راستاي کوچک‌سازي دستگاه ورزش هدف‌گذاري شده، سال‌هاست که در سطح کلان مديريتي ورزش مطرح شده اما آن‌طور که از شواهد و قراين پيداست، بعد از سال‌ها کنجار رفتن بالاخره اين اتفاق ميمون و مبارک در آستانه اجرايي شدن قرار گرفته است.

کد خبر: 6085

جام جم/ اگرچه بحث انحلال و ادغام برخي فدراسيون‌ها و عضويت در زير مجموعه انجمن‌هاي ورزشي که در راستاي کوچک‌سازي دستگاه ورزش هدف‌گذاري شده، سال‌هاست که در سطح کلان مديريتي ورزش مطرح شده اما آن‌طور که از شواهد و قراين پيداست، بعد از سال‌ها کنجار رفتن بالاخره اين اتفاق ميمون و مبارک در آستانه اجرايي شدن قرار گرفته است.
اگرچه بحث انحلال و ادغام برخي فدراسيون‌ها و عضويت در زير مجموعه انجمن‌هاي ورزشي که در راستاي کوچک‌سازي دستگاه ورزش هدف‌گذاري شده، سال‌هاست که در سطح کلان مديريتي ورزش مطرح شده اما آن‌طور که از شواهد و قراين پيداست، بعد از سال‌ها کنجار رفتن بالاخره اين اتفاق ميمون و مبارک در آستانه اجرايي شدن قرار گرفته است. گلف، موتورسواري و اتومبيلراني، ورزش‌هاي سنتي و بومي، اسکواش، نجات غريق، سه گانه، کارگري، ورزش مدارس، ورزش دانشگاهي، کونگ فو و ورزش‌هاي رزمي مجموعه فدراسيون‌هايي هستند که به نوعي حياط خلوت ورزش ظرف يکي، دو دهه گذشته بوده‌اند و به غير از برخي موفقيت‌هاي نه چندان معتبر بين‌اللملي، خروجي چندان چشمگير و اميدوارکننده‌اي براي ورزش ايران در پي نداشته‌اند.
با توجه به تعدد فدراسيون‌هاي ذکر شده در بالا، بخش قابل توجهي از بودجه ورزش به خزانه آنها اختصاص پيدا مي‌کند که معمولا صرف برگزاري همايش‌هاي داخلي يا شرکت در مسابقات و تورنمنت‌هاي درجه چندمي مي‌شود که بيشتر جنبه تفريحي و تبليغاتي دارند. بحث انحلال، ادغام و کوچک‌سازي فدراسيون‌هاي ورزشي که در صورت تحقق يکي از اقدامات ريشه‌اي مثبت و اثرگذار وزارت ورزش خواهد بود، قطع به يقين زمينه نفس کشيدن بسياري از رشته‌هاي آينده‌دار و با پتانسيل که تشنه اندک امکانات مادي بيشتري هستند را فراهم خواهد کرد.
بدون شک با اجرايي شدن اين طرح، بسياري از هرزروي‌هاي مادي و غيرمادي در ورزش و موازي‌کاري و بعضا بيهوده‌کاري‌هايي که در زمين باير اين فدراسيون‌ها رقم مي‌خورد، متوقف مي‌شود. نکته جالب توجه اينکه بسياري از روساي اين فدراسيون‌ها کاملا به وضعيت خواب‌آلود، کسل کننده و البته درجا زدن فدراسيون‌هاي متبوع خودشان آگاهي و اشراف دارند و با وجود چنين وضعيتي براي افزايش بودجه ساليانه‌شان مدام در تکاپو هستند!
بودجه‌هايي که بعضا ديده شده صرف ريخت و پاش‌هاي آنچناني، سفرهاي بعضا خانوادگي و هزينه‌هاي بيهوده ديگر شده و حواشي زيادي را به دنبال داشته اما در مقابل حتي به اندازه يک دهم در بهبود کمي و کيفي عملکرد فدراسيون‌ها اثربخشي نداشته است! در زير بررسي وضعيت فعلي و عملکرد ساليان اخير برخي فدراسيون‌هاي ورزشي که مستعد انحلال و ادغام هستند،
صورت گرفته است.
گلف
در حالي‌که قرار است مجمع انتخاباتي فدراسيون تا پايان سال جاري برگزار شود، خبر‌ها حکايت از اين دارد که اولين قرباني طرح کوچک‌سازي فدراسيون‌هاي ورزشي، گريبانگير اين رشته ورزشي خواهد شد و در آينده‌اي نزديک به زير مجموعه انجمن‌هاي ورزشي منتقل خواهد شد. کيکاووس سعيدي رئيس فدراسيون گلف که ظرف ساليان اخير تلاش زيادي تا مانع انحلال فدراسيون متبوعش شود، در طول دوره رياستش به جز برگزاري مسابقات نه چندان با کيفيت ليگ و مسابقات تبليغاتي جام سفرا، قدم مثبت و موثر ديگري بر نداشته است. به نظر مي‌رسد که در آينده‌اي نزديک کيکاووس سعيدي علي‌رغم ميل باطني‌اش بايد با کرسي رياست فدراسيون گلف خداحافظي کند.
کونگ فو و رزمي
فدراسيون کونگ فو که دوئل ديرينه‌اي با فدراسيون رزمي داشته و تلاش کرده تا از سايه اين فدراسيون فرار کند، به‌واسطه برخي مسائل پشت پرده و اختلافات دروني که بين سبک‌هاي زيرمجموعه‌اش وجود دارد، کاملا دست به عصا و لاک پشتي حرکت مي‌کند. فدراسيون کونگ فو که به لحاظ موقعيت مکاني نيز درتودر توهاي مجموعه ورزشي آزادي پنهان شده، بعد از گذشت سال‌ها توانسته مسابقاتي به نام ليگ برگزار کند که البته به لحاظ کمي و کيفي قابل دفاع نيست. فعاليت‌هاي بين المللي فدراسيون کونگ فو هم فقط به حضور تناوبي در برخي تورنمنت‌هاي کاملا کم‌ارزش مربوط مي‌شود که بيشتر جنبه فستيوال و نمايشي دارد. از سوي ديگر فدراسيون ورزش‌هاي رزمي هم که به نوعي با همه فدراسيون‌هاي رزمي موازي کاري مي‌کند نيز به غير از مدال‌هاي بين المللي نه چندان معتبر خروجي ديگري براي ورزش ايران نداشته و به نظر مي‌رسد که در خوشبينانه‌ترين حالت مي‌تواند همراه با فدراسيون کونگ فو در زير يک چتر فعاليت کند.
موتورسواري و اتومبيلراني
باوجود جذابيت و اقبال عمومي اين رشته ورزشي و مجموعه بزرگي که در اختيار اين فدراسيون است، بار‌ها و بار‌ها شاهد حواشي و گلايه‌هاي ورزشکاران نيمه حرفه‌اي و حرفه‌اي اين رشته ورزشي بوده‌ايم که از ساده‌ترين مشکلات و نقاط ضعفي که در مديريت فدراسيون ديده مي‌شود، گلايه و شکايت دارند و بسياري از چهره‌هاي سر‌شناس اين رشته قيد کار کردن تحت نظر فدراسيون را زده‌اند و به‌صورت شخصي به تمرين مي‌پردازند! ضمن اينکه فدراسيون اتومبيلراني و موتورسواري در بحث سخت افزاري و تهيه امکانات لازم اين رشته نيز گام چندان موثر و چشمگيري که قابل دفاع باشد را بر نداشته است. وزارت ورزش به رسم همه فدراسيون‌هاي ديگر سالانه بودجه تعريف شده‌اي را در اختيار اين فدراسيون قرار مي‌دهد اما عملا تمام هزينه‌هاي اين رشته پرهزينه ورزشي از جيب‌هاي شخصي و خصوصي خرج مي‌شود.
ورزش‌هاي بومي و محلي
فدراسيون ورزش‌هاي بومي و محلي باوجود دامنه گسترده‌اي که به لحاظ مخاطب دارد، فعاليت اثرگذار و چشمگير چنداني ندارد و شايد به جرات به توان گفت که فقط و فقط اندک برنامه‌هايي که به همت اهالي شهر و روستا‌ها برگزار مي‌شود را به پاي خودش مي‌نويسد! درحالي‌که بسياري از ورزش‌هاي بومي و محلي قابليت ثبت جهاني، توسعه و گسترش در داخل و خارج از کشور را دارند، قدم چندان مثبتي در اين زمينه برداشته نشده و جاي خالي يک مديريت با برنامه و حساب شده در اين فدراسيون به عينه ديده مي‌شود. بدون شک قرار گرفتن ورزش‌هاي بومي و محلي در زير مجموعه انجمن‌هاي ورزشي، حال و روزي به مراتب بهتر را براي اين ورزش‌ها رقم خواهد زد!
نجات غريق
فدراسيون سوت و کور نجات غريق با نام «سيدمصطفي ميرسليم» رئيس سنتي و با سابقه‌اش عجين شده است. نکته جالب توجه اينکه جدا از عامه مردم، حتي حرفه‌اي‌هاي ورزش هم با اين سوال مواجه هستند که شرح وظايف و فعاليت‌هاي اين فدراسيون چيست و چه اهدافي را دنبال مي‌کند. رئيس بي‌سروصداي فدراسيون نجات غريق هم کاملا چراغ خاموش حرکت مي‌کند و کمتر ديده شده که در رسانه‌ها آفتابي شود. هرچند که با توجه به رخوت و سستي فدراسيون نجات غريق به نظر نمي‌رسد که حرفي هم براي مطرح شدن در رسانه‌ها وجود داشته باشد!
سه گانه
اندک مسابقات داخلي اين رشته که در سطح کشوري برگزار شده، معمولا با حواشي همراه بوده و پشيماني فدراسيون و حتي مسئولان ورزش را از برگزاري آن به دنبال داشته است! برخي محدوديت‌ها که مانع برگزاري اين رشته به‌صورت عمومي شده از جذابيت‌هاي ورزش سه‌گانه کاسته و باعث شده تا تقويم اين فدراسيون به اندک مسابقات داخلي ختم شود. نکته جالب توجه اينکه شنيده شده در برخي تورنمنت‌هاي غيررسمي بين‌المللي که تيمي از ايران حضور داشته، ورزشکاران ساير رشته‌ها به عنوان نمايندگان ايران شرکت داشته‌اند که در نوع خودش جالب است!
ورزش دانش‌آموزي و دانشگاهي
نام و نشان اين دو فدراسيون کاملا جنبه فرماليته دارد و به نوعي بايد صراحتا گفت که خبري از وجود خارجي اين دو فدراسيون نيست!
در ورزش دانش‌آموزي صفر تا صد کار در اختيار وزارت آموزش و پرورش قرار دارد و ظرف ساليان اخير کوچک‌ترين فعاليتي از اين فدراسيون ديده نشده است. فدراسيون دانشگاهي هم وضعيت مشابهي با فدراسيون دانش‌آموزي دارد و به غير از اختلافاتي که ارگان‌هاي مختلف دانشجويي براي برگزاري المپياد‌ها و اعزام تيم‌هاي ورزشي به مسابقات بين المللي داشته‌اند، موضوعات ديگري که حداقل نقشي از فدراسيون دانشگاهي را تعريف کند، ديده نشده است.
کارگري
فدراسيون کارگري هم وضعيتي مشابه با دو فدراسيون بالا دارد و بيشتر درگير اختلافات بين مسئولان وزارت ورزش و وزارت کار بوده و مشخص نيست در ورزش کمرنگ و بي‌حال ورزش کارگري چه نقشي را ايفا مي‌کند! نکته جالب توجه اينکه مسئولان وزارت ورزش و وزارت کار زحمت صحبت کردن و تشريح وضعيت اين فدراسيون و اهدافي که دنبال مي‌کند را هم به خودشان نمي‌دهند و در آرشيو رسانه‌ها به جز تعداد اخباري محدود، مطالب ديگري در خصوص اين فدراسيون يافت نمي‌شود.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر