صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

ظريف: همسرم مهمترين انگيزه من است

واليبال و موفقيت هايش در چند ماه اخير نقل همه محافل و گردهمايي هاي اجتماعي است. تيم ملي واليبال ايران در سال هاي اخير همواره گل کاشته و درخشش ملي پوشان در مسابقات جهاني و قهرماني در بازي هاي آسيايي موجب تجلي غرور ملي ايرانيان شده و کوچک و بزرگ را شادمان ساخته است.

کد خبر: 5967

خانواده سبز/ واليبال و موفقيت هايش در چند ماه اخير نقل همه محافل و گردهمايي هاي اجتماعي است. تيم ملي واليبال ايران در سال هاي اخير همواره گل کاشته و درخشش ملي پوشان در مسابقات جهاني و قهرماني در بازي هاي آسيايي موجب تجلي غرور ملي ايرانيان شده و کوچک و بزرگ را شادمان ساخته است.
فرهاد ظريف ليبروي ظريف تيم ملي واليبال کشورمان يکي از ارکان موفقيت تيم ملي بوده و نقش غيرقابل انکاري در بردهاي ايران دارد. او که حالا به عنوان باتجربه ترين مهره تيم ملي در پيروزي هاي واليبال نقش آفريني مي کند، سعي دارد مثل هميشه از نظر روحي پشتوانه محکمي براي جوان ترها باشد. اگر بگوييم در اين مدت «ترمه» دختر کوچولوي آقا فرهاد به اندازه ديگر ملي پوشان واليبال معروف شده، بيراه نگفته ايم، به منزل او رفتيم و پاي گفته هايش نشستيم.

بچه مشهد

در مشهد به دنيا آمدم و فرزند اول خانواده هستم. سال 82 ازدواج کردم که حاصل آن دخترم «ترمه» چهارساله است. واليبال را از دوران مدرسه آغاز کرده و توسط «مصطفي کارخانه» به تيم ملي دعوت شدم.

حالا بعد از پوشيدن پيراهن تيم ملي نوجوانان و جوانان از قديمي هاي تيم ملي بزرگسالان به شمار مي روم. ليسانس تربيت بدني دارم و عنوان بهترين ليبروي آسيا را يدک مي کشم.

تجربه جديد - خاطرات خوب
مسابقات جهاني به هر حال مثل ساير مسابقات شرايط خاصي داشت. سخت بود و ما تا به حال پيش نيامده بود که اين تعداد مسابقه را در کشورهاي مختلف تجربه کنيم. واقعا اين يک تجربه جديد براي واليبال ايران به شمار مي رفت. اينکه تيم ملي بتواند خود را در طول يک ماه آماده نگاه دارد و 22 بازيکني که در ترکيب حضور داشتند همگي انگيزه خود را حفظ کنند براي ما باارزش بود.

اين مسابقات براي خود من شرايط خيلي سختي را رقم زد. اصلا مسابقات جهاني يک وسواس خاصي داشت. مسئولان برگزاري مسابقات ميليمتري حساسيت به خرج مي دادند... براي من خيلي عجيب بود و حتي پيراهن را با خط کش اندازه مي گرفتند تا در صورت خطا جريمه 5 هزار دلاري در نظر بگيرند.

خيلي از اين بابت دنگ و فنگ داشت. مقدمات حضور در اين مسابقات، همه و همه تجربه جديدي بود. خودمان را در بين تيم هاي خوب دنيا مي ديديم و آنها روي ايران حساب ويژه اي باز مي کردند، خاطره اي بسيار خوب بود...

4 ماه، دور از ايران بوديم

ما براي حضور در رقابت هاي ليگ جهاني و جام جهاني حدود چهار ماه از ايران دور بوديم و پس از اتمام اين مسابقات به کره رفتيم تا در بازي هاي آسيايي شرکت کنيم. اين سفرها باعث شد تا چيزي حدود چهار ماه از ايران دور باشيم. واقعا شرايط سختي بود و دوري از خانواده غيرقابل تحمل بود. فشار تمرينات هم خيلي بالا بود و مسابقات سنگيني را برگزار مي کرديم. اين دوري از ايران از آن تجربه هاي سختي بود که ديگر دوست ندارم تکرار شود! گرچه شيريني هاي ورزشي خودش را هم داشت.

قهرماني در آسيا

علي رغم اينکه فشار زيادي را در رقابت هاي ليگ جهاني تحمل کرده بوديم ولي بازي هاي آسيايي اهميت ويژه اي داشت چرا که ما قهرماني در اين رقابت ها را در کارنامه مان کم داشتيم؛ براي همين با تمام توان به کره رفتيم تا يک مدال خوش رنگ طلا به کلکسيون افتخارات واليبال اضافه کنيم.

قهرماني در کنار خانواده

با مساعدت فدراسيون، خانواده هايمان در بازي هاي آسيايي کنارمان قرار گرفتند و همين موضوع باعث شد به لحاظ روحي رواني انگيزه مضاعفي پيدا کنيم. شايد به همين دليل قهرماني در کره برايمان طعم ديگري داشت.

لژيونر شدن

البته بازيکنان ايراني در سطح جهان ديده شدند. يکي دو نفر هم شرايط مناسبي پيدا کردند. حتي چند باشگاه من را واسطه قرار دادند و به من ايميل زدند که با چند بازيکن صحبت کنم. چند دليل دارد که بازيکنان ايراني يا جذب ليگ هاي خارجي نمي شوند يا اينکه خودشان تمايلي ندارند بروند.
اولا تفاوت دستمزدهاي داخلي با تيم هاي خارجي است. اينجا به هر حال بازيکن ملي پوش و ستاره قطعا بالاترين دستمزدها را مي گيرد اما در ايتاليا بايد برود چند سال جا بيفتد و شايد در يکي دو سال حقوق چنداني نگيرد و کلا به اندازه اي باشد که گذران زندگي کند.

اگر بعد از آن خوش درخشيد مي رود در سطح خيلي بالا حقوق مي گيرد. پس يک مورد اين است که بازيکنان، خودشان تمايلي نشان نمي دهند. شايد دو آژانس اگر پيگير کار بازيکنان باشند، بتوانند جايي براي ملي پوشان ايران در ليگ هاي خارجي باز کنند.

اما بحث ديگر به مشکلات حضور بازيکنان و اتباع ايراني در کشورهاي خارجي برمي گردد. شما حساب کنيد کشوري مثل ايتاليا اگر بخواهد بازيکن جذب کند اگر فرد مورد نظر را از روسيه يا صربستان بگيرد مشکل ويزا و اقامت ندارد اما اگر همان باشگاه دنبال بازيکن ايراني باشد با هزار مشکل اقامتي روبرو مي شود. بازيکن ها معمولا زبان نمي دانند. به هر حال دلايل زياد است. با اينحال، همين که چند بازيکن ايراني با همه اين شرايط در ليست خريد باشگاه هاي ايتاليا رفتند جاي خوشحالي دارد.

به ياد حسين معدني

واقعا در اين روزها که واليبال دوران درخشان خود را تجربه مي کند، جاي حسين معدني خالي است. خيلي حيف شد. او خيلي زود از ميان ما رفت. او براي واليبال ايران زحمات زيادي کشيد و به گردن همه بازيکنان تيم ملي حق دارد. قطعا رد پاي معدني در موفقيت هاي اخير واليبال مشهود است. روحش شاد...

بالا رفتن سطح انتظارات

خيلي ها مي گويند بازي هاي آسيايي که ديگر نبايد براي ايران سخت باشد اما من معتقدم مسابقات آسيايي بسيار خطرناک بود. پيروزي بر ايران در اين مقطع زماني براي همه حريفان آسيايي مهم بود.

الان مردم از واليبال انتظار کسب مقام در ليگ جهاني را دارند اما بايد پذيرفت که امر دشواري است. براي قهرماني در جهان بايد جنگيد و سخت تلاش کرد.

پاي ثابت شبکه هاي اجتماعي

به نظرم اينکه ورزشکاران در شبکه هاي اجتماعي حضور فعالي داشته باشند، منافاتي با ورزش قهرماني ندارد. اين بهترين راه براي ارتباط با مردم و مخاطبان است و خيلي خوب مي توانيم بازخوردهاي مردم را دريافت کنيم. هميشه در همه حال حتي در مسابقات جهاني و آسيايي ارتباطم با مردم را قطع نکردم و هميشه هم شرمنده لطف مردم شدم.

زندگي امروز

از زماني که از مسابقات برگشتيم شرايط خيلي عوض شده و مردم خيلي به ما محبت مي کنند. حتي راننده تاکسي به زور کرايه از من گرفت. زماني بود که مردم فقط از بردهاي فوتبال خوشحال مي شدند اما همين که حالا از بردهاي تيم ملي واليبال هم شاد مي شوند خيلي خوب است. حالا در کوچه و خيابان همه به ما احترام مي گذارند. نمي گويم در حد فوتباليست ها ولي ما را هم تحويل مي گيرند!

و سخن پاياني...

در پايان بايد بگويم که تيم ملي ايران در ابتداي راه است. بالا رفتن سطح انتظارها نبايد در طولاني مدت تيم ايران را دچار مشکل کند. انتظارهاي مردم نشان مي دهد که بايد کار بيشتري انجام دهيم تا به سطحي که لياقتش را داريم برسيم و آن زمان خوشحالي واقعي را بگيريم.

از همسرم هم تشکر ويژه اي مي کنم که در تمام اين سال ها هم پاي من بود و با گذشت از خواسته هايش زمينه هاي موفقيتم را فراهم کرد. در برهه اي که به تيم ملي دعوت نمي شدم مي خواستم واليبال را کنار بگذارم ولي همسرم مهمترين انگيزه من براي ادامه واليبال بود.


از لابلاي حرف ها

* از ايتاليا تا کوبا 9 ساعت پرواز داشتيم. خيلي از بچه ها قرص خواب آور مي خوردند و مي خوابيدند ولي من از ترس، پلک به هم نزدم. از هواپيما مي ترسم.

* اگر دوباره به دنيا بيايم باز هم دنبال واليبال مي روم.

* پرسپوليسي هستم و عاشق علي دايي. البته علي کريمي و مهدوي کيا را هم خيلي دوست دارم.

* همه زندگي من «ترمه» است و دلم مي خواهد همه وقتم را با دخترم بگذرانم.

* سينما را دوست دارم و از بازي پرويز پرستويي و محمدرضا فروتن لذت مي برم.

* آلبوم هاي قديمي محمد اصفهاني و کارهاي رضا صادقي و شهرام شکوهي را خيلي دوست دارم. در مجموع رابطه خيلي خوبي با موسيقي دارم و اگر فرصت کنم بدم نمي آيد به کنسرت هم بروم.

* نقطه قوت و ضعفم يک چيز است، آن هم اينکه يک کلام هستم!

* مربيگري را خيلي دوست دارم و دلم مي خواهد بعد از اتمام دوران بازيگري وارد جرگه مربيان شوم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر