صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

20 نکته خواندني درباره محمد مايلي کهن

محمد مايلي کهن امروز به سمت مديريت فني تيم ملي اميد برگزيده شد تا بازگشتش به فوتبال را اين بار با اين سمت جشن بگيرد.

کد خبر: 572

ورزش 3/ محمد مايلي کهن امروز به سمت مديريت فني تيم ملي اميد برگزيده شد تا بازگشتش به فوتبال را اين بار با اين سمت جشن بگيرد.
مايلي کهن که با درخواست محمد خاکپور به اين سمت برگزيده شده، زندگي ورزشي پرماجرايي دارد که بد نيست برخي از نکات را با هم مرور کنيم:
1مايلي کهن، متولد 30 خرداد سال 1333 بود، او فوتبال را در تيم نفت تهران در سال 1353 شروع کرد و در مسابقات تهران سال 1354 آقاي گل شد، در اسفند 1354 به پرسپوليس آمد و تا اسفند 1368 در اين تيم ماند، او ابتدا دستيار علي پروين در تيم پرسپوليس و در سال 69 دستيار او در تيم ملي شد، در سال 71 سرمربي تيم ملي فوتسال، در سال 1374 سرمربي تيم ملي بزرگسالان و در سال 1378 سرمربي تيم شهرداري تبريز شد. ساير تيم هاي باشگاهي او عبارتند از: سايپا، پيکان، فولاد، گهر، تيم ملي اميد و ...
2 در سال 1380 براي اولين بار زمزمه حضورش در تيم ملي اميد، شنيده شد اما صفايي فراهاني تشکيل تيم ملي اميد را به چند ماه بعد ارجاع داد، با آمدن دادکان جاي صفايي، در بازيهاي آسيايي 2002 از وجود برانکو به عنوان سرمربي تيم مورد بهره برداري قرار گرفت و قرار بود او مربي توامان تيم ملي اميد وبزرگسالان باشد، اما به دنبال قهرماني در بوسان 2002 و سپس رفتن او از ايران، مايلي کهن سرمربي تيم ملي اميد شد.
3 رحمتي، طالب لو، مبعلي، جلال کاملي، ميثم بائو، مصطفي مهدي زاده، جوادکاظميان، سياوش اکبرپور، مجتبي جباري، اميرحسين صادقي، حسين کعبي، علي بداوي، جلال حسيني و ... گروهي از نفراتي بودند که توسط او به تيم ملي اميد دعوت شدند. ايران در پيش گروه رقابتها برابر تيم ملي اميد ازبکستان به پيروزي در مجموع 9-2 رسيد، با اين برد ايران به مرحله دوم رقابتها صعود کرد. براي اولين و آخرين بار در اين دوره بود که به مرحله نهايي مقدماتي المپيک در قاره آسيا رسيديم. در مرحله دوم با تيم هاي کره جنوبي، چين و مالزي همگروه شديم، از اين گروه يک تيم به المپيک آتن مي رفت، ايران بعد از 2 باخت برابر کره جنوبي و چين، اميد هاي خود را از دست داد.
4 بلافاصله بعد ازباخت به ژاپن در فروردين 1383 از طريق فريادشيران به دادکان رييس وقت فدراسيون فوتبال پيام داد حاضر است از عنوانش استعفا دهد اما دادگان قبول نکرد با اين حال در برنامه ورزش ومردم دادگان اعلام کرد که سقف مربيان ايراني همين است و... فرداي آن روز در برنامه 90 ،مايلي کهن به شدت عليه دادکان تاخت و به اصطلاح معروف دعواي متقابل اين 2 شروع شد.
5 مايلي کهن 2 بار با تيم هايش جايزه اخلاق مند ترين تيم را برد يک بار در جام جهاني فوتسال 1992 و يک بار در سال 1996 و در جام ملتهاي آسيا که در 2 مورد ايران در نيمه نهايي رقابتها حضور يافت.
6 کنفدراسيون فوتبال آسيا در فوريه 1997 از نتايج تيم ايران در بازيهاي جام ملتهاي آسيا با عنوان رنسانس ياد کرده و مايلي کهن را بر اين اساس مورد تقدير قرار داد.
7مايلي کهن در 40 سال گذشته عليرغم آن که براي تحقق اخلاق در جامعه فوتبال اما بيشترين درگيري ها را با افراد مختلف از جامعه فوتبال داشته است گروهي از اين افراد عبارتند از:مرتضي شمس، علي رئيسي، علي دايي، امير قلعه نويي، محمد دادکان و...او مدتي هم عليه حبيب کاشاني حرف زد اما بعد از مدتي با او رابطه بسيار خوبي يافت.
8 به هيچ کس در کار به اندازه فريادشيران اعتماد نداشته و در تمام تيم هايي که در آن حضور داشته است، اورا به عنوان دستيار و مربي دروازه باني برگزيد دوستي اين 2 از همکاري در تربيت بدني استان تهران شروع شد.
9افرادي که مايلي کهن در تيم هايش به عنوان دستيار اول برگزيد عبارت بودند از: مجيد جهانپور، محمد احمدزاده، احدشيخ لاري، محمد خاکپور، محمد حسين ضيايي، مجيد جلالي که اين آخري در تيم سايپا مهمترين دستيار او بوده است.
10 پسرش نعيم متولد 1358 فوتباليستي خوب و کاپيتان تيم اميد پرسپوليس در ساليان واپسين دهه 70 بود که در 22 سالگي فوتبال را کنار گذاشت.
11 بهترين نتايج او در دوران مربيگري تيم ملي اين نتايج بوده است:
ايران 6 کره جنوبي 2 /ايران3 عربستان 0/ايران 4 چين 1/ايران 4 چين2(در زمين حريف)/ايران 17 مالديو0
اين نتايج بهترين نتايج تاريخ فوتبال ما برابر اين تيم ها بوده است.
12 مايلي کهن در سال 1378 اعلام کرد رفاقت با علي پروين مثل حرکت در اتوبان يک طرفه است، مشهورترين جمله رسانه اي آن سال در شرايطي بيان شد که او کار مربيگري در پرسپوليس و تيم ملي را با کمک علي پروين شروع کرده بود با اين حال پروين هيچ گاه جواب او رانداد.
13 مايلي کهن در اسفند 1368 بلافاصله بعد از کنار گذاشتن فوتبال و کنار گذاشته شدن از تيم پرسپوليس در نشريه پهلوان گفت هفته آينده پهلوان پنبه ها را معرفي ميکنم، اما او هيچ وقت اين کار را نکرد چرا که 2 روز بعد علي پروين از او دعوت کرد به پزسپوليس برگشته ودستيارش شود.
14 در تيم ملي بزرگسالان نفراتي مثل مهرداد ميناوند، نيمانکيسا، داريوش يزداني، فرهاد مجيدي، مهدي مهدوي کيا،حامد کاويانپور، عليرضامنصوريان، نعيم سعداوي و... اولين بازي ملي خود را در دوران مربيگري 19 ماهه او در تيم ملي انجام دادند.
15- مايلي کهن هرگز در دوران مربي گري قهرمان نشده است.
16-او اولين عنصر فوتبالي ايران است که به علت شکايت يکي از افراد جامعه فوتبال (علي دايي) زندان را تجربه کرده است.
17- مايلي کهن يکي از معدود مربيان معدود فوتبال ماست که دستي در نويسندگي دارد و دو کتاب تاليف کرده است. کتاب مايلي کهن درباره ماجراهاي تيم ملي در زمان مربيگري او در جام ملت هاي آسيا 96 و جام جهاني مقدماتي 98، جزييات جالبي دارد و يک سند تاريخي محسوب مي شود.
18- از مايلي کهن ويديوي مشهوري موجود است که خطاب به عادل فردوسي پور، مجري و تهيه کننده برنامه نود فرياد مي زند و مي گويد او فوتبال را به لجن کشيده است. مايلي کهن سابقه اي طولاني و شگفت انگيز در بيان حرف هاي تند روي آنتن برنامه هاي مختلف دارد. او نام يک خواننده مشهور ساکن خارج از ايران را به زبان آورده و يک بار هم با علي فتح الله زاده مديرعامل استقلال دعوايي بچگانه روي آنتن انجام داده است. ممنوع التصويري او در يک دوره زماني به دليل همين فعاليت هاست.
19- يکي از جالبترين صحنه هاي تاريخ فوتبال ملي تمرد مايلي کهن از تصميم سرمربي وقت تيم ملي در سال 1982 در بازي هاي آسيايي دهلي است؛ مايلي کهن پس از اعلام تعويض نمي خواست از زمين بيرون بيايد.
20- بيشترين صعود فوتبال ملي در رنکينگ فيفا طي دوراني رقم خورد که مايلي کهن هدايت تيم ملي را برعهده داشت. تيم ملي در اين مقطع با صعودي 80 پله اي از رتبه 121 فيفا تا پله 41 صعود کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر