صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

سردار آزمون، بازيکني شبيه دنيس برگ‌کمپ

شايد نمايش خوب او در ترکيب تيم ملي فوتبال ايران، شانسي دوباره به وي براي حضور در ترکيب ثابت روبين کازان باشد. در هر حال، براي مربي‌اي که علاقه زيادي به کارهاي انفرادي دارد، تغييرات غير اجباري براي او در ترکيب تيمش به ندرت اتفاق مي‌افتد. آزمون بايد صبور باشد، کاري که ممکن است براي آينده فوتبالي‌اش بهتر باشد.

کد خبر: 5691

ايسنا/ مهاجم تيم ملي فوتبال ايران در سايت جاست فوتبال با دنيس برگ‌کمپ افسانه‌اي مورد مقايسه قرار گرفت.سايت جاست فوتبال که به سردار آزمون، مهاجم تيم ملي فوتبال ايران پرداخته در ابتداي گزارش خود آورد: سردار آزمون که در روبين کازان روسيه توپ مي‌زند، در رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا مورد توجه بسياري قرار گرفته است. نمايش او در ترکيب تيم ملي فوتبال ايران و گلي که مقابل قطر به ثمر رساند، توجه بسياري را به خود جلب کرد.
نام: سردار آزمون
تاريخ تولد: اول ژانويه 1995
سن: 20
پُست: مهاجم
باشگاه: روبين کازان
مليت: ايراني
نام اين بازيکن جوان ايراني ممکن است در خارج از ايران و روسيه شناخته شده نباشد اما طي 18 ماه گذشته، مهاجم روبين کازان در دنياي فوتبال گام‌هاي بلندي برداشته است. اگر بازيکني چنين تکنيکي داشته باشد، دليل شناخته شدن او معلوم خواهد شد.
پس از آنکه آزمون فوتبال خود را از آکادمي جوانان باشگاه سپاهان آغاز کرد و نمايش درخشاني در بازي‌هاي آسيايي زير 19 سال انجام داد، کوربان برديف، سرمربي وقت روبين کازان روسيه او را مورد توجه قرار داد و سردار را متقاعد کرد به تيم او بپيوندد. سرمربي ترک تبار روبين کازان براي جذب آزمون موفق شد باشگاه اينتر ايتاليا را کنار بزند، تنها به خاطر اينکه توانايي فارسي صحبت کردن را داشت. آزمون از جايي مي‌آمد که با محل تولد سرمربي روبين کازان تنها 60 کيلومتر فاصله داشت.پس از رسيدن آزمون به کازان، او بيشتر دوران حضورش را در تيم دوم باشگاه سپري کرد. او دو بار هم به عنوان بازيکن ذخيره روي نيمکت ذخيره‌هاي تيم نشست اما در ديدارهاي تيمش مورد استفاده قرار نگرفت. با آغاز فصل 14-2013 که با حضور روبين کازان در رقابت‌هاي ليگ اروپا همراه بود، آزمون مقابل ياگودينا صربستان از ابتدا به ميدان رفت و تا پايان نيز در زمين حضور داشت. او يک ماه بعد، دومين بازي خود را در اروپا مقابل مولده نروژ انجام داد و نخستين گلش را نيز به ثمر رساند. او به عنوان بازيکن جانشين وارد زمين شد و نمايش خوبي هم ارائه کرد.
آزمون زير نظر برديف، شانس زيادي براي حضور در ترکيب تيمش در رقابت‌هاي ليگ روسيه نداشت اما ماه اکتبر بود که او در ترکيب تيمش براي ديدارهاي ليگ مقابل آنژي ماخاچکالا به ميدان رفت. او از فرصتي که سرمربي تيم در اختيارش قرار داده بود، دو دوستي استفاده کرد و با زدن يک گل و گرفتن يک پنالتي براي تيمش، بسيار موثر بازي کرد. پس از اين نمايش تاثير گذار، اين بازيکن ايراني باز هم حضور چنداني در ترکيب روبين کازان نداشت و بيشتر به عنوان بازيکن ذخيره به ميدان مي‌رفت اما نمايش خوبي از خود ارائه مي‌کرد. کازان در ادامه رقابت‌ها ضعيف عمل کرد تا سران باشگاه پس از 11 سال به همکاري با بريديف پايان دهند. خروج اين مربي براي آزمون گران تمام شد.
وقتي رينات بيلي‌علدينف، هدايت روبين کازان را به دست گرفت، گمانه‌زني‌هاي زيادي در مورد آينده آزمون در اين تيم منتشر شد. خبرهاي زيادي آزمون را به تيم‌هاي بزرگي همچون بارسلونا، آرسنال و ميلان پيوند مي‌داد. هواداران ايراني دوست داشتند سردار راهي آرسنال شود زيرا بر اين باور بودند آرسن ونگر مي‌تواند از او بازيکن بهتري بسازد اما در نهايت انتقال او به هيچ تيمي نهايي نشد. وقتي ليگ روسيه در ماه مارس بار ديگر آغاز شد، اوضاع براي آزمون خيلي خوب شد. او در هشت ديدار موفق شد سه بار گلزني کند و دو پاس گل هم بدهد که يکي از آن گل‌ها را نيز مقابل زنيت سن پترزبوگ، يکي از تيم‌هاي بزرگ روسيه به ثمر رساند. نمايش خوب او در کنار عملکرد ضعيف تيمش، در ديداري مقابل زنيت که به شکست 6 بر دو آنها انجاميد، نام او را در فهرست اوليه تيم ملي فوتبال ايران براي حضور در جام جهاني قرار داد. آزمون در ديدارهاي تدارکاتي در ترکيب تيم ملي کشورش قرار گرفت اما در فهرست نهايي تيم ملي براي حضور در جام جهاني، جايي نداشت.پس از آنکه ليگ روسيه در فصل جديد آغاز شد، آزمون در سه ديدار نخست فصل در ترکيب ثابت قرار گرفت. او مقابل ترک گروزني پس از آنکه سه يا چهار فرصت گلزني را از دست داد، يک گل زد. در ديدارهاي بعد او حضور در ترکيب اوليه تيمش را از دست داد. آزمون هنوز هم نتوانسته جايگاه ثابت خود را از ايگور پورتنياگين، ديگر مهاجم کازان که فوق العاده کار کرده پس بگيرد. در هر حال، او عضوي از تيم ملي فوتبال ايران است و نخستين گل ملي‌اش را نيز در ديداري دوستانه مقابل کره جنوبي به ثمر رساند.
مدل بازي
آزمون مهاجمي است که اصول تهاجمي را خيلي خوب بلد است. او همواره روي توپ‌هاي ارسالي توجه ويژه‌اي دارد و پاس‌هاي رو به عقب را دنبال مي‌کند و با دستاني که روي شانه‌هاي مدافع آخر قرار مي‌دهد، براي رسيدن به توپ تلاش مي‌کند. او همچنين هر زماني که بتواند، در کارهاي دفاعي به تيمش کمک مي‌کند. نمايش او در زمين و توانايي‌هايي که دارد، آزمون را به يکي از بازيکنان خطرناک در کارهاي هوايي بدل کرده است. سرعت بالايي دارد اما بايد روي خونسردي‌اش نيز کمي کار کند. با توجه به اينها، آزمون هر سه بازي و نيم توانسته يک گل وارد دروازه حريفان کند. با توجه به اينکه او تنها 20 سال دارد و فرصت‌هاي زيادي هم در ترکيب تيمش به او نمي‌رسد، اين آمار براي سردار، آماري درخور توجه است.آزمون بازيکني خلاق است. اين بدان معنا است که اين توانايي را دارد که بتواند در پُست هافبک تهاجمي بازي کند. او در ترکيب روبين کازان به عنوان هافبک چپ، هافبک راست و پشت مهاجم به کار گرفته شده و در هر سه پُست نمايشي عالي داشته است.
مردم در مورد او چه مي‌گويند؟
رينات بيليعلدينوف، سرمربي کنوني کازان که در نشست‌هاي خبري‌اش بدون در نظر گرفتن چيزي، ديدگاهش را در مورد همه بازيکنان اعلام مي‌کند. او هر بازيکني که نمايش بدي ارائه کند را مورد انتقادهاي شديد قرار مي‌دهد. او اما در مورد آزمون هميشه صحبت‌هاي خوبي انجام داده است.
از او سوال شد: آيا آزمون پيشرفت مي‌کند و بازيکن بزرگي مي‌شود؟
وي در پاسخ گفت: به اين بستگي دارد که چقدر خوب کار کند و چقدر تلاش کند. وقتي او را پيش از جام جهاني با ايران ديدم، دليل اينکه از ترکيب تيم ملي بيرون ماند را متوجه شدم. وقتي به اينجا آمد، دليلش را به او گفتم. مدل بازي آزمون متفاوت است. شايد در رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا قرار است تيم ملي فوتبال ايران نمايش متفاوتي داشته باشد اما آنها در جام جهاني خيلي محکم و با ديسيپلين بازي کردند. اين مدل بازي براي آزمون نمي‌تواند خوشايند باشد. او اين توانايي را دارد که به يک مهاجم در کلاس جهاني بدل شود. او مي‌تواند از کيفيت‌هايي که دارد در ترکيب تيم ما هم استفاده کند. براي اين کار، سردار بايد خيلي بهتر تمرين کند.
چقدر مي‌تواند پيشرفت کند؟
اگر آزمون با روند کنوني به فوتبالش ادامه دهد، مي‌تواند جايگاه خود براي رفتن به فوتبال غرب اروپا را تضمين کند. اگر هوشمندانه عمل کند، چند فصل ديگر هم در ليگ روسيه مي‌ماند تا در روبين کازان فرصت بيشتري براي قرار گرفتن در ترکيب بيابد و بتواند روي قدرت تمام کنندگي‌اش بيشتر کار کند. او به عنوان يک بازيکن جوان، تاثير گذار بوده است اما اگر فرصت بازي به او داده شود و در اوج هم قرار داشته باشد، مي‌تواند به بازيکني فوق العاده براي کازان بدل شود. از نظر فيزيکي، ليگ برتر انگليس مي‌تواند جاي خوبي براي آينده فوتبال آزمون باشد اما از نظر تکنيکي و نوع فوتبالي که بازي مي‌کند، ليگ‌هاي اسپانيا و ايتاليا براي او بهتر هستند.حضور بيشتر آزمون در ديدارهاي ملي مي‌تواند او را به بازيکن بهتري بدل کند. اکنون که جام ملت‌هاي آسيا در حال برگزاري است و او نخستين حضور خود در يک تورنمنت بزرگ را تجربه مي‌کند، سردار اين شانس را دارد که خودش را به فوتبال دنيا معرفي کند. سپري کردن يک تورنمنت خوب مي‌تواند يک انتقال خوب براي او به يکي از تيم‌هاي بزرگ اروپايي را در پي داشته باشد. شايد نمايش خوب او در ترکيب تيم ملي فوتبال ايران، شانسي دوباره به وي براي حضور در ترکيب ثابت روبين کازان باشد. در هر حال، براي مربي‌اي که علاقه زيادي به کارهاي انفرادي دارد، تغييرات غير اجباري براي او در ترکيب تيمش به ندرت اتفاق مي‌افتد. آزمون بايد صبور باشد، کاري که ممکن است براي آينده فوتبالي‌اش بهتر باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر