صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

نسل طلايي فوتبال ايران کجايند؟+عکس

حدود چهار دهه از آخرين قهرماني ايران در جام ملت‌هاي آسيا مي‌گذرد و هواداران فوتبال از خود مي‌پرسند که افتخارآفرينان فوتبال ايران و قهرمانان سه دوره پياپي آسيا اکنون کجايند و چه مي‌کنند؟

کد خبر: 5685

ايسنا/ حدود چهار دهه از آخرين قهرماني ايران در جام ملت‌هاي آسيا مي‌گذرد و هواداران فوتبال از خود مي‌پرسند که افتخارآفرينان فوتبال ايران و قهرمانان سه دوره پياپي آسيا اکنون کجايند و چه مي‌کنند؟
تيم ملي فوتبال ايران در سال‌هاي 1346 تا 54 در سه دوره پياپي قهرمان جام ملت‌هاي آسيا شد و نتايج درخشان خيره کننده‌اي را رقم زد. ملي‌پوشان فوتبال ايران در آن سه دوره آن قدر افتخار آفريدند که هنوز با گذشت 39 سال از آخرين قهرماني ايران در آسيا، فوتبال ايران دلش به آن قهرماني‌ها خوش است و به پشتگرمي آن‌ها خود را آقاي فوتبال آسيا مي‌داند اما فوتبال ايران هرچقدر خوب يا هرچقدر بد، در سال‌هاي سپري شده از زمان تولدش، به پيشکسوتان چندان توجهي نکرده و آن طور که بايد و شايد قدرشان را ندانسته و از تجربه‌شان بهره نبرده است. سوال اين است که مردان پرافتخار تاريخ فوتبال ايران که سه دوره پياپي جام آسيا را براي ايران به ارمغان آوردند، اکنون چه مي‌کنند و کجا هستند؟
در اين جا نگاهي داريم گذرا به حال و روز فعلي ستارگان هميشه ماندگار فوتبال ايران در سال‌هايي که "واقعا" آقاي آسيا بود.
عزيز اصلي: دروازه‌بان ايران در جام ملت‌هاي 1968 که نخستين قهرماني را در جام ملت‌ها کسب کرد او سال‌هاست که در دوسلدورف آلمان به همراه خانواده و فرزندانش زندگي مي‌کند. اصلي مالک يک موسسه فوتبال است که توسط پسرش اداره مي‌شود و توجه زيادي به پرورش کودکان مستعد ايراني ساکن آلمان دارد.
حسن نظري: او پس از پايان دوران فوتبالش راهي آمريکا شد و اکنون در اين کشور مالک يک نمايشگاه اتومبيل است.
ناصر نورايي: ملي‌پوش فوتبال ايران در جام ملت‌هاي 1976 هم مانند نظري نمايشگاه اتومبيل دارد اما نه در آمريکا، بلکه در ايران و در گوشه‌اي از تهران به نام زعفرانيه، نورايي مدتي با کميته پيشکسوتان فدراسيون فوتبال همکاري مي‌کرد.
ابراهيم قاسم‌پور: اکنون هيچ گونه فعاليت فوتبالي ندارد. او به همراه ساير ورزشکاران پيشکسوت خوزستاني که مقيم تهران هستند، هرچند ماه يک بار دور هم جمع مي‌شوند و از گذشته ياد مي‌کنند و حال يکديگر را جويا مي‌شوند. مجيد حلوايي ديگر پيشکسوت فوتبالي اين جمع است.
مجيد حلوايي: او هم مانند قاسمپور فعاليت فوتبالي ندارد و اکنون به عنوان افسر بازنشسته، مربي آموزشگاه راهنمايي و رانندگي در محله تهرانپارس تهران است.
حشمت مهاجراني: "حشمت" فوتبال ايران مدتي در کشور امارات مدرسه فوتبال داشت اما کارش در آن سامان، به سامان نشد و به ايران بازگشت تا در مشهد مقدس به کارش ادامه دهد.
سهام‌الدين ميرفخرايي: ملي‌پوش فوتبال ايران در جام ملت‌هاي 1976 بازنشسته شرکت هواپيمايي ملي ايران (هما) است و اکنون در فرانکفورت آلمان زندگي مي‌کند.
آندرانيک اسکندريان: ملي‌پوش ارمني فوتبال ايران در به همراه تيم ملي در جام جهاني 1978 هم حضور داشت در آمريکا زندگي مي‌کند. پسرش آلتو بازيکن تيم ملي جوانان آمريکاست.
نصرالله عبداللهي: او چندين سال مربي تيم فوتبال استقلال بود ولي اکنون ديگر فعاليت فوتبالي ندارد.
همايون بهزادي: سر طلايي فوتبال ايران اکنون عضو هيات امناي باشگاه تاريخي شاهين است ولي فعاليت رسمي و جدي ندارد. همايون بهزادي هم مانند بسياري از هم‌دوره‌اي‌هايش با بي‌توجهي مسئولان فوتبال ايران روبه‌رو شده ولي در خاطر هواداران فوتبال ايران همچنان پرصلابت است.
منصور رشيدي: فعلا فعاليت فوتبالي ندارد. به تازگي از او براي فعاليت در تيم اميد استقلال دعوت به عمل آمد ولي او نپذيرفت.
حسن روشن: به جز فعاليت‌هاي گاه و بيگاه در حوزه سرپرستي و مديريت آکادمي فوتبال استقلال، روشن صاحب يک رستوران در تهران است و از اين راه امورات مي‌گذراند.
گارنيک شه بندري: گارنيک در تهران زندگي مي‌کند و به عنوان فروشنده پوست و چرم در محله مجيديه فرد شناخته شده‌اي است.
محمد صادقي: مدتي در کميته پيشکسوتان فدراسيون فوتبال فعاليت کرد ولي اکنون فعاليت خاصي ندارد.
مهدي عسگرخاني: مدتي در مشهد مقدس کار و فعاليت مي‌کرد ولي اکنون در تهران است و فعاليتي ندارد.
عليرضا عزيزي: چندين سال سهامدار يک شرکت حمل و نقل کالا در بندرعباس بود ولي اکنون بازنشسته است و در تهران زندگي مي‌کند.
علي جباري: سرپرستي بخشي از امور پيشکسوتان باشگاه استقلال را بر عهده دارد و به جز آن کار خاصي نمي‌کند.
حسين کلاني: مهندس کلاني هنوز هم فعاليت معماري خود را در شرکتش ادامه مي‌دهد. او نيمي از سال در ايران و نيم ديگر را در آمريکا و نزد خانواده‌اش سپري مي‌کند. بسياري از پروژه‌هاي مهم ورزشي ايران با مديريت وي در حال ساخت است. او همچنين در دانشگاه رشته معماري ورزشي را تدريس مي‌کند.
ابراهيم آشتياني: استاد بازنشسته دانشگاه است و فعاليت خاصي ندارد.
اصغر شرفي: در آمريکا زندگي مي‌کند. او چندين بار به ايران بازگشت و هدايت يک تيم فوتبال را بر عهده گرفت اما هر بار ناکام ماند و به آمريکا بازگشت.
جواد قراب: بازنشسته بانک سپه است و در تهران زندگي مي‌کند.
اکبر کارگر جم: فعاليت خاصي ندارد اما متاسفانه با بيماري سختي دست به گريبان است.
جعفر کاشاني: مديريت باشگاه ستاره شرق در منطقه نارمک تهران را بر عهده دارد. او هميشه آرزو داشته در ايران يک "رئال مادريد" تاسيس کند؛ آرزويي که هنوز به آن نرسيده است.
مهدي مناجاتي: سرهنگ بازنشسته که مدتي در راه آهن به حميد استيلي کمک کرد و اکنون کار خاصي انجام نمي‌دهد.
علي پروين: او هم اين روزها فعاليت خاصي ندارد.
* سرنوشت‌هاي عجيب و باور نکردني
آن‌ها که باختند ...
حسن نايب آقا و عليرضا خورشيدي، دو ملي‌پوش اسبق فوتبال ايران هستند که متاسفانه پس از دوران فوتبال راه خود را به سمت انحراف کج کردند با پيوستن به منافقين کارنامه سياهي از خود به جا گذاشتند. همچنين مصطفي عرب جزو گروهک سلطنت‌طلب مقيم آمريکاست که هر از چند گاهي عليه جمهوري اسلامي نطق مي‌کند.
آن‌ها که جايشان سبز است
از بين ملي‌پوشان افتخارآفرين و تاريخ‌ساز فوتبال ايران که در دوره‌هاي چهارم، پنجم و ششم جام ملت‌ها حاضر بودند، چند نفري هستند که جايشان خالي است و اگر به دنبال نام و نشاني از آن‌ها هستيد بايد سري به بهشت زهرا (س) قطعه نام‌آوران بزنيد.
زنده‌ياد ناصر حجازي، شادروان غلامحسين مظلومي، مرحوم بهرام مودت و زنده‌ياد صفر ايرانپاک از جمع ستارگان هميشگي فوتبال ايران جدا شدند و به ديار باقي شتافتند.شانزدهمين دوره‌ي جام ملت‌هاي آسيا از جمعه 19 دي ماه آغاز شده، شايد اين دوره تيشه‌اي باشد که ريشه ناکامي‌هاي چند ده ساله فوتبال ايران در آسيا را برکند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر