صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

نمازی: سرمربی تیم جوانان آمریکا می‌شوم

مدت زیادی از جدایی دستیار ایرانی کارلوس کی روش و حضور مجددش در آمریکا می گذرد.

کد خبر: 54630

ورزش سه: امید نمازی زاده که بدون سابقه چندان مربیگری و البته با رزومه ای که در ام ال اس و فوتبال امریکا داشت دستیار کی روش شد. به بهانه حضور پست جدید او یعنی مربیگری نمازی در تیم زیر 20 سال ملی آمریکا با وی هم صحبت شدیم.

نمازی در ابتدای صحبتهای خودش خواست مثل همه اهالی فوتبال مرگ هادی نوروزی را تسلیت بگوید و سپس با سوالهایمان با او همراه شدیم: زمانی که از طریق رسانه ها از مرگ هادی نوروزی اطلاع پیدا کردم بسیار متأثیر شدم. هادی از جمله بازیکنانی بود که در اردوهای اولیه تیم ملی مانند اردوی اتریش که سه سال پیش برگزار شد حضور داشت. او از هر لحاظ انسانی با اخلاق و سر به زیر و به دنبال پیشرفت بود و سخت کار می کرد. من صمیمیت خاصی با او داشتم و با خبر درگذشت او خیلی متأثر شدم، امیدوارم خداوند به خانواده و بچه های او صبر بدهد.

به عنوان اولین سوال بسیاری دوست دارند بدانند امید نمازی در حال حاضر چه می کند؟

من بعد از جدایی از تیم ملی به عنوان دستیار در تیم ملی بانوان آمریکا شروع به کار کردم. دو ماه بعد از شروع کار من فدراسیون فوتبال آمریکا تصمیم گرفت سرمربی این تیم را عوض کند. سرمربی این تیم در حقیقت اخراج شد و خانمی به نام "جیل الیس" سرمربیگری این تیم را برعهده گرفت.به دنبال این تغییرات من موقعیت همکاری با این تیم را نداشتم اما این فرصت را داشتم تا به عنوان دستیار "راموس" که دوست قدیمی من و مربی تیم زیر بیست سال مردان آمریکا بود در این تیم شروع به کار کنم. حدود یک سال و نیم هست که مربی تیم زیر 20 ساله ها هستم و از ابتدای سال 2016 سرمربی این تیم خواهم بود. در این مدت 7-8 اردوی داخلی و خارجی داشتیم از جمله آمادگی برای بازی های مقدماتی جام جهانی زیر 20 ساله ها که در جامائیکا برگزار شد که ما توانستیم با رسیدن به فینال به جام جهانی راه پیدا کنیم. همچنین در تابستان سال 2015 در کشور نیوزلند در جام جهانی زیر 20 سال ها شرکت کردیم و نمایش خوبی داشتیم و برای اولین بار تیم ملی آمریکا را در این رده سنی به مرحله یک چهارم نهایی رساندیم و در آنجا در ضربات پنالتی به صربستان قهرمان جام جهانی باختیم.

صراحتاً راجع مشکل شما و کی روش صحبت کنیم. وقت آن فرا نرسیده که از آن جدایی غیر منتظره رمز گشایی شود؟

من هیچ مشکلی با شخص کی‌روش نداشتم، حدود سه سال در کنار او کار کردم، هر روز با او بودم و در تمام کارهایی که انجام می شد دخیل بودم، خیلی مواقع حتی در منزل او بودم و مسائل شخصی را با هم در میان می گذاشتیم اما شرایطی ایجاد شد مانند دور بودن از خانواده و دو فرزند کوچکم که سه سال از آنها دور بودم و به ندرت آنها را می‌دیدم. همچنین مشکلات مالی فدراسیون و تأخیر در پرداخت حقوق که به خاطر حضور خانواده ام در آمریکا با این موضوع مشکل داشتم. ضمن اینکه شرایطی در خود کادر ایجاد شده بود که دوست نداشتم در آن محیط کار کنم. این مشکلات دست به دست هم داد تا با پیشنهادی که از طرف فدراسیون فوتبال آمریکا داشتم موافقت کنم و به این کشور برگردم.

اما بپذیرید که به هر حال افکار عمومی آن نوع جدایی را فقط به خاطر خواست شما قبول نمی کند؟

به هر حال در هر خانواده ای هم مشکلات هست. من گفتم دلایلی را که باعث شد من از تیم ملی ایران جدا بشوم. نمی خواهم خیلی وارد جزییات بشوم و باید بار دیگر بگویم که من بهترین تصمیم را در آن مقطع برای امید نمازی گرفتم.البته باز هم می گویم به هر حال اختلافات بود مثلاٌ سر انتخاب بازیکن، سر برخی مسائل جزیی ولی شخصاً مشکلی با کارلوس نداشتم. نه تنها من با کارلوس بلکه من با بقیه کادرفنی و کی روش با کادرفنی گاهی اختلافاتی داشتیم اما اینها باعث نشد که من از تیم ملی جدا شوم. دلایل زیادی بود که همه دست به دست هم داد تا من از این تیم جدا شوم.

و تصمیم گرفتید در آمریکا به کار ادامه دهید؟

 من در آن زمان احساس می کردم که این فرصتی است تا برگردم به جایی که 27 سال در آنجا زندگی کرده ام و در فوتبال نامی برای خودم درست کرده بودم. می خواستم برگردم تا در سطح بالا کار کنم و پیشرفت داشته باشم و این پیشرفت در حال شکل گیری است و باز هم می گویم فکر می کنم بهترین تصمیم را برای امید نمازی گرفته ام. می دانم طرفداران تیم ملی و کی روش این جدایی را نپسندیده باشند اما من صراحتا می گویم که مشکل خاصی با کی روش نداشتم اما یک سری اختلافات در نحوه کار و انتخاب بازیکن بوده که سه سال قبل تر از آن هم وجود داشت اما این دلیلی نبود که به خاطر آن جدا شوم.

کی روش و تیمش را دنبال می کنید؟

این را مطمئن باشید که کی روش احساس خیلی خوبی نسبت به مردم و کشور ایران دارد . الان بیشتر از چهار سال است که در این کشور کار می کند. حتی فکر می کنم در همان سال های اولیه هم تعصب خاصی به فوتبال ایران داشت اما او یک مربی حرفه ای است و به موقع باید پولش را بگیرد اما او تعصب خاصی به فوتبال ایران دارد و دوست دارد این تیم به جایگاه خوبی برسد. از این بابت مطمئنم.

بسیاری معتقدند کی روش از بالا به فوتبال ایران نگاه می کند. شما با این صحبت موافقید؟

طبیعی است، ما نباید این مساله را بزرگ کنیم. او مربی است که شش سال دستیار الکس فرگوسن در منچستر یونایتد بوده و سرمربی تیم های بزرگی مانند تیم ملی پرتغال، آفریقای جنوبی و رئال ماردید را برعهده داشته است. وقتی مسائل غیرحرفه ای را در فوتبال ایران می بیند نگاهش به این صورت خواهد بود. فکر می کنم او به دنبال حرفه ای شدن فوتبال ایران است تا به جایگاهی که می تواند داشته باشد برسد.

امید نمازی فوتبال ایران را دنبال می کند؟

لیگ ایران را دنبال می کنم. تصور من این است که نسل جوان و خوبی به فوتبال ایران اضافه شده است که در تیم ملی امید و بزرگسالان نمایش خوبی دارند. امیدوارم که این مساله ادامه پیدا کند و فوتبال ایران حرف اول را در آسیا و در آینده در جام جهانی هم بزند.

آیا تجربه کار در تیم ملی بانوان آمریکا و تیم زیر بیست ساله های این کشور بهتر از کار در تیم ملی ایران بود؟

مسلما، تیم ملی ایران در رده بزرگسالان کار می کند و کار کردن با کی‌روش افتخار بزرگی بود، من سه سال از این فرصت استفاده کردم و تجربیات زیادی را به دست آوردم. اما وقت آن رسیده بود به جایی برگردم که سال های سال در آنجا کار کرده بودم، شناخته شده بودم و اسمی برای خودم پیدا کرده بودم. باید در آنجا به بالاترین مراحل مربیگری می رسیدیم، الان هم سرمربیگری تیم زیر20 ساله ها را برعهده گرفته ام و امیدوارم بعدها با تجربه بیشتر به پله های بالاتر برسم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر