صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

تو، پسر قوي و ترکمنی من / آزمون را چه کسی کشف کرد ؟

تو، پسر قوي و ترکمن من، آن قدر قدرتمند هستي که با اين ضربات و خطراتي تهديدآميز‌تر هم گريان نمي‌شوي. تو هنرمندي سردار؛ هنري که مي‌دانم روزي دروازه‌هاي آنفيلد، اولدترافورد، سن‌سيرو و آليانز آره‌نا را به گل‌هاي خود آذين خواهد کرد. اين واقعيت روزي به حقيقت تبديل مي‌شود و من آن روز احتمالاً به حس و علاقه فراواني که از يک همذات‌پنداري بين خودم و خودت ناشي مي‌شود، فکر مي‌کنم، هر چقدر من مربي ملي بودم و کمتر فرصت حضور در باشگاه‌ها را داشتم، تو هم با آقاي گلي در تمام تورنمنت‌هاي ملي که در آن حضور داشتي و البته گل‌هاي کمتر در فوتبال باشگاهي، نشان دادي در اين دو رده، دو چهره متفاوت داري. گل‌هاي ملي تو در آستانه رسيدن به تعداد بازي‌هاي ملي‌ات است و قطعاً مي‌ارزيد که حالا در آستانه اين اتفاق مهم به خاطر خوشحال کردن مردمت، اينچنين اشک شوق را ضميمه شادي‌هايت کني.

کد خبر: 5206

سرمربي پيشين تيم فوتبال جوانان کشورمان در نامه‌اي که براي سردار آزمون نوشته تأکيد کرده که گل او به قطر شانسي نبوده است.
اکبر محمدي، مربي که ستاره جوان اين روزهاي تيم ملي فوتبال ايران را کشف کرد، براي شاگرد خود يادداشتي نوشته است. متن يادداشت سرمربي سابق تيم فوتبال جوانان کشورمان براي سردار آزمون به شرح زير است:
همه آن لحظاتي که در حال سلفي گرفتن با هواداران تيم ملي بودي، من را به ياد بازيکنان بزرگ مي‌انداختي؛ ستاره‌هايي مثل فرانچسکو توتي. آنهايي که براي محبوب شدن، توانايي‌هاي اکتسابي و غريزي را با هم دارند. اين قضاوت من ناشي از يک بازي و حتي بابت حظ بصري گل دنيس برکمپي تو به قطر نيست. عين همين گل را به ترکمنستان هم زدي. در مسابقات مقدماتي جوانان آسيا در تهران. اين را مي‌گويم تا همه بدانند گلت به قطر اتفاقي و تصميم فوق‌العاده‌ات شانسي نبود. شايد هم اصلاً همه گل‌هايي که در استراليا مي‌زنند شانسي است اما هرکه نديده باشد و نداند، من که زياد ديده‌ام و خوب مي‌دانم سرداري که پنجشنبه يک کشور را خوشحال کرد، هنوز 90 درصد توانايي‌هايش را رو نکرده است.
اينها فقط نتيجه مشاهدات يک مربي است که خودت مي‌داني وقتي خيلي کم سن و سال بودي، پيدايت کرد و حالا کيف مي‌کند و شکر خدا، وقتي مي‌بيند در بالا‌ترين سطح فوتبال آسيا در حال درخشيدن هستي. آن روز، امروزت را مي‌ديدم. سرت پايين بود. مو‌هايت جلوي چشمايت را گرفته بود که هيچ چيزي را نبيني، جز فوتبال.
آن زمان که باهم بوديم را خوب به ياد دارم؛ مسابقات نوجوانان آسيا در ازبکستان و بازي مقابل سوريه؛ يادت که هست؟ گل‌هايي که نزديم و حذف شديم يا آن تک بازي لعنتي برابر جوانان کره‌جنوبي در امارات که اگر مي‌زديم، جهاني مي‌شديم اما تو غايب بودي و بعد از بازي‌ها خانواده‌مان از هم پاشيد. حالا اما به اين نتيجه رسيده‌ام که بايد همه آن اتفاقات مي‌افتاد و ما از هم دور مي‌شديم تا امروز گل صعود تيم ملي کشورت را در مهمترين تورنمنت قاره بزني. مطمئنم که شادي امروز مردم به ناراحتي آن روز خانواده‌مان مي‌ارزيد.
شنيدم دستيار «سرالکس فرگوسن» و سرمربي پيشين رئال مادريد، سردار عزيز مرا يکي از بهترين مهاجمان دنيا خوانده است. يکي مثل رود فن‌نيستلروي. چه افتخاري بالا‌تر از اين براي من که از تو دورم اما ثانيه به ثانيه و با هر قدمي که در زمين مي‌زني، به تو مي‌بالم پسر؟
راستش، اشک شوق‌هاي من بيشتر نوعي ابراز احساسات بود، نه اقدامي از سر ناباوري، چون به توانايي‌هايت ايمان داشتم و مي‌دانستم چه با آن ضربات سر طلايي که مقابل بنفيکا و همه شکارهاي قبلي‌ات زدي و چه با پاهاي هنرمندت، مي‌تواني قفل هر دروازه‌اي را باز کني. من در خانه و با تو روي نيمکت گريه کردم. البته مي‌دانستم گريه‌ات به خاطر خوشحال کردن مردمي است که ملبورن را هم به آزادي تبديل کرده بودند، نه به دليل مصدوميتي که هيچ‌وقت نتوانسته و نمي‌تواند هنرت را تحت‌الشعاع قرار دهد.
تو، پسر قوي و ترکمن من، آن قدر قدرتمند هستي که با اين ضربات و خطراتي تهديدآميز‌تر هم گريان نمي‌شوي. تو هنرمندي سردار؛ هنري که مي‌دانم روزي دروازه‌هاي آنفيلد، اولدترافورد، سن‌سيرو و آليانز آره‌نا را به گل‌هاي خود آذين خواهد کرد. اين واقعيت روزي به حقيقت تبديل مي‌شود و من آن روز احتمالاً به حس و علاقه فراواني که از يک همذات‌پنداري بين خودم و خودت ناشي مي‌شود، فکر مي‌کنم، هر چقدر من مربي ملي بودم و کمتر فرصت حضور در باشگاه‌ها را داشتم، تو هم با آقاي گلي در تمام تورنمنت‌هاي ملي که در آن حضور داشتي و البته گل‌هاي کمتر در فوتبال باشگاهي، نشان دادي در اين دو رده، دو چهره متفاوت داري. گل‌هاي ملي تو در آستانه رسيدن به تعداد بازي‌هاي ملي‌ات است و قطعاً مي‌ارزيد که حالا در آستانه اين اتفاق مهم به خاطر خوشحال کردن مردمت، اينچنين اشک شوق را ضميمه شادي‌هايت کني.
فوتبال ايران براي تويي که کمتر در داخل کشور فرصت درخشيدن داشتي، اعتبار مضاعف به ارمغان مي‌آورد و تو با گل‌هايت بيش از پيش، خون اين فوتبال تشنه به افتخارات بزرگ را تازه مي‌کني.
به هنرمندي‌ات ادامه بده پسر خوب و بامعرفت من. تو و عليرضا (جهانبخش) که مطمئنم خيلي زود نوبت او هم براي درخشيدن در تيم ملي مي‌رسد، نماينده تيمي هستيد که همه‌چيزش با علم و عشق پيش رفت. شما با هم، در کنار هم، بدويد و بجنگيد که چشم من و يک ملت به جوانان دوست‌داشتني است که در کنار باتجربه‌ها ثابت مي‌کنند آينده از آن آنهاست. اميدوارم روزي تمام بازيکنان آن تيم در کنار هم يادآور خاطرات خوب گذشته باشيد. روزهاي خوب در راه هستند؛ اندکي صبر بايد...
تسنيم/ .
------------------------------------------------------
چرا سپاهان از آزمون درآمدزايي نکرد؟!
ورزش سه/ سردار آزمون همان ستاره تيمهاي رده سني ملي ايران و بازيکني که در ديدار با قطر بار ديگر نويد يک سنتر فروارد آينده دار را داد حالا همه فوتبال دوستان ايراني را منتظر خبر پيوستنش به يک باشگاه بزرگ اروپايي گذاشته است.

آزمون با سوپر گلي که در ديدار با قطر زد،‌با مصدوميت بد موقع و اشکهايش زماني که روي نيمکت تيم ملي نشست به سوژه اين روزهاي فوتبال ايران بدل شده است.
در مورد ستاره نوظهور فوتبال ايران که هم اکنون در روبين کازان بازي مي کند و هر روز خبر مي رسد که باشگاههاي معتبر اروپا او را زير نظر دارند، يک سوال وجود دارد که شايد زير ساخت فوتبال باشگاهي ايران را بار ديگر زير سوال مي برد.
در شرايطي که چنين بازيکناني در سطح جهان با انتقالشان به باشگاههاي بزرگ و متمول،‌به باشگاهي که در آن رشد يافته اند سود کلاني را تزريق مي کنند،‌ باشگاه سپاهان اصفهان که در تمام دوران رشد سردار او را در اختيار گرفت از انتقالش به روبين کازان هيچ سودي را دريافت نکرد.
عليرضا رحيمي مديرعامل وقت باشگاه سپاهان به سادگي رضايت نامه او را براي روبين کازان صادر کرد و به اين ترتيب بازيکني که در زمان ساکت به سپاهان پيوسته بود و مي توانست سودي ميلياردي را به حساب باشگاه سپاهان واريز کند،‌ بدون هيچ منفعتي براي باشگاه ايراني اش راهي اروپا شد!
-------------------------------------------------
سبک بازي آزمون مانند مسي است
جام نيوز/ پيشکسوت فوتبال گفت: «تاکتيک تيم ملي استفاده از بازي فيزيکي اشکان دژاگه در سمت راست است.»
مسعود معيني درباره بازي تيم ملي مقابل قطر اظهار داشت: «در بازي هاي مقدماتي بايد بسيار با فکر بازي کرد، کاري که کي روش در حال حاضر انجام مي دهد.»
وي يادآور شد: «تيم ملي براي کسب نتيجه بازي مي کند و با اين شيوه در دو ديدار اخير موفق عمل کرده است.»

معيني ادامه داد: «تيم ملي در دو بازي اخير براي کسب نتيجه به ميدان رفته که تا حدودي هم موفق بوده است. تاکتيک تيم ملي استفاده از بازي فيزيکي اشکان دژاگه در سمت راست است.»
عضو هيات مديره استقلال توضيح داد: «تيم ملي در سازمان دفاعي بسيار خوب عمل مي کند. آنها سخت گل مي خورند که اين نشان مي دهد روي تاکتيک تيمي کار فراواني انجام داده اند.»
وي در خصوص گلي که سردار آزمون به ثمر رساند خاطرنشان کرد: «اين گل بسيار زيبا و حرفه اي بود و گلي است که فقط بازيکني مانند مسي مي تواند به ثمر مي رساند.»
معيني درباره اينکه آندو در تيم ملي بسيار خوب کار کرده و در تيم باشگاهي اش خوب نبوده، تصريح کرد: «به نظر من هيچ فرقي در بازي آندو ديده نمي شود. بازيکنان تيم ملي به خاطر علايق شخصي که به کي روش دارند با تمام وجود در بازي هاي ملي ظاهر مي شوند و کي روش بر اساس همين روانشناسي توانسته عملکرد خوبي در تيم ملي داشته باشد. همه بازيکنان کي روش را دوست دارند و براي وي و موفقيت تيم ملي تلاش مي کنند.»
عضو هيات مديره استقلال در خصوص صحبت هاي نظري مبني بر اينکه در غياب افشارزاده باشگاه استقلال صاحب ندارد، گفت: «افشارزاده به مدت 20 روز است که در ايران حضور ندارد ولي در غياب وي کارها تقسيم شده و هر کسي به نوبه خودش در حال فعاليت است. نمي دانم چرا نظري چنين حرفي را زده است ولي بايد بگويم چه کاري بايد در اين مدت صورت مي گرفت که نگرفت؟ تيم که در آبادان حضور داشته و بازيکنان ملي هم که در اردوي تيم ملي به سر مي برند. به هر حال نظري خودش بايد در اين باره پاسخگو باشد. روز بازي مقابل نفت با امير قلعه نويي صحبت مي کردم، از اردوي کيش بسيار راضي بود و اعتقاد داشت ثمره آن را در ليگ برتر خواهم ديد. پس تمام شرايط براي موفقيت تيم مهياست.»
وي در خصوص اينکه تيم ملي در بازي هاي آسيايي چه رتبه اي به دست مي آورد بيان کرد: «اميدوارم تيم ملي قهرمان شود. البته تا فينال راه سختي در پيش است و خيلي از اتفاقات مثل آسيب ديدگي احتمالي بازيکن و کارت هاي زرد يا قرمز مي افتد ولي مي توان کمي تدبير براي موفقيت تيم ملي تلاش کرد.»
معيني درباره اينکه چه تيم هايي مدعي قهرماني هستند عنوان کرد: «اکثر تيم هاي سطح اول آسيا مانند استراليا، ژاپن، کره و ايران، همگي مدعي قهرماني هستند. اميدوارم اين بار قرعه به نام ايران بيفتد.»
--------------------------------------------------
تلگراف: سرنوشت آزمون پس از جام ملت‌ها مشخص خواهد شد
روزنامه تلگراف در گزارشي نوشت: سه تيم مطرح انگليسي‌ به دنبال مسي ايران هستند.
تيم فوتبال ليورپول آماده است تا با تيم‌هاي آرسنال و تاتنهام براي جذب مسي ايران رقابت کند.

تيم‌هاي مطرح انگليسي آماده‌اند تا براي جذب سردار آزمون تلاششان را آغاز کنند.
آزمون 20 ساله که فصل بسيار خوبي را در زمين کازان سپري کرده، در رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا نيز نمايش خوبي براي ايران ارائه داده است.
‌آينده مسي ايران پيش از رقابت‌‌هاي استراليا 2015 مشخص خواهد شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر