صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

هزينه يک جلسه تمرين سوارکاري ؟

هزينه يک جلسه تمرين سوارکاري کمتر از کشيدن يک قليان است

کد خبر: 5201

فارس/ رئيس فدراسيون سوارکاري گفت: برخلاف تصور همگان که ورزش سوارکاري بسيار گران‌قيمت است بايد بگويم که هزينه يک جلسه تمرين اين ورزش در باشگاه‌ها کمتر از کشيدن يک قليان است.
اولين نشست نمايش اسب‌هاي سيلمي نژاد ايراني امروز در فدراسيون سوارکاري برگزار شد.
در اين نشست مسعود خليلي رئيس فدراسيون سوارکاري، فريبرز وادي‌پور و زهره سلطان‌آبادي مسئولان برگزاري اين نمايش پاسخگوي خبرنگاران بودند.
در ابتداي اين نشست فريبرز وادي‌پور در اينباره اظهار داشت: قرار است روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه شوي سيلمي‌هاي اسب عرب برگزار شود.
اين اسب‌ها قابليت توليد در برنامه اصلاح نژاد دارند و در حال حاضر 15 رأس از بهترين سيلمي‌ها در ايران وجود دارد و مردم مي‌توانند از آن در کارهاي اصلاح‌ نژاد استفاده کنند. براي اولين بار است که به همت فدراسيون سوارکاري اين برنامه برگزار مي‌شود و هدف از آن اصلاح نژاد اسب‌هاي ايراني براي توسعه و بهبود صنعت اسب در کشور است.
وي افزود: ما قصد داريم نگرش جديدي را در کشور وارد کنيم و صنعت اسب را به مردم معرفي کنيم. در گذشته اسب در دسترس مردم نبود و ما وارد کننده بوديم. قشر مرفه اسب را نگهداري مي‌کرد اما ما مي‌خواهيم همه مردم در لذت بردن از اسب شريک باشند.
در ادامه اين نشست زهره سلطان‌آبادي نيز درباره برگزاري نمايش اسب‌هاي سيلمي اظهار داشت: در گذشته همه فکر مي‌کردند اسب يک کالاي مرفه است که مردم از اين کالا بي‌بهره هستند. در نگرش جديد مي‌خواهيم اين طرز تفکر از بين برود و اسب در اختيار مردم قرار بگيرد.
وي افزود: اسب مي‌تواند در گردشگري ورزشي و در صنعت سرگرمي مطرح باشد و از فوايد آن مردم بهره‌مند خواهند شد.
در ادامه اين نشست مسعود خليلي رئيس فدراسيون سوارکاري نيز پيرامون برگزاري شوي اسب‌هاي سيلمي‌نژاد اظهار داشت: تقاضا دارم رسانه‌ها، فدراسيون و دوستان ما را بيش از پيش کمک کنند. عدم حضور جدي رسانه‌ها و مطبوعات در بحث سوارکاري متأسفانه باعث شده است آنطور که بايد و شايد اتفاقات اين رشته ورزشي ديده نشود. همينطور که همکارانم اشاره کردند يکي از اهداف برگزاري شوي روز پنجشنبه اين است که اسب از سوارکار جدا نباشد تا اين دو موجود زنده بتوانند يک رويداد بي‌نظير را بسازند. در رويدادي که اسب تربيت مي‌شود کفه‌اش کمتر از تربيت يک سوارکار نيست.
وي ادامه داد: اميدواريم در سال‌هاي آينده اسب خوب در کشور توليد کنيم و جامعه علاقمند را از مواهب اين ورزش بهره‌مند کنيم.
خليلي افزود: توليدات در اسب هم اقتصادي است و هم پويا و سرمايه‌گذاري کلاني در اينباره صورت گرفته است. يکي از موارد مهم موجود سيلمي‌ها و نريان‌هاي موجود است که مي‌تواند باعث توليد کره‌هاي ورزشي شود و منشأ عمده آن تمرکز مسئولين روي اسب‌هاي سيلمي است.
خليلي ادامه داد: ما تصميم گرفتيم يک تعداد اسب‌هاي سيلمي در کشور حضور پيدا کنند و از هنرمندي اين اسب‌ها نمايشي را اجرا کنيم. ما بايد مردم را با مقوله اسب و اسب‌داري آشنا کنيم. تصور ما اين است در کشور 70ميليوني اگر بتوانيم يک درصد را به سوارکاري علاقه‌مند کنيم جمعيت قابل قبولي را براي رونق سوارکاري به وجود آورده‌ايم.
رئيس فدراسيون سوارکاري افزود: ما به عنوان نهاد عمومي تمايل نداريم در هر برنامه‌اي شرکت کنيم صرف برگزاري اين رويداد باعث مي‌شود بخش خصوصي به خوبي وارد اين مقوله شود و کم‌کم بتوانيم به سطح خوبي برسيم.
خليلي عنوان کرد: واردات مثل يک شمشير دو لبه است در حال حاضر توليد چنين اسب‌هايي در کشور مهيا نيست اما فدراسيون قصد دارد با ورود نژاد اسب‌هاي سيلمي بتواند با توليد کره‌هاي مناسب در نهايت به توليد برسد. خوشبختانه فدراسيون کارگروه‌هاي مختلفي را براي چهار نژاد اسب ترکمن، کرد، خزر و دره‌شوري ايجاد کرده است و براي اولين بار موفق شده‌ايم براي توليد اين اسب‌ها نمونه‌گيري کنيم و کتاب تبارنامه نوشته شده است تا بتوانيم آنها را صادر کنيم
رئيس فدراسيون سوارکاري با اشاره به اينکه اين رشته براي يک قشر خاص نيست عنوان کرد: هر ورزشي مثل اتومبيل‌راني، اسکي و ... طبيعتاً ارزان نيستند اما سوارکاري در سطح مقدماتي و پايه هزينه‌اش کمتر از کشيدن يک قليان است. بايد اين ذهنيت بد که سوارکاري براي يک قشر خاص است را برطرف کنيم. بيش از 400 باشگاه سوارکاري داريم و درهاي آن براي عموم باز است و هزينه آن هم بسيار معقول است.
وي در پاسخ به سؤال خبرنگار ورزشي فارس، درباره اينکه آيا اسب‌هايي که به کشور وارد مي‌شوند فدراسيون به طور کامل آنها را زير نظر دارد و آنها را رصد مي‌کند، اظهار داشت: از حدود سه ماه پيش با مسئولان وزارت جهاد به توافق رسيديم که کميته‌اي تحت عنوان واردات اسب به کشور را در فدراسيون ايجاد کنيم که در اين کميته دو نفر از فدراسيون، دو نفر از وزارت جهاد حضور خواهند داشت و هر هفته در فدراسيون جلسه‌اي در اينباره تشکيل مي‌شود.
وي گفت:‌ اجازه نمي‌دهيم حتي يک اسب به صورت ثبت‌نشده وارد کشور شود و اميدواريم بحث قرنطينه را مرتفع کنيم تا بتوانيم در بحث ورود اسب به کشور نظارت خوبي داشته باشيم. اسب‌هايي که به کشور وارد مي‌شوند داراي کتاب تبارنامه، و شناسنامه خواهند بود و اميدواريم که بتوانيم اين واردات را در نهايت منجر به توليد داخلي کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر