صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

رسانه‌هاي خارجي درباره‌ي تيم ملي فوتبال ايران چه نوشتند؟

عملکرد تيم ملي فوتبال ايران در رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا و خصوصا کسب دومين پيروزي اين تيم در دومين ديدارش در اين رقابت‌ها در مقابل تيم ملي قطر در رسانه‌ها و نشريات تحليلي - ورزشي جهان بازتاب داشته است.

کد خبر: 4979

ايسنا/ عملکرد تيم ملي فوتبال ايران در رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا و خصوصا کسب دومين پيروزي اين تيم در دومين ديدارش در اين رقابت‌ها در مقابل تيم ملي قطر در رسانه‌ها و نشريات تحليلي - ورزشي جهان بازتاب داشته است.
ساکرنت در گزارش خود درباره پيروزي تيم ملي فوتبال مقابل قطر نوشت که ايران توانسته دفاع سازمان يافته حريف را مغلوب کند تا راهي مرحله بعد شود.
گزارش بازي ديدار تيم هاي ملي فوتبال ايران و قطر در سايت ساکرنت با جلمه زير آغاز مي شود:
در شهر سيدني، سردار آزمون با گلي که در نيمه دوم مقابل قطر به ثمر رساند، موجب پيروزي تيم ملي فوتبال ايران مقابل قطر شد. ايران که بهترين رتبه در ميان تمام تيم‌هاي حاضر در جام ملت‌هاي آسيا را در آخرين رنکينگ فيفا دارد، مقابل قطري قرار گرفت که از نظر دفاعي بسيار سازمان يافته عمل کرد. آنها بايد مقابل اين خط دفاعي صبوري به خرج مي‌دادند تا مهاجم‌شان در نهايت با کنترلي عالي که منجر به دور زدن بازيکن حريف شد، قاسم برهان، دروازه‌بان قطر را مغلوب کرده و گلزني کند. تيم ملي فوتبال ايران اکنون از دو بازي گذشته خود موفق به کسب 6 امتياز شده تا به دليل تفاضل گل کمتر نسبت به امارات در رتبه دوم جدول رده‌بندي گروه سوم قرار بگيرد. قطر و بحرين، ديگر تيم‌هاي حاضر در اين گروه نيز حذف شدند.
اين دومين رويارويي تيم‌هاي ملي فوتبال ايران و قطر در جام ملت‌هاي آسيا بود. نخستين ديدار آنها نيز در جام ملت‌هاي 1988 با حساب دو بر صفر به سود ايران به پايان رسيده بود. با اين که در اين ديدار، ايراني‌ها با حداقل نتيجه به پيروزي رسيدند اما دروازه‌شان هرگز از سوي قهرمان جام خليج فارس تهديد نشد.
کارلوس کي‌روش، سرمربي تيم ملي فوتبال ايران ترجيح داد سردار آزمون را در ترکيب نخست تيمش مقابل قطر قرار دهد و رضا قوچان‌نژاد که تجربه بيشتري نسبت به وي داشت را روي نيمکت قرار دهد. قوچان‌نژاد تنها گلزن ايران در رقابت‌هاي جام جهاني 2014 برزيل بود.
در دقيقه سه اين ديدار، مهرداد پولادي سانتري روي دروازه قطر انجام داد و آزمون مي‌توانست در همان دقيقه ايران را از حريف خود پيش بيندازد. ضربه اين مهاجم جوان تا اواخر نيمه نخست، تنها ضربه داخل چارچوب ايراني‌ها مقابل قطر بود. جواد نکونام، کاپيتان تيم ملي فوتبال ايران در حالي که به پايان نيمه نخست نزديک مي‌شديم، ضربه سري به سمت دروازه حريف زد و در حالي که قاسم برهان کاري از دستش برنمي‌آمد، احمد محمد توپ را از روي خط برگشت داد.
اشکان دژاگه، هافبک پيشين فولام نيز از زاويه بسته شوتي سنگين را به سمت دروازه قطر زد که با فاصله به بيرون رفت. ايراني‌ها اما نيمه دوم را قدرتمند آغاز کردند و به دنبال گل برتري بودند. يک دقيقه از آغاز نيمه دوم گذشته بود که سردار نتوانست ضربه محکمي به کرنر ارسالي دژاگه بزند تا توپ به خارج از زمين برود. شانس‌هايي هم مسعود شجاعي داشت که همه را به هدر داد. ضربه ايستگاهي نکونام هم راهي به درون دروازه نيافت تا تنها گل ايران در دقيقه 52 را سردار آزمون روي سانتر دژاگه به ثمر برساند. او مدافع حريف را با چرخشي عالي جا گذاشت و قاسم برهان را هم مغلوب کرد تا موجب پيروزي تيم ملي فوتبال ايران در مقابل ديده نزديک به 23 هزار تماشاگر شود.
خبرگزاري رويترز در تحليل خود از گروه سوم رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا و پس از پيروزي يک بر صفر ايران مقابل قطر نوشت: ايران با تشويق هواداران متعصب خود موفق شد با حساب يک بر صفر قطر را شکست دهد تا با صعود از گروه سوم رقابت ها، به يک چهارم نهايي برسد.
سردار آزمون، مهاجم تيم ملي فوتبال ايران تنها گل مسابقه را در دقيقه 52 وارد دروازه حريف کرد تا هم نزديک به 23 هزار تماشاگر ايراني حاضر در ورزشگاه را شاد کند و هم قهرمان سه دوره رقابت‌هاي جام ملت هاي آسيا را براي ششمين بار پياپي به مرحله‌ حذفي اين رقابت‌ها برساند.
قطر که با روحيه‌اي بالا ناشي از قهرماني در جام خليج‌فارس به اين تورنمنت آمده بود نتوانست نتيجه‌هاي دلخواهش را بگيرد. آنها روز دوشنبه و پس از انجام ديدار سوم مرحله گروهي‌شان مقابل بحرين به خانه باز مي گردند.
ايراني‌ها در نيمه نخست قوي‌تر از حريف کار کردند. سردار آزمون در دقيقه 46 هم شانس اين را داشت که ايران را پيش بيندازد. پس از آنکه قاسم برهان، دروازه‌بان قطر نتوانست توپ ارسالي از روي ضربه کرنز را مهار کند، آزمون با پاي چپ توپ را به سمت دروازه قطر زد اما ضربه او به بيرون رفت. اين بازيکن 20 ساله، 6 دقيقه بعد، توپ ارسالي اشکان دژاگه را که از روي خط محوطه جريمه فرستاده شده بود دريافت و با چرخشي عالي، محمد علي مختار، مدافع قطر را از جريان بازي خارج کرد تا توپ را دور از دستان قاسم به درون دروازه حريف بفرستد.
ورزشگاه منفجر شد و سردار، تنها تغيير ايران در ترکيب ثابت نسبت به رويارويي با بحرين که به پيروزي دو بر صفر ايران انجاميد، به سمت هواداران ايراني رفت تا در آغوش آنها قرار بگيرد.
قطري‌ها در ادامه کار و با وجود داشتن تکنيکي خوب و در دست داشتن ميدان در بخش‌هايي از بازي، نتوانستند به سمت دروازه ايران نفوذ کنند. خلفان ابراهيم، بهترين بازيکن پيشين آسيا از ترکيب اوليه قطر خط خورده بود. سردار هم در حالي که يک ساعت از زمان بازي سپري شده بود، به دليل آسيب‌ديدگي زمين مسابقه را ترک کرد.
رضا قوچان نژاد، جانشين سردار آزمون که قصد داشت جايگاه خود در ترکيب اوليه را پس بگيرد، تلاش زيادي براي گلزني انجام داد اما ضربه هاي او قدرت و دقت کافي براي وارد شدن به دروازه حريف را نداشتند.
از سوي ديگر، اشکان دژاگه با نمايش عالي خود دردسرهايي را براي قطري‌ها ايجاد کرد. او سانترهاي زيادي روي دروازه حريف انجام داد اما قاسم، دروازه‌بان اين تيم موفق عمل کرد و همه آنها را مهار کرد. مشعل عبدالله هم در وقت‌هاي اضافه نيمه دوم با ضربه سر خود، تير دروازه ايران را لرزاند اما در موقعيت آفسايد اين کار را انجام داد تا در ادامه، هيچ بازيکني از قطر نتواند به توپ ضربه بزند.
در نيمه نخست هم تلاش زيادي براي گلزني انجام شده بود اما هيچ توپي وارد دروازه‌ها نشد که هواداران حاضر در ورزشگاه را شاد کند. در حالي که گنجايش ورزشگاه 82 هزار نفر بود اما بسياري از سکوهاي آن خالي مانده بود. در هر حال هواداران متعصب ايران با سر و صداي زيادي مشغول تشويق تيم محبوب شان بودند.
ايران در حالي که پنج دقيقه به پايان نيمه نخست مانده بود مي‌توانست دروازه قطر را باز کند. توپ ارسالي از روي کرنر توسط پورعلي‌گنجي، کاپيتان تيم ملي به سمت دروازه حريف زده شد که احمد محمود آن را برگشت داد.
فاکس‌اسپورتس: آزمون، زننده بهترين گل جام با چرخشي فوق‌العاده
سردار آزمون، مهاجم 20 ساله تيم ملي فوتبال ايران با چرخشي فوق العاده و غريزي توانست تنها گل تيم ملي کشورش را به ثمر برساند تا ايران مقابل قطر به پيروزي برسد. به عقيده برخي، گل زيبايي که آزمون به ثمر رساند، بهترين و زيباترين گل تورنمنت تا اينجاي کار بوده است.
اين يک ديدار ديگر بود براي آنکه مشخص شود جام ملت هاي آسيا 2015 چطور است. فوتبالي تهاجمي به همراه حمايت فوق العاده هواداران از روي سکوهاي ورزشگاه با پرچم‌ها و فريادهايشان. پيروزي ايران مقابل قطر بدان معنا بود که احتمال رويارويي ايران و استراليا در نيمه نهايي همچنان پابرجا است.
سايت اسپورت 360 نيز با تمجيد از گل سردار آزمون نوشت که ايران با تک گل اين مهاجم 20 ساله روي پاس عالي هافبک پيشين فولام توانسته صعود کند. اين سايت در اين باره نوشت: تيم ملي فوتبال ايران با تک گل سردار آزمون که روي حرکت فوق العاده و انفرادي وي به دست آمد موفق شد به همراه تيم ملي فوتبال امارات متحده عربي راهي يک چهارم نهايي رقابت هاي جام ملت هاي آسيا شود.
دفاع خوب قطر در مقابل حمله هاي ايران روي دروازه خود به خوبي تا دقيقه 52 ايستادگي کرد اما در اين دقيقه، حرکت عالي سردار آزمون به ايستادگي قطري ها پايان داد و هواداران ايران را بي اندازه خوشحال کرد.
تيم تحت هدايت کارلوس کي روش اکنون و براي ششمين بار پياپي راهي مرحله يک چهارم نهايي شده تا به روند قدرتمند خود ادامه دهد و در نهايت بتواند به 39 سال عدم قهرماني در جام ملت هاي آسيا پايان دهد.
البته به نظر مي رسيد تيم ملي فوتبال ايران تا قبل از آنکه سردار آزمون با کنترل افسانه اي خود و گلي که در دقيقه 52 وارد دروازه تيم ملي قطر کرد، ديگر ايده اي براي حمله به سمت دروازه حريف ندارد. وقتي اشکان دژاگه، هافبک پيشين فولام از کنج محوطه جريمه توپي را براي آزمون ارسال کرد، مهاجم 20 ساله ايران هنوز کار زيادي براي رها شدن از دست عبدالکريم حسن، مدافع قطر داشت اما او با کيفيتي فوق العاده، او توپ را کنترل کرد و به فضاي خالي محوطه جريمه قطر برد تا با ضربه اي به سمت راست دروازه حريف، توپ را به قعر دروازه بفرستد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر