صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

surface tablet :

تبلت هاي سرفس چگونه در حال تغيير دادن شيوه هاي مربيگري در NFL هستند؟+عکس

“ليگ حرفه اي فوتبال آمريکايي بزرگسالان ايالات متحده” موسوم به NFL در سال ۱۹۲۰ تاسيس شده و در حال حاضر ۳۲ تيم در آن شرکت داشته و به رقابت با يکديگر مي پردازند. مسابقات NFL هر سال به صورت دوره اي و رفت و برگشت در دو همايش امريکن فوتبال کنفرانس و نشنال فوتبال کنفرانس از ماه سپتامبر در ۴ منظقه آمريکاي شمالي برگزار شده و در نهايت در ماه ژانويه با برگزاري فينالي که از آن با عنوان سوپر بول ياد مي شود خاتمه مي يابند و به جرات مي توان آنها را يکي از پرطرفدارين رويدادهاي ورزشي در بين جامعه ي آمريکايي دانست.

کد خبر: 484

ديجياتو/ “ليگ حرفه اي فوتبال آمريکايي بزرگسالان ايالات متحده” موسوم به NFL در سال ۱۹۲۰ تاسيس شده و در حال حاضر ۳۲ تيم در آن شرکت داشته و به رقابت با يکديگر مي پردازند. مسابقات NFL هر سال به صورت دوره اي و رفت و برگشت در دو همايش امريکن فوتبال کنفرانس و نشنال فوتبال کنفرانس از ماه سپتامبر در ۴ منظقه آمريکاي شمالي برگزار شده و در نهايت در ماه ژانويه با برگزاري فينالي که از آن با عنوان سوپر بول ياد مي شود خاتمه مي يابند و به جرات مي توان آنها را يکي از پرطرفدارين رويدادهاي ورزشي در بين جامعه ي آمريکايي دانست.

کناره زمين هايي که اين مسابقات در آنها برگزار مي شوند همواره حاشيه ها و البته جاذبه هاي فراواني را براي تماشاچيان به همراه داشته، اما در دوره ي اخير برگزاري NFL توجه ها در کناره ي زمين فقط به مربيان و بازيگران نبوده و تکنولوژي جديدي نيز در آنجا حضور دارد که همگان نيم نگاهي به آن و تغييراتي که توسطش حاصل گشته اند دارند.

اگر اين فصل کسي از بين خوانندگان اين مطلب مسابقات NFL را دنبال کرده باشد (که البته بسيار بعيد است) و علاقه مند به عالم فن آوري نيز به حساب بيايد، مسلماً برايش بسيار دشوار بوده تا تبلت هاي سرفس آبي روشني که در دست همه ي اعضاي نيمکت تيم ها قرار دارد را ناديده بگيرد.

اين تبلت ها در همه ي ۳۱ استاديومي که مسابقات در آنها برگزار مي شود حضور دارند و البته توسط اعضاي فني ۳۲ تيم حاضر در ليگ نيز مورد استفاده قرار مي گيرند. سرفس هاي حاضر در NFL حاصل همکاري مايکروسافت و برگزار کنندگان اين ليگ هستند تا تکنيک هاي آناليز و تحليل مسابقات را به قرن ۲۱ ارتقا دهند.

پيش از برگزاري مسابقه بين دو تيم نيويورک جتس و ميامي دالفينس در استاديوم مت لايف شهر نيوجرسي فرصتي پيش آمد تا اين تبلت ها را از نزديک ملاحظه نماييم و نحوه ي سازگار شدنشان با يکي از خشن ترين و البته جذاب ترين ورزش هاي آمريکايي را بررسي نماييم.

در ادامه با ديجياتو همراه باشيد.

آنچه بينندگان در گيرنده هاي خود در حين برگزراي مسابقات در دست اعضاي فني تيم ها مشاهده مي کنند در اصل تبلت هاي سرفس پرو ۲ هستند که بدنه ي آنها توسط قاب خاصي که در مقابل آب و ضربه مقاومت دارد مورد محافظت قرار گرفته و بر روي آنها نيز اپليکيشن هاي ويژه اي نصب گشته است.

مايکروسافت در توضيح اينکه چرا آخرين سري تبلت هاي هيبريديش در NFL مورد استفاده قرار نمي گيرند گفته که در زمان عقد اين قرارداد همکاري و آغاز پروژه ي مرتبط به آن سرفس پرو ۳ هنوز آماده ي استفاده ي تجاري نبوده و نهايي سازي نگشته بوده است.

تبلت هايي که هم اکنون مورد استفاده قرار مي گيرند از هسته ي ويندوز بهره مند هستند ولي مشاهده اين موضوع بسيار دشوار است؛ بر روي آنها هيچ مرورگر وبي وجود ندارد، خبري از صفحه شروع يا همان استارت اسکرين نيست و مسلماً در چنين شرايطي اپليکيشن هايي مانند فيس بوک و… نيز جايگاهي نخواهند داشت.

مايکروسافت آنها را از درون و البته بيرون در مقابل آب مقاوم سازي کرده و از اين تبلت ها مي توان تقريباً در هر وضعيت آب و هوايي (فرقي ندارد چقدر گرم و يا سرد) استفاده نمود و البته نبايد از خاطر برد که مسابقات NFL همواره در بدترين شرايط جوي نيز برگزار مي شوند و به ندرت پيش مي آيد آب و هوا سبب گردد تا مسابقه اي لغو گردد. سرفس ها پس از برگزاري رقابت هم در کابينت مخصوصي قرار داده مي شوند تا مجدداً شارژ گردند.
هر استاديوم به دو دوربين مجهز شده، يکي از آنها نمايي از چيدمان خط اوليه تيم ها را نمايش مي دهد و ديگري نمايي کلي از زمين مسابقه را ارائه مي نمايد بنابراين مربيان و البته بازيکنان قادر خواهند بود آرايش و نقشه بازي انتخابي تيم را به خوبي تشخيص داده و راهنمايي هاي لازم را صورت دهند.

دوربين هاي مذکور و حضورشان در استاديوم ها جديد نيستند آنها تا پيش از اين هم در زمين هاي مسابقه حاضر بوده اند و فقط مقداري نحوه ي به کار گيريشان تفاوت داشته، تا پيش از اين آنها تصويري از تيم ها و بازيشان تهيه کرده و سپس آن را به پرينترهايي در استاديوم ارسال مي کردند به اين ترتيب و با توجه به عکس هاي پرينت شده مربيان مي توانستند چيدمان، نقشه بازي و روند حرکتي تيم خود و حريف را متوجه شده و بر اساس آناليزهايي که بر روي اين داده ها صورت مي دادند مجموعه ي تحت فرمان خود را راهنمايي نمايند.

اما حالا شرايط فرق کرده و دو دوربين پيش تر اشاره شده تصاوير تهيه گشته را مستقيماً به سرفس هايي که در دست اعضاي فني تيم قرار دارد ارسال مي کنند، مربيان آنها را بررسي و با استفاده از قلم تبلت خود علامت گذاري مي کنند تا در زمان مناسب بر اساس همين علائم، توضيحات و راهنمايي هاي لازم را به اعضاي تيمشان انتقال دهند.

شبي که ما براي ديدن يکي از مسابقات NFL به استاديوم رفته بوديم بسيار سرد و البته باراني بود؛ اما به وضوح مي توانستيم ببينيم که تبلت ها در آن شرايط مرطوب که تقريباً همه چيز خيس شده بود مشکل خاصي نداشتند و به راحتي کار خود را انجام مي دادند.

باران ابداً مانعي براي نوشتن توسط قلم ديجيتالي سرفس بر روي نمايشگرش محسوب نميشد و البته با وجود اينکه بر روي صفحه نمايش آب ايستاده بود اما محتوايي که در حال نشان داده شدن بود را مي شد به وضوح ديد.

ناگفته نماند که به نظر مي رسد مايکروسافت و NFL هنوز هم مي توانند تکنولوژي بيشتري را به مربيان ارائه نمايند و دست آنها را در استفاده از سرفس بازتر کنند. براي مثال سرفس پرو ۲ به آساني مي تواند ويدئو کليپ با فرمت هاي گوناگون را پخش کند ولي اعضاي فني تيم ها کماکان به تصاوير سنتي که توسط دوربين هاي موجود در استاديوم تهيه مي شوند محدود شده اند.

نکته ي ديگر اينکه عليرغم وجود چندين تبلت با قابليت ارتباط بي سيم ايمن در حاشيه هاي زمين باز هم همه ي ارتباطات بين مربيان و تحليل گراني که در بيرون از گود حضور دارند کماکان از طريق راديوهاي سنتي صورت مي گيرد. از همه ي اينها که بگذريم مربيان هنوز هم نمي توانند به پلي بوک ها (کتابچه اي که در آن نقشه هاي مختلف بازي با جزئيات کامل تشريح شده) به صورت ديجيتالي دسترسي داشته باشند و کماکان بايد از دفترچه هاي کاغذي بهره بگيرند.

در فصل جاري هر يک از بازيکنان يک سنسور دنبال کننده ي حرکت RFID مي پوشيد که مي شد با بهره گيري از آن جزئيات مرتبط به اعمال بازيکن در طول مسابقه را به شکل دقيقي در تبلت هاي موجود در دست کادرفني مرور کرد ولي اين امر نيز هنوز امکانش به وجود نيامده است.

البته ظاهراً سازگار کردن مربيان و بازيکنان با اين سيستم ها و تکنولوژي جديد نيز ابداً کار آساني نبوده است؛ يکي از اعضاي نيويورک جتس به ما گفت تيم آنها به راحتي کار با محصول مايکروسافت را فرا گرفته اند و از آن در زمان مقتضي به بهترين شکل استفاده مي برند، اما در طول برگزاري رقابت شاهد آن بوديم که در برخي مواقع کادر فني دلفين هاي ميامي ترجيح مي دهند سرفس هاي خود را زمين بگذارند و به دفترچه ها و کتابچه هاي کاغذيشان رجوع نمايند. (در مسابقه ي مورد بحث تيم دلفين ها برنده شد ولي به دور از انصاف است که سرفس را دليل شکست نيويورکي ها بدانيم، رقيبشان واقعاً بهتر بود.)

با همه ي تفاسيري که در بالا صورت پذيرفت کماکان به نظر مي رسد NFL و مايکروسافت هر دو سرمايه گذري بسيار کلاني بر روي سرفس کرده اند و مي گويند بهره گيري از تکنولوژي در مسابقات و به روز کردن شيوه هاي مربي گري را يک الزام مي دانند و قصد ندارند روند کنوني آغاز شده را هرگز متوقف نمايند.

البته برخي نيز معتقدند هدف اقدامات پيش تر ياد شده بيشتر جنبه ي تبليغاتي دارد و ترکيب فوتبال آمريکايي با تکنولوژي هاي قرن بيست و يکي بيشتر يک شعار خوش آب و رنگ است. اگرچه نه مايکروسافت و نه NFL هيچ يک حاضر نشده اند در مورد جزئيات مالي قرارداد همکاريشان حرفي به ميان آورند ولي در گزارش ها از منابع ناشناس آمده ردموندي ها در اين پروژه سرمايه گذاري ۴۰۰ ميليون دلاري را صورت داده اند.

تبلت هاي آبي روشن جذابي که در دست اعضاي فني تيم ها قرار دارد شايد به اين زودي ها نتواند فوتبال آمريکايي و عصر ديجيتال را با يکديگر ادغام نمايد ولي مسلماً سرآغازي است بر اين مسئله، منتقدين مايکروسافت را به بهره برداري تبليغاتي از ورزش متهم مي کنند ولي مسلماً اگر ده سال ديگر جاذبه هاي ديجيتالي به مسابقات مورد بحث راه يابند تيم ها تحليل هاي دقيق تري به دست آورند و رقابت ها نزديک تر شوند همه اهالي ردموند را مسبب آن خواهند دانست و سرفس به همين خاطر تا ابد مورد تقدير قرار خواهد گرفت. ضمن اينکه حضور تکنولوژي هاي نوين در عرصه هاي تازه همواره يک گام مثبت و ارزشمند به حساب مي آيد.

لينک دانلود

نظرات بینندگان

ارسال نظر