صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

«محمد بنا» به تیم‌ ملی فرنگی نزدیک شد

کسب عنوان چهارمی رقابت‌های قهرمانی جهان لاس‌وگاس زنگ خطر را برای کشتی فرنگی ایران به‌صدا درآورد. تیمی که در دوره گذشته این مسابقات به مقام قهرمانی دست‌ یافته بود، در این دوره به‌قدری ضعیف ظاهر شد که حتی نتوانست در جمع سه تیم برتر این میدان قرار بگیرد.

کد خبر: 46607

روزنامه شرق: کسب عنوان چهارمی رقابت‌های قهرمانی جهان لاس‌وگاس زنگ خطر را برای کشتی فرنگی ایران به‌صدا درآورد. تیمی که در دوره گذشته این مسابقات به مقام قهرمانی دست‌ یافته بود، در این دوره به‌قدری ضعیف ظاهر شد که حتی نتوانست در جمع سه تیم برتر این میدان قرار بگیرد. تیم کشورمان سال گذشته، با اختلاف امتیاز کمی با تک‌مدال طلای حمید سوریان، نابغه کشتی فرنگی ایران، روی سکوی اولی قرار گرفت تا بسیاری در باد این قهرمانی بخوابند و متوجه شرایط وخیم این تیم نشوند. تیم کشتی فرنگی بعد از المپیک ٢٠١٢ لندن با رفتن محمد بنا، سرمربی موفق این تیم، در شرایطی دچار ازهم‌گسیختگی شد که از آن زمان تاکنون هنوز نتوانسته به یک ثبات برسد.

فاصله زیاد کادرفنی این تیم با ملی‌پوشان در این چندسال به‌قدری برای آنها آزار‌دهنده بود که در مواقعی فرنگی‌کاران ترجیح می‌دادند تا با مربیان روبه‌رو نشوند یا حتی در یک مقطع هم دست به اعتصاب و حاضرنشدن در اردوها زدند. در نهایت ثمره این اعتماد‌نداشتن به جایی ختم شد که این تیم نتوانست در لاس‌وگاس مقابل رقبا قدعلم کند و تنها با یک مدال نقره، دو برنز و سه سهمیه المپیک چهارم شد. میدان لاس‌وگاس تنها تلنگری برای مسئولان فدراسیون کشتی بود که بدانند قهرمانی سال گذشته جهان نیز حاصل دسترنج کادر کنونی نبود و روی درخشش و توانایی فردی خود کشتی‌گیران به ‌دست ‌آمده است. همین مسئولان که بعد از عملکرد غیرقابل‌قبول فرنگی‌کاران در رقابت‌های جهانی از نتایج به‌دست‌آمده ابراز تأسف کردند، حالا به این باور رسیده‌اند که کشتی فرنگی ایران به‌دلیل کوچینگ غلط در لاس‌وگاس باخت. طوری که دو طلای مسلم این تیم در این مسابقات به‌خاطر عدم هدایت درست مربیان کنار تشک به برنز تبدیل شد. یوسف قادریان، در وزن ٨٠ کیلوگرم درحالی‌‌که از حریف خود پیش بود، در کمتر از چند ثانیه مقابل او شکست خورد تا برخی تصور کنند او بدون دراختیارداشتن کوچ روی تشک رفته است. در وزن ٨٥ کیلوگرم نیز اتفاق مشابهی برای حبیب‌الله اخلاقی افتاد و درحالی‌که از حریفش ٧ بر صفر پیش بود، با یک غفلت در ٢٠ ثانیه پایانی وقت مسابقه بازنده شد.

نکته عجیب دیگری که در این مسابقات به چشم می‌آمد، عصبانیت بیش‌ازحد کشتی‌گیران روی تشک بود. اینکه چرا حمید سوریان، پرافتخار‌ترین فرنگی‌کار ایران، با شش مدال طلای جهانی و این‌همه تجربه باید با سر به صورت حریف بکوبد که در نهایت منجر به دیسکالیفه‌شدن او شود، سؤال مهمی است که کادرفنی باید پاسخ‌گوی آن باشد. دراین‌بین تنها می‌توان ‌گفت از بین هشت ملی‌پوش تیم فرنگی، تنها قاسم رضایی شرایط بهتری نسبت به سایر هم‌تیمی‌های خود داشت و با وضعیت روحی خوبی به فینال رسید و به مدال نقره دست یافت. به‌هرحال شورای فنی کشتی فرنگی این‌روزها وظیفه خطیری برعهده دارد و باید در فاصله ١٠ ماه مانده تا المپیک ٢٠١٦ ریو، بهترین تصمیم ممکن را برای این تیم اتخاذ کند. تیم ایران کار سختی پیش‌رو دارد و سه سهمیه دیگر می‌خواهد تا ترکیبش را برای المپیک کامل کند.

مهم‌تر اینکه بعد از کامل‌شدن سهمیه‌ها، این فرنگی‌کاران با کدام کادرفنی در این فاصله زمانی کوتاه می‌خواهند خود را آماده بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا کنند تا شاید بتوانند سه مدال طلای تاریخی المپیک ٢٠١٢ لندن را به دست آورند. درحالی‌که اعضای شورای فرنگی کشتی هم نسبت به عملکرد این تیم در لاس‌وگاس اعتراض دارند و معتقدند تغییرات باید در کادرفنی تیم فرنگی لحاظ شود، شنیده می‌شود رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی نیز درصدد است به محض بازگشت به ایران، این تغییرات را اعمال کند. محمد بنا، جمشید خیرآبادی و حسن رنگرز به‌عنوان گزینه‌های اصلی جانشینی احد پازاج در سال المپیک هستند. اگرچه بازگشت گزینه اول یعنی محمد بنا بهترین تصمیم در موقعیت فعلی است اما گفته می‌شود شرایط برای بازگشت او قدری سخت است چراکه «بنا» گفته تنها در صورتی برمی‌گردد که حسن بابک، مدیر تیم‌های ملی فرنگی، در کادر این تیم نباشد. از سوی دیگر جمشید خیرآبادی نیز با تیم کشتی فرنگی آذربایجان قرارداد دارد و تا المپیک باید در این کشور حضور داشته باشد و تنها در صورتی‌ که فدراسیون کشتی آذربایجان با این انتقال موافق باشد، خیرآبادی به ایران بازخواهد گشت تا این‌بار نفر دوم، یعنی دستیار بنا نباشد و به‌عنوان نفر اول در ایران فعالیت کند. حسن رنگرز، سومین گزینه سرمربیگری است که در شرایط کنونی مدیر تیم‌های ملی مراکش است و در لاس‌وگاس حضور دارد.

سقوط مدافع قهرمانی به پله چهارم

آخرین نماینده ایران در روز آخر رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان‌ لاس‌وگاس، حبیب‌الله اخلاقی در وزن ٨٥ کیلوگرم بود که صبح پنجشنبه به مدال برنز دست یافت. او پس از استراحت، در دور اول کشتی‌گیران ترکمنستان و بلاروس را شکست داد. او در مرحله یک‌چهارم نهایی به مصاف «رستم آساکولوف»، دارنده مدال طلای آسیا و بازی‌های آسیایی اینچئون از ازبکستان، رفت و درحالی‌که ٧ بر صفر پیش بود، با ضربه فنی از حریفش شکست خورد تا به نیمه‌نهایی نرسد. دارنده مدال برنز جهان در گروه شانس مجدد برابر روستانوویک از اتریش پیروز و راهی دیدار رده‌بندی شد تا سهمیه المپیک ریو ٢٠١٦ را نیز به دست آورد. وی برای کسب مدال برنز با «هیتنامی» از فنلاند مبارزه کرد و با نتیجه ٥ بر یک پیروز میدان شد تا دومین مدال برنز جهان در کارنامه‌اش ثبت شود.

به‌این‌ترتیب تیم کشتی فرنگی ایران، مدافع عنوان قهرمانی در مسابقات قهرمانی جهان ٢٠١٥ لاس‌وگاس، با نقره قاسم رضایی در وزن ٩٨ کیلوگرم، برنز یوسف قادریان در ٨٠ کیلوگرم، برنز حبیب‌الله اخلاقی در ٨٥ کیلوگرم و پنجمی سعید عبدولی در وزن ٧٥ کیلوگرم، چهارم شد. حمید سوریان، مهدی علیاری، مهدی زیدوند و افشین بیابانگرد نیز از دور مسابقات حذف شدند تا به‌این‌ترتیب ایران با توجه به برنز اخلاقی، سه سهمیه المپیک ٢٠١٦ برزیل را در اوزان ٩٨، ٨٥ و ٧٥ کیلوگرم کسب کند. روسیه عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. تیم‌های آذربایجان و اوکراین هم دوم و سوم شدند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر