صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

حاج‌رضایی: شکست کی‌روش یعنی قدرت گرفتن جریان لمپنیزم

امیر حاج رضایی یکی از کارشناسان با‌اخلاق فوتبال ایران است. او همواره سعی کرده در مورد دیگران با انصاف سخن بگوید. همین ویژگی باعث شد تا درباره کی‌‌روش، تغییرات این مربی، موفقیت یا عدم موفقیت تیم‌ملی در جام‌ملت‌های آسیا و دیگر مسائل مربوط به فوتبال کشورمان با وی گفت‌وگو کنیم. متن مصاحبه مثلث با این کارشناس فوتبال را می‌خوانید.

کد خبر: 4518

تيم‌ملي در جام‌جهاني بازي‌هاي آبرومندانه‌اي را به نمايش گذاشت. به نظر شما در جام ملت‌ها نيز اين اتفاق تکرار خواهد شد؟

با توجه به شرايطي که در فوتبال ايران مي‌بينم و اتفاقاتي که در اين فوتبال رخ مي‌دهد که بيشتر آن هم منفي است، بايد عرض کنم که ما نمي‌توانيم به يک تحليل دقيق درباره تيم‌ملي دست پيدا کنيم. تنها مي‌توانيم برخي مسائل را مطرح کنيم و به صورت نسبي دست به داوري بزنيم. شايد خيلي‌ها فکر مي‌کنند موفقيت در اين مقطع يعني راه‌يافتن به نيمه‌نهايي يا فينال جام‌ملت‌هاي آسيا. به هر حال نظرها متفاوت است اما به نظر من اين اتفاقات حتي اگر هم رخ بدهد به توسعه فوتبال ما منجر نخواهد شد چون ما خودمان را به پيروزي‌هاي مقطعي و نه پايدار عادت داده‌ايم. هر‌چند کارهاي انجام‌نشده در اين فوتبال به روشني به ما مي‌گويد که نبايد توقع زيادي از تيم‌ملي در جام ملت‌ها داشته باشيم.

به نظر شما خواسته مردم در شرايط فعلي چيست؟

من نمي‌توانم در مورد نگاه مردم قضاوت درستي داشته باشم. اما يک واقعيت وجود دارد؛ مردم علاقه‌مندند که تيم‌ملي نتايج خوب و قابل قبولي کسب کند اما نظر شخصي من اين است که پيروزي‌هاي مقطعي نمي‌تواند به ما کمک کند.

چرا؟

چون باعث مي‌شود که ما دردهاي اساسي فوتبال را از ياد ببريم. شما به انگليسي‌ها نگاه کنيد. اين کشور نيم قرن است که در فوتبال ملي به هيچ عنوان مهمي ‌دست پيدا نکرده است اما همچنان راه خودش را مي‌رود و يکي از جريان‌ساز‌ترين کشورها در حوزه فوتبال به شمار مي‌رود. فوتبال‌شان هدف و راه مشخصي دارد. براي آنها جام اهميت دارد اما نه به اندازه توسعه فوتبال‌شان. آنها بدون اينکه جامي ‌کسب کنند همچنان درجه يک هستند و به راه خودشان ادامه مي‌دهند. اما در فوتبال ما چه اتفاقي رخ داده؟ متاسفانه بايد بگويم که ما حتي در مسير فوتبال هم قرار نگرفتيم.

بيشتر توضيح مي‌دهيد؟

وقتي در روزهاي منتهي به اعزام تيم‌ملي به جام ملت‌هاي آسيا ناگهان فدراسيون فوتبال دستخوش تغييرات گسترده مي‌شود، وقتي سکانس پاياني اين اعزام آن‌طور رقم مي‌خورد که کي‌روش قهر مي‌کند و از اتوبوس تيم‌ملي پياده نمي‌شود و بالاخره با وساطت کاپيتان تيم‌ملي از اتوبوس پياده مي‌شود تا با تيم به سيدني برود و ديگر مسائل حاشيه‌اي رخ مي‌دهد که همه ما از بيرون شاهد آن هستيم بايد بگويم رهگيري اين کدها ما را به اين نقطه مي‌رساند که بگوييم کار ما در جام ملت‌ها خيلي سخت خواهد شد. متاسفانه هيچ کس هم در اين شرايط پاسخگو نيست. در واقع بايد بپذيريم که اگر در سيدني موفقيتي هم به دست بيايد به اين دليل نيست که پشت فوتبال ما انديشه‌هاي درستي وجود داشته، بلکه بايد بگوييم دست تيم‌ملي و کادر فني درد نکند.

شما مشکل را در کجا مي‌بينيد؟

اگر ما در متن کار قرار بگيريم به خوبي متوجه مي‌شويم که مباني و اصول علمي ‌و تجربي فوتبال چطور ناديده گرفته مي‌شود. متوجه مي‌شويم که ما همه اين مسائل را دور زده‌ايم و تنها به اين موضوع فکر مي‌کنيم که چگونه مي‌توانيم در قدرت باقي بمانيم و جواب منتقدان‌مان را بدهيم.

ديدگاه شما در مورد کي‌روش چيست؟ همچنان حامي ‌او هستيد؟

ما کي‌روش را به فوتبال‌مان آورديم تا خيلي چيزها را تغيير بدهد اما متاسفانه بايد بگويم خود کي‌روش هم مشکلاتي را ايجاد کرده است. او در چند ماه اخير به نحو فزاينده‌اي در تقابل با اهالي فوتبال به سر برده. اين خوب نيست. او پاسخ‌هايي به انتقاد برخي مربيان و کارشناسان مي‌دهد که به خوبي نشان مي‌دهد تا چه حد ميان او و مربيان داخلي عدم سازگاري وجود دارد. در چند ماه اخير کي‌روش به‌شدت وارد اين فاز شده که از موضعي بالا به فوتبال ايران نگاه کند و به‌خصوص نکته غم‌انگيز ماجرا اين است که او وارد نزاع‌هاي لفظي با ديگران مي‌شود و منتقدانش را مورد حمله قرار مي‌دهد. به‌عنوان مثال در واکنش به برخي منتقدانش مي‌گويد درسي که آنها خوانده‌اند من 30 سال پيش خوانده‌ام. اين گونه پاسخ‌ها من را به ياد جواب‌هايي مي‌اندازد که برخي از داخلي‌هاي فوتبال ما به کار مي‌برند. ادبياتي که به هيچ وجه قابل دفاع نيست. مثلا در مورد نمازي که اتفاقا براي اهالي فوتبال چهره‌اي شناخته‌شده هم نبود، واکنش تندي نشان داد و در مقطعي گفت مسئول تدارکات تيم‌ملي هم مي‌تواند کارهايي که نمازي انجام مي‌داد را انجام دهد. اين موضع‌گيري‌ها خوب نبوده و نيست. آدم‌هاي بزرگ به‌دنبال تحقير ديگران نيستند.

آقاي حاج‌رضايي! ما موفق مي‌شويم؟

نه، ما موفق نمي‌شويم. به اعتقاد من فوتبال ما آتشفشان خاموشي است که معلوم نيست چه زماني سر‌ريز شود و گدازه‌هايش همه چيزمان را بسوزاند و از بين ببرد. فوتبال ما دچار آنارشي است. يک هرج‌و مرج تمام و کمال. ما به سه دليل موفق نمي‌شويم. اول؛ مسيري براي فوتبال مان تعيين نکرده‌ايم، دوم؛ در مسير قرار نگرفته‌ايم و سوم اينکه همواره به‌دنبال پوشاندن عيب‌هاي و مشکلات ريشه‌اي فوتبال‌مان هستيم.

اما شما زماني حامي ‌کي‌روش بوديد و حالا انگار موضع‌تان نسبت به گذشته خيلي فرق کرده است.

زمان مهم است. آن قدر مهم که موضع شما در مورد يک فرد را از مثبت به منفي و از منفي به مثبت تغيير مي‌دهد. با اين حال بايد تاکيد کنم که من همچنان در توانمندي‌هاي فني کي‌روش هيچ ‌ترديدي ندارم. من مصر هستم که او بهترين گزينه براي مربيگري تيم‌ملي است. اما او اخيرا درگير مسائلي شده که به‌شدت به شخصيت او آسيب مي‌زند. اگر چشم‌هايم را موقع برخي اظهارنظرهايش ببندم، شايد احساس کنم که برخي از مربيان ايراني صحبت مي‌کنند. بعد با خودم مي‌گويم چگونه است که کي‌روش حالا اين راه را انتخاب کرده؟ اين انتخاب او براي من خيلي مبهم است.

من همان زمان‌هايي که حامي ‌کي‌روش بوده‌ام- حالا هم هستم - همواره در مواقعي که او از بالا به ما نگاه کرده است، منتقدش بوده‌ام. من درباره نگاه خاصي حرف مي‌زنم. برخي مواقع او طوري درباره ما و فوتبال ما سخن مي‌گويد که گويي با جامعه‌اي ‌بيسواد سخن مي‌گويد.

به‌نظر شما شکست کي‌روش چه معنايي خواهد داشت؟

من اميدوارم که کي‌روش و تيم‌ملي در جام ملت‌ها پيروز باشند. چون شکست کي‌روش با قدرت‌گرفتن جرياني همراه خواهد شد که به عقيده من جز ‌ترويج لمپنيزم در فوتبال ما فايده ديگري ندارند.

شکست کي‌روش بي‌ترديد به زيان فوتبال ملي ماست و من سخت اميدوارم که کي‌روش با تيم‌ملي در جام ملت‌ها موفق شود و در رأس کادر فني ايران باقي بماند. خيلي اميدوارم که بتوانم رو در رو با کي‌روش حرف بزنم و به او بگويم که چه مسائلي شخصيت او را تهديد مي‌کند و اگر نه که از نظر فني قاعدتا من حرف تازه‌اي براي کي‌روش ندارم.

موضوع کار نکردن با مربيان ايراني نيز يکي ديگر از مواردي است که درباره کي‌روش مطرح مي‌شود. نظر شما چيست؟

کاش دلايل اين ماجرا را مي‌دانستيم. نمازي رفت و خيلي از مسائل در ‌هاله‌اي از ابهام قرار گرفت. درباره مجيد صالح گفته شد که به خاطر مساله نشستن روي نيمکت اين جدايي صورت گرفته و در نهايت آسيب‌شناسي ريشه‌اي صورت نگرفت. کريمي ‌هم متن کوتاهي در سايت شخصي‌اش منتشر کرد و از کي‌روش جدا شد. اما به نظرم در کنار همه اينها بايد حرف‌هاي کي‌روش را هم بشنويم. شايد اعتماد او نسبت به مربيان داخلي سلب شده است و البته هزاران شايد ديگر. ما نمي‌دانيم که حق با کيست؛ کي‌روش يا دستياران کنار‌کشيده؟ با همه اينها بايد باز هم به همان جمله هميشگي‌ام برگردم؛ ما از جهت فرهنگي بايد رشد کنيم.

براي توسعه فوتبال چاره‌اي نداريم تا قبل از هر چيز از نظر فرهنگي رشد کنيم. اگر اين اتفاق رخ بدهد نتيجه‌اش اين مي‌شود که نگاه‌هاي ما، ديدگاه‌هاي ما و قضاوت‌هاي ما پاک، فيلتر‌شده و توأم با انصاف خواهد بود. باز هم علاقه‌مندم که از فوتبال انگليس مثالي براي شما بياورم. در آنجا اريکسون و کاپلو در تيم‌ملي نتيجه نمي‌گيرند اما برخوردها براي ما مي‌تواند درس باشد. برخوردها منصفانه است. منتقدان در آنجا با مربي غير‌بريتانيايي‌شان هرگز از در خصومت‌ها و تسويه‌حساب‌هاي شخصي وارد نمي‌شوند.

اگر کي‌روش شکست بخورد، چه اتفاقي در فوتبال ما رخ خواهد داد؟

به نظر من مدت‌هاست که ائتلاف نامشروعي شکل گرفته تا برخي مربيان که در جريان لمپنيزم زبانزد هستند، جانشين کي‌روش شوند. در واقع مي‌خواهم بگويم خطر از سوي حريفان ما نيست. خطر از سوي خودي‌هاست. البته اقليت شريفي هستند که واقعا مي‌توان به حضورشان در تيم‌ملي ايران اميدوار بود.

اين عده مي‌توانند منشأ خدمات فراواني براي تيم‌ملي ما باشند اما باز هم اميدوارم که کي‌روش برنده از زمين بيرون بيايد تا ائتلاف‌هاي نامشروعي که به فکر گرفتن نيمکت او هستند، شکست تلخ ديگري را تجربه کنند. چون من معتقدم بازي‌هاي آبرومندانه تيم‌ملي در جام‌جهاني يکي از شکست‌هاي سخت اين ائتلاف بود و اين‌بار در جام ملت‌ها اين شکست مي‌تواند براي‌شان تکرار شود. اميدوارم.

مثلث

نظرات بینندگان

ارسال نظر