صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

تحليل محصص از گروه ايران و حريفان تيم ملي در جام ملت‌ها

کارشناس و آناليزور فوتبال ايران مي‌گويد خط مياني تيم ملي ايران در جام جهاني با داشتن بازيکنان باطراوت، شاداب و البته با ميل گلزني بسيار مي‌تواند نقطه قوت ما در جام ملت‌هاي آسيا باشد. مرتضي محصص با رضايت از عملکرد تيم ملي فوتبال ايران در مقابل عراق اظهار کرد: نمايشي که شاگردان کارلوس کي‌روش برابر تيم ملي عراق داشتند اميدوار کننده بود و نشان از حضور ذخيره‌هاي مطمئن بر روي نيمکت تيم ملي ايران دارد.

کد خبر: 4102

ايسنا/ کارشناس و آناليزور فوتبال ايران مي‌گويد خط مياني تيم ملي ايران در جام جهاني با داشتن بازيکنان باطراوت، شاداب و البته با ميل گلزني بسيار مي‌تواند نقطه قوت ما در جام ملت‌هاي آسيا باشد.
مرتضي محصص با رضايت از عملکرد تيم ملي فوتبال ايران در مقابل عراق اظهار کرد: نمايشي که شاگردان کارلوس کي‌روش برابر تيم ملي عراق داشتند اميدوار کننده بود و نشان از حضور ذخيره‌هاي مطمئن بر روي نيمکت تيم ملي ايران دارد.
او اضافه کرد: نه تنها حضور بازيکنان ذخيره و درخشش آن‌ها در برابر عراق بلکه حضور بازيکنان اصلي ما در اواخر بازي نشان از عملکرد خوب شاگردان کارلوس کي‌روش در مدت زمان اخير داشت. به نظرم در بازي مقابل عراق وحيد اميري و سروش رفيعي فراتر از چيزي که فکر مي‌کرديم ظاهر شدند و در درون دروازه نيز بيرانوند نشان داد مي‌تواند يکي از دروازه‌بانان خوب فوتبال ايران باشد.اين کارشناس و آناليزور فوتبال ايران با بيان اينکه بازيکنان تيم ملي فوتبال ايران علاوه بر کار گروهي در بازي انفرادي نيز نمايش قابل قبولي داشتند، اظهار کرد: بازيکناني چون پولادي و رضاييان در ديدار مقابل عراق به موقع حمله مي‌کردند. وريا غفوري در لحظاتي بسيار عالي بود و سردار آزمون هم با تجربه‌اي که از بازي کردن در ليگ روسيه به دست آورده توانست آن گل زيبا را به ثمر برساند.محصص افزود: ترکيب عليرضا جهانبخش، کريم انصاري فرد، سردار آزمون و رضا قوچان نژاد هر تيمي را مي‌تواند به دردسر بيندازد. حضور اين 4 بازيکن وزن خط حمله تيم ملي فوتبال ايران را بالا برده و اگر دژاگه به اين بازيکنان اضافه شود ما بسيار عملکرد بهتري مي‌توانيم داشته باشيم.
او با بيان اينکه در فوتبالي که مقابل عراق ارائه داديم، کمي در بخش اضافه شدن از دفاع به حمله دچار مشکل بوديم گفت: تيم ملي ايران در فاز اضافه شدن از بخش حمله به دفاع عملکرد مناسبي داشت. در بخش دفاع به صورت جدا و البته در بخش حمله تيم ملي نمره قبولي گرفت. با اين حال بايد در بخش اضافه شدن دفاع به حمله کمي کار بيشتري انجام دهيم.
اين کارشناس فوتبال ايران خاطرنشان کرد: در حال حاضر تيم‌ها از ضد حمله براي رسيدن به گل کمتر بهره مي‌برند. براي مثال در ليگ‌هاي کشورهاي انگليس و اسپانيا مي‌بينيم که هر تيمي در مقابل ضد حملات عملکرد خوبي دارد. ما نيز نبايد براي رسيدن به گل تنها بر روي ضد حملات برنامه‌ريزي کنيم. اميدوارم در ديدار مقابل بحرين براي انتقال توپ از دفاع به حمله عملکرد مناسبي داشته باشيم.
محصص با ذکر مثالي از مورينيو براي استفاده از بازيکنان ذخيره گفت: مورينيو به عنوان يکي از مربيان موفق فوتبال در جهان اعتقاد زيادي به استفاده از نفرات ذخيره در طول بازي دارد و معمولا از سه گزينه تعويض خود بهترين استفاده را مي‌برد. البته تمايل براي استفاده از بازيکنان ذخيره در هر سرمربي متفاوت است. با اين حال ديدار مقابل عراق نشان از حضور نفرات قدرتمند بر روي نيمکت تيم ملي ايران داشت.
او اضافه کرد: در حال حاضر فاصله بين تيم‌هاي مختلف مثل گذشته بسيار زياد نيست و نمي‌توان گفت که به راحتي مي‌توانيم حريفان‌مان را شکست دهيم. همه تيم‌ها بر روي ضربات شروع مجدد و بهره بردن از نفرات ذخيره برنامه‌ي ويژه‌اي دارند. در اين ميان شايد کره‌شمالي تنها تيمي باشد که اطلاعات درستي از نحوه تمرين و شيوه تاکتيکي در دسترس نيست.اين کارشناس و آناليزور فوتبال ايران در ارزيابي ديدارهاي تيم ملي در مرحله گروهي جام ملت‌ها گفت: در ديدار نخست ما مقابل بحرين نيمه اول بازي از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است. ما بايد شيوه بازي بحريني‌ها را به خوبي آناليز کنيم و به هيچ عنوان گلي را از اين تيم دريافت نکنيم و به‌خصوص در نيمه دوم با فشار بسيار زياد به اين تيم عربي گل بزنيم.محصص افزود: به نظرم در ديدار مقابل عراق تيم ملي اعتماد به نفس بسياري را به دست آورد. البته ديدار مقابل بحرين به هيچ عنوان قابل قياس با ديدار با نيجريه به عنوان اولين ديدار ما نيست. نيجريه قهرمان آفريقا بود و از بازيکنان باکيفيت بسياري بهره مي‌برد. بازيکنان ما به هيچ عنوان نبايد درگير مسائل حاشيه‌اي‌ بحريني‌ها از قبيل وقت تلف کردن شوند و در اين بين کارلوس کي‌روش بايد خونسردي خود را در ديدار مقابل تيم‌هاي عربي حفظ کند و به هيچ عنوان کاري را انجام ندهد که سبب اخراج او شود.او با بيان اينکه بايد در ديدار مقابل بحرين فشار زيادي را از همان ابتداي بازي به روي حريف بياوريم، گفت: به هيچ عنوان نبايد براي تساوي مقابل بحرين صف‌آرايي کنيم. ابتدا بايد در فاز دفاع و سپس در فاز حمله و در نهايت با پرس بازيکنان بحرين سعي در به دست آوردن نتيجه به نفع خود باشيم.
اين کارشناس و آناليزور فوتبال ايران در مورد ديدار با قطر نيز گفت: تيم ملي فوتبال قطر با کسب عنوان قهرماني در جام خليج فارس اعتماد به نفس بسياري را به دست آورد. قطري‌ها مي‌خواهند با انگيزه بسياري که از قهرماني در اين جام به دست آورده‌اند با تمام توان مقابل ايران قرار بگيرند. نکته جالب در ميان تيم‌هاي عربي، بهره بردن آن‌ها از مربيان عرب‌زبان است تا کادر فني به راحتي با بازيکنان ارتباط برقرار کند.
محصص افزود: در تيم ملي فوتبال ايران اين مورد کمي اشکال ايجاد کرده است. حضور يک سرمربي غير فارسي زبان ارتباط با بازيکنان را کمي دچار مشکل کرده است.او در مورد ديدار مقابل امارات در مرحله گروهي جام ملت‌ها نيز گفت: به ياد دارم در سال 2009 وقتي از طرف فيفا براي بازي‌هاي تيم‌هاي زير 20 سال عازم مصر شده بودم «مهدي علي» به عنوان سرمربي امارات بر روي نيمکت حضور داشت و حالا تيم ملي امارات در جام ملت‌هاي آسيا در سال 2015 از همان بازيکنان استفاده مي‌کند که نشان از حضور بازيکنان رده نوجوانان و جوانان تيم ملي امارات در تيم بزرگسالان دارد.
اين کارشناس فوتبال ايران افزود: امارات يکي از حريفان قوي و سخت ايران در مرحله گروهي است. البته در اين ميان با توجه به سازماندهي خوبي که قطري‌ها انجام داده‌اند، سخت‌ترين ديدار ما در مرحله گروهي مقابل قطر است.
محصص در مورد ديدارهاي تدارکاتي ايران پيش از رسيدن جام ملت‌ها نيز گفت: قطعا هميشه براي موفقيت در تورنمنت‌هاي مهم نياز به برگزاري ديدارهاي تدارکاتي خوب داريم اما فراموش نکنيم که بسياري از تيم‌ها از تيم ملي ايران شناخت کافي ندارند و شايد اين نکته بسيار مثبت و مهم باشد.
او با بيان اينکه بايد در هر ديدار مرحله گروهي برنامه‌ريزي ويژه‌اي را داشته باشيم گفت:‌به هيچ عنوان نبايد هيچ تيمي را دست کم بگيريم. حتي تيمي چون اردن ممکن است حريفان خود را غافلگير کند. در حال حاضر نمي‌توان مانند گذشته به تيم‌هاي عربي نگاه کرد.
اين کارشناس و آناليزور فوتبال ايران اضافه کرد: عملکرد بازيکنان ايران در جام جهاني نشان داد که از روحيه و شخصيت تيمي بسيار بالايي برخوردار هستيم. وقتي که در آستانه کسب يک تساوي برابر آرژانتين قرار گرفتيم براي بسياري ثابت شد که تيم ملي ايران يک تيم بزرگ است.
محصص با اشاره به شناخت کارلوس کي‌روش از بازيکنان تيم ملي گفت: کي‌روش در طول مدت زمان 4 سالي که با تيم ملي همراهي کرده، شناخت خوبي را از بازيکنان پيدا کرده است. اگر بتوانيم برنامه‌اي را که در جام جهاني انجام داديم در جام ملت‌ها نيز پياده کنيم مي‌توانيم به موفقيت دست پيدا کنيم.
او برگ برنده ايران در جام ملت‌ها را خط مياني اين تيم دانست و گفت: خط مياني تيم ملي فوتبال ايران با داشتن بازيکناني چون آندرانيک تيموريان، جواد نکونام، ووريا غفوري، سروش رفيعي و وحيد اميري، مهم‌ترين نقطه قوت ما در جام ملت‌هاي آسيا به شمار مي‌آيد که مي‌توانيم به واسطه آن هر تيمي را به زحمت بيندازيم.اين کارشناس فوتبال ايران تصريح کرد:‌ آمادگي جسماني بازيکنان ايران، طراوت و شادابي آن‌ها و همچنين ميل زياد به گلزني مي‌تواند ما را تا مراحل بالا پيش ببرد. کساني که جو نااميدي را به وجود مي‌آورند هيچ کمکي به تيم ملي نمي‌کنند و بايد همه دست به دست هم دهيم و ملي‌پوشان ايران در جام ملت‌هاي آسيا را حمايت کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر