صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

کفاشیان : نمی‌دانم که می‌مانم یا می‌روم

کفاشیان در یک گفت‌وگوی مفصل درباره تمامی مسائل پیرامون فدراسیون فوتبال به ویژه کارلوس کی‌روش صحبت کرده است.

کد خبر: 39982

روزنامه ایران ورزشی: علی کفاشیان این روزها به شدت درگیر و گرفتار است. عدم بازگشت کارلوس کی‌روش دغدغه بزرگ اوست. دغدغه‌ای که سبب شده تا همه از وزارت ورزش گرفته تا رسانه‌ها و مسوولان دوباره روی فوتبال زوم کنند. کفاشیان در یک گفت‌وگوی مفصل درباره تمامی مسائل پیرامون فدراسیون فوتبال به ویژه کارلوس کی‌روش صحبت کرده است.
 
از فوتسال شروع کنیم. خیلی‌ها اعتقاد دارند که فوتسال ما نسبت به گذشته پسرفت داشته؟

 خیر، ما عملکرد خوبی داشتیم. در دوره گذشته هم توانستیم به خوبی ظاهر شویم اما این مساله را فراموش نکنید که سایر کشورها هم اقدامات خوبی انجام می‌دهند همین قرقیزستان را ببینید نماینده این کشور توانست ژاپن را متوقف کند.

قبول دارید که تبعیض‌هایی بین فوتسال و فوتبال است؟

 ما همه امکانات را برای فوتسال در نظر می‌گیریم البته در کشورهای دیگر هم به خاطر تبلیغات و اتفاق‌هایی که در فوتبال می‌‌افتد توجه به این رشته بیشتر است اگر مشکلی پیش بیاید آن را حل خواهیم کرد.

ریاست شما در کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی آسیا با انتقاد زیادی روبه‌رو شد و خیلی‌ها معتقد بودند در حالی که ما در این کمیته عباس ترابیان با 14 سال سابقه را داشتیم، آیا بهتر نبود در کمیته دیگر حاضر می‌شدید تا ترابیان با آن سابقه کماکان در AFC حضور داشته باشد؟

 من خودم را برای کمیته مسابقات پیشنهاد داده بودم و ترابیان هم برای کمیته فوتسال پیشنهاد دادیم اما با توجه به اینکه رییس قبلی کمیته فوتسال که یک ویتنامی بود رفته بود مسوولان AFC مرا به‌عنوان رییس کمیته انتخاب کردند. همانطور که می‌دانید روسای کمیته‌ها باید از اعضای AFC باشند و پس از حضورم به‌عنوان رییس کمیته فوتسال ترابیان دیگر نمی‌توانست در این کمیته باشد البته ما با مسوولان آسیایی صحبت خواهیم کرد که ترابیان در دبیرخانه AFC یا به‌عنوان ناظر در کمیته فوتسال حضور داشته باشد تا بتوانیم از تجربیات او استفاده کنیم.

شما در کمیته فوتسال فیفا هم حضور دارید چرا جلسات این کمیته تشکیل نمی‌شود؟

 قرار بوده که برای جام جهانی کلمبیا جلساتی تشکیل شود که حالا این موضوع به تأخیر افتاده است.

ظاهرا افتخاری به علت حضورش در وزارت ورزش کمتر به فدراسیون فوتبال می‌آید؟

 اگر لازم باشد او به فدراسیون فوتبال خواهد آمد، به هر حال ما هم از حضورش در وزارت کمک می‌گیریم و اگر امکاناتی بخواهیم با او در میان می‌گذاریم. افتخاری پیش از اینکه در وزارت حاضر شود با فوتسال همکاری می‌کرد.

بحث ارتقای فوتسال به معاونت به کجا کشیده شد؟

 در مجامع گذشته اصلاح اساسنامه صورت نگرفت که به این موضوع برسیم اما در مجمع اخیر پس از اصلاح اساسنامه آن را مطرح خواهیم کرد و به این مساله هم رسیدگی می‌کنیم.

امکان جدا شدن فوتسال از فوتبال وجود دارد؟ یعنی می‌توانیم مثل کشورهایی چون برزیل و اسپانیا عمل کنیم؟

 خیر، این رشته ورزشی زیر یک نهاد قرار دارد در کشورهای برزیل و اسپانیا هم فوتسال‌شان زیر مجموعه فدراسیون فوتبال است. ما هم اکنون ساختمان جداگانه‌ای برای فوتسال در نظر گرفته‌ایم و این رشته سازمان لیگ هم دارد که به دنبال تشکیلات خودش است.

گویا قسط دوم این ساختمان به مشکل برخورده است؟

 خیر، افتخاری کارش درست است و این هزینه هم پرداخت خواهد شد.

قبول دارید که آقای ترابیان و آقای افتخاری رابطه زیاد خوبی با هم ندارند؟

 یکسری لج و لجبازی‌هایی وجود داشته که البته ما هم تذکر دادیم که این موارد برطرف شود.

حضور خسوس کاندلاس سرمربی سابق تیم ملی در جریان بازی‌های فوتسال جام باشگاه‌های آسیا خیلی عجیب بود و با اعتراض بازیکنان تاسیسات نماینده ایران روبه‌رو شد؟

 خسوس مربی خوبی است و حضورش باید باعث انگیزه برای بازیکنان شود، به هر حال شرایطی پیش آمد که او در این بازی حاضر شد.

افتخاری اعلام کرد که بازگشت خسوس به خاطر تأثیر مذاکرات هسته‌ای بود؟

 به نظرم این مساله تأثیری نداشته. ما مذاکرات‌مان را انجام می‌دادیم، خسوس هم کمی خرده حساب داشت و برای تسویه آن به ایران بازگشت که ما هم صحبت‌های‌مان را برای سرمربیگری او دنبال خواهیم کرد.

قرار است حقوق خسوس افزایش یابد؟

 ما باید مذاکرات‌مان را انجام بدهیم و اصلا ببینیم او چرا رفت، چرا نیامد و حالا چرا برگشته است. خسوس مربی خوبی است و اگر به توافق برسیم، ما هم استقبال می‌کنیم که با او قرارداد ببندیم.

آقای افتخاری در مصاحبه‌اش گفته که خسوس نیازی ندارد به کمیته فنی برود چرا که پیش از این سرمربی تیم ملی بوده است؟

 کمیته فنی را هیأت رییسه تشکیل داده و در اساسنامه هم وظایف آن مشخص است خسوس هم باید به کمیته فنی برود و برنامه‌اش را در آنجا اعلام کند اگر اختلافی مابین کمیته فنی و کمیته فوتسال بود هیأت رییسه در این مورد تصمیم می‌گیرد.

شما با حضور خسوس در ایران موافق هستید؟

 خسوس سه چهار سال در ایران تجربه داشته و نسبت به مربیان خارجی دیگر ارجح‌تر است اگر زمان داشتیم به سمت سرمربی‌های ایرانی می‌رویم.

‌یعنی وحید شمسایی؟

 باید این مساله مورد بررسی قرار بگیرد. کمیته فوتسال و کمیته فنی چندین مربی ایرانی را بررسی می‌کند و بعد پیشنهاد خواهند داد که از بین آنها انتخاب خواهیم کرد.

به فوتبال برسیم. کی‌روش قرار است چه زمانی به ایران برگردد؟

 زمان دقیق آن را نمی‌دانم اما ما بلیت او را رزرو کرده‌ایم اما حضور ذهن ندارم که تاریخ آن چه زمانی است! کی‌روش 2 ماه به مرخصی رفته بود که بعد از تفاهمی که کردیم قرار شد این مساله ادامه داشته باشد.

اما این طولانی شدن باعث شد تا بار دیگر مسائلی از جمله پیشنهادهای سایر کشورها به کی‌روش مطرح شود؟

 این مسائل فقط شایعه بود. نمی‌دانیم با این شایعات چه کنیم و خود ما هم از این مسائل خسته‌ شده‌ایم. هیچ بحثی در خصوص رفتن کی‌روش به کشورهای دیگر نشده و او قطعا به ایران باز می‌گردد.

بحث اسپانسر و لباس تیم ملی به کجا کشیده شد؟

 ما در حال مذاکره هستیم تا به نتیجه نهایی برسیم. درخشان هم پیگیر این مساله است و آن را دنبال می‌کند.

در مورد قرارداد حق پخش تلویزیونی خیلی از کارشناسان به آن ایراد می‌گیرند، شفاف توضیح می‌دهید که هزینه دریافتی فوتبال از این قرارداد چقدر است؟

 این قرارداد کار سنگینی بود که هم‌اکنون نمی‌توانیم در مورد مبلغ درآمدزایی آن صحبت کنیم. کم‌کم باید این مساله پیش برود تا پس از آن به نتیجه برسیم. در حال حاضر نمی‌توان از مبلغ آن صحبت کرد.

امکان دارد که باز هم فوتبال ایران از حق پخش تلویزیونی بی‌بهره بماند و مبلغی دریافت نکند؟

 نمی‌توان گفت هیچ دریافتی نداشته باشد. یک همکاری بزرگی است که در آن درآمدزایی وجود دارد اما مبلغ آن هم‌اکنون مشخص نیست.

در موضوع قرارداد سازمان لیگ با اسپانسر تبلیغات محیطی، شما ورود نکردید؟ ظاهرا سازمان لیگ پولش را دریافت نکرده است؟

 هزینه قرارداد یکساله با کسر خسارت از عدم پخش سه هفته‌ای تلویزیونی پرداخت شده است و در سال بعد هم شرایط ادامه خواهد داشت.

وارد پرونده جنجالی بازیکن خارجی راه‌آهن شویم؛ پرونده‌ای که ماه‌ها طول کشید و سرانجام رأی صادر شد که راه‌آهن در لیگ برتر باقی ماند و پیکان سقوط کرد. به نظر شما آیا حق به حق‌دار رسید؟

 به نظر من حق به حق‌دار رسید چرا که در این پرونده چندین جلسه برگزار و نظرات رد و بدل شد.

آیا فشار ارگان‌های دیگر در بازگشت رأی تأثیر داشت؟

 اصلا چنین چیزی وجود نداشت‏، به هر حال دادستانی هم مانند سایر ارگان‌ها از تیمش دفاع کرد آن هم براساس مدارک و مستنداتی که داشت.

پیکانی‌ها معتقدند که با اعتراض آنها به فیفا احتمال دارد به علت دخالت دولت فوتبال ایران تعلیق شود؟

 فیفا به این مسائل رسیدگی نمی‌کند. ضمن اینکه دخالتی هم رخ نداده است‏، اعضای کمیته استیناف قانع شدند که رأی را برگردانند. به هر حال رأی از ابتدا قاطع صادر نشده بود و افراد به اجماع نرسیده بودند! برخی‌ها می‌گفتند رأی به سود پیکان است و برخی‌ها رأی را به سود راه‌آهن اعلام می‌کردند. ما هم استعلام‌های لازم را گرفتیم و متوجه شدیم که راه‌آهن مقصر نبوده است و برابر قانون جرایمی در نظر گرفته شد.

می‌گویند اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال از صدور این رأی ناراحت است و حتی قرار است استعفا بدهد؟

 خیر، چنین چیزی نیست هیچ‌کس ناراحت نیست و اسدی هم از این رأی خیلی خوشحال است.

مثل اینکه بین عنایت و تاج دلخوری و ناراحتی به وجود آمده است؟

 تاج معتقد بود که داوران نباید علیه او مصاحبه می‌کردند البته ما هم به کمیته داوران تذکر دادیم که نباید این کار را می‌کردند. فدراسیون اجزای مختلفی دارد که همه باید در کنار یکدیگر کار کنند و نباید شخصی علیه شخص دیگر مصاحبه کند.

گویا با بهرام افشارزاده برای حل مشکل پروپژیچ جلسه‌ای داشته‌اید و به این مساله ورود کردید. این مساله باعث نمی‌شود که باشگاه‌های دیگر متوقع شوند؟

 من به این مساله ورود نکرده‌ام. 3 روز پیش از اینکه افشارزاده پیش من بیاید به سازمان لیگ نامه‌ای زدیم و گفتیم که استقلالی‌ها تعهد داده‌اند که مشکل حل شود افشارزاده هم پیش من آمده بود تا احوالپرسی کند و این مساله را هم بیان کرد.

ظاهرا سعید عزت‌اللهی هم با مشکلاتی روبه‌رو شده و منتظر رضایتنامه‌اش از ایران است تا کارت بازی‌اش صادر شود؟

 چند روز پیش پدر او به فدراسیون آمده بود تا مشکلش حل شود. قرار هم بود نفرات بین‌الملل ما این کار را انجام بدهند که تعجب می‌کنم چرا این امر صورت نگرفته است.

آیا یک میلیون دلار فدراسیون فوتبال که بلوکه شده بود آزاد شده است؟

 خیر، انگار به آمریکا رفته و به او خوش می‌گذرد!

تیم ملی فوتبال هم 3 پله سقوط کرد. نظرتان در این باره چیست؟

 به هر حال برخی مواقع سقوط می‌کنیم و برخی مواقع صعود، این مسائل جای نگرانی ندارد چنین مواردی اتفاق می‌افتد.

سوال پایانی‌ را در مورد ادامه فعالیت‌تان در فدراسیون می‌پرسیم. اینکه آیا باز هم در فدراسیون خواهید ماند؟

 نمی‌دانم و هم‌اکنون نمی‌توانم تصمیم بگیرم. باید ببینیم چه کسانی کاندیدا می‌شوند و خودم هم وضعیتم چگونه است، فضا را که ببینیم تصمیم خواهم گرفت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر