صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

چرا استقلال نامه فیفا را رسانه‌ای نکرد؟!

پرونده موتومبا هنوز بسته نشده بود که پرونده بازیکن دیگری باز شد! البته اگر این بار کوچکترین اشتباهی شود هیچ کس باور نخواهد داشت که سهوی بوده است.

کد خبر: 39980

روزنامه ایران ورزشی: پرونده موتومبا هنوز بسته نشده بود که پرونده بازیکن دیگری باز شد! البته اگر این بار کوچکترین اشتباهی شود هیچ کس باور نخواهد داشت که سهوی بوده است. این بار پای باشگاه استقلال در میان است. پروپژیچ بازیکنی که قرار است از آلبانی وارد لیگ ایران شود، شرایطی مشابه موتومبا داشت. در دوران تعطیلات لیگ کمیته استیناف پر رفت و آمد‌ترین کمیته فدراسیون بود. صالحی و دستیارانش حتی در ماه مبارک رمضان ساعت‌ها نشستند و درباره پرونده موتومبا تحقیق کردند اما این پرونده جنجالی پر سر و صدا آنقدر عجیب و غریب توسط سازمان لیگ بسته شد که هنوز یک امای بزرگ در مورد این پرونده وجود دارد. چه کسی در پرونده موتومبا مقصر بود؟ چه کسی برای نخستین بار این پرونده جنجالی را به جریان انداخت؟ چه کس یا کسانی به راه‌آهن کمک کردند تا این تیم بتواند از این بازیکن استفاده کند؟ اینها همه سوالات بی‌جوابی است که هیچ کس پاسخ درستی به آن نمی‌دهد.

پرونده موتومبا هنوز در جریان است. باشگاه پیکان حاضر نیست پا پس بکشد و قصد دارد تا آخر خط برود برای این کار هم راه‌حل‌های مختلف را امتحان می‌کند اما در شرایطی که لیگ چهاردهم درگیر تخلفی بود که در نهایت هیچ کس به گردن نگرفت و به قول صالحی همه چیز را گردن یک کارمند فدراسیون انداختند یک بازیکن دیگر هم قرار است سرنوشت موتومبا را داشته باشد. پروپژیچ وارد لیگ ایران شده اما برای اینکه بازی کند نیاز به گرفتن ITC داشت و برای گرفتن مجوز بازی درگیر مسائل قانونی بود. مساله اینجا بود که طبق تاریخ فیفا، پروپژیچ 23 جولای با استقلال قرارداد بسته یا بامداد 24 جولای؟ این تفاوت تاریخی برای ماده 6 فیفا حایز اهمیت است. ماده 6 می‌گوید: «بازیکنی که می‌خواهد قراردادش را در کشور دیگری ثبت کند باید قراردادش تا قبل از آخرین روز نقل و انتقالات در کشوری که قرار است در آن بازی کند، ثبت شده باشد» به این ترتیب پروپژیچ که بامداد 24 جولای قراردادش طبق تاریخ فیفا ثبت شده است، در حالی که باید تا پایان روز 23 جولای ثبت می‌شد اجازه بازی در لیگ ایران را دارد؟

در اینجا سازمان لیگ خودش را از ماجرا کنار کشید و خود باشگاه استقلال به فیفا نامه زد تا تکلیفش مشخص شود اما در نهایت جوابیه فیفا که مسوولان سازمان لیگ حاضر نیستند آن را در اختیار مطبوعات بگذارند یک جواب کلی و اشاره به همان ماده 6 را داشته است اما چرا نامه فیفا رسانه‌ای نمی‌شود تا ابهامات برطرف شود؟ پاسخ مسوولان سازمان لیگ این است: «ما مشکلی نداریم اما باشگاه استقلال خودش نامه زده و پاسخ گرفته است، خودشان بخواهند این نامه را رسانه‌ای می‌کنند.»

مسوولان باشگاه استقلال و سازمان لیگ علاقه‌ای به رسانه‌ای کردن نامه فیفا نداشته و همچنان مساله بازی کردن این بازیکن که از لیگ آلبانی با سر و صدای زیادی آمد مبهم مانده است. نکته قابل توجه اینجا است که مسوولان سازمان لیگ به این نکته اشاره می‌کنند؛ مسائلی که در مورد نقل و انتقالات اینچنینی در ایران به وجود می‌آید، خاص و استثنایی است و فیفا برای سال‌ها این مسائل را تدریس می‌کند. پرونده موتومبا چند ماهی است که فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار داده و هنوز این پرونده مفتوح است و شاید به زودی حرف‌های تازه‌ای درباره این پرونده شنیده شود اما علاوه بر این پرونده جنجالی که افراد زیادی در آن نقش داشته‌اند اما تقصیرها را به گردن شخص دیگری می‌اندازند معلوم می‌شود که پیش از این پرونده‌های مشابهی از جمله پرونده خلعتبری، مهدوی‌کیا و چند بازیکن دیگری نیز بوده است که مانند موتومبا در لیگ بازی کردند و شاید اگر شخصی پیدا می‌شد مثل پرونده موتومبا روی لج و لجبازی تخلف را علنی می‌کرد، کار کمیته استیناف بیش از کمیته‌های دیگر فدراسیون بود اما آنچه در حال حاضر برای فوتبالی‌ها مهم است این موضوع خواهد بود که ماجرای موتومبا دوباره تکرار نشود.

پرونده پروپژیچ با آمدن ITC بسته شد سازمان لیگ هم دست نگه داشته بود تا تکلیف این بازیکن از آن طرف مرزها مشخص شود، استقلال هم اگر در این شرایط حساس روی حضور پروپژیچ اصرار می‌کرد مطمئنا به مشکل می‌خورد. شاید تناقض در ثبت تاریخ قرارداد پروپژیچ باعث می‌شد تا ITC این بازیکن هرگز صادر نشود. اما روز گذشته خبر رسید ITC پروپژیچ صادر شده است و به این ترتیب این بازیکن می‌تواند کارت بازی خود را در ایران تحویل بگیرد.

کاش تاریخ ITC درست ثبت شده باشد!

صدور ITC هم شاید پایان دردسرهای پروپژیچ برای استقلال نباشد. وقتی در آیین‌نامه فیفا صراحتاً ذکر شده که بازیکن باید تا پیش از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات به ساعت کشور مقصدش، بازیکن آزاد شده، باشد! اصلاً اگر ITC اتمام حجت بود، بازی موتومبا برای راه‌آهن هم نباید تا این اندازه دردسرساز می‌شد چون او هم ITC داشته است. نکته‌ای که حالا می‌تواند باعث نگرانی استقلالی‌ها شود، این است که مبادا ITC پروپژیچ هم مثل موتومبا در تاریخ دچار ابهام‌هایی باشد و بعدها برای استقلال دردسرساز شود. چرا که اگر تاریخ عقد قرارداد این بازیکن با استقلال پیش از بازی آخر پروپژیچ با تیم کوگسی آلبانی ثبت شده باشد، این باشگاه می‌تواند از این بازیکن و باشگاه استقلال به فیفا شکایت کند!‌ ای کاش مسوولان باشگاه استقلال پیش از آنکه درگیر دردسرهایی اینچنینی شوند، تمام ابعاد لازم را برای بازی دادن به این بازیکن مورد بررسی قرار دهند!

نظرات بینندگان

ارسال نظر