صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

گودرزی:از حضور رضازاده جلوگيري مي‌شود!

وزير ورزش و جوانان تاکيد کرد اگر حسين رضازاده از بين فدراسيون وزنه برداري و شوراي شهر يکي را انتخاب نکند از حضورش در انتخابات فدراسيون جلوگيري خواهد شد.

کد خبر: 3886

مهر/ وزير ورزش و جوانان تاکيد کرد اگر حسين رضازاده از بين فدراسيون وزنه برداري و شوراي شهر يکي را انتخاب نکند از حضورش در انتخابات فدراسيون جلوگيري خواهد شد.
محمود گودرزي وزير ورزش و جوانان با حضور در يک برنامه تلويزيوني با اشاره به ورزش کشور اظهار کرد: صاحب‌نظران ورزش را در 4 حيطه بررسي مي‌کنند که بخشي از آن ورزش همگاني و ورزش براي همه و بخش ديگري تحت نظام تعليم و تربيت قرار مي‌گيرد و عموم معتقدند که وظيفه دولت‌ها اين است که به اين دو حوزه رسيدگي کنند.
وي افزود: رويکرد عموم سياستگذاران ورزشي هم در اين رابطه است و اکثر اعتبارات به اين بخش داده مي‌شود که سلامت جامعه را تضمين مي‌کند و در همين حيطه ورزش قهرماني هم به عنوان مشوقي براي مردم، جوانان و نوجوانان است.
وزير ورزش و جوانان با اشاره به منظر سياسي ورزش تاکيد کرد: از منظر سياسي هم با توجه به رويدادهاي مهمي مثل المپيک، بازي‌هاي جهاني، قاره‌اي و... ورزش به عنوان ابزار قدرت سياسي و توسعه کشورها هم به شمار مي‌رود و در اين حيث ورزش حرفه‌اي بسيار مهم است.
وي ادامه داد: سياست‌گذاري‌هاي ما نيز توجه به رويکرد ورزش همگاني و تربيتي است و کمترين اعتبارات صرف بخش‌هاي ديگر مي‌شود.
در بدو ورودم ورزش همگاني جايگاهي در وزارتخانه نداشت
گودرزي با بيان اينکه در بدو ورود خود به وزارت ورزش و جوانان بخش همگاني جايگاهي در اين وزارتخانه نداشت افزود: در زمان شروع کارم اين حوزه از ورزش تقريبا جايگاهي نداشت و براي شروع بايد درصدي از اعتبارات را به اين بخش اختصاص مي‌داديم که تصميم گرفتيم 10 درصد حول اعتبارات جاري هر فدراسيون را به ورزش همگاني اختصاص بدهيم.
وي افزود: در ورزش قهرماني نيز برنامه‌هاي مفصلي داريم وقتي من به وزارتخانه آمدم بازي‌هاي آسيايي و جام جهاني را در پيش داشتيم و بعد از آن نيز المپيک ساحلي و جام ملت‌هاي آسيا، بسياري از کارها با همکاري کميته ملي المپيک و فدراسيون‌هاي ورزشي به سرانجام رسيد البته در اين خصوص با کاهش اعتبارات و کمبود بودجه نيز مواجه بوديم.
بلاتکليفي چندماهه فدراسيون‌ها باعث تعجب من بود
وزير ورزش و جوانان درخصوص بلاتکليفي فدراسيون‌هاي ورزشي عنوان کرد: در سال گذشته 17 فدراسيون ورزشي بودند که از 3 ماه تا 2 سال و نيم با سرپرست اداره مي‌شدند و اين قضيه باعث تعجب من بود. هر فدراسيون در آستانه انتخابات با تنش‌هايي مواجه است که بخشي از آن نيز منطقي است. انتخابات 17 فدراسيون را ظرف 3 ماه برگزار کرديم و مجامع سالانه و اعتبارات آنها نيز مشخص شد. مجمع 13 فدراسيون ديگر را نيز ظرف يک سال و 2 ماه برگزار کرديم و در مجموع تکليف 30 فدراسيون ورزشي مشخص شد و 3 الي 4 فدراسيون ديگر بلاتکليف هستند که مجمع آنها به زودي برگزار مي‌شوند.
تنها مشکل رسانه‌ها رسيدگي به وضعيت دو شغله‌ها است
گودرزي درخصوص مشکل برخي کانديداها براي شرکت در مجامع انتخاباتي فدراسيون‌هاي ورزشي تصريح کرد: در اين خصوص با 3 گروه از افراد روبه‌رو هستيم نمايندگان مجلس، نهادها و سازمان‌هاي ديگر و بازنشسته‌ها. ابهام درخصوص گروه اول هنوز به قوت خود باقي است در اين خصوص 2 تفسير وجود دارد اولي مجلس است که مي‌گويد نمايندگي شغل نيست و البته سازمان بازرسي کل کشور نظر ديگري دارد. درخواست ما از مجلس اين است که موضوع را تفسير کند البته معاونت لوايح و قوانين مجلس اعلام کرده که نمايندگان مي‌توانند در انتخابات شرکت کنند و رئيس مجلس هم عنوان کرده که حضور آنها در انتخابات مغاير نيست ما هم از نماينده بازرسي خواستيم که ما را در مقابل دو گروه قرار ندهد گويا تنها مشکل رسانه‌ها نيز همين است.
وي ادامه داد: درخصوص دسته سوم که بازنشسته‌ها هستند آنها بايد تقاضاي شرکت در انتخابات را براي ما بفرستند و ما اين تقاضا را به دولت مي‌دهيم و از آنجا نيز تقاضا به کميسيون اجتماعي دولت ارسال مي‌شود و آنها در اين خصوص اظهار نظر مي‌کنند و پس از تصويب به ما ابلاغ مي‌شود.
وزير ورزش و جوانان با اشاره به گروه دوم عنوان کرد: گروه دوم اعضاي شوراي شهر هستند که نماينده بازرسي کل کشور با حضور در جلسه عنوان مي‌کند که چه کسي حق حضور در انتخابات را دارد که معمولا در اين خصوص مخالفت مي‌کنند و تاثيرشان دو شغله بودن اين افراد و قانون ممنوعيت تصدي دو شغل است ما هم از اين موضوع تمکين مي‌کنيم.
وي درخصوص اينکه چرا يک بازنشسته مي‌تواند در انتخابات شرکت کند و ديگري نه افزود: اين کميسيون اجتماعي دولت است که تصميم مي‌گيرد و بدون شک آنها معيار و دلايلي براي کار خود دارند. در اوايل حضورم در وزارتخانه درخواست شفيع براي حضور در فدراسيون هاکي مطرح شد که آن را امضا کردم و مورد موافقت قرار گرفت. در مورد طالقاني بايد بگويم که زمان بسيار دير شده بود و بين تقاضا و تصميم‌گيري حداکثر يک هفته فاصله مانده بود و درخواست حضور وي در مجمع به کميسيون اجتماعي نرسيد. من علاقه‌مند بودم که وي نيز در انتخابات حضور داشته باشد ولي متاسفانه اينگونه نشد.
رضازاده استعفا ندهد از حضورش در مجمع ممانعت به عمل مي‌آيد
وزير ورزش و جوانان درخصوص شرايط رضازاده در مجمع انتخاباتي وزنه‌برداري بيان کرد: رضازاده از ورزشکاران موفق و قهرمان بزرگي است و ويژگي‌هاي اخلاقي خوبي دارد. من غيابا و حضورا از وي خواستم يکي از مشاغل شوراي شهر و رياست فدراسيون وزنه‌برداري را انتخاب کند چراکه مطمئنم در روز انتخابات نماينده قوه قضائيه نيز در مجمع حضور دارد و در صورت عدم استعفاي وي از شرکت‌اش در مجمع ممانعت به عمل مي‌آيد.
بعيد مي‌دانم سازمان‌هاي دولتي به ورزش کمک کنند
گودرزي درخصوص بودجه ورزش در سال 94 عنوان کرد: اعتبارات وزارت ورزش در کل کشور به هزار ميليارد تومان نمي‌رسد و اعتبارات عمراني و جاري حضور 500 ميليارد تومان است که 200 ميليارد آن در بخش جاري و 300 ميليارد در بخش عمراني است البته آنچه تخصيص داده مي‌شود بستگي به منابع دولتي دارد که معمولا اعتبارات عمراني به 50 تا 60 درصد هم نمي‌رسد ولي خوشبختانه با حمايت دولت و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در بخش جاري بيش از 70 درصد بودجه تخصيص داده شده است که باز اين ميزان نيز کفاف ورزش را نمي‌دهد.
وي افزود: در حوزه قهرماني حدود 49 فدراسيون داريم که اگر 70 ميليارد را بين آنها تقسيم کنيم کمتر از 2 ميليارد تومان به هر کدام از فدراسيون‌ها مي‌رسد در حالي که 12 هزار هيات در سطح کشور داريم و حدود 3 هزار و 870 پروژه ناتمام ورزشي داريم که بيش از 7 هزار ميليارد اعتبار مي‌خواهد.
وزير ورزش و جوانان با اشاره به اختصاص يک درصد از بودجه سازمان‌ها، نهادها و موسسات دولتي در بخش ورزش تاکيد کرد: اين نهادها در گذشته هم مي‌توانستند يک درصد از اعتبارات را صرف ورزش کنند که قرار بود مکلف شود ولي هنوز در اين واگذاري در وضعيت مجاز قرار دارند که با توجه به محدوديت منابع بعيد مي‌دانم چنين بودجه‌اي را صرف ورزش کنند.
وي در پايان با اشاره به مراسم تجليل از مدال‌آوران بازي‌هاي آسيايي عنوان کرد: اوايل بهمن‌ماه ورزشکاران و قهرمانان اينچئون به خدمت مقام معظم رهبري مي‌رسند و دو تا 3 روز بعد مراسم تجليل از آنها نيز برگزار خواهد شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر