صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

درسهايي که بازي افتتاحيه به ما آموخت

استرالياي ميزبان بازي افتتاحيه شانزدهمين دوره مسابقات جام ملت هاي آسيا را با نتيجه 4-1 به سود خود خاتمه داد تا شروعي قدرتمندانه داشته باشد. البته اين پيروزي آنطور که از نتيجه برمي آيد به آساني براي کانگوروها به دست نيامد و به جرأت مي توان گفت کويت در اين ديدار فرصت کسب امتياز را داشت.

کد خبر: 3679

ورزش سه/ استرالياي ميزبان بازي افتتاحيه شانزدهمين دوره مسابقات جام ملت هاي آسيا را با نتيجه 4-1 به سود خود خاتمه داد تا شروعي قدرتمندانه داشته باشد.
البته اين پيروزي آنطور که از نتيجه برمي آيد به آساني براي کانگوروها به دست نيامد و به جرأت مي توان گفت کويت در اين ديدار فرصت کسب امتياز را داشت. به همين خاطر به نکاتي از بازي افتتاحيه جام ملت هاي 2015 مي پردازيم که مي تواند براي تيم ملي فوتبال کشورمان با اهميت و پند آموز باشد.
بازي آسان وجود ندارد
وقتي حسين فاضل خيلي زود و در ميان بهت حاضرين در ورزشگاه اولين گل جام را براي آبي هاي کويت به ثمر رساند، خيلي ها در مورد پيروزي استراليا دچار ترديد شدند. شاگردان پوستکوغلو تا دقيقه 33 و گل تيم کيهيل باتجربه به شدت از تحمل شکست در افتتاحيه هراسيده شده بودند. آنها حتي در دقايقي از نيمه دوم که با دو گل برتري از حريف خود پيش بودند نيز از پيروزي خود مطمئن نبودند چرا که کويتي ها در دقايقي بي دقت و گاهي هم بدشانس بودند که نتوانستند براي بار دوم و سوم دروازه مت رايان را باز کنند. پس هيچ تيمي نمي تواند به خاطر اسم بزرگتر و بازيکنان سرشناس تر خود را از پيش برنده بداند و به همين دليل رقم خوردن هر نتيجه اي در اين بازي ها ممکن است.
هنر دفاع کردن و ضد حمله زدن
هرچند کويت برنده بازي افتتاحيه نبود اما اين بازي نشان داد دفاع کردن مي تواند منجر به کسب نتيجه گردد، حتي اگر تماشاگر پسند نباشد. در همين ديدار دفاع چند لايه کويت و بازي صرفاً تدافعي آنها پس از رسيدن به گل، کار را براي زردپوشان ميزبان فوق العاده سخت کرده بود و چه بسا اگر شاگردان نبيل معلول تونسي در تمام 90 دقيقه مي توانستند به مانند 30 دقيقه ابتدايي با تمرکز بالا و دقت کافي به وظايف دفاعيشان بپردازند، کسب امتياز از بازي نخست دور از انتظار نبود. البته کويتي ها خيلي زود نشان دادند چرا در آسيا تيمي درجه دو محسوب مي شوند. آنها هيچ برنامه اي براي ضدحملات خود نشان ندادند تا از خوب دفاع کردنشان کمترين بهره اي نبرند.
حفظ تمرکز، بهره بردن از اشتباهات حريف و نقش پر رنگ باتجربه ها
اگر استراليا پس از خوردن گل آرامش و تمرکز خود را از دست مي داد آيا بازهم مي شد نتيجه بازي 4-1 به نفع آنها تمام شود؟ قطعاً خير. فوتبال 90 دقيقه است و داشتن صبر و حوصله در بيشتر دقايق مي تواند حاکميت ميدان را در اختيار تيم منظم و منضبت قرار دهد. کاري که سازماندهي آن بر عهده بازيکنان باتجربه تيم است. در اين صورت کافي است منتظر اشتباهات بازيکنان حريف نشست تا با سود بردن از اين لحظات، نتيجه دلخواه را رقم زد. تجربه همان برگ برنده اي بود که استراليا در بازي افتتاحيه رو کرد و برد!


تحمل بازي عربي!
تصويربرداري نسبتاً زيبا، ورزشگاه استاندارد و باکيفيت و حضور پرشور تماشاگران هر بيننده اي را به شک مي انداخت که آيا اين يک بازي آسيايي است؟ اما وقفه هاي متعدد، ايجاد تأخير در بازي و به خصوص مصدوم نمايي هاي پر تعداد از حضور يک تيم عربي در بازي خبر مي داد. جالب آنکه زردپوشان ميزبان هيچ گاه از کوره در نرفتند و اسير جنگ هاي رواني حريف خود نشدند. چيزي که ما ايراني ها را به شدت آزار مي دهد. با توجه به همگروهي تيم ملي فوتبال کشورمان با سه تيم از حاشيه خليج فارس، تحمل اين شيوه بازي توسط بازيکنانمان بسيار مهم است.
استراليا ديدار افتتاحيه را با نتيجه اي درخشان پشت سرگذاشت اما بردن يک بازي در تورنمنت هاي فشرده اي نظير جام ملت هاي آسيا براي هيچ تيمي نمي تواند چندان مهم باشد! هر تيمي براي رسيدن به موفقيت به آمادگي بدني بالا، توازن نفرات اصلي و رزرو، مديريت صحيح تيم و نفرات، تعويض هاي به موقع و استفاده کردن از فرصت ها و چندين و چند عامل ديگر به طور همزمان نيازمند است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر