صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

وزیر ورزش / «ويچ‌هاي» بي‌خاصيت به فوتبال ايران لطمه زدند

وزير ورزش و جوانان گفت: بايد ببينيم چگونه است که اين همه مربي از کشور کرواسي به فوتبال ما رخنه کردند و به ما ضرر زدند. محمود گودرزي در همايش آسيب‌شناسي مربيگري فوتبال گفت: گاهي اوقات ما در مورد مربيان بي‌کيفيت صحبت مي‌کنيم، شايد علت اين است که گاهي يک مشاور يا مدرس به جاي مربي کار مي‌کند در حالي که تعريف اين مسائل با هم متفاوت است.

کد خبر: 3447

تسنيم/ وزير ورزش و جوانان گفت: بايد ببينيم چگونه است که اين همه مربي از کشور کرواسي به فوتبال ما رخنه کردند و به ما ضرر زدند.
محمود گودرزي در همايش آسيب‌شناسي مربيگري فوتبال گفت: گاهي اوقات ما در مورد مربيان بي‌کيفيت صحبت مي‌کنيم، شايد علت اين است که گاهي يک مشاور يا مدرس به جاي مربي کار مي‌کند در حالي که تعريف اين مسائل با هم متفاوت است.
وي افزود: فوتبال پديده‌اي ويژه است که در دنيا جا افتاده و بر سياست، حکومت و مسائل اجتماعي و فردي تاثير مي‌گذارد به همين دليل است که بسياري از کشورها به دنبال گرفتن ميزباني هستند و حتي بعضي دولت‌ها با وجود بدهکاري‌هاي فراوان سعي مي‌کنند مسابقات فوتبال را برگزار کنند چرا که بر مشکلات سياسي و اجتماعي تاثيرگذار است.
وزير ورزش و جوانان تاکيد کرد: يک آسيب در فوتبال ما اين است که اين رشته توسط خود فوتبالي‌ها اداره نمي‌شود و يا اگر آنها حضور ندارند در بخش کوچکي هستند و بخش بزرگتر توسط افراد ديگري اداره مي‌شود. شايد مشکل اينجاست که گاهي اوقات خود فوتبالي‌ها به اين شرايط دامن مي‌زنند. با عذرخواهي از اين جمع بايد بگويم که گاهي خود اين اهالي فرياد مي‌زنند که ما توانمندي و عرضه اداره مجمع را نداريم و بايد ديگران به داد ما برسند.
گودرزي ادامه داد: چرا بايد شرايط به گونه‌اي باشد که برخي مربيان، ورزشکاران و سرپرست تيم‌ها حالت آويزان به ورزش را پيدا کنند و از رئيس جمهور، مجلس، ديوان محاسبات و سازمان بازرسي کمک بخواهند که مشکلات اقتصادي برطرف شود؟ شما يک خانواده هستيد که بايد فوتبال را اداره و سرپرستي کنيد در حالي که گاهي همين اظهارات فضاي رواني اجتماعي و مديريتي را تغيير مي‌دهد.
وزير ورزش و جوانان با اشاره به اينکه در برخي کشورها چهره‌هاي سياسي يا شاهزاده‌ها سِمت‌هاي فوتبال را در دست مي‌گيرند گفت: اين افراد از مشاوران خوب فني برخوردار هستند اما اينکه يک دونده رئيس فدراسيون کشتي شود يا يک کشتي‌گير به فدراسيون قايقراني برود امري است که ورزش را مخدوش مي‌کند.
گودرزي اظهار داشت: اگر مي‌خواستيم به همان شکل قبلي پيش برويم شايد حتي در بحث مربيگري هم مربي غير فوتبالي بايد تيم‌هاي فوتبالي را اداره مي‌کردند. بايد بدانيم چه استعداد و پتانسيلي در فوتبال داريم که مي‌تواند تغييرات شگرفي را در اين رشته ايجاد کند.
وي تصريح کرد: بسيار خوشحالم که فوتبالي‌ها يکي دو سال است دور هم جمع شده‌اند و اين نقدها را انجام مي‌دهند چرا که قبلا شرايط اينگونه نبود. در اين شرايط بسياري از آسيب‌ها مرتفع خواهد شد.
وزير ورزش و جوانان گفت: بايد بررسي شود که «ويچ‌هاي» بي‌خاصيت چگونه وارد فوتبال ما شدند و هر جا هم که بر روي اين افراد دست گذاشته شود، داد و فغان بلند مي‌شود که وزارت ورزش نبايد در فوتبال دخالت کند. شايد هم علتش اين است که با مربي خارجي درباره بعضي مسائل راحت‌تر مي‌شود ارتباط برقرار کرد و مربي ايراني زير بار اين حرف‌ها نمي‌رود.
گودرزي افزود: بايد در مورد مربيان ما دانش‌افزايي شود و بايد ببينيم چگونه است که اين همه مربي از کشور کرواسي به فوتبال ما رخنه کردند و به ما ضرر زدند. اين موضوع بايد ريشه‌يابي شود که چه عاملي سبب بازاريابي و فروش اين جنس بُنجل در کشور ما شده است. مشکل اصلي در اداره سازمان فوتبال ماست.
وي با اشاره به لزوم توجه به مسائل اخلاقي در فوتبال گفت: يک مربي بايد خودش اخلاقي باشد تا بتواند مسائل اخلاقي را به ورزشکار منتقل کند. اينکه مربياني چون مظلومي يا فرکي آنقدر به دستگاه فوتبالي ما اعتماد ندارند که هدايت تيم اميد را قبول کنند نشاندهنده ضعف‌هاي موجود است. آنها هم حق محدودي در اين زمينه دارند چرا که هر چقدر پا پس بکشند فضا در اختيار ديگران و مربيان خارجي قرار مي‌گيرد.
وزير ورزش و جوانان تصريح کرد: فوتبالي‌هاي ما نبايد پا پس بکشند و مرعوب شوند، همانطور که اگر من هم صحبتي مي‌کنم بلافاصله من را محکوم مي‌کنند. علتش هم اين است که بعد از 30 سال يک ورزشي در راس کار قرار گرفته است. آن وقت فلان سردار را دعوت مي‌کنند و به او مي‌گويند که تو درباره ورزش مي‌فهمي و صحبت کن.
وي تاکيد کرد: مشکل اصلي از استراتژي‌هاي نادرست است. يک مدير تنها به ساختمان‌سازي توجه دارد و ديگري تنها قهرمان‌پروري برايش مهم است. آن وقت نتيجه‌گرايي اهميت پيدا مي‌کند.
گودرزي خاطر نشان کرد: من را هم براي تغييرات پي در پي تحت فشار مي‌گذارند اما بحثم اين است که يک هيئت مديره بيايد و در راس يک باشگاه قرار بگيرد و کارها را پيش ببرد.
وزير ورزش با بيان اينکه خصوصي‌سازي مي‌تواند به ما کمک کند و آسيب‌ها را از بين ببرد گفت: خصوصي‌سازي با مفهوم فعلي از پيش شکست خورده است. چرا که وقتي تمام ارکان دولتي است و ما بخواهيم يک مجموع کوچک را از اين مجموعه بزرگ جدا کنيم قطعا محکوم به شکست هستيم. با اين شرايط قطعا خصوصي‌سازي شکست خواهد خورد.
وي تاکيد کرد: يک فرد خيّر و متمول سرمايه خود را به فوتبال مي‌آورد و قطعا به دنبال آن است که اگر يک تومان در فوتبال سرمايه‌گذاري مي‌کند 22 تومان برداشت کند چرا که اگر پولش را در بانک بگذارد همين اندازه درآمد خواهد داشت.
گودرزي افزود: وقتي اين فرد پيش مي‌آيد رسانه‌ها هم به سرعت اعلام مي‌کنند که ناجي آمد. چرا رسانه‌ها اين موضوع را عنوان مي‌کنند؟ دليلش را شما بهتر از من مي‌دانيد. آن فرد پولدار هم همين که مشهور شد پول خود را از باشگاه بيرون مي‌کشد و آن تيم زمين مي‌خورد به همين دليل است که مي‌گويم اين خصوصي‌سازي راه به جايي نخواهد برد. من نگران بقاي استقلال و پرسپوليس هستم و مي‌ترسم مشکلاتي براي اين دو تيم به وجود بيايد.
وي عنوان کرد: با اين حال چون قانون خصوصي‌سازي دو تيم دولتي را خواستار شده ما هم آن را اجرا مي‌کنيم و روز شنبه آينده جلسه نهايي براي قيمت‌گذاري اين دو باشگاه در ساعت 10 صبح برگزار خواهد شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر