صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

زنان شيشه اي در باشگاه‌ هاي بدنسازي

کمي آن‌طرف‌تر هم بوفه کوچکي تعبيه شده بود که ظاهرا براي فروش لوازم ضروري ورزشي است ولي بيشتر از همه اين کمربندهاي رقص عربي است که در آنجا طبقه‌بندي شده و اثري از لباس ورزشي نيست. البته محلي براي خوردن آبميوه و غذا هم وجود دارد.

کد خبر: 3267

وقتي وارد باشگاه ورزشي‌اي مي‌شدم که روي تابلو آن نوشته شده بود«فقط مخصوص بانوان» خيلي خوشحال بودم. به خودم گفتم چه خوب است پايگاه‌هاي ‌ورزشي‌اي که تنها مخصوص ما زنان است، وجود دارد و همه‌چيز طبق نيازهايمان چيده شده است. در سالن را باز کردم و اولين تابلويي که روبه‌روي من بود توجه‌ام را جلب کرد: «هشت‌صبح تا هشت‌شب براي انجام لاغري موضعي کويتيشن و ال‌پي‌جي پذيراي شما هستيم.»
«لاغري‌موضعي در ساعات به‌خصوص» هم از ديگر تبليغاتي بود که به چشم مي‌آمد. با دنبال‌کردن صداي موسيقي سرانجام به سالن ‌اصلي رسيدم ولي در همان نگاه‌ اول آرايش‌هاي به نسبت عجيب و لباس‌هاي ورزشي‌اي که تناسب چنداني با سالن بانوان نداشت کمي شور‌و‌شعف اوليه‌ام را از بين برد. نکته‌اي که در آن باشگاه خاص بيشتر توجه‌ام را جلب کرده بود اين بود که بيشتر آنهايي که براي ورزش‌کردن آمده بودند در حال مشاوره‌دادن به ديگري درباره اين مورد بودند که چه تيپ و مدل جديدي از لباس و مو به روز شده است. کمي آن‌طرف‌تر هم بوفه کوچکي تعبيه شده بود که ظاهرا براي فروش لوازم ضروري ورزشي است ولي بيشتر از همه اين کمربندهاي رقص عربي است که در آنجا طبقه‌بندي شده و اثري از لباس ورزشي نيست. البته محلي براي خوردن آبميوه و غذا هم وجود دارد.
وقتي براي گرفتن آبميوه رفتم متوجه شدم آبميوه‌اي وجود ندارد و وقتي آب هم خواستم، تمام شده بود و ورزشکاران از آب‌سردکن استفاده مي‌کردند. در اين ميان هم عده‌اي يک با دمبل، تشک و وزنه برنامه‌هاي خود را با مربيان مختلف اجرا مي‌کردند و واقعا گيج شده بودم که بايد سراغ کدام مربي بروم تا سوالاتم را بپرسم. در ميان اين سردرگمي ناگهان صداي موزيک ديگري بلند شد و بالاي سالن همه شروع به حرکات موزون کردند... . به‌هرحال به صورت اتفاقي از يکي از مربيان سوالي پرسيدم و چند دقيقه‌اي با او صحبت کردم. نکته عجيبي که توجه‌ام را جلب کرد اين بود که چشمانش حالت‌غريبي داشت و صداي بمي هم داشت که توي ذوق مي‌زد، يعني... .
من که تخصص علمي - ورزشي ندارم و تنها نويسنده ورزشي هستم اما واقعا نمي‌شد براي مصاحبه علمي در اين جو وارد صحبت شد؛ همه سوالات من همين مسايل را نشانه گرفته بود و قطعا مديريت باشگاه روي‌خوشي نشان نمي‌داد. از سالن خارج شدم و ناراحت نبودم که مصاحبه‌اي نگرفته‌ام، من پاسخ سوالاتم را به وضوح مشاهده کردم.
مصرف «شيشه» براي لاغري!
اگر روزگاري به دليل کمبود فضاهاي ورزشي، زنان ما به باشگاه‌هاي ورزشي زيرزميني روي مي‌آوردند تا سلامت جسماني خود را حفظ کنند، حالا سلامت جسم جايش را به زيبايي جسم داده و رسيدن به اين مورد هم نه از طريق علمي بلکه از ساير راه‌هاي غيرعلمي ميسر شده است.دکتر سعيد علي‌آبادي، دکتراي مديريت ورزش معتقد است: «متاسفانه در شرايطي به‌سر مي‌بريم که بانوان ما تنها خوش‌اندامي را مي‌بينند و صبر هم ندارند. مربيان آنها هم براي اينکه شاگردان خود را از دست ندهند به عمد يا غيرعمد آنها را به سوي مکمل‌هاي ناصحيح سوق مي‌دهند. اين موضوع از خطرات جدي است که ورزش زنان و مردان را تهديد مي‌کند و ‌اي‌کاش که تنها آنها به مکمل‌هاي غذايي روي بياورند و به سمت موادمخدر از قبيل شيشه و کراک نروند.»چاقي مفرط پس از زايمان، کم‌تحرکي، فقر ورزشگاه و پارک‌هاي تخصصي و کمتر بيرون‌آمدن از خانه و نداشتن تحرک و مشغوليت بيشتر بانوان با غذاهاي لذيذ در آشپزخانه از جمله مسايلي است که سبب تجمع چربي در اندام زنان مي‌شود.
دکتر علي‌آبادي مي‌گويد: «معمولا در ميان بانوان ازبين‌بردن اين چربي‌ها پس از مدتي به يک آرمان تبديل مي‌شود و استفاده از روش‌هاي لاغري کاذب مانند ليپوساکشن، کويتيشن، ال‌پي‌جي و... در ميان آنها رواج پيدا مي‌کند. متاسفانه استفاده از مواد روان‌گردان مانند شيشه يکي از مسايلي است که نمي‌توان از آن چشم پوشيد.»
ضعف صدا‌و‌سيما در اطلاع‌رساني
اين استاد دانشگاه ازدست‌دادن رويکرد اصلي آمادگي جسماني و پرورش اندام را مهم‌ترين موضوعي مي‌داند که حول محور سلامت بانوان حلقه زده است: «سرعت، قدرت، انعطاف‌پذيري، چابکي و استقامت پنج فاکتور اساسي آمادگي جسماني است؛ اما وقتي به فردي که روي ماهيچه‌هاي زيباي خود کار مي‌کند مي‌گويي ٣٠٠متر بدو، نمي‌تواند. مثلا يونيسف در تعريف خود از جواني مي‌گويد، يک بدن وقتي جوان است که از انعطاف‌پذيري بالايي برخوردار باشد.»
او اضافه مي‌کند: «کشور آمريکا از هنرپيشه‌هاي خوش‌اندام هاليوودي براي جذب مردم به ورزش‌کردن و بالابردن سلامت جسماني استفاده کرد اما چيزي که براي کشورهاي جهان سوم و درحال‌توسعه به ارمغان آورد خوش‌اندام‌بودن بود. چيزي که در باشگاه‌هاي ورزشي الگو شده است.»اين استاد دانشگاه پيشنهاد مي‌دهد: «متاسفانه نه‌تنها سيستم نظارتي در راس باشگاه‌هاي ما وجود ندارد بلکه صدا‌وسيما که بيشترين و مهم‌ترين وظيفه در راستاي اطلاع‌رساني مردم را به دوش مي‌کشد به‌جاي عمل‌کردن به وظيفه خود وسايل غيرعلمي مانند تن‌تاک يا کفش‌هايي براي لاغري را تبليغ مي‌کند. تا زماني که چنين وضعيتي حاکم باشد، باشگاه‌هاي ورزشي سودجو از اين خلأ کمبود اطلاع‌رساني استفاده مي‌کنند و ذايقه‌هاي ورزشکاران را تغيير مي‌دهند در غيراين صورت هيچ ورزشکاري حاضر نمي‌شود براي خوش‌اندامي جان خود را به خطر بيندازد و از مکمل‌هاي ورزشي غيراستاندارد استفاده کند.»
بفرماييد فال قهوه!
اما شايد يکي از بزرگ‌ترين ضربه‌هايي که به مبحث آمادگي جسماني بانوان وارد شد، بسته‌شدن فدراسيون آمادگي جسماني بود؛ تنها نهادي که سازماندهي اين بخش از ورزش بانوان را برعهده داشت.
فاطمه ابوالقاسمي، رييس اسبق اين فدراسيون منحل‌شده مي‌گويد: «با بسته‌شدن اين فدراسيون، فدراسيون‌هاي ورزشي همگاني و بدنسازي و پرورش‌اندام قدرت گرفتند. اين دو نهاد روي آمادگي جسماني به‌عنوان کار علمي - پژوهشي تمرکز نمي‌کنند و اين عضله‌سازي است که حرف اول را مي‌زند. از طرفي به‌دليل عدم‌ثبات مسايل اقتصادي، افراد سودجو مواد نيروزاي غيراستاندارد يا فاسد را به ايران وارد کردند و با عوض‌کردن مارک و تاريخ مصرف، آنها را در باشگاهاي ورزشي به فروش رساندند و بسياري از افراد که بايد پاسخگوي اين معضل باشند به‌دليل سود اين کار خودشان هم وارد اين ماجرا شدند. در نهايت بدن‌هاي ساخته‌شده جاي بدن سالم را گرفت.»يکي از مشکلات اساسي، مشخص‌نبودن نهاد نظارتي براي باشگاه‌هاي ورزشي است و با انحلال فدراسيون آمادگي جسماني، فدراسيون‌هاي ورزشي جايگزين اين موضوع اصلا در دستور کارشان قرار ندارد.
ابوالقاسمي با تاييد اين موضوع، نبود قانون اجرايي قوي‌اي را که بتواند بر رانت‌خواري برخي باشگاه‌ها غلبه کند، از ديگر مشکلات ذکر کرد: «تا وقتي چنين وضعيتي حاکم باشد اگر باشگاه‌هاي ورزشي غير از اين عمل کنند، عجيب است. ما برخي باشگاه‌هاي ورزشي را داريم که تبديل شده به محلي براي گرفتن فال قهوه، مزون لباس، سولاريوم و... متاسفانه هيچ‌ جايگاه و نهادي نيست که بگويد ما مسووليت بازرسي بر باشگاه‌ها را قبول مي‌کنيم.»مريم سپاهي، مربي و کارشناس رشته آمادگي جسماني در ارزيابي کلي خود از باشگاه‌هاي خصوصي فعال در بخش بانوان مي‌گويد: «نه‌تنها ما در شرايط فعلي از استانداردهاي جهاني فاصله داريم بلکه متاسفانه ديده مي‌شود که امروزه تناسب اندام و زيبايي اندام از بعد سلامتي و آمادگي جسماني براي زنان ورزشکار ما برجسته‌تر شده و آنها اهميت کمتري براي سلامتي‌شان قايل مي‌شوند. از طرفي بعضا مشاهده مي‌شود که براي رسيدن سريع‌تر به اهدافشان وسوسه مي‌شوند از داروهاي هورموني استفاده کنند. اين موضوع رواج زيادي پيدا کرده و راه بسيار پرخطري است. بنابراين وظيفه من مربي اطلاع‌رساني درست در مورد پروسه تمرين، تغذيه و تغيير روش‌هاي غلط است چرا که آنها با تمرين و تغذيه مناسب به اهدا ف خود خواهند رسيد.»
اين مربي بدنسازي تبليغات صحيح رسانه‌ها و فدراسيون آمادگي جسماني را از مهم‌ترين ابزارهاي موجود براي فعاليت صحيح بانوان توصيف کرد: «در اين ميان قطعا خود فرد اولين عنصري است که با تغيير نگاه خود به ورزش و سلامتي مي‌تواند به سلامتي‌اش کمک کند و در درجه بعد مربي براي ارايه اطلاعات درست به ورزشکاران نقش اصلي را بازي مي‌کند که نوع روش مربي بايد با نظارت جدي فدراسيون باشد که چه روشي را براي تمرين‌دهي ورزشکاران برعهده مي‌گيرد.»پر واضح است که باشگاه‌هاي اندکي هستند که فعاليت‌هايشان برپايه کارهاي اصولي و علمي است و سلامتي جسم مهم‌ترين دغدغه آنهاست.

شرق/

نظرات بینندگان

ارسال نظر