صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

چرا قیمت دروازه‌بان‌هایی اروپا کم است؟

کد خبر: 32543

خبرگزاری ایسنا: قیمت پایین دروازه‌بان‌ها با توجه به تاثیر بالای خود در سرنوشت تیم‌ها کمی عجیب به نظر می‌رسد.

در پنجره نقل و انتقالات امسال صحبت از داوید دخیا، پتر چک و جان لوئیجی بوفون به میان آمد و بار دیگر نشان داد درواز‌ه‌بان‌ها در فوتبال اروپا از قیمت کمتری برخوردار هستند.

معمولا وقتی یک انتقال صورت می‌گیرد، یک تیم سود کرده و تیم دیگر ضرر. این سود می‌تواند مالی یا از جنبه توانایی بازیکن باشد ولی این موضوع درباره چک به عنوان یک دروازه‌بان صدق نمی کند.

انتقال چک از چلسی به آرسنال اول برای خود این بازیکن خوب است و او به تیمی می‌رود که می‌تواند 6-7 سال دروازه‌بان ثابت آن باشد و در لیگ قهرمانان بازی کند و از نیمکت نشینی رها شود.

این انتقال برای آرسنال نیز خوب است که تنها با 11 میلیون پوند یکی از بهترین دروازه‌بانان چند سال اخیر لیگ برتر را جذب می‌کند. دروازه‌بانی که با 2 کلین شیت دیگر رکورد بیشترین کلین شیت را در لیگ برتر به نام خود ثبت می‌کند.

جالب این است که این انتقال برای چلسی نیز خوب است. آنها پس از سالها سود بردن از این دروازه‌بان در نهایت 11 میلیون پوند دیگر به جیب می‌زنند. چلسی در حال حاضر تیبو کورتوآ را در اختیار دارد که در این فصل لیگ برتر در اغلب بازی های تیمش به میدان رفت.

در فوتبال انگلیس و به طور کلی اروپا این مقدار پول خیلی ناچیز است. یک تیم متوسط برای جذب یک هافبک ناشناخته چنین مقداری را هزینه می‌کند.

در نظر بگیرید چلسی برای کوآدرادو که یکی از ضعیف‌ترین خریدهای چلسی در این فصل بود 25 میلیون پوند داده است.

در منچستریونایتد داوید دخیا بهترین بازیکن فصل این تیم بود و تاثیر زیادی در چهارم شدن این تیم و کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا داشت. ولی او قرار است با انتقالی راهی رئال مادرید شود که نسبت به خریدهای دیگر این تیم مادریدی از ارزش مالی کمتری برخوردار است. او در حالی با 30 میلیون یورو راهی رئال مادرید می شود که قیمتی پایین برای تیم ولخرجی چون رئال مادرید است که برای مثال دو فصل پیش 40 میلیون یورو به ایارامندی و رئال سوسیداد داد که در نهایت این بازیکن بدترین خرید فصل لیگا شد.

یوونتوس در سال 2001 با قراردادی به ارزش 32 میلیون پوند جان لوئیجی بوفون را از پارما به خدمت گرفت و این انتقال تا امروز گرانترین قراردادی است که یک باشگاه پیش روی یک دروازه‌بان قرارداده است. این برای اولین بار است که یک دروازه‌بان به آنچه استحقاقش را داشته، رسیده است.

قیمت‌های پایین در حالی پیش روی دروازه‌بان‌ها گذاشته می‌شود که تاثیرگذاری آنها در طول یک فصل برای تیم‌ها بسیار بالا است. هفته پیش جان تری عنوان کرد در صورتی که چک به آرسنال برود او می تواند 12 تا 15 امتیاز را یک تنه برای توپچی‌ها کسب کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر