صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

فوتبال و چهار ماجراي عجيب در روزهاي مهم/ اتفاقات تلخ به پايان مي‌رسد؟

تمام اين مسائل، روزهاي آرام فوتبال ايران را پرتلاطم کرده است، روزهايي که حداقل به موفقيت تيم ملي بهتر مي‌شد جلوي برخي از اتفاقات را گرفت تا ملي‌پوشان بدون دغدغه راهي استراليا شده و پس از سال‌ها، افتخاري بزرگي را براي فوتبال ايران رقم بزنند.

کد خبر: 3070

روزهاي پرحاشيه فوتبال که با زنداني شدن يک مدير و تغييرات در فدراسيون فوتبال پيگيري مي‌شود، درآستانه جام ملت‌هاي آسيا هم ادامه دارد، روزهايي که همه اميدوارند با موفقيت ايران در استراليا به پايان برسد.
اين روزها فضاي فوتبال ملتهب‌تر از قبل شده، از مشکلات فدراسيون فوتبال گرفته تا بحران دو باشگاه‌ استقلال و پرسپوليس و حتي اين بحث تا باشگاه‌هاي شهرستاني هم تداوم پيدا کرده است. تيم ملي ايران هم اسير مشکلات مخصوص به خود است، آنهم در آستانه يکي از مهمترين رقابتهاي فوتبال ملي در قاره کهن.
اين مشکلات که در مواردي به معضل تبديل شده، آرامش را از آسمان پرطرفدارترين رشته ورزشي کشور دور کرده و علاقمندان به فوتبال هر روز به جاي شنيدن خبرهاي اميدوار کننده، شاهد اتفاقات تلخ و در مواردي عجيب و غريب هستند.
رو شدن تخلف ديگر مدير زنداني
داستان بازداشت حميدرضا سياسي آنهم چند روز بعد از اينکه حکم مديرعاملي باشگاه پرسپوليس را دريافت کرد، اجازه نداد اين باشگاه به آرامش نسبي برسد و تغييرات را به کام هوادارانش زهر کرد. رفتن به زندان، از يکسو مشکلات مديريتي در پرسپوليس را افزايش داد و از سوي ديگر بحران‌هاي مالي سرخپوشان را بيشتر کرد، آنهم در آستانه فصل نقل و انتقالات.
اما ابعاد اين بازداشت به همينجا ختم نمي‌شود زيرا اميررضا خادم در اظهار نظري عجيب اعلام کرد: "در 10 ماه حضور حميدرضا سياسي به هر دليل در فوتبال، چيزي بالغ بر 30 ميليارد تومان شخصا براي 3 تيم مختلف از جمله پرسپوليس هزينه کرده که هزينه صورت گرفته در باشگاه پرسپوليس پس از لغو قرارداد با اسپانسر حدود 7-8 ميليارد تومان بوده است."
قطعا اين سه تيم پرسپوليس، راه‌آهن و استقلال هستند و خادم درحالي اين صحبت را بيان کرد که پيش از اين خودش و ساير مديران وزارت ورزش و جوانان موضوع هزينه کرد سياسي براي باشگاه استقلال را تکذيب مي‌کردند. يعني يک فرد هم براي موفقيت استقلال و هم براي موفقيت پرسپوليس هزينه کرده است!
اين قضيه آنجا جالب مي‌شود که هوشنگ نصيرزاده مسئول کميته حقوقي و تدوين مقررات فدراسيون فوتبال هم در اظهار نظري اعلام کرد: "اينکه يک نفر بخواهد همزمان براي دو باشگاه هزينه کند، تخلف است." پس هزينه براي سه باشگاه را چه مي‌شود نام گذاشت و اقدام مديران ورزش براي اجازه دادن به سياسي براي انجام چنين اقدامي؟؟؟
همچنين اين روزها از يکسو بحث انتخاب مديرعامل جديد به عنوان جانشين سياسي مطرح شده و از سوي ديگر بحث فروش سهام اين باشگاه و واگذاري آن به بخش خصوصي جنبه علني‌تر پيدا کرده است که قطعا اين مسائل هم حواشي بسياري را به همراه خواهد داشت، همان اتفاقي که ممکن است بزودي براي استقلال هم رخ دهد. آيا ممکن است اين دوباشگاه به آرامش برسند.
تغييرات سوال برانگيز در فدراسيون فوتبال
ماه‌ها است که بحث تغييرات در فدراسيون فوتبال مطرح شده اما علي کفاشيان بارها و بارها اين موضوع را رد يا غير منطقي اعلام مي‌کرد. اما ناگهان در اواخر مجمع عمومي روز شنبه 6 دي‌ماه رئيس فدراسيون فوتبال خبر از پايان همکاري با فريده شجاعي عضو هيات رئيسه و نايب رئيس دوم فدراسيون فوتبال داد و از مهين فرهادي‌زاده به عنوان جايگزين وي نام برد. فرهادي‌زاده هم يکي دو روز بعد اين پست را نپذيرفت تا الهه عرب عامري به عنوان جانشين شجاعي حکم بگيرد.
يک روز پس از اين اتفاق و در اقدامي غير منتظره، احمد هاشميان رئيس کميته پزشکي فدراسيون فوتبال از سمت خود برکنار و دکتر پرهام خانلري به عنوان جايگزين او انتخاب شد، آنهم درحاليکه کفاشيان اعلام کرد که اين تغيير با هماهنگي صورت گرفته ولي هاشميان اين موضوع را رد کرد. روز بعد هم يک خبر ناگهاني ديگر از فدراسيون فوتبال بيرون آمد که علي کفاشيان استعفاي سيدهادي آيت‌اللهي را تائيد کرده است اما جانشين او هنوز اعلام نشده است.
علي کفاشيان
سپس بحث تغيير مهدي محمدنبي دبيرکل فدراسيون فوتبال مطرح شد، فردي که به عنوان سرپرست تيم ملي فوتبال ايران هم انتخاب شده است. از عليرضا اسدي به عنوان جانشين دبيرفعلي فدراسيون فوتبال نام برده مي‌شود، آنهم درحاليکه هنوز او بر سرکارش حاضر مي‌شود و هنوز مشخص نيست او دبير فدراسيون و سرپرست تيم ملي خواهد ماند يا خير.
اين يعني چهارمين تغيير در کميته‌هاي مهم فدراسيون فوتبال در فاصله زماني اندک روز کاري آنهم در شرايطي که منتقدان معتقدند علي کفاشيان بايد از رياست فدراسيون فوتبال استعفا دهد و مدير بعدي خودش اين تغييرات را در فدراسيون فوتبال ايجاد مي‌کند.
از سوي ديگر رئيس فدراسيون فوتبال در آخرين اظهار نظر خود اعلام کرد که اگر اسماعيل حسن‌زاده رئيس کميته انضباطي فدراسيون فوتبال که مدت‌ها است در محل کار خود حاضر نمي‌شود، به فدراسيون نيايد، فرد جديدي را به جاي او انتخاب مي‌کند. همچنين بحث برکنار ملامحمد مسئول کميته فرهنگي فدراسيون فوتبال هم مطرح است، فردي که نوک تيز انتقادها به سمت اوست.
سربازان فراري براي تيم ملي
روز قبل از اعزام تيم ملي به استراليا، سردار موسي کمالي جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح اعلام کرد: "مهرداد پولادي، شجاع خليل زاده، حسين ماهيني و سروش رفيعي مشکلي براي همراهي تيم ملي در مسابقات جام ملت‌هاي آسيا ندارند."
اين صحبت پاياني بود بر داستان حضور مهرداد پولادي و سروش رفيعي در تيم ملي که از يکسو کارلوس کي‌روش را خوشحال کرد اما از سوي ديگر محمد نوري و بسياري از افراد جامعه را ناراحت زيرا کسانيکه تخلف کرده‌اند، حالا مي‌تواند به جاي پوشيدن لباس خدمت مقدس سربازي، پيراهن تيم ملي را در سفر استراليا بر تن کنند.
شايد مسئولان به خاطر منافع ملي به بخشش اين 4 بازيکن خصوصا نفراتي که مدنظر کارلوس کي‌روش هستند، راي مثبت دادند اما حال سوال اينجاست آيا واقعا اين بازيکنان آنقدر ستاره هستند که به خاطرشان چنين تصميم گرفته و حق نفراتي که امروز به عنوان بازيکن سرباز در تيم‌هاي مختلف بازي مي‌کنند و يا با پوشيدن لباس مقدس سربازي در نقاط سخت به خدمت مي‌پردازند.
البته جاي بسي خوشحالي دارد جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح پس از بخشش موفقت اين بازيکنان متخلف اعلام کرده که هيچ يک از آنها حق بازي در تيم‌هاي ليگ برتر و دسته يک را تا پايان اين فصل ندارند و تنها در آن دسته از تيم‌هاي دسته دو که تعيين شده، مي‌توانند بازي کنند.
سردار کمالي در ادامه صحبت‌هايش به اين جمله قابل تامل اشاره کرده است: "بخشش اين بازيکنان براي اين انجام شد که برخي هيچگونه بهانه‌اي در خصوص نتايج بازي‌ها نداشته باشند." که به نظر مي‌رسد منظور ايشان مسئولان فدراسيون فوتبال و کادرفني تيم ملي است.
اميدوارم در اين شرايط تيم ملي فوتبال بتواند در جام ملت‌هاي آسيا 2015 - استراليا نتايج قابل قبولي را بدست آورده و حتي خود را به جام قهرماني نزديک کند تا حضور اين بازيکنان در تيم ملي، حداقل منفعتي براي اعتبار بخشيدن دوباره به فوتبال ايران در قاره کهن داشته باشد.
برخورد عجيب با مربيان ملي
تيم‌هاي پايه فوتبال ايران در سال 93 ناکام بودند و شايد مي‌توان اين حق را براي مديران فدراسيون فوتبال و کميته جوانان قائل شد که آنها را برکنار مي‌کرد اما شکل و شيوه اين برکناري‌ها اصلا جالب نبود، خصوصا مربياني که موفقيت‌هاي بزرگي را براي فوتبال ايران رقم زدند.
پس از اين برکناري‌ها، اتفاقات جالبي‌تري رخ داد و مربياني در راس امور و يا در بخش‌هاي فني اين تيم‌ها قرار گرفتند که سابقه همکاري‌شان با تيم‌هاي پايه تيم‌هاي مختلف بسيار اندک بود، آنهم در شرايطي که گزينه‌هاي بهتري هم در فهرست نفرات ارائه شده از سوي فدراسيون وجود داشت.
اما از همه اينها عجيب‌تر اتفاقي است که در تيم اميد رخ داد. انتخاب سرمربي در اين تيم آنقدر طول کشيد که فدراسيون از مربيان قبلي اين تيم خواست که برنامه‌هاي آماده‌سازي را پيگيري کنند که يکي از اين مربيان مسعود مقيم بود. اين مربي در اردوي قطر و اردوهاي آماده‌سازي پس از آن تيم فوتبال اميد را تمرين داد، آنهم در شرايطي که بعد از کنار گذاشتن نلو وينگادا، خودش استعفا داده بود اما مسئولان فدراسيون از او خواسته بودند به همکاري‌اش با تيم اميد همچنان ادامه دهد.
اين مربي که سال‌ها در تيم‌هاي پايه ايران حضور داشته و عملکرد فني‌اش مورد تاييد نفراتي است که با او کار کرده‌اند، در زمان انتخاب محمد خاکپور هم قرار شد در بين مربيان تيم اميد قرار داشته باشد و تمرينات آماده‌سازي اين تيم را هم برگزار کرد اما ناگهان تغييراتي در تيم اميد ايجاد شد و اين مربي از فهرست مربيان کنار گذاشته شد.
البته اين اتفاق در سايه خداحافظي ناگهاني علي کريمي از تيم ملي قرار گرفت؛ اتفاقي که دوباره در تيم ملي ايران رخ داد. يکبار پيش از اعزام اين تيم به جام جهاني 2014 برزيل، مجيد صالح از ادامه همکاري با کي‌روش و تيم ملي انصراف داد و يکبار هم کريمي، بدون بيان دلايل خداحافظي، قيد همراهي با تيم ملي ايران را زد.
تمام اين مسائل، روزهاي آرام فوتبال ايران را پرتلاطم کرده است، روزهايي که حداقل به موفقيت تيم ملي بهتر مي‌شد جلوي برخي از اتفاقات را گرفت تا ملي‌پوشان بدون دغدغه راهي استراليا شده و پس از سال‌ها، افتخاري بزرگي را براي فوتبال ايران رقم بزنند.
مهر/

نظرات بینندگان

ارسال نظر