صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

کار بزرگی که مهدوی‌کیا انجام می‌دهد

رسیدگی به فوتبال پایه در ایران همواره به شکل شعار بوده و با این‌که همیشه درباره آن صحبت می‌شود، اما هیچ‌وقت این مسأله شکل عملی به خود نگرفته است. در این حال و هوا اما یکی از بزرگان فوتبال ما به جای رفتن به دنبال پول و تلاش برای نشستن روی نیمکت تیم‌های بزرگ ایران، تصمیم گرفت ایده‌ای نو را در زمین فوتبال پیاده کند.

کد خبر: 27797

روزنامه شهروند در ادامه آورده است: مهدی مهدوی‌کیا بعد از استعدادیابی از تمام مناطق ایران، تیمی دانش‌آموزی را راهی آلمان کرد که در تورنمنتی معتبر دست به یک کار بزرگ زد و در میان 48 تیم در جایگاه دوم قرار گرفت.

 

آکادمی کیا در سراسر ایران

 

ستاره سابق تیم ملی بعد از استعدادیابی چندماهه در سراسر ایران، 25 بازیکن زیر 11 سال را انتخاب کرده و آنها را به یک تورنمنت اروپایی ‌برد. او دور از هیاهو و جنجال‌های فوتبال ایران، ترجیح داد از فوتبال پایه به کشورش خدمت کند. مهدوی‌کیا مدیریت آکادمی «کیا» را بر عهده دارد و علی دوستی‌مهر سرمربی سابق وی، این تیم را هدایت می‌کند. بازیکنان حاضر در تیم دانش‌آموزی کیا که با ظرافت خاصی از سوی ستاره فوتبال ایران انتخاب شدند، توسط آموزش و پرورش و همچنین یک اسپانسر حمایت شدند تا به جمع تیم‌های بزرگ فوتبال آلمان وارد شوند.

 

نایب قهرمانی ارزشمند

 

در تورنمنت آلمان 48 تیم حضور داشتند که همه باشگاه‌های بزرگ آلمان با تیم اصلی آکادمی خود در آن حضور پیدا کرده بودند. نقطه عطف کار مهدوی‌کیا و شاگردانش برتری مقابل بایرن‌مونیخ و بایرلورکوزن بود که آنها را به فینال این مسابقات رساند اما در نهایت در ضربات پنالتی مقابل مونیخ 1860 شکست خوردند. قطعا این شکست در کار ارزشمند مهدوی‌کیا و دوستانش کمترین اهمیت را داشته چون استعدادهایی که در این مسابقات درخشیدند می‌تواند آینده فوتبالمان را بسازند،‌ به‌ویژه یادگار رستمی که به‌عنوان پدیده این مسابقات معرفی شد و مهدوی‌کیا نیز از او به‌عنوان بازیکن بزرگ فوتبال ایران در آینده‌ای نزدیک نام برد. جالب است بدانید که بازیکنانی چون خدیرا و توماس مولر نیز اولین بار در همین رقابت‌ها کشف شدند.

 

استیلی: مهدوی‌کیا وظیفه‌ای نداشت

 

حمید استیلی درباره اقدام ارزشمند همبازی سابق خود در پرسپولیس و تیم‌ملی به «شهروند» می‌گوید: «در روزهایی که کسی در ایران به فکر فوتبال پایه نیست و باشگاه‌ها نیز کمترین توجه را به آن می‌کنند،‌ مهدی کار بزرگی انجام داد. او با این‌که وظیفه‌ای ندارد،‌ یک تیم زیر 11 ‌سال را با زحمات زیاد جمع کرده است. ما باید 5 - 6 تیم به این شکل داشته باشیم و نخبه‌ها را پرورش دهیم چون از این استعدادها در سراسر ایران فراوان است.»

 

وی همچنین می‌افزاید: «اقدام مهدوی‌کیا قابل تقدیر است اما این بازیکنان فقط تعدادی از استعدادها هستند و قطعا بازیکنان دیگری هم هستند که فقط نیاز به توجه دارند. در اصل باشگاه‌ها باید این کار را انجام دهند و نوجوانانی که از قشر ضعیف جامعه هستند را شناسایی و معرفی کنند. شاید علاوه بر باشگاه‌ها، مربیان نیز علاقه‌ای به حضور در تیم‌های پایه نداشته باشند اما اگر کمی شرایط مالی و امکاناتی در بخش پایه بهتر باشد،‌ قطعا خیلی از مربیان نیز به این سمت خواهند رفت.»

 

گفت‌وگو با سرمربی تیمی که همه را شوکه کرد

 

دوستی‌مهر: مهدوی‌کیا دنبال پول نیست

 

سرمربی تیم آکادمی کیا که در چند‌ سال اخیر همواره در کنار مهدی مهدوی‌کیا بوده،‌ عشق به فوتبال پایه و کمک برای شکوفایی فوتبال ایران را تنها انگیزه موشک‌ هامبورگی‌ها و همراهان او در راهی که در پیش گرفته‌اند، عنوان می‌کند. گفت‌وگوی «شهروند» با علی دوستی‌مهر را بخوانید:

 

از تورنمنت آلمان برایمان بگویید که منجر به موفقیت خوبی هم شد...

 

وقتی به کشور صاحب فوتبالی مثل آلمان می‌روید و می‌بینید که با چه شور و انگیزه‌ای فوتبال پایه را تعقیب می‌کنند، واقعاً برایتان حیرت‌آور است. تازه می‌فهمیم که چرا وقتی پای فوتبال‌های اروپایی می‌نشینیم، مقابل تلویزیون میخکوب می‌شویم. این تورنمنت به بهترین شکل ممکن برگزار شد و امکانات و تشکیلاتی در اختیار تیم‌ها بود که در ایران برای تیم‌های بزرگسالان هم فراهم نیست.

 

فکر می‌کردید به مقام نایب‌ قهرمانی برسید؟

 

ما برای قهرمانی یا نایب قهرمانی به این مسابقات نرفته بودیم؛ خواستیم این حرکت به الگویی برای فوتبالمان تبدیل شود تا بحث آکادمی را خیلی جدی‌تر بگیرند. می‌خواستیم به اروپایی‌ها نیز ثابت کنیم که ما استعدادهایی داریم که می‌توانند در بالاترین سطح این قاره بازی کنند. البته قطعا رویارویی با تیم‌هایی مثل بایرن که با تیم اصلی‌اش در این رقابت‌ها حاضر بود، موفقیت بزرگی است. آن‌قدر بازیکنان ما خوب کار کردند که آن‌جا همه عاشق ایران شده بودند و حتی در فینال 7- 8 تماشاگر ما را تشویق می‌کردند.

 

انگیزه مهدی مهدوی‌کیا از این کار چه بود؟

 

ما هیچ هدف شخصی نداشتیم و مطمئن باشید که همه این کارها به خاطر عشق به فوتبال پایه و عشق به ایران بود. این کار را در سال‌های آینده نیز ادامه می‌دهیم و می‌خواهیم این تیم را به پایه‌ای برای شناسایی بازیکنان برای راهیابی به تیم‌های نوجوانان و جوانان تبدیل کنیم.

 

اما خیلی از هم‌دوره‌های مهدوی‌کیا شاید الان به فکر قراردادهای میلیاردی و نیمکت‌های بزرگ هستند...

 

اگر می‌خواستیم به دنبال پول باشیم، به سراغ این کار نمی‌رفتیم. من که سال‌هاست در فوتبال پایه کار می‌کنم و مهدوی‌کیا نیز آن‌قدر افتخار داشته که نیازی به پول نداشته باشد. ما می‌خواهیم امثال جهانبخش،‌ پورعلی‌گنجی و عزت‌الهی را از این تیم‌ها استخراج کنیم.

 

یادگار رستمی که بهترین بازیکن این مسابقات هم شد،‌ سروصدای زیادی به پا کرده بود...

 

این بازیکن واقعا موجود عجیبی است و آن‌جا 14 گل به ثمر رساند. با این‌که جثه‌اش از بازیکنان آلمانی کوچک‌تر بود اما طوری آنها را به هم می‌ریخت که ستاره مسابقات شد. فکر می‌کنم او اگر قدر خودش را بداند،‌ در آینده یکی از بزرگترین بازیکنان ایران خواهد شد.

منبع: ایسنا

نظرات بینندگان

ارسال نظر