صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

سايه يک تخلف بزرگ مالي بر سر فوتبال

با حکم دادستاني کل کشور، ممنوعيت تبليغ براي سه شرکت اعلام شد تا اين اتفاق، سايه اي سنگين بر سر فوتبال بيندازد.چهارشنبه هفته گذشته بود که يک خبر مهم، فضاي جامعه رسانه اي را در بر گرفت: «دادستاني کل کشور حکم به ممنوعيت تبليغات «پديده شانديز»، «تبرک» و «پرديسبان» داد»

کد خبر: 2617

خبرآنلاين/ با حکم دادستاني کل کشور، ممنوعيت تبليغ براي سه شرکت اعلام شد تا اين اتفاق، سايه اي سنگين بر سر فوتبال بيندازد.چهارشنبه هفته گذشته بود که يک خبر مهم، فضاي جامعه رسانه اي را در بر گرفت: «دادستاني کل کشور حکم به ممنوعيت تبليغات «پديده شانديز»، «تبرک» و «پرديسبان» داد» گويا دادستاني کل کشور با توجه به گسترده تر شدن ابعاد تخلفات مالي اين شرکت ها تمامي تبليغات رسانه‌ اي آنها را در صدا و سيما و روزنامه‌ها ممنوع کرد.در ادامه آن اتفاقات سيد مرتضي بختياري معاون امنيتي، سياسي دادستان کل کشور گفت: «با توجه به درخواست دادستان عمومي و انقلاب مشهد مقدس از دادستان کل کشور در رابطه با تخلفات مالي صورت گرفته در شرکت هاي پديده شانديز، تبرک و پرديسبان، که پرونده قضايي آنان در شعبه 904 بازپرسي دادسراي انقلاب اسلامي مشهد در حال بررسي است، طبق دستور دادستان کل کشور؛ صدا و سيما، رسانه هاي نوشتاري، ديداري و گفتاري، شهرداري ها، فرودگاه ها، راه آهن و تمام معابر از درج و انتشار هر گونه آگهي تبليغاتي و تجاري در مورد اين شرکت ها منع شدند و اين دستورالعمل طي نامه کتبي به رياست سازمان صدا وسيما، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزير مسکن، راه و شهرسازي اعلام شده است. تا اطلاع ثانوي و تعيين تکليف پرونده قضايي هر گونه تبليغات و انتشار آگهي تجاري در مورد شرکت هاي مذکور ممنوع است.اين ممنوعيت شامل رسانه هاي حوزه فضاي مجازي، روزنامه ها، صدا و سيما و غيره مي شود بنابراين فعاليت وبسايت اين شرکت ها نظير پديده شانديز ممنوع است. انتظار مي رود با توجه به ورود به هنگام مقامات قضايي در اين پرونده، تمام وبسايت هاي اين شرکت ها فيلتر شده تا مردمي که از ماجرا بي اطلاع هستند در دام اين شرکت ها نيافتند.» اين اتفاقات شايد رنگ و بوي تخلفات مالي گسترده خارج از دايره فوتبال داشته باشد ولي ارتباط آن به فوتبال، يک حلقه واسط دارد به نام باشگاه پديده مشهد. باشگاهي که در فصل در ليگ برتر کارش را دنبال مي کند و به گفته اهالي فوتبال و کارشناسان امر، عملکرد درخشاني داشته است. با اين حال و با توجه به اتفاقاتي که رخ داد، تصور عمومي بر اين بود که باشگاه پديده نيز تحت تاثير آن اتفاقات قرار گرفته و از ليگ حذف شود.
اين مساله مي توانست مهم ترين اتفاق فوتبال ايران باشد؛ لغو مجوز تيمي که حالا فيناليست جام حذفي است و شانس دارد در ليگ برتر نيز حداقل به سهميه آسيا برسد. شايعه حذف باشگاه پديده از فوتبال ايران يک نگراني ديگر به نگراني هاي جامعه فوتبالي تزريق کرد و تنها کسي که مي توانست در اين مورد اظهارنظر کند، کسي نبود به غير از غلامرضا بهروان عضو هيات رئيسه فدراسيون فوتبال.
بهروان در اين مورد به ما گفت: «با توجه به اتفاقاتي که رخ داده ديگر نمي توانيم باشگاه پديده را با اين نام در ليگ داشته باشيم. مسئولان باشگاه پديده ابتدا بايد در کميسيون ماده 5 اداره کل ورزش و جوانان استان خراسان رضوي نام‌شان را تغيير دهند و سپس در کميسيون ماده 88 آن اداره اين تغيير نام صورت بگيرد. در ادامه اگر با تغيير نام باشگاه پديده موافقت شد آنها بايد مدارک لازم را به سازمان ليگ بياورند و به بخش صدور مجوز حرفه‌اي باشگاه‌ها بدهند تا تغيير نام صورت بگيرد.« بهروان اضافه کرد: «ثبت شرکت ها نيز در اين زمينه بايد به کمک باشگاه پديده بيايد وگرنه کارها پيش نمي رود. آنها بايد آئين نامه تجاري سازي خود را نيز تغيير دهند و وقتي مشکلات شان حل شد، مي توانيم پديده را با نام ديگري به ليگ بياوريم.»او در پاسخ به اين سوال که اگر پديده اقدام به چنين کاري نکند، چه مي شود، گفت: «ما نمي توانيم اين باشگاه را از ليگ خارج کنيم اما آنها هم نمي توانند با نام پديده به فعاليت خود در ليگ برتر ادامه دهند. اين تمام ماجراست!

نظرات بینندگان

ارسال نظر