صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

تاج: تغييرات فدراسيون بدون هماهنگي وزارت ورزش نبود

امسال جوانگرايي خوبي در ليگ مشاهده کرديم، ميانگين سني تيم‌ها بسيار پايين آمد تا جايي که ميانگين سني مسن‌ترين تيم ما 26.5 است و دوندگي ليگ از 5.6 به حدود 9 کيلومتر رسيده که نشان مي دهد ما به استاندارد نزديک شده‌ايم.

کد خبر: 2269

رئيس سازمان ليگ اعلام کرد تغييرات فدراسيون فوتبال بدون هماهنگي وزارت ورزش و جوانان نبوده است.
مهدي تاج رئيس سازمان ليگ در مورد برگزاري مسابقات ليگ برتر ايران در فصل جاري، ضمن بيان مطلب فوق اظهار کرد: امسال جوانگرايي خوبي در ليگ مشاهده کرديم، ميانگين سني تيم‌ها بسيار پايين آمد تا جايي که ميانگين سني مسن‌ترين تيم ما 26.5 است و دوندگي ليگ از 5.6 به حدود 9 کيلومتر رسيده که نشان مي دهد ما به استاندارد نزديک شده‌ايم.
ليگ‌هاي پايه فرسايشي است
وي افزود: مشکلات زيادي در باشگاه‌هاي فوتبال وجود دارد، در تبريز که رفته بوديم همه باشگاه‌ها جمع بودند و مسائل زيادي مطرح شد. به عنوان مثال تيم جوانان گهر دورود براي رسيدن به مسابقات، دو روز با ميني بوس در راه بود. چنين ليگي بدون شک فرسايشي است و بازيکنان حاضر در آن نيز بايد درس را فراموش کنند و آثار آن بعدها مشخص خواهد شد.
برگزاري مسابقات پايه بصورت منطقه‌اي
رئيس سازمان ليگ که ميهمان برنامه ورزش و مردم بود، تاکيد کرد: بنابراين با وجود اين مشکلات بايد ليگ را منطقه‌اي برگزار کنيم، بخصوص در رده سني اميد، جوانان و نوجوانان بازيکنان زيادي درگير آن هستند و بايد به فکر منطقه‌‎اي کردن رقابت ها باشيم.
پرداخت کامل حقوق داوران
وي با اشاره به حقوق داوران و امکان افزايش آن عنوان کرد: حقوق داوران ليگ برتر به صورت کامل پرداخت شده و بخش عمده‌اي از حقوق داوران ليگ دسته يک و دو نيز به آنها داده شده است. با توجه به حدود 6 هزار و 500 مسابقه در ليگ مبلغي بالغ بر هفت ميليارد و نيم پول به داوري مي‌دهيم و واقعا درآمد سازمان ليگ از بخش صدا و سيما و غيره تا حدي نيست که اين موضوع تامين شود و همين حقوق فعلي را نيز با سختي پرداخت مي‌کنيم.
تلاش براي حل معظل ورزشگاه‌هاي خالي
تاج اضافه کرد: بايد تلاش کنيم تا معضل ورزشگاه‌هاي خالي نيز حل شود، بحث فني باشگاه‌ها نيز در اختيار سرمربيان تيم‌هاست که بازي‌هاي جذاب‌تري ارائه کنند تا تماشاچيان نيز رغبت کنند تا براي تماشاي رقابتها به استاديوم بيايند.
مسير داوري‌ها کوتاه مي‌شود
وي افزود: وقتي بازي تيم مس رفسنجان و پاس همدان را از نزديک مشاهده مي‌کردم، يک ناظر از مشهد دو کمک داور از شيراز و البرز يک داور وسط از البرز و يک ناظر از تهران ترکيبي بود که براي نظارت و داوري رقابت آمده بود. بايد کاهش هزينه داشته باشيم و امسال سعي داريم مسيرها را کوتاه کنيم مثلا داور چهار مي‌تواند از استان نزديک به محل برگزاري رقابتها انتخاب شود. مشکلات زيادي در زمينه داوري وجود دارد ولي با اين وضع درآمدي امکان افزايش حق‌الزحمه داوران را نداريم.
نمايندگان ايران در آسيا حکم تيم ملي را دارند
رئيس سازمان ليگ در ادامه صحبت‌هايش با ابراز نگراني از شرايط تيم‌هاي پرسپوليس، فولاد، تراکتورسازي و نفت تهران نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان آسيا اظهار کرد: اين تيم‌ها در رقابتهاي آسيايي حکم تيم ملي ايران را دارد و بايد از نظر مالي و امکانات پشتيباني با شرايط خوبي در اين رقابت ها شرکت کند.
هزينه يک بازيکن السد معادل کل هزينه يک نماينده ايران
وي اضافه کرد: با آقايان طاهري، دهکردي و قنبرزاده صحبت کردم تا شرايط لازم براي حضور موفق اين تيم‌ها در آسيا فراهم شود. شما ببنيد السد قطر يک بازيکن با قيمت 4 ميليون دلار يعني 13 ميليارد تومان خريده يعني معادل هزينه يکي از نمايندگان ايران در آسياست. بحث من هزينه نيست بلکه مسائل پشتيباني و تامين حداقل هاست.
مذاکره با باشگاه‌ها براي همکاري با نمايندگان ايران در آسيا
تاج با اشاره به اينکه از حالا بايد به فکر باشيم تيمي مانند پرسپوليس در آزادي از حريفان عربي‌اش 3-4 گل دريافت نکند، ادامه داد: در ماه‌هاي اخير همکاري کاملي با پرسپوليس و ديگر نمايندگان ايران در آسيا داشتيم و حتي به ساير باشگاه‌ها هم رو زديم تا بازيکنان خود را به عنوان يار کمکي در ليگ باشگاه‌هاي آسيا در اختيار اين تيم‌ها قرار دهند، در حاليکه اين کارها عرف نيست.
پرسپوليس با حريفانش قابل مقايسه نيست
وي در ادامه تاکيد کرد: البته اين مسائل کافي نيست زيرا پرسپوليس بايد با تيم‌هايي بازي کند که توان مالي، نوع هزينه، پشتيباني و بازي‌هاي تدارکاتي‌اش با آنها قابل مقايسه نيست.
حداکثر نمايندگان را در آسيا داريم
رئيس سازمان ليگ صحبت‌هايش را اينگونه ادامه داد: خوشبختانه فوتبال ايران حداکثر نمايندگان را در ليگ قهرمانان آسيا دارد. ما براي رسيدن به اين موضوع حتي خودمان به باشگاه حسابرس فرستاديم تا صورت‌هاي مالي را تدوين کنند، براي آنها ساختارسازي کرديم و به آنها براي به دست آوردن مدارک الزام آور AFC جهت کسب مجوز حرفه‌اي کمک کرد. خوشبختانه سهميه ما در سال آينده هم 1+3 است اما اگر امسال نتوانيم امتيازات لازم و شرايط مدنظر را به دست آوريم، در دوره‌هاي بعدي سهميه‌مان در ليگ قهرمانان آسيا کاهش مي‌يابد.
نگراني‌مان حضور با نمايندگان ايران در آسيا است
وي در پاسخ به اين پرسش که نظارتي روي جذب بازيکنان و مربيان خارجي براي باشگاه‌ها صورت گرفته زيرا يک باشگاه تهراني بازيکني جذب کرده که اضافه وزن دارد، اينگونه اظهار نظر کرد: پرسپوليس يک بازيکن برزيلي گرفته که چنين موضوع‌هايي در مورد آن مطرح مي‌شود اما ما تمام اين موضوعات را زير نظر داريم و نگراني‌هاي‌مان شرايط حضور اين تيم‌ها در آسيا است.
استانداري‌ها هم بايد کمک کنند
تاج در ادامه خاطرنشان کرد: وزارت ورزش، فدراسيون، سازمان ليگ و حتي استانداري‌هاي تهران، خوزستان و تبريز بايد به اين تيم‌ها کمک کند که خوشبختانه در سفري که به تبريز داشتم مسئولان اين شهر و استان قول همکاري با تراکتورسازي را دادند.
بايد پول بازيکنان پرداخت شود
تاج در ادامه افزود: آقايان کلاني و کاشاني را هم براي مذاکره با مهندس هاشمي استاندار تهران فرستاديم و ايشان قول داده است کمک کند آن هم توسط معاون عمراني که فردي ورزشي است. البته پرسپوليس هنوز شرايط جذب خارجي را دارد اما واقعيت اين است که بايد پول آنها را بدهند تا بدون دغدغه مالي در مسابقات به ميدان بروند.
در حد خودمان به اين باشگاه‌ها کمک کرديم
وي در ادامه تاکيد کرد: در حد خودمان به اين باشگاه‌ها کمک کرديم و اگر صدا و سيما پولمان را بدهد، مي‌‌توانيم شرايط بهتري را براي باشگاه فراهم کنيم اما امروز بايد به نمايندگان ايران در آسيا کمک کنيم تا اين تيم‌ها حداقل مقابل تماشاگران خود موفق باشند. من از امروز مي‌گويم تا در آينده شاهد آن نباشيم پرسپوليس در نيمه نخست در ورزشگاه آزادي دو گل از حريفان عربي‌اش عقب است.
جوانان از برخورد حرفه‌اي محمد نوري درس بگيرند
رئيس سازمان ليگ در خصوص مهدي نوري و شرايطش در تيم ملي اظهار کرد: نوري بازيکن بسيار خوب و بااخلاقي است. سرمربي به هر دليلي وي را براي تيم ملي انتخاب نکرده و نوع برخورد نوري در اين مورد خيلي حرفه‌اي بود و درس خوبي براي جوانان بود تا ياد بگيرند به عنوان مثال با يک تعويض پيراهنشان را به روي زمين نيندازند. در اين فضا شرايط هر وقت حال پرسپوليس و استقلال خوب باشد، حال تيم ملي هم خوب است.
اظهار نظر در مورد تغييرات فدراسيون فوتبال
وي با اشاره به تغييرات فدراسيون فوتبال و به خصوص بحث نايب رئيسي عنوان کرد: پست نايب رئيسي اول در هنگام محول شدن امور، موضوعيت دارد، چون نايب رئيسي اول، در غياب رئيس مسئول است. من خودم چهار سال در اين سمت بودم و همچنين مديريت تيم‌هاي ملي را برعهده داشتم. در حال حاضر ما در سازمان ليگ با کمک عابديني کارهاي زيادي براي اجرا داريم. خانم شجاعي هم در حال حاضر با عنوان مشاور در کنار فدراسيون خواهد بود. آيت‌اللهي نيز خودش استعفا داد. در مورد عرب نيز شناخت زيادي روي وي ندارم.
بايد ديد کفاشيان در مورد نبي چه تصميمي مي‌گيرد
تاج ادامه داد: نبي زحمت زيادي در فدراسيون فوتبال کشيده است. کفاشيان و نبي خودشان به نتيجه‌هاي لازم رسيده‌اند و اگر بشود نبي را حفظ کرد، براي فوتبال ما خوب است. بايد منتظر هفته آينده بود تا ببينيم کفاشيان چه تصميمي در اين خصوص مي‌گيرد.
تغييرات فدراسيون بدون هماهنگي وزارت نبوده
وي در پاسخ به اين پرسش که آيا تغييرات صورت گرفته در فدراسيون فوتبال با نظر وزارت ورزش و جوانان صورت گرفته است؟، اينگونه اظهار نظر کرد: به نظرم اين اتفاقات بدون هماهنگي با وزارت ورزش و جوانان رخ نداده است. البته محمود گودرزي پيچيدگي ندارد و اميدوارم کمک‌ها، شامل، پرسپوليس، تراکتورسازي، نفت تهران و فولاد خوزستان شود.
سربازان به تيم‌هاي نظامي ايران در آسيا بروند
رئيس سازمان ليگ در مورد شرايط مهرداد پولادي و سروش رفيعي اظهار کرد: از چند وجه مي‌شود به اين موضوع نگاه کرد. همه کشورها با تمام وجود و با تمام قابليت‌ها در جام ملت‌هاي آسيا حضور پيدا مي‌کنند. جام ملت‌ها مبارزه کشورها و پرچم‌هاست. وجه دوم اين موضوع هم بحث تخلف و متخلف و برخورد قانوني با متخلفان است تا عدم ايجاد ميل ديگران به اين تخلفات صورت گيرد. نظر خودم اين است چنين بازيکن‌هايي مي‌توانند به تيم‌هاي نظامي که نماينده ايران در ليگ قهرمانان آسيا هستند، بپيوندند.
رقم قرارداد تيموريان هرچقدر باشد، تراکتور از سقف قرارداد بالاتر نمي‌رود
وي تصريح کرد: دخل و خرج باشگاه‌ها بايد با هم همخواني داشته باشند. در کشورمان وقتي باشگاهي وضع مالي خوبي هم نداشت با چک بازيکن مي‌خريد که همين مشکلات زيادي ايجاد مي‌کرد. ما امسال جلوي اين موضوع را گرفتيم. خوشبختانه همه باشگاه‌ها از جمله تراکتورسازي موارد لازم را رعايت کردند و رقم قراردادهاي تراکتورسازي زير 15 ميليارد است و به آندو تيموريان هر چقدر هم داده باشند رقم قراردادهاي تراکتور به 18 ميليارد نمي رسد.
قراردادهاي بازيکنان با باشگاه‌ها بايد افشا بشود
تاج همچنين تاکيد کرد: قراردادهاي بازيکنان با باشگاه‌ها بايد افشا بشود. ما اول سال نيز رقم قرارداد باشگاه‌هايي را که خودشان اعلام نکرده بودند، اعلام کرديم. اين کار حرفه‌اي نيست ولي براي ما بايد رخ بدهد تا کار استاندارد شود.
پرسپوليس سقف قرارداد را رعايت کرده
وي اضافه کرد: خوشبختانه وزارت ورزش و جوانان نيز نامه‌اي به سه باشگاه پرسپوليس، استقلال و سپاهان در زمينه رعايت سقف قرارداد نوشته است. از نظرمان پرسپوليس سقف قراردادها را رعايت کرده و سجادي معاون وزير ورزش و جوانان در اين نامه‌ها از استقلال و سپاهان خواسته تا بنا بر مقررات قراردادها را اعلام کنند.
اگر قانوني وجود دارد همه بايد آن را رعايت کنند
رئيس سازمان ليگ در ادامه افزود: همين که نظام ورزش ما در اين موضوع حساسيت نشان مي‌دهد، خوب است. اگر قانوني وجود دارد همه بايد آن را رعايت کنند. اگر باشگاه‌ها خصوصي شود و پول به اندازه خرج باشد، الزامي به سقف قرارداد و اعلام آن نيست.
نمي‌دانم براي کريمي چه اتفاقي رخ داد
وي با اشاره به علي کريمي ادامه داد: خيلي به علي کريمي علاقه دارم. کريمي آدم خوبي است. وي قبل از اين ماجراها به من زنگ زد و دلش مي‌خواست جلسه‌اي با حضور کي‌روش و مسئولان نظام وظيفه براي حل مشکل فوتباليست‌هاي سرباز داشته باشيم. آخرين تماس وي با من نيز در مورد همين موضوع بود که البته موضوع نظام وظيفه حل شد. بعد اين قضيه ديگر تماسي با هم نداشتيم و معتقدم اگر وي نيز در جام ملت‌ها با تيم ملي همراه بود، خوب بود ولي نمي‌دانم چه اتفاقي در اين خصوص افتاده است.
واکنش به برخورد کي‌روش با مربيان ايراني
تاج در مورد اينکه به عقيده شما درست است که کارلوس کي‌روش علاقه‌اي به همکاري با مربيان ايراني ندارد، گفت: خوب اين هم نظري است...
مهر/

نظرات بینندگان

ارسال نظر