صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

ماجرای مالیات میلیاردی کروش/ تماس شبانه با وزیر اقتصاد و فرمانده نیروی انتظامی و آخر سر هیچ!

ماجرای مالیات میلیاردی کروش/ پشت پرده ممنوع‌الخروجی کی‌روش؟

ممنوع الخروج شدن کارلوس کی‌روش در آستانه سفر تیم ملی فوتبال به اتریش برای برگزاری دو بازی دوستانه بار دیگر این شائبه را به وجود آورد که به بدترین شکل ممکن این مربی پرتغالی را بدرقه می‌کنیم.اتفاقاتی که در روز پایانی سال ۹۳ برای فوتبال ایران رخ داده است هنوز هم تعجب اهالی ورزش را به دنبال داشت تا جایی که این استنباط به وجود آمده که قطع همکاری با کارلوس کی‌روش از قبل کلید زده شده بود و پایان آن به زمانی منتقل شد که رسانه‌ها به تعطیلات بروند تا دست کم در روز پایانی سال ۹۳ این تصمیم شوک آور جو آنچنانی را به ‌دنبال نداشته باشد.

کد خبر: 17715

مهر/ ممنوع الخروج شدن کارلوس کی‌روش در آستانه سفر تیم ملی فوتبال به اتریش برای برگزاری دو بازی دوستانه بار دیگر این شائبه را به وجود آورد که به بدترین شکل ممکن این مربی پرتغالی را بدرقه می‌کنیم.اتفاقاتی که در روز پایانی سال ۹۳ برای فوتبال ایران رخ داده است هنوز هم تعجب اهالی ورزش را به دنبال داشت تا جایی که این استنباط به وجود آمده که قطع همکاری با کارلوس کی‌روش از قبل کلید زده شده بود و پایان آن به زمانی منتقل شد که رسانه‌ها به تعطیلات بروند تا دست کم در روز پایانی سال ۹۳ این تصمیم شوک آور جو آنچنانی را به ‌دنبال نداشته باشد.

 

کارلوس کی‌روش در آخرین جلسه ای که با علی کفاشیان برگزار کرد تصمیم نهایی خود را برای جدایی از تیم ملی فوتبال ایران اعلام کرد و حتی پس از آن با حضور در برنامه زنده تلویزیونی نیز بر آن مهر تایید زد. مربی که در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار شده است با انتقاداتی که از سوی برخی مسئولان و البته گروهی از مربیان داخلی مواجه شده بود اکنون با شرایطی مواجه شده که برای هر کسی تعجب‌آور است.

کارلوس کی‌روش - علی کفاشیان

وی با وجود اعلام قطع همکاری با فدراسیون ایران اعلام کرد که به تعهدات خود مبنی بر حضور روی نیمکت کشورمان در دو بازی تدارکاتی برابر شیلی و سوئد پایبنده بوده و پس از آن تنها برای تسویه حساب با فدراسیون فوتبال کشورمان به تهران برمی‌گردد و سپس برای همیشه ایران را ترک خواهد کرد اما شاهد بودیم که به هنگام عزیمت تیم ملی فوتبال به سوئد حق خروج از ایران را نداشته و به خاطر مشکل مالیاتی ممنوع الخروج شده است.

نکته جالب اینکه این بدهی بر اساس قراردادی که فدراسیون فوتبال با کارلوس کی‌روش منعقد کرده بود بر عهده فدراسیون ایران بوده و تقصیری متوجه سرمربی پرتغالی نیست. حتی اسدی دبیر کل فدراسیون فوتبال نیز تاکید بر آن داشته که بدهی ۵۰۰ میلیون تومانی کی‌روش به اداره مالیات را فدراسیون ایران باید پرداخت کند. اکنون این سوال به ذهن خطور می‌کند که چرا سرمربی تیم ملی را با وجود بی‌تقصیری ممنوع الخروج کرده‌اند؟

به طور حتم این ماجرا در دوره‌های قبل نیز وجود داشته است ولی هیچ گاه کی‌روش برای خروج از ایران به مشکل بر نخورده بود چرا که فدراسیون فوتبال یا دیگر مسئولان ورزش تعاملات لازم را با اداره مالیات داشته‌اند اما درست یک روز بعد از اینکه وی رسما خداحافظی خود را با تیم ملی ایران اعلام کرده است با این شرایط مواجه شود از جوانمردی به دور است به خصوص اینکه پرداخت این مالیات هم بر عهده فدراسیون فوتبال است نه خود کی‌روش.

اتفاقی که رخ داده شائبه‌های زیادی را نیز در اذهان عمومی ایجاد می کند و امید می‌رود که همه این اتفاقات ناخواسته و از روی عمد صورت نگرفته باشد تا شاید کی‌روش در روزهای واپسین حضور خود روی نیمکت تیم ملی از سوی برخی‌ها با گوشمالی مواجه نشود.

به هر روی فدراسیون فوتبال یا بهتری بگوییم ورزش کشور رویه خوبی را برای بدرقه با کی‌روش انتخاب نکرده است. کی‌روش مربی شناخته شده‌ای در سطح دنیاست که اعتبارات بالایی در بین رسانه‌های گروهی و محافل بین‌المللی دارد. شاید عملکرد ولی در دوره حضورش در تیم ملی ایران برای برخی‌ها در داخل کشور قابل دفاع نباشد اما فراموش نکنیم که دکتر روحانی، رئیس جمهوری نیز از تدابیر تیم ملی در جام جهانی و به خصوص بازی با آرژانتین تمجید کرده است. بازی‌هایی که محبوبیت کی‌روش را در بین مردم دو چندان کردند.

کارلوس کی‌روش

به گذشته برگردیم. به شبی که کی‌روش وارد ایران شد. او با پروازی به ایران آمد که خولیو ولاسکوی نامدار هم در آن حضور داشت. ولاسکو سرمربی تیم ملی والیبال ایران شد و به عنوان یک انقلابی در والیبال کشورمان نام خود را به حدی بر سر زبان‌ها انداخت که خیلی‌ها وی را محبوب‌ترین و موثرترین مربی خارجی تاریخ ورزش ایران دانسته‌اند. ولاسکو در اوج و درست زمانی که ایران نیاز به نتیجه گیری داشت به کشورش بازگشت و هدایت تیم ملی آرژانتین را بر عهده گرفت. اما آیا فدراسیون والیبال بدرقه بدی با این مربی داشت؟

با وجود همه ناراحتی‌هایی که نسبت به جدایی ولاسکو از تیم ملی ایران وجود داشت فدراسیون ایران مراسم‌های متوالی را به پاس قدردانی از این مربی مشهور برای خداحافظی وی گرفت. حتی در آخرین روز حضور ولاسکو در تهران یک نشست خبری برگزار شد تا وی از ایرن طریق با مردم ایران خداحافظی کند. در این نشست فدراسیون ایران به پاس قدردانی از ولاسکو برای وی جشن تولد برگزار کرد و کلیپی پخش شد که اشک ولاسکو هم در آمد و خودش گفت با این کار تا همیشه غم دوری از ایران در دل من می‌ماند.

این مربی نامدار پس از آن هم به تمجید از ایران پرداخت و حتی یک بار هم علیه کشورمان صحبت نکرد. وی بارها در مصاحبه با رسانه‌های ایتالیایی به تمجید از فرهنگ بالای ایرانی‌ها پرداخت و در مسابقات قهرمانی جهان برای صعود ایران سنگ تمام گذاشت و با شکست آمریکا زمینه‌های صعود ایران را فراهم کرد. ولاسکو در دل مردم ایران همیشه دوست داشتنی و محبوب می‌ماند درست مثل کارلوس کی‌روش.

خولیو ولاسکو

اما سوال این است که آیا نمی‌شود کی‌روش را هم با بدرقه ای خوب روانه کشورش کرد؟ حالا که این مربی جدایی خود را رسما اعلام کرده است چرا به خاطر اختلافات به وجود آمده کارهایی انجام می‌دهیم که خاطره بدی را از ایران برای این مربی بر جای بگذاریم؟ واقعا تا چه زمانی باید بگوییم خوش استقبال و بدبدرقه هستیم؟ اگر بد بدرقه نیستیم چرا این مشکلات را برای وی ایجاد کرده‌ایم؟

موضوع بدهی مالیاتی مشکلی نیست که به یکباره به وجود آمده باشد و با تعامل می‌توانستیم آن را حل کنیم اما اینکه چرا این کار صورت نگرفته است جای سوال دارد. رفتارهای اخیر تنها بازتاب بدی از وجهه ایرانی ها را در محافل بین المللی به دنبال خواهد داشت و ای کاش آنها که با وی سر ناسازگاری را سر داده‌اند اندکی هم به اعتبار ایران در محافل بین‌المللی و فرهنگ غنی کشورمان به هنگام مهمان نوازی فکر کنند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

چه کسی مشکل کارلوس را حل کرد؟

 

خبرآنلاین/ با حل مشکل مالیاتی،کروش مشکلی برای خروج از کشور ندارد.سرانجام مشکل حل شد؛آن هم با توافقی که فدراسیون فوتبال با اداره امور مالیاتی انجام داده است.

سرمربی تیم ملی روز شنبه و زمانی که قصد خروج از کشور به همراه ملی پوشان را داشت متوجه شد که نمی تواند از ایران خارج شود و دلیل آن هم یک چیز بود؛مشکل مالیاتی.همان مشکلی که پس از خروج افشین قطبی و برانکو ایوانکوویچ از ایران هم به وجود آمد و باعث شد تا یک بد حسابی دیگر به بد حسابی ها فدراسیون فوتبال اضافه شود.به همین دلیل هم بود که این بار اداره امور مالیاتی برای جلوگیری از تکرار این اتفاق اجازه خروج به کارلوس کروش را نداد تا طلب جدیدی روی دستش نماند.

کروش که از صبح امروز و در هتل آزادی منتظر تماس کفاشیان بود تا بتواند به جمع شاگردانش بپیوندند به نظر پس از توافقی که مسئولان فدراسیون فوتبال با اداره امور مالیاتی انجام داده اند حالا دیگر مشکلی برای خروج از ایران را دارد.

اسدی، دبیر کل فدراسیون فوتبال در گفت‌وگویی که با ایسنا انجام داده است در این مورد می گوید:«فدراسیون در تلاش است تا در اولین پرواز خروجی از طریق امارات کی‌روش بتواند به تیم ملی فوتبال بپیوندد.»او این را گفت و ادامه داد:« مشکل مالیاتی کروش حل شده و در اولین فرصت ممکن او تیم ملی را همراهی خواهد کرد.»

اما این مشکل چطور حل شده است؟حبیب کاشانی مدیر تیم امید که با درخواست کفاشیان برای حل این مشکل پا پیش گذاشته بود صبح امروز به خبرآنلاین گفته بود:« به من که گفتند سریع با سردار اشتری تماس گرفتم اما ایشان فرمودند به درخواست رسمی وزارت اقتصاد ، کارلوس کروش ممنوع الخروج شده است. راهکار قانونی برای اجازه خروج مربی وجود نداشت. برای همین با یکی از مشاوران وزیر اقتصاد تماس گرفتم و توانستم با دکتر طیب نیا در این باره حرف بزنم اما شرایط طوری بود که از این مسیر هم راهی وجود نداشت. »

پس چه اتفاقی افتاده است؟این مشکل چطور حل شده است و توافق انجام شده چه شرایطی داشته است؟اسدی در این مورد به فارس می گوید:« مگر فرقی هم می کند؟»

دبیر کل فدراسیون ادامه می دهد:«آقای کفاشیان به تهران نیامد و در کیش حضور دارد. این مشکل با آمدن آقای کفاشیان هم حل نمی شد و باید ارتباطاتی در این بین گرفته می شد.اداره مالیات اصرار به پرداخت رقم مالیاتی کروش داشت که خوشبختانه توانستیم با رایزنی های ممکن توانستیم این مسئله را حل کنیم.»

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

ماجرای مالیات میلیاردی کروش/ تماس شبانه با وزیر اقتصاد و فرمانده نیروی انتظامی و آخر سر هیچ!

 

خبرآنلاین/ فدراسیون فوتبال اگرچه می دانست کارلوس کروش ممنوع الخروج است ، سرمربی تیم را بامداد اول فروردین به فرودگاه فرستاد. آنها خواسته ای فراقانونی از مسئولان عالیرتبه کشوری داشتند که عملی نشد.قصه اختلافات فدراسیون فوتبال و سرمربی تیم ملی هر لحظه پیچیده تر می شود. درحالی که تیم ملی به اتریش رفته ، این مربی فعلا در تهران است و شاید برای مدتی طولانی نتواند از کشور خارج شود. اسدی دبیرکل فدراسیون می گوید:« من نمی توانستم این مسئله را حل کنم چون بحث 500 میلیون تومان پول وسط است. با من بمیرم ، تو بمیری که نمی توان این پول را جور کرد.»

او البته تاکید کرده که از ده روز قبل در جریان ممنوع الخروجی سرمربی تیم ملی بوده است و داشته تلاش می کرده تا قصه حل شود. اسدی دعوا با سرمربی را در گفت و گو با ایسنا ادامه داده و گفته کروش فرافکنی می کند که می گوید در زمان دبیرکل قبلی از این اتفاقات نمی افتاد. او می گوید امکان حل ماجرای مالیات 500 میلیون تومانی وجود نداشته چون باید چکی 500 میلیون تومانی کشیده می شده!

ماجرا البته به این صورت بوده که اداره مالیات ، مالیات بر درآمد کارلوس کروش سرمربی تیم ملی ایران را به ازای قرارداد 2 میلیون دلاری اش ، یک میلیارد تومان بریده بود یعنی بیش از 300 هزار دلار. سپس فدراسیون که به رغم اصرارش به همه باشگاه ها برای قبول نکردن مالیات بر درآمد بازیکنان ، در قرارداد با مربی شرطی می گذارد که خودش مالیات را بر عهده بگیرد. این را کفاشیان پیشتر گفته بود:«ما دیدیم اگر مالیات بر عهده خودمان باشد بهتر است چون این طوری می توانستیم تخفیف بیشتری بگیریم. ولی ما باید مالیات کروش را بپردازیم.»

مالیاتی که از ابتدای اسفند ماه بین فدراسیون فوتبال و سازمان مالیاتی کل کشور بر سرش بحث وجود داشته است. اداره مالیات چون مالیات را به اسم مالیات بر درآمد می داند تاکید بر ممنوعیت خروج سرمربی تیم ملی داشت و این خبر به فدراسیون ابلاغ شده بود. این را دبیرکل جدید می دانسته و در گفت و گو با فارس به آن تاکید داشته است . با این وجود کارلوس کروش به همراه تیم ملی به فرودگاه فرستاده می شود و سرمربی هرچه تلاش می کند ، اجازه همراهی تیمش را بدست نمی آورد. آن هم درست در دل دعواهایش با اسدی و البته معرفان اسدی به فوتبال. او بلافاصله اسدی را محکوم می کند. کفاشیان اما برای حل مشکل دست به دامن دوستانش می شود. یکی از کانال ها حبیب کاشانی است. مدیر تیم امید. او با مشاور وزیر اقتصاد و سردار اشتری فرماندهی جدید نیروی انتظامی تماس می گیرد. کاشانی در این باره به خبرآنلاین می گوید:«به من که گفتند سریع با سردار اشتری تماس گرفتم اما ایشان فرمودند به درخواست رسمی وزارت اقتصاد ، کارلوس کروش ممنوع الخروج شده است. راهکار قانونی برای اجازه خروج مربی وجود نداشت. برای همین با یکی از مشاوران وزیر اقتصاد تماس گرفتم و توانستم با دکتر طیب نیا در این باره حرف بزنم اما شرایط طوری بود که از این مسیر هم راهی وجود نداشت. »

عسگری رئیس اداره مالیاتی کشور در این باره نظر مشورتی وزیر را گرفته بود. مالیات های پرداخت نشده مربیانی چون وینگادا و افشین قطبی دلیلی برای بدحسابی فدراسیون فوتبال بود و این بار این اداره نمی خواست طلب 500 میلیون تومانی جدیدی از فوتبال روی دستش بماند پس تنها راهکار وزیر اقتصاد برای فوتبال ، صدور چک 500 میلیون تومانی به نام اداره مالیاتی بود. چیزی که در ساعات پایانی روز 29 اسفند یا بامداد اول فروردین به دلیل تعطیلات اداری امکان پذیر نبود. دبیرکل امکان کشیدن چک نداشت و رئیس هم به مسافرت کیش رفته بود . اینگونه کارلوس در تهران ماند و بیش از قبل شاکی شد. البته فدراسیونی ها به این سئوال پاسخ نداده اند که چرا بیش از دو هفته زمان را برای کشیدن چکی به هر تاریخی برای وزارت اقتصاد و دارایی را به درازا کشیده اند تا دبیرکل بگوید شب اول فروردین امکان چک کشیدن نداشته است. کارلوس کروش این اتفاق را هم قسمتی از پروژه سخت کردن کار برای او می داند. شرایطی که سبب شود تا او هرچه زودتر از تهران برود ، آن هم برای همیشه. اگرچه دبیرکل به توافق بین کروش و کفاشیان برای جدایی شک دارد و می گوید:«من در آن جلسه نبودم. این دو با هم نشستن و همان کاری را کردن که کروش قولش را در مصاحبه با یک رسانه ورزشی(خبرآنلاین) داده بود. تا این قرارداد فسخ نشده نمی توان درباره اش اظهار نظر کرد.»

-------------------------------------------------------------------------

 

کفاشیان: رفتن کی‌روش ربطی به آن دو بازیکن ندارد/ دلایلش را بعدا می‌گوید!

مهر/ رییس فدراسیون فوتبال تاکید کرد دلیل قطع همکاری کارلوس کی روش با تیم ملی ایران سردار آزمون و جهانبخش نبوده و عوامل دیگری در این جدایی دخیل است که بزودی از سوی این سرمربی پرتغالی اعلام خواهد شد.

علی کفاشیان ضمن اعلام خبر جدایی قطعی کارلوس کی روش از تیم ملی فوتبال ایران گفت: امروز نشستی را با سرمربی تیم ملی داشتیم تا آخرین راهکارهای ادامه همکاری را بررسی کنیم اما ایشان به خاطر دلایلی که مطرح کردند و من نمی توانم به آن اشاره کنم، اعلام کرد دیگر شرایط و فضا برای همکاری اش فراهم نیست و نمی تواند با تیم ملی ادامه دهد.

کفاشیان ادامه داد: اینکه عنوان می شود به خاطر در اختیار قراردادن سردار آزمون و علیرضا جهانبخش این مربی پرتغالی تصمیم به جدایی گرفته، درست نیست. کی روش از مدتها پیش مسائلی را متوجه شده بود و هر چقدر تلاش کرد تا این شرایط را بهبود بخشد؛نشد و در نهایت تصمیم به جدایی گرفت. او دلایل این جدایی را بزودی اعلام خواهد کرد.

رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش که آیا از امروز به فکر انتخاب جانشین کی روش خواهید بود گفت: قطعا باید یک مربی دیگر را برای هدایت تیم ملی انتخاب کنیم. اما هنوز فکری در این مورد نکرده ایم و باید ببینیم روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کی روش بعد از اردوی اتریش به ایران بازخواهد گشت یا نه گفت: قطعا کی روش به ایران می آید. ایشان از نظر مالی باید با فدراسیون فوتبال تسویه حساب کند و کارهایی دارد که باید انجام دهد. بنابراین قطعا به ایران بازخواهد گشت.

کفاشیان در پایان گفتگویش در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد پس از این جدایی مخالفان کی روش خوشحال هستند؛ گفت: رفتن این سرمربی برای ما خوشحالی ندارد. کی روش برای فوتبال ما زحمات زیادی کشید. قطعا وی تنها مربی دنیا نیست و ما به دنبال گزینه های دیگری خواهیم بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر