صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

اقدام سوال برانگیز فدراسیون فوتبال

پشت پرده هدیه 20 میلیونی کفاشیان

گفته می‌شود به هر یک از روسای هیات‌های حاضر در این نشست مبلغ 20 میلیون ریال در قالب چهار هدیه کارت 5 میلیونی ریالی پرداخت شده تا دوستان شرکت کننده دست خالی به شهرهای خود بازنگردند.

کد خبر: 149

داستان ابهامات مالی فدراسیون فوتبال مدتهاست که نقل محافل ورزشی است، عدم اطلاع رسانی شفاف مدیریت فدراسیون فوتبال در خصوص مسائل مالی و عدم ارائه ترازنامه های مالی این مجموعه به اعضای مجمع اختلافاتی را میان اعضای مجمع عمومی به وجود آورد به گونه‌ای که برخی اعضا از رئیس فدراسیون فوتبال درخواست کردند به این ابهامات پاسخ قانع کننده‌ای دهد اما مشغله کاری علی کفاشیان سبب شد آقای رئیس سهوی یا عمدی در این رابطه اقدامی انجام ندهد.

انفعال مدیریت فدراسیون فوتبال در خصوص شفاف سازی مسائل مالی نارضایتی گسترده‌ای را به دنبال داشت تا جایی که اعضای هیات رئیسه از رئیس فدراسیون فوتبال پاسخ خواستند که کفاشیان وعده داد تا پیش از مجمع عمومی شش دیماه این مساله را حل و فصل خواهد کرد اما نه تنها این مساله حل و فصل نشد بلکه ابهاماتی جدیدی در آستانه مجمع عمومی فدراسیون فوتبال به وقوع پیوست که واکنش تند مخالفان کفاشیان را به دنبال داشت.
 
اما چرا منتقدان به یکباره  اینگونه فریاد اعتراض سر دادند، در شرایطی که همه منتظر روشن شدن ابهامات مالی فوتبال بودند، مدیران فدراسیون فوتبال به صورت پنهانی روسای هیات‌های فوتبال سراسر کشور را دور هم جمع کردند تا پیش از برگزاری مجمع آخرین تصمیم گیری‌ها درباره چالش‌های پیش رو با هم بررسی کنند. هرچند مسوولان فدراسیون فوتبال جزئیات این نشست را رسانه‌ای نکردند اما گفته می‌شود در این نشست توصیه‌های مشخصی به اعضا صورت گرفته اما نکته جالب توجه در این نشست اهدای هدیه ناقابل 20 میلیون ریالی به اعضای شرکت کننده در این مراسم بود.
 
گفته می شود به هر یک از روسای هیات‌های حاضر در این نشست مبلغ 20 میلیون ریال در قالب چهار هدیه کارت 5 میلیونی ریالی پرداخت شده تا دوستان شرکت کننده دست خالی به شهرهای خود بازنگردند. هرچند درباره دلیل این اهدای این هدیه هنوز اطلاع رسانی لازم صورت نگرفته است اما گفته می شود مدیران فدراسیون فوتبال این مبلغ را به عنوان هزینه ایاب و ذهاب! به روسای هیات‌ها پرداخت کردند تا آنها در آستانه مجمع عمومی بابت رفت و آمد به پایتخت با مشکل مالی مواجه نشوند.
 
انتشار عکس‌های کارت هدیه های 5 میلیونی واکنش‌های زیادی را در پی داشت تا جایی که برخی اعضا از وقوع یک تخلف بزرگ خبر دادند، اما با این وجود هیچ یک از مسوولان فدراسیون فوتبال در این باره اظهارنظر نکردند تا این سوال به وجود بیاید که چرا مسوولان فدراسیون فوتبال در این برهه که دائما از بی پولی گلایه می کنند رقمی نزدیک به 640 میلیون ریال به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به روسای هیات های فوتبال سراسر کشور پرداخت کرده‌اند.
 
منابع خبری نزدیک به وزارت ورزش و جوانان مدعی‌اند این مساله پس از انتشار در رسانه های گروهی به صورت جدی از سوی دست اندرکاران این وزارتخانه دنبال خواهد شد تا مشخص شود چرا و به چه علت چنین بودجه ای به روسای هیات های فوتبال پرداخت شده است.  در همین شرایط صبح روز سه شنبه خبری جالب توجه در مخافل خبری منتشر دش که این مطلب نیز واکنش‌های تندی را دی پی داشت. مسوولان فدراسیون فوتبال در تازه ترین اقدام سوال برانگیز خود دستور جلسه مجمع عمومی ششم دیماه را تغییر دادند و بند گزارش حسابرس مستقل مجمع عمومی را حذف کردند تا انتخاب بازرسان را جایگزین وی کنند تا ابهامات در باره مجمع دیماه به اوج برسد.
 
منتقدان معتقدند کارت های هدیه 20 میلیون ریال و حذف این بند از دستور کار مجمع ششم دیماه می تواند رابطه تنگاتنگی با یکدیگر داشته باشد که قطعا با ورود دستگاه های ذی صلاح پشت پرده این اتفاقات روشن خواهد شد!
 
عابدینی:روسای هیات‌ها 20 میلیون را بابت چه کاری دریافت کردند؟/ رانت به هیات‌ها توجیه قانونی ندارد
 
امیر عابدینی یکی از منتقدان سرشناس مدیریت فدراسیون فوتبال که در جریان اختلافات مالی موجود در این مجموعه جزو نفراتی بود که صراحتا با  عملکرد مالی فدراسیون فوتبال مخالفت کرد به عنوان رئیس و سخنگوی کمیته رفع ابهام گزارش‌های مالی فدراسیون فوتبال انتخاب شد تا در آستانه برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال به ابهامات موجود در اسناد مالی این مجموعه رسیدگی کند و گزارش کاملی در این ارتباط به مجمع عمومی تقدیم کند.
 
گفتگوی  امیر عابدینی را با رجانیوز را در ادامه بخوانید  :
 
*آقای عابدینی روز سه شنبه با کفاشیان ملاقات داشتید، خروجی این ملاقات انتخاب شما به عنوان رئیس کمیته رفع ابهامات مالی بود، آیا می توان به گزارش شما امیدوار بود؟
 
- کمیته‌ای مذکور برای رفع ابهام گزارش های بودجه و عملکرد فدراسیون پیش از این در مجمع عمومی انتخاب شده بود، چون ایرادات و ابهاماتی نسبت به گزارش سال گذشته وجود داشت. این کمیته تشکیل جلسه داد و پس از بررسی به ابهامات مشخصی رسید. دیروز( امروز) کمیته با رییس فدراسیون جلسه‌ای برگزار کرد و ایرادات را بیان کرد که نهایتا قرار شد از روز شنبه به همراه گروه مالی فدراسیون ایرادات را برطرف کنیم. اگر رفع شد که هیچ و در غیر این صورت اگر خلافی دیدیم آن را گزارش کرده و اعلام خواهیم کرد.
 
* چرا این ملاقات اینقدر دیر انجام شد، منتقدان بر این باورند که مقدمات لازم در این مدت چیده شده و حالا زمان مناسبی برای بررسی عملکرد مالی فدراسیون فوتبال نیست؟
 
- ایرادهای مالی در هر سیستم کاری می‌تواند وجود داشته باشد و ما باید ایرادها را خودمان طبق قانون و صداقت کاری برطرف کنیم. اگر خودمان این کار را نکنیم، آن وقت ممکن است با چماق بالای سرمان بایستند! همین که فدراسیون به هیات امنای مجمع احترام می‌گذارد، خوب است و برای اصلاح هر سیستم کاری هیچ وقت دیر نیست.
 
* اتفاقات عجیبی در حال وقوع است، مثلا تغییر دستور کار مجمع عمومی ششم دیماه که ارائه گزارش حسابرس حذف شده و به جای آن انتخاب بازرس در دستور کار لحاظ شده است؟
 
- اگر ارکان یک سیستم طبق قانون تجارت عمل کنند، تا وقتی که کسی حذف نشود نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند بنابراین حسابرس مستقل حذف نشده است و چنین چیزی امکان ندارد اما با توجه به اینکه یک دوره نظارتی به پایان می‌رسد، باید حسابرس جدید انتخاب شود. قرار شد کمیته گزینه‌هایی را بررسی کرده و منتخب آن‌ها را پیشنهاد دهد.
 
*اما بحث برانگیز ترین اتفاق ظرف روزهای اخیر ماجرای ملاقات پنهانی رئیس فدراسیون با روسای هیات‌های فوتبال و پرداخت هدیه 20 میلیونی به این افراد بود، آیا در جریان این موضوع هستید؟
 
 - باور کنید همین الان از زبان شما این مساله را شنیدم اما شک نکنید اگر تخلفی صورت گرفته باشد می دانید که آن را بازگو می کنم من با احدی تعارف ندارم، خدا آخر و عاقب ما را با این اتفاقات به خیر بگذراند، اصلا معلوم نیست در این فوتبال چه می گذرد؟
 
* ماجرای کارت های هدیه واقعیت دارد؟ حتی عکس های این هدیه کارت ها که به هر رئیس هیات چهار کارت 5 میلیون ریالی اهدا شده نیز در رسانه های گروهی منتشر شده؟ آیا با این وضعیت می توان انتظار داشت مجمع به درستی درباره مدیریت فوتبال تصمیم گیری کند؟
 
- این قبیل کارها منسوخ شده اما اگر همین طور باشد که شما می گوید این اتفاق یک رانت حساب می‌شود، روسای هیات ها باید مشخصا اعلام کنند این مبلغ را بابت چی کار دریافت کردند، هر دلیلی داشته باشد باید به کمیته رفع ابهامات مالی گزارش دهند، سند هزینه این پول ها را بررسی می کنیم و قطعا اگر تخلفی روی داده باشد مسببان این تخلف را معرفی می کنیم.
 
* گفته می شود این هدیه بابت هزینه ایاب و ذهاب به روسای هیات ها اختصاص یافته، این فرضیه کمی بحث برانگیز است؟
 
صد در صد بحث برانگیز است،چون ابهامات زیادی در این مساله وجود دارد، مگر هزینه سفر آقایان به تهران چقدر است؟ اگر این طور باشد باید هزینه های پرداختی با همدیگر تفاوت داشته باشد، مثلا رئیس هیات قم برای سفر به تهران 100 هزار تومان نیاز دارد رئیس هیات هرمزگان 800 هزار تومان اما چرا همه دوستان 20 میلیون ریال پول گرفتند؟باید مشخص شود چرا این پول به آقایان داده شده قطعا اگر کوچکترین تخلفی صورت گرفته باشد آن را بدون واهمه اعلام می کنم چون همه می دانند امیر عابدینی با احدی تعارف ندارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر