صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

دام جمهوري آذربايجان، اين‌‌ بار براي تغيير تابعيت تکواندوکاران ايراني

به نظر مي‌رسد، اگر مسئولان براي اين مسأله چاره‌اي نينديشند، ورزش کشورمان در سال‌هاي آتي از اين جريان ضربه‌هاي فراواني بخورد! قهرماني آذربايجان با ستاره‌هاي ايراني‌اش در جام‌جهاني تهران نمود بارز اين مسأله بود و نيز امکان اينکه اتفاقاتي از اين دست در سال‌هاي آتي ادامه‌دار باشد، فراوان است.

کد خبر: 14816

مطلبي که مي خوانيد در /تابناک/ منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

 


کمتر از يک ماه پيش بود که تيم ملي کشتي فرنگي جمهوري آذربايجان با سرمربي ايراني‌اش و يک کشتي‌گير ايراني‌ تغيير تابعيت داده شد و علاوه بر پيروزي برابر تيم ملي کشورمان، مقام قهرماني جام‌جهاني کشتي فرنگي را از آن خود کرد. البته داستان تغيير تابعيت ورزشکاران ايراني و پيشنهادهاي وسوسه‌انگيز کشورهاي همسايه از ترکيه و آذربايجان تا قطر و امارات‌ در ورزش ما چيز تازه‌اي نيست؛ اما اخبار حکايت از به راه افتادن موج تازه‌اي از تلاش‌ها براي تغيير تابعيت ورزشکاران ايراني دارد!

هرچند همواره سخن از پيشنهادهاي اغواکننده کشورهاي همسايه براي دزديدن استعدادهاي ورزشي ايران به ميان بوده، اين مسأله در چند سال تنها در کشتي فرنگي و با مهاجرت دو کشتي‌گير ملي‌پوش به تيم ملي جمهوري آذربايجان محقق شد. کشتي‌گيران مهاجرت کرده، کمبود امکانات، بي‌توجهي مسئولان، مشکلات معيشتي و عدم تأمين ورزشکاران ملي‌پوش را مهم‌ترين عامل‌ اين تصميم دانسته بودند.

در حالي که تصوير به تاراج رفتن استعدادهاي ورزشي کشورمان در چند سال اخير با همين يکي دو مثال مقابل چشمان ما و مسئولان بود و در خلال اخبار هم هميشه تهديد وسوسه ورزشکاران کشورمان مانند ستاره‌هاي تيم ملي هندبال به گوش مي‌رسيد، هيچ اقدام مؤثري براي مقابله با اين حرکت صورت نگرفت. حالا اخبار حکايت از اين دارد که جمهوري آذربايجان ـ که در اين سال‌ها چشم طمع به ستارگان ورزشي کشورمان داشته ـ در تلاش است تا ستاره‌هاي تکواندوي ايران را به وسوسه بيندازد.

البته موضوع مهاجرت ستاره‌هاي تکواندو، موضوع عجيبي نيست. در سال‌هاي اخير، ستاره‌هاي زيادي بودند که حتي براي پوشيدن پيراهن تيم ملي هم تلاش کردند و بعد سر از کشورهاي ديگر درآوردند. داو‌د اطميناني، يکي از اين ورزشکاران بود که با لباس تيم ملي انگلستان هم حتي در مسابقات مختلف شرکت کرد.

بنا بر اين گزارش، هم‌اکنون اخبار از حضور يکي از تکواندوکاران ايران در آذربايجان حکايت دارد. بنا بر اخبار رسيده اين روز‌ها، يکي از تکواندوکاران کشورمان ـ که حتي در انتخابي مسابقات اينچئون هم حاضر بود و بعد ‌يکباره اردوي تيم ملي را به مقصد يک کشور اروپايي ترک کرد ـ در جمهوري آذربايجان، ‌‌در حال رايزني با مسئولان اين کشور است. گويا اين موج در تکواندو تنها به اين ستاره ‌محدود نشده و يکي، دو ورزشکار ديگر هم مانند کشتي‌گيران براي تغيير تابعيت تلاش کرده‌اند. با اين حال، حسن ذوالقدر، رئيس سازمان تيم‌هاي ملي تکواندو از حضور ملي‌پوشان تکواندوي کشورمان در جمهوري آذربايجان اظهار بي‌اطلاعي مي‌کند!

در پايان بايد گفت، به نظر مي‌رسد، اگر مسئولان براي اين مسأله چاره‌اي نينديشند، ورزش کشورمان در سال‌هاي آتي از اين جريان ضربه‌هاي فراواني بخورد! قهرماني آذربايجان با ستاره‌هاي ايراني‌اش در جام‌جهاني تهران نمود بارز اين مسأله بود و نيز امکان اينکه اتفاقاتي از اين دست در سال‌هاي آتي ادامه‌دار باشد، فراوان است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر