صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

چرا توپ طلاي 2014 را به مسي نمي‌دهند؟

درحالي که همه منتظر اعلام برنده توپ طلاي سال 2014 هستند ، سيامک رحماني تنها روزنامه نگار ايراني که صاحب راي در اين انتخاب است از دلايلي مي نويسد که سبب شده شانس مسي براي بردن توپ طلا کمتر از کريستين رونالدو باشد.

کد خبر: 1330

خبر آنلاين/ درحالي که همه منتظر اعلام برنده توپ طلاي سال 2014 هستند ، سيامک رحماني تنها روزنامه نگار ايراني که صاحب راي در اين انتخاب است از دلايلي مي نويسد که سبب شده شانس مسي براي بردن توپ طلا کمتر از کريستين رونالدو باشد.
12 ژانويه در زوريخ نام برنده توپ طلاي سال 2014 اعلام خواهد شد. نامزدهايي که تا اينجا به سه نفر يعني کريستيانو رونالدو، ليونل مسي و مانوئل نوير محدود شده است. امسال هم صحبت‌هايي شنيده مي‌شود مبني بر اين که نظر فيفا به سمت اين يا آن بازيکن است و برخي از هواداران اين سه ستاره، زمينه را براي خورده شدن حق بازيکن محبوب‌شان فراهم مي‌بينند. اين اتمسفر و زمزمه‌ها در سال‌هاي گذشته هم وجود داشت. انتقاداتي که در سال 2013 به دليل نزديک بودن رقابت مسي و رونالدو بسيار تند بود و کم نبودند چهره‌هاي سرشناسي که اهدا توپ طلا به مسي را به مشکلات شخصي سپ بلاتر با رونالدو مرتبط مي‌دانستند. اما يک نگاه و آشنايي با شيوه انتخاب و معرفي برنده توپ طلا کفايت مي‌کند تا بپذيريم که چنين نقدهايي اغلب ناشي از تئوري توطئه است. فيفا از همان سال 2005 که پذيرفت تا انتخاب بهترين بازيکن سال دنيا را بطور مشترک با مجله فرانس فوتبال برگزار کند، به قواعد بازي تن داد. تا قبل از اين سال فيفا بازيکن سال خود را داشت و فرانس فوتبال بهترين بازيکن سال اروپا را با نظرخواهي از کارشناساني از سراسر قاره انتخاب مي‌کرد. از سال 2005 شيوه انتخاب بهترين بازيکن دنيا به اين گونه است که در پايان هر سال فرانس‌فوتبال دست به راي‌گيري مي‌زند و با معرفي جمعي از بهترين‌هاي سال -که به انتخاب کارشناسان فيفا فهرست شده‌اند- از هيئت ژوري‌اش مي‌خواهد تا نفرات برگزيده خود را اعلام کنند. اين هيئت ژوري شامل تمام مربيان ملي، کاپيتان‌هاي ملي و يک روزنامه‌نگار از هر کشور دنيا-اعضاي فيفا- مي‌شود. يعني همانطور که از آرژانتين و پرتغال سه نفر حق راي دارند، ايران هم سه حق راي دارد و در سال گذشته و امسال شاهد آرا جواد نکونام و کارلوس کي‌روش به عنوان کاپيتان و سرمربي تيم ملي، براي انتخاب برنده توپ طلا بوده‌ايم. با توجه به اين تعداد آرا و افراد در کشورهاي مختلف امکان اين که يک تباني گسترده له يا عليه بازيکني شکل بگيرد و همه دنيا دست به دست هم بدهند تا حق کسي پايمال شود يا بازيکني به ناحق به توپ طلا برسد، نزديک به صفر است. در سال گذشته شاهد بوديم که اعتراض يک خبرنگار مبني بر عوض شدن رايش برررسي و در نهايت رد شد و مشخص شد که حتي اين ادعا نيز نادرست بوده است.
اين که چرا امسال رونالدو بالاترين شانس را براي کسب توپ طلا دارد و اين شانس براي رقبايش کمتر است به همين شيوه راي‌گيري بازمي‌گردد. در سال‌هاي گذشته مشخص شده که با وجود تنوع و تکثر آرا، توپ طلا معمولا به کسي مي‌رسد که در طول سال ميلادي عملکرد انفرادي فوق‌العاده‌اي داشته باشد. حدود دويست سرمربي، دويست کاپيتان ملي و به همان تعداد روزنامه‌نگار، با وجود اين که قاعدتا نظر فني و کارشناسي قابل ملاحظه‌اي براي انتخاب اين جايزه ويژه دارند، بطور طبيعي بر اساس سلايق و گرايش‌هاي شخصي خود راي خواهند داد و عوامل و احساسات انساني در اين انتخاب دخيل خواهد بود. بر همين اساس است که مي‌بينيم مثلا جواد نکونام به خاطر علاقه شخصي به بارسا، ترجيح مي‌دهد که مسي برنده اين جايزه باشد يا کارلوس کي‌روش با وجود مليت پرتغالي‌اش به دلايل شخصي در سال گذشته ليونل مسي را انتخاب اول خود قرار داد. اين گرايش‌ را براي مثال در راي آفريقايي‌ها مي‌توان مي‌توان به وضوح ديد که هميشه در فهرست‌شان، آرايي به نفع بازيکنان سياه‌پوست دارند. در همين چارچوب است که مي‌بينيم جز در سال 2006 که فابيو کاناوارو توپ طلا را بالاي سر برد، تمام جوايز ديگر، به مهاجمان و بازيکنان فانتزي و گلزن رسيده است. در سال 2010 هم شاهد بوديم که با وجود نظرات مثبتي که روي اينيستا و ژاوي وجود داشت، باز هم توپ طلا به اين دو که نمايشي به ياد‌ماندني داشتند و در تابستان جام جهاني را بالاي سر برده بودند نرسيد و درخشش فردي مسي بود که يک توپ طلاي ديگر برايش به ارمغان آورد. همين محبوبيت شخصي و کاراکتر مسي هم بود که باعث شد توجهات بيشتري معطوف به او باشد تا چهار سال پياپي توپ را بالاي سر ببرد و رقباي مغموم را پشت سر بگذارد.
با اين پيش‌زمينه بايد گفت امسال هم تصور اين که مانوئل نوير، گلر و فوق ستاره تيم قهرمان جهان به عنوان مرد برتر سال انتخاب شود بسيار سخت است. در ميان رونالدو و مسي هم نمايش هيچکدام در جام جهاني نمي‌تواند کفه را به نفع‌شان سنگين کند. افت بارسا در سال گذشته و تداوم رونالدو و اوج گرفتن رئال مي‌تواند اين نويد را براي CR7 داشته باشد که او امسال توپ طلاي پارسال‌اش را تکرار کند و در مجموع با سه توپ طلا خود را به مسي نزديکتر ببيند. شايد عده‌اي درخشش مسي در هفته‌هاي اخير و گلزني‌هايش را فاکتور مثبتي در بالا رفتن آرا او ببينند. اما به اين نکته توجه کنيم که پايان راي‌گيري دو ماه قبل و اوايل آبان ماه بوده و درخشش دوباره مسي در هفته‌هاي بعد از آن اتفاق افتاده که نمي‌تواند تاثيري بر آرا او داشته باشد. بنابر اين، گمان من اين است که شانس مسي براي گرفتن توپ طلاي 2014 بالا نخواهد بود و او امسال اين توپ را به رقيب پرتغالي‌اش خواهد باخت. اگرچه همانطور که اشاره شد تعداد بالاي شرکت‌کنندگان و غيرقابل پيش‌بيني بودن‌شان کار را سخت مي‌کند و اين توپ گرد ممکن است در روز اهدا به سوي هر يک از سه نامزد بغلتد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر