صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

واليباليست‌ها هم واردکننده خودرو مي‌شوند؟

با وجود اين اعتراضات اخيرا دبير فدراسيون واليبال اظهار کرده است: زمان دقيق اعطاي حواله‌ واردات خودرو به بازيکنان و کادر فني تيم ملي واليبال دقيقا مشخص نيست اما همانطور که به بازيکنان قول داده شده سعي مي‌کنيم تا اين موضوع محقق شود.

کد خبر: 11304

ايسنا/ در حالي فدراسيون واليبال از برنامه‌ريزي براي اعطاي مجوز واردات خودرو به اعضاي تيم ملي واليبال خبر داده که اخيرا وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف جلوگيري از واردات خودروهاي بدون گارانتي، واردات خودرو را انحصاري کرده است.

شايد براي اولين بار بود که دولت دهم براي تقدير از ورزشکاران و مدال‌آوران ملي، راهکار جديدي تحت عنوان "اعطاي مجوز واردات يک دستگاه خودرو خارج از شمول مقررات" را انتخاب کرد.

چنين راهکاري اگرچه به نفع دولت بوده و هزينه مستقيمي براي تقدير از ورزشکاران ايجاد نمي‌کرد اما اعتراض کارشناساني را به دنبال داشت که معتقد بودند واردات خودرو خارج از شمول مقررات، به معناي واردات خودروهاي بسيار گران قيمت و لوکسي است که از نظر قانوني واردات آنها ممنوع است و واردات موردي آنها سود زيادي را نصيب دلالان کرده و برخلاف اصول مديريت اقتصادي و اجتماعي کشور است.

فارغ از تمام انتقادات صورت گرفته به اين اقدام اما در آن زمان اين فوتباليستها و برخي دلالان و واسطه‌ها بودند که با مجوز اعطا شده، خودروهاي لوکس و گران‌ قيمتي را وارد کردند اما خريداران اين محصولات پس از مدتي با اين واقعيت مواجه شدند که سيستم خدمات پس از فروش براي اين خودروها وجود نداشته و در صورت خرابي احتمالي، امکان تعمير اين خودروها وجود ندارد.

با اين حال اخيرا دبير فدراسيون واليبال از وجود طرح مشابهي براي اعطاي مجوز واردات خودرو به اعضاي تيم ملي واليبال خبر داده است. اين اقدام در حالي است که چندي پيش وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنوان جلوگيري از واردات خودروهاي بدون گارانتي و سيستم خدمات پس از فروش، واردات خودرو را به نمايندگي‌هاي رسمي خودروسازان خارجي منحصر کرد.

البته اين اقدام نيز اعتراض کارشناسان مختلف از اساتيد دانشگاه تا نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و شوراي رقابت را به دنبال داشت که معتقد بودند اگرچه واردات خودروي بدون گارانتي اقدام درستي نيست اما انحصاري کردن واردات خودرو اقدام نادرست‌تري است که حقوق مصرف‌کنندگان خودرو را تضييع مي‌کند.

در اين شرايط برخي کارشناسان معتقدند که در حاليکه يک وزارتخانه دولتي با هدف جلوگيري از واردات خودروهاي بدون گارانتي، واردات خودرو را منحصر به نمايندگي‌هاي رسمي کرده است؛ اعطاي مجوز واردات خودرو به واليباليست‌ها اقدامي نادرست و برخلاف اين سياست‌ها است.

در اين زمينه يک کارشناس صنعت خودرو با بيان اينکه اعطاي هرگونه امتيازي خارج از قواعد و مقررات به اقشار خاص، برخلاف اصول مسلم علم اقتصاد است، اظهار مي‌کند: وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلايل غير منطقي واردات خودرو را منحصر به چند شرکت محدود کرده است بنابراين در اين شرايط دولت چگونه مي‌خواهد امتياز واردات خودرو را به ورزشکاران اهدا کند و در آن صورت چه فکري براي ارائه خدمات گارانتي و خدمات پس از فروش به اين خودروها شده است؟

به گفته امرالله اميني، "اگر قرار است تقديري از ورزشکاران ملي و قهرمانان مدال‌آور صورت گيرد اين کار بايد براساس ضوابط و مقررات و از راه درست باشد. دليلي ندارد خودروهاي گران قيمتي که قانونا واردات آن‌ها ممنوع است با مجوزهاي خاص وارد کشور شود. اين کار حاصلي جز خروج ارز از کشور و رسيدن منافع به عده‌اي خاص آن هم از راه نادرست، ندارد".

با وجود اين اعتراضات اخيرا دبير فدراسيون واليبال اظهار کرده است: زمان دقيق اعطاي حواله‌ واردات خودرو به بازيکنان و کادر فني تيم ملي واليبال دقيقا مشخص نيست اما همانطور که به بازيکنان قول داده شده سعي مي‌کنيم تا اين موضوع محقق شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر