صفحه نخست >> ورزشی تعداد نظرات: 0

قلعه‌نويي، دايي، کريمي و حالا مجيدي/ مهره‌سوزي تا به کي؟

مرتضي محصص، سرپرست کميته فني فدراسيون فوتبال روز گذشته حامل خبر عجيبي بود ؛ فرهاد مجيدي، کاپيتان سابق استقلال و چهره محبوب هواداران آبي‌ها به عنوان عضو کميته فني فدراسيون فوتبال انتخاب شده و قرار است او در اولين نشست کميته فني که به بررسي عملکرد کارلوس کي‌روش، سرمربي تيم ملي در جام ملت‌هاي آسيا مي‌پردازد، شرکت کند.

کد خبر: 10760

فارس/ فدراسيون فوتبال در انتخابي عجيب کاپيتان سابق استقلال را به عنوان عضو جديد کميته فني انتخاب کرد.
مرتضي محصص، سرپرست کميته فني فدراسيون فوتبال روز گذشته حامل خبر عجيبي بود ؛ فرهاد مجيدي، کاپيتان سابق استقلال و چهره محبوب هواداران آبي‌ها به عنوان عضو کميته فني فدراسيون فوتبال انتخاب شده و قرار است او در اولين نشست کميته فني که به بررسي عملکرد کارلوس کي‌روش، سرمربي تيم ملي در جام ملت‌هاي آسيا مي‌پردازد، شرکت کند.
اگر به گذشته نه چندان دور گريزي بزنيم و رفت و آمدهايي که در فدراسيون فوتبال انجام شد را به دقت زير نظر بگيريم، در يک مقطع زماني خاص، کاپيتان سابق استقلال حضور چندباره‌اي را در فدراسيون فوتبال تجربه کرد که شايد با انتخاب تازه اش در سمت جديد در اين فدراسيون چندان بي ارتباط نباشد.
البته در آن زمان علي کفاشيان اصرار داشت تا مجيدي نيز به مانند کريمي در کنار کي‌روش، تجربه جديدي را در تيم ملي آغاز کند که حداقل در آن مقطع، زور آقاي رئيس براي اين سمت به مجيدي نرسيد و کريمي به تنهايي راهي اردوي تيم ملي شد که البته اين انتخاب هم براي بازيکن سابقِ محبوبِ ديگري که سابقه مربيگري در هيچ تيمي را نداشت در نوع خود عجيب به نظر مي‌رسيد. ديگر سرنوشت اين انتخاب جالب و عجيب را همه مي‌دانند و به نظر نمي‌رسد بازگو کردن آن موضوع تازه‌اي براي مخاطبان باشد.
در هر صورت امروز مجيدي در حالي به عضويت کميته فني درآمده است که به واقع مشخص نيست کدام رزومه و سابقه ملي پشت اين انتخاب قرار دارد و موضوع زماني جالب‌تر مي‌شود که بدانيم او قرار است در آينده‌اي نزديک در مقام کارشناس، بدون تجربه مربيگري، کارنامه سرمربي بين‌المللي و مطرح تيم ملي را نقد کند.
ابراهيم قاسمپور، کارشناس و بازيکن اسبق تيم ملي ايران در مورد اين انتخاب به خبرنگار فارس گفت: ما اگر بخواهيم حرفي بزنيم مي‌گويند به خاطر خودشان است اما همه مي‌دانند هيچگاه به امثال ما سمتي نمي‌دهند که اين صحبت‌ها و انتقادات را مطرح مي‌کنيم، اما معتقدم که برخي انتخاب‌هاي ما در چند سال اخير فقط به دليل اين بوده است که سر و صداها را کم کنيم. هرچند که منظور من انتخاب فرهاد مجيدي نيست چون او از بازيکنان بااخلاق و خوب کشورمان به شمار مي‌رفت بلکه منظورم به برخي مربياني برمي‌گردد که با وجود کارنامه خوبي که در تيم باشگاهي خود داشتند اما چون تجربه لازم را براي هدايت تيم ملي نداشتند در زمان نامناسب با عنوان سرمربي تيم ملي انتخاب شده و به جاي اينکه بتوانيم از آنها و تجربه‌شان بهره لازم را ببريم اما آنها را سوزانديم.
وي ادامه داد: به طور مثال اگر از علي دايي بپرسيد متوجه مي‌شويد که امروز خيلي بهتر مي‌تواند تجربياتش را در اختيار تيم ملي قرار دهد اما آن زمان و در مقطعي که انتخاب خوبي محسوب نمي‌شد او را براي تيم ملي انتخاب کرديم و به گونه‌اي او را سوزانديم. در حال حاضر هم انتخاب‌هايي مي‌شود که مشخص است مي‌خواهند يک سري سر و صداها را بخوابانند نه به خاطر اينکه آنها هوادار دارند بلکه در بين اهالي دولت و مجلس نيز طرفدار دارند و اين انتخاب‌ها را انجام مي‌دهند تا از سوي دولت و مجلس نيز حمايت شوند.
قاسمپور به خوبي به درد سال‌هاي اخير فوتبال ايران اشاره کرده است؛ يعني جايي که يا بلد نيستيم و يا نمي‌خواهيم از مستعدين سمت‌هاي مختلف فوتبالي به موقع در پست‌هاي خود استفاده کنيم و در نتيجه بلايي مي‌شود که بر سر امثال دايي‌ها، قلعه‌نويي‌ها و علي کريمي‌ها و امروز بر سر فرهاد مجيدي‌ها مي‌آوريم.
در آن زمان دو مربي سرخابي را با انتخاب نابجا از سوي هر مقامي که بود، در رده ملي سوزانديم و امروز هم دو بازيکن محبوب ديگر را مي‌خواهيم بسوزانيم و به نظر مي‌رسد در ادامه شاهکارهاي فدراسيون فوتبال، مهره‌سوزي نيز جايگاه خاصي پيدا کرده و گويا آقايان مسئول از اين کار خوششان آمده است.
قاسمپور در اين مورد افزود: جالب اينکه ملاک هم براي انتخاب آنها مهم نيست که به طور مثال فردي که انتخاب مي‌شود تجربه و سابقه لازم براي حضور در جايگاه مناسب را داشته باشد البته باز هم تاکيد مي‌کنم که منظور من مجيدي نيست البته به طور کلي معتقدم که انتخاب‌هاي چند سال اخير بر روي برنامه و تجربه نبوده است.
وي همچنين در مورد حضور علي کريمي در تيم ملي گفت: کريمي مي‌توانست در کنار کي‌روش تجربه کسب کند و باز هم تاکيد مي‌کنم که بحث من کريمي‌ها و دايي‌ها نيستند بلکه يک بحث کلي مي‌کنم. امروز در کشورهاي مختلف اگر مي‌خواهند از سرمايه‌هاي فوتبال خود استفاده کنند از آنها در رده‌هاي سني پايين‌تر بهره مي‌برند اتفاقا من هم خوشحال مي‌شوم که بازيکنان بااخلاقي مثل مجيدي و کريمي وارد چرخه فوتبال کشور شوند اما در جايگاه مناسب خود تا بتوانند بازدهي داشته باشند نه اينکه بخواهيم با انتخاب نابجا مهره‌سوزي کرده و آنها را تخريب کنند.
با بازگشت به هفته قبل‌تر البته اتفاقي خوب در همين کميته رخ داد که اين اتفاق، انتخاب جلال طالبي، سرمربي سابق تيم ملي به عنوان عضو جديد کميته فني بود تا بارقه‌هايي از اميد براي تقويت بار کميته فني در بين اهالي فوتبال به وجود بيايد. اين انتخاب به واقع انتخابي خوب و به جا بود که حتي رضايتمندي خانواده فوتبال را به همراه داشت، اما اين انتخاب همانقدر به جا و مؤثر بود که شنيدن خبر انتخاب مجيدي به عنوان عضو کميته فني عجيب و غيرقابل باور و اصولاً مشخص نشد که چرا اعضاي کميته فوق راه قبلي خود را در انتخاب اعضا ادامه ندادند.
پرواضح است که در کميته فني به عنوان جايگاهي که بايد در خصوص مسائل کلان فني تيم‌هاي ملي در آن تصميم گرفته شود، از افرادي بهره گرفته شود که به واقع استخوان خرد کرده و خاک خورده اين فوتبال هستند يعني کساني مانند حسن حبيبي‌ها و همايون شاهرخي‌ها و جلال طالبي‌ها؛ نه افرادي مثل فرهاد مجيدي که به تازگي در اول راه پرپيچ و خم مربيگري و کسب تجربيات گرانبها در اين زمينه قرار دارد.
در نهايت به سخن حسن حبيبي، سرمربي اسبق تيم ملي که بخش اعظم و مهمي از تاريخ فوتبال ايران به واقع مديون اين مرد است اشاره مي‌کنيم که با نا اميدي هرچه تمام به فارس گفته بود: با اين حال هر جايي که از دستم بيايد به فوتبال کمک مي‌کنم اما تا مشخص نشود که شرح وظايف چيست کاري ندارم و برنمي‌گردم البته خوب است که اهالي فوتبال به فدراسيون بيايند اما چه کساني آنها را انتخاب مي‌کنند. به طور مثال اگر يک بزرگ فوتبال در حالي به فدراسيون برود که دبير يا ساير اعضا از او پايين‌تر باشد اين درست نيست و در مجموع معتقدم که بايد کل سيستم اصلاح شود. اگر چارچوب‌ها مشخص باشد شايد اما چند سال نبودم و بي خود و بي جهت برنمي‌گردم. 10 سال نبودم و بهتر است کساني که در اين مدت در فوتبال حضور داشته باشند بيايند و کمک کنند. از نظر من هم هر کمکي باشد انجام مي‌دهم. باز هم تأکيد مي‌کنم که براي بازگشت بايد ببينم چه کساني هستند و چه جرياناتي وجود دارد.
شايد هم حسن حبيبي، بزرگمرد فوتبال ايران اين روزها را به خوبي و به درستي پيش‌بيني کرده بود که از مدت‌ها قبل براي بازگشت به فوتبال برنامه‌‌اي نداشته و برنامه‌هايش را طور ديگري چيده بود!

نظرات بینندگان

ارسال نظر