صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

بنيامين بهادري: هيچ‌وقت بدون مجوز کار نکردم

بنيامين بهادري (خواننده مطرح موسيقي پاپ) در يک گفت‌وگوي مفصل از حال و هواي اين روزهايش، برنامه‌هاي آينده‌اش و ...سخن گفت.

کد خبر: 841

ايسنا/ بنيامين بهادري (خواننده مطرح موسيقي پاپ) در يک گفت‌وگوي مفصل از حال و هواي اين روزهايش، برنامه‌هاي آينده‌اش و ...سخن گفت.
بنيامين در ابتداي اين گفت‌وگو درگذشت مرتضي احمدي را تسليت گفت و ادامه داد: از کودکي با او آشنا بودم. چند سال پيش هم منزل استاد جبلي بودم؛ کسي که از او چيزهاي زيادي ياد گرفته‌ام و او از من درباره شناختم نسبت به استاد احمدي پرسيد و وقتي از ويژگي‌هاي او برايم تعريف مي‌کرد، علاقه‌ام به آقاي احمدي خيلي بيشتر شد. به ويژه که من جبلي را استاد مي‌دانستم و وي احمدي را بزرگ‌تر از خودش مي‌دانست.
صميميت کودکي ديگر تکرار نشد
او در پاسخ به سوالي درباره کودکي‌اش و زندگي در يک خانه با دو اتاق گفت: زندگي در خانه 2 اتاقه با 5 بچه خيلي کيف مي‌داد. گرچه وقتي من 6 ساله بودم، طبقات بالا را ساختيم و اتاق‌هاي خانه‌مان 5 تا شد. صميمت آن سال‌ها هيچ‌وقت تکرار نشد.
بهادري درباره بلندپرواز بودنش اظهار کرد: روانشناس‌ها بايد در اين زمينه‌ها نظر بدهند. من نمي‌توانم تحليل کنم. من تنها مسير زندگي خودم را داشتم و مي‌خواستم موثر باشم. ادبيات و کلمه از دوران ابتدايي با من عجين بود و آواز را دوست داشتم. همواره به شعر علاقه داشتم و 15، 16 سالگي سني بود که اولين شعرهايم را گفتم.
اين خواننده يادآور شد: 18، 19 ساله بودم که در بين شاعران برگزيده زير 30 سال رتبه 4 را گرفتم. آن هم با شعري که جزو غزل‌هاي متوسطم بود. قبل‌تر از آن خواندن با من بود و از دوره ابتدايي در گروه سرود بودم. حتي در همان دوران اولين ملودي‌ام را ساختم که براساس کتاب مرغ زرد کاکلي بود. سوم ابتدايي پايم شکست و در بيمارستان بستري بودم و مادرم برايم اين کتاب را آورد و ملودي آهنگ «تنگ غروب هواي تو» همانجا به ذهنم آمد و بعدها بر همين اساس آن را ساختم.
بنيامين بهادري که شامگاه يکشنبه 30 آذرماه ميهمان برنامه تلويزيوني «بعضيا» با اجراي علي ضياء بود، گفت: اولين باري که ساز دست گرفتم، 17 ساله بودم. در مراسم مذهبي قرآن و نوحه مي‌خواندم. هرچه مربوط به خواندن مي‌شد، انجام مي دادم و اين کارها را خيلي دوست داشتم.
لطف استاد خلج بود که به کنسرتم آمد
او در پاسخ به سوالي در اين‌باره که سبک برخي مداحان را بنيامين برايشان ساخته، تصريح کرد: حسن خلج استاد من در خواندن و سبک رفتار است. ايشان لطف کردند و به کنسرت من هم آمدند. گرچه هيچ‌وقت حق مطلب را درباره او نتوانستم ادا کنم. من همه را دوست دارم و ايشان را بيشتر دوست دارم. شايد سيدفريد احمدي دليل عمده اين موضوع بود و من روي مرثيه‌هاي‌ فريد ملودي مي‌ساختم که حالا از آن به عنوان سبک نام مي‌برند.
بهادري درباره دواسمي بودنش توضيح داد: من در شناسنامه وحيد بهادري هستم اما بنيامين صدايم مي‌کنند. برخي از هم کلاسي‌ها در مدرسه وحيد صدايم مي‌کردند و من هر دو اين‌ها را اسم خودم مي‌دانم.
بنيامين درباره واکنش خانواده مذهبي و سنتي‌اش به نخستين آلبوم خود گفت: آلبوم 85 قبل از نوروز بيرون آمده بود. شهريور 85 بود که مادرم گفت: «من آلبومت را نشنيده‌ام آن را برايم بياور!» او در آشپزخانه ضبط صوت داشت و از من خواست برايش کاست ببرم. من هم يک بسته کاست وکيوم شده براي او گذاشتم و به سفر رفتم. 15 روز بعد که برگشتم ديدم بسته همانطور باز نشده مانده‌ است. گفتم مادر مي‌خواهي آلبوم را گوش بدهي؟ بعد از 7 ماه از انتشار با هم آلبوم را گوش داديم.
وي افزود: کسي مرا از اين کار نهي نمي‌کرد، چون خلاف که نبود. در خانواده ما درس و تحصيلات مهم است و مي‌گفتند دانشگاهتان را حتما برويد.
از دانشگاه انصراف دادم تا از سربازي معاف شوم
بهادري درباره انصرافش از دانشگاه توضيح داد: درس خواندن من به نحوي بود که بايد انصراف مي‌دادم. چشمم ضعيف بود و من از سربازي معاف مي‌شدم اما با مدرک ديپلم. چرا که اگر ليسانس مي‌گرفتم، ماجرا مشکوک بود. اما من احساس کردم وقتي مي‌توانم معاف شوم و موضوع سربازي هم براي همه پسرها مهم است، پس بهتر است درس را هم رها کنم.
وي ادامه داد: آن زمان نزد رييس دانشگاه رفتم و او به من گفت، حالا که خواننده شده‌اي و آدم مطرحي هستي براي چه مي‌خواهي درس را ادامه دهي؟ تو اصلا احتياجي به ادبيات نداري. اين شد که من برگه انصرافم را نوشتم. راستش اين بود.
هيچ‌وقت بدون مجوز کار نکردم
بنيامين درباره لو رفتن آلبوم 85 گفت: من هيچ‌وقت قصد انتشار هيچ کاري را بدون مجوز نداشتم. آلبوم ما در حال ساخت بود و با تهيه‌کننده‌هاي مختلفي حرف مي‌زديم. از بين آنها، خيلي‌ها قطعه «دنيا ديگه مثل تو نداره» را مي‌شنيدند و از آن رد مي‌شدند. در حين جابه‌جايي تهيه‌کننده‌ها قطعه «دنيا ديگه» لو رفت. برخي فکر مي‌کردند شخصا از طرف من اين اتفاق افتاده است. از سوي ديگر ماشين زنده‌ياد نيما وارسته را دزد زده بود و تمام آثار ما هم آنجا بود. يکي دو هفته بعد از آن ماجرا کار شنيده شد. اتفاقي که مربوط به مهر 84 بود. تا سال 86 هم اين قطعه 11 ميليون بار در اينترنت دانلود شده بود.
وي در پاسخ به اينکه آيا قطعه «لکنت» را مي‌توان زنده اجرا کرد، بخش‌هايي از اين قطعه را خواند و گفت: آدمهاي عادي که خواننده نيستند هم مي‌توانند اين قطعه را بخوانند و همه آدم‌ها مي‌توانند خواننده شوند. 6 دنگ صدا ديگر اهميتي براي خواننده شدن ندارد و خوانش و محتوا مهم‌تر است.
بنيامين در خصوص انتشار آلبوم 85 اظهار کرد: امروزه مردم با فضاي ميني‌مال آشنايي دارند اما در سال 85 اين فضا حاکم نبود. قطعه‌ «ساعت ديوار» براي افرادي که بيش از ديگران فکر مي‌کنند ساخته شده بود اما برخي منتقدان هم بدون اطلاع نقد کردند و آن را مسخره کردند.
ممنوع الکار نبودم اما 4 سال طول کشيد تا کنسرت بگذارم
او در ادامه افزود: وقتي يک چهره مي‌درخشد، فضاي کنترلي روي آن حاکم مي‌شود و در سال 85 اين اتفاق براي من افتاد. من 4 سال نتوانستم کنسرت بگذارم و يکسري گفتند، توانايي اجراي زنده ندارد‌. من هيچ موقع ممنوع‌الکار نشدم و خوشبختانه امروز که جلوي شما نشسته‌ام، با وجود تمام اتفاقات بد و خوب حالم خوب است.
بهادري تصريح کرد: نمي‌خواهم فضاي گفت‌وگويمان گلايه‌آميز باشد. من با وجود داشته‌ها و نداشته‌ها حالم خوب است و نمي‌خواهم حال مردم را که در خانه‌ها نشسته‌اند، خراب کنم. آن زمان فضاي کنترل شديدي بود و بيلبورد تبليغاتي که با عکس من براي يک سال مجوز گرفت، بعد سه هفته جمع‌آوري شد. اگر سينمايي‌ها بودند، اين موضوع را در بوق و کرنا مي‌کردند اما من از همه گذشتم؛ به آينده خوش‌بين و اميدوار هستم.
همکاري ماندگار با فريد احمدي
بنيامين درباره همکاري با فريد احمدي توضيح داد: تا به امروز به جز ترانه‌هاي فريد احمدي چيز ديگري نخوانده‌ام زيرا ترانه‌هاي او خارج از حد تصور است؛ من خودم شاعر هستم اما خودم را در مقابل فريد هيچ مي‌بينم.
وي ادامه داد: آلبوم 88 به دليل برخي از سخنان منتقدان مهجور ماند اما قطعاتي از آن به خوبي شنيده شد. در اين آلبوم فريد بود اما نبود نيما آسيب بزرگ بود. خود من هم آلبوم 85 را از 88 بيشتر دوست داشتم.
بهادري تأکيد کرد: آلبوم 82 فضايي کاملا مذهبي داشت و قرار بود 8 خواننده آلبوم «ماه مهربون» را بخوانند که در سال 82 از ارشاد مجوز نگرفتيم اما بعد از شنيده شدن آلبوم 85 قطعات آلبوم «ماه مهربون» با صداي من که به عنوان اتود روي ملودي‌ها خوانده بودم، منتشر شد و من خدا را به دليل اين اتفاق و اينکه توانستم کاري باب ميل خود بسازم، شکر کردم.
بهادري يادآور شد: در سال‌هاي 91 و 93 هم قطعه‌هاي مذهبي خواندم که قطعه «گل ياس» با اقتباس از يک بيتي که امام علي(ع) پس از شهادت حضرت زهرا (س) سروده‌اند و هم‌معناي «دنيا ديگه مثل تو نداره» است، ساخته شد.
قرار بود ازدواج من و نسيم با پوستر آلبوم 93 رسانه‌اي شود
بنيامين بهادري از حرف زدن درباره حادثه 29 آذر 92 و از دست دادن همسرش پرهيز کرد و در پاسخ به اينکه در برخي رسانه‌ها مطرح شده بود، بنيامين براي مرگ همسرش برنامه ريزي کرده است، گفت: دوست ندارم ديگر در مورد حادثه‌ سال گذشته صحبت و مردم را بيش از اين وارد فضاي غم‌انگيز کنم، فقط مي‌توانم بگويم که اتومبيل ما طبق گفته شاهدان ماجرا، پنچ دور چرخ خورد و در آن اتومبيل من و بارانا هم بوديم و اين حادثه نمي‌تواند با نقشه قبلي از سوي من باشد.
وي ادامه داد: گاهي به خدا مي‌گفتم اي کاش من به جاي نسيم دچار اين حادثه مي‌شدم اما وقتي به عواقبش فکر مي‌کنم و اينکه براي نسيم چه حواشي‌اي پيش مي‌آمد از وضعيت الانم راضي هستم.
بنيامين در خصوص پوشيده ماندن ماجراي ازدواجش نيز تصريح کرد: من و نسيم از سال 79 با هم آشنا بوديم و سال 88 با هم عقد کرديم. او عکاس آلبوم 88 بود و عکاسي سنگيني انجام داد. بعد بارانا خيلي زود تصميم گرفت به زندگي ما وارد شود؛ خانم‌ها هم که در آن شرايط دوست ندارند مقابل دوربين باشند. بعد از آن ما تصميم داشتيم با يک برنامه‌ريزي قبلي اين اتفاق را عمومي کنيم که درست 4 روز قبل از تولد 1 سالگي بارانا پدر نسيم فوت شد و سال بعد هم زماني که جلسه‌اي با 20 انسان سرشناس داشتيم، قرارشد در قالب پوستر آلبوم 93 موضوع ازدواجمان را بيان کنيم که اين اتفاق افتاد.
تصميم‌گيري‌هاي کاري‌ام با نسيم بود
بهادري تصريح کرد: من از سال 79 با آدمي عجين و اخت بودم که روي من تاثير زيادي داشت و تصميم‌گيريهاي کاري من هم هيچ‌وقت به تنهايي نبود، بلکه هر کاري کرديم 2 نفري با هم پيش مي‌رفتيم.
وي در ادامه افزود: هرگز فکر نمي‌کردم نسيم را در 29 سالگي از دست بدهم و يک تصادف زندگي مرا دگرگون کرد. نسيم آمدن و رفتنش موهبت بود، چه اشکالي دارد، تمام سرمايه‌ يک فرد همسرش باشد؟ ورود و خروج نسيم به زندگي من برکت و خير به همراه داشت و اين همان معناي حقيقي عشق است.
بنيامين با اشاره به همکاري با علي ضياء در ماه عسل 91 و خواندن تيتراژ برنامه، از عميق‌تر شدن دوستي‌اش با ضياء از همان سال ياد کرد.
او همچنين درباره امام حسن(ع) گفت: من امشب با فکر کردن به اينکه 12 قطعه براي امام حسين (ع)خوانده ام و هيچ اثري براي امام حسن (ع) ندارم، پي به مظلوميت ايشان بردم؛ زنده ياد نيما وارسته هر گاه به مشکلي در کار برمي‌خورد، امام حسن (ع) را صدا مي‌زد و مشکلش حل مي‌شد. امام حسن (ع) بسيار کريم هستند و از مردم مي‌خواهم که حاجاتشان را از اين آقا بخواهند.
او در بخش ديگري از اين گفت‌وگو اظهار کرد: روحيات من به فضاهاي مذهبي بسيار نزديک است و عاشق کار کردن در اين فضا هستم؛ هدف موسيقي پاپ ابراز احساسات مردم به يکديگر است و حتي يک عشق مجازي هم اگر درست ساماندهي شود، مي تواند انسان را به خدا برساند. در بسياري از سخنان ائمه و پيامبران به ابراز عشق توصيه شده و حضرت علي(ع) هم دو بيتي‌ را در فراق حضرت زهرا(س) سروده‌اند.
بنيامين تصريح کرد: فاکتور اول و دوم خوشبختي خانواده‌اي هستند که تو را درست کرده‌اند و خانواده‌اي که تو ايجاد مي کني. به نظرم نزديکي به خانواده فاکتور اول خوشبختي است و اينکه در محل و وطن خودت باشي، فاکتور دوم خوشبختي است. من خانواده و کشور و شهرم را دوست دارم.
او درباره فعاليت‌هاي آينده‌اش نيز گفت: هفته ديگر نيز تور کنسرت‌هايم در ايران آغاز مي‌شود و به شهرهاي زاهدان، بندرعباس، شهرکرد، رامسر، ساري و چابهار مي‌روم. ضمن اينکه 5 بهمن‌ماه در تهران در سالن بزرگي که مناسب جمعيت مخاطبان باشد، کنسرت اجرا مي‌کنيم.
بهادري تأکيد کرد: اکثر سالن‌هاي ما مطابق استانداردها نيستند و از طرفي گنجايش کمي دارند و 2500 نفره هستند. بنابرين ما در 2 شب در 4 سانس اجرا داريم. قرار است کاري کنيم تا فهرست 40 قطعه منتشرشده در اين سال‌ها را به مخاطبان بدهيم و با رنگ‌بندي آنها مشخص کنيم در هر اجرا قرار است کدام قطعات اجرا شوند.
اين خواننده پاپ يادآور شد: بعد از تهران، به اروپا خواهيم رفت و 18 بهمن‌ماه در هامبورگ و 25 بهمن‌ماه در لندن کنسرت داريم.
او درباره همکاري با فيلم سينمايي «چند متر مکعب عشق» هم گفت: باعث افتخارم بود بتوانم به اين فيلم کمک کنم و افتخاري با خواندن تيتراژ در اين کار شرکت کردم. اميدوارم اين قطعه‌ براي بهتر ديده شدن فيلم موثر باشد.
در پايان اين قسمت از «بعضيا» نماآهنگ «چند متر مکعب عشق» که اين روزها اکران شده با صداي بنيامين بهادري روي آنتن رفت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر