صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

بنيامين و بارانا در «هفته‌ عشق ايراني»

بنيامين بهادري (خواننده‌ي مطرح موسيقي پاپ) از 25 تا 29 بهمن‌ماه «هفته‌ي عشق ايراني» را از لندن تا تهران برگزار مي‌کند.

کد خبر: 8123

ايسنا/ بنيامين بهادري (خواننده‌ي مطرح موسيقي پاپ) از 25 تا 29 بهمن‌ماه «هفته‌ي عشق ايراني» را از لندن تا تهران برگزار مي‌کند.

بهادري درباره‌ي تازه‌ترين فعاليت‌هاي موسيقايي‌اش، توضيح داد: 14 فوريه مصادف با 25 بهمن‌ماه، کنسرتي براي ايرانيان مقيم لندن خواهيم داشت. همچنين 29 بهمن‌ماه کنسرتي را در برج ميلاد، در دو سانس و در قالب جشنواه‌ي موسيقي فجر برگزار خواهيم کرد.
او درباره‌ي انتخاب عنوان «هفته‌ي عشق ايراني» براي اين اجراها، گفت: کنسرتي که در لندن داريم، به‌صورت کاملا اتفاقي همزمان با «روز عشق» براي اروپايي‌ها است و اجراي تهران هم با روز «سپندارمزگان» متقارن شده است. به همين دليل فکر کرديم، بهتر است، از اين موضوع به‌عنوان يک فرصت استفاده کنيم و در کنسرت لندن با اجراي برنامه‌اي خاص به معرفي فرهنگ ايران بپردازيم. در همين راستا عنوان «هفته‌ي عشق ايراني» انتخاب شد.
اين خواننده تأکيد کرد: ما مي‌توانيم از رسم و رسوم غربي‌ها و چيزي که صرفا متعلق به فرهنگ آن‌ها است، تقليد نکنيم، زيرا ما نمونه‌هاي زيباتر آن‌ها را در خانه‌ي خودمان داريم. پس لازم نيست، فرهنگ غريبه‌ها را از آن‌ها وام بگيريم.

وي ادامه داد:‌ من در سال 1391 هم به‌مناسبت «سپندارمزگان» قطعه‌اي را با مضمون عاشقانه منتشر کردم و سال بعد از آن، موزيک ويديوي اين قطعه منتشر شد.

اين خواننده‌ي پاپ تأکيد کرد:‌ فکر مي‌کنم، اين موضوع خيلي مهم است، زيرا به فرهنگ ما بازمي‌گردد. از نظر من، اين موضوع مثل قيمت طلا و ارز در زندگي مردم تأثيرگذار است و بايد درباره‌ي آن فکر کرد.
بنيامين بهادري همچنين از حضور دخترش (بارانا) در کنسرت لندن نيز اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه ويزاي دخترم به دست‌مان رسيده و او در لندن، در کنار ما خواهد بود.

اين خواننده در ادامه‌ي سخنانش از تأسيس شرکت «بنيامين موزيک» خبر داد و افزود:‌ از اين پس، تمام کنسرت‌هاي گروه «بنيامين» از طريق اين شرکت برگزار مي‌شود و تمام اعضاي گروه در آن سهم دارند.
جشن «سپندارمزگان» يکي از آيين‌هاي ايرانيان در گذشته و بهانه‌اي براي گراميداشت مقام زنان بوده است. دکتر ميرجلال‌الدين کزازي در اين‌باره اعتقاد دارد که اگر مردم جهان با زيبايي اين جشن آشنا مي‌شدند، به جاي روزي موسوم به «ولنتاين» اين جشن را گرامي مي‌داشتند.
اين استاد دانشگاه درباره‌ي آيين‌هاي باستاني براي جشن سپندارمزگان نيز گفته است: در اين روز، مردان ايراني بر خود بايسته مي‌دانستند که بيش از روزهاي ديگر، به شيوه‌اي نمادين، زنان خود را گرامي بدارند، در کارهاي خانه به زنان ياري کنند يا مي‌کوشيدند که ارمغاني ارزنده به زنان خود پيشکش کنند تا آن‌ها شادمان شوند. اين کوشش به‌گونه‌اي بوده که هر مرد مي‌خواسته، بهترين ارمغان را به زن خود بدهد. در اين روز، در بخش‌هايي از ايران که هوا گرم مي‌شد، برخي مردان به کوه مي‌رفتند و با تلاش زياد، از يخچال‌هاي نهفته در کوه، يخ و برف مي‌آوردند تا بانوي‌شان بتواند آبي خنک و گوارا بنوشد.
در برخي کشورها، جشني شبيه «سپندارمزگان» البته با پيشينه و قدمتي ضعيف‌تر با نام «ولنتاين» وجود دارد که در چند سال اخير، در ميان برخي جوانان ايراني نيز به آن توجه مي‌شود.
دکتر مسعود قنبري - پژوهشگر - با بيان اين‌که جشن «ولنتاين» يک جشن فرهنگي و خردمندانه نيست، درباره‌ي اين روز گفته است: در جشن «ولنتاين» ارزش زن از نظر پيوند خوني مانند مادر و فرزند يا پيوند عاطفي مثل زن و شوهر، مد نظر نيست، بلکه حتي به دوستي‌اي گفته مي‌شود که امکان دارد نامشروع هم باشد.

به گفته‌ي او، غربي‌ها رويه‌ي جشن ولنتاين را از ايرانيان باستان گرفته‌اند و آن را به‌گونه‌اي ديگر ترويج کرده‌اند. در حالي که در فرهنگ اصيل ايرانيان، اين پيوند با عناوين همسر، مادر، دختر و نامزد مد نظر بوده است.
بنيامين بهادري پيش از اين، در زمينه‌ي کارهاي مناسبتي، آثار پرمخاطبي را اجرا کرده است. او در سال 1384 آلبومي را با اشعاري مذهبي و در وصف امام حسين (ع) و اهل بيت ايشان که توسط فريد احمدي سروده شده بود، عرضه کرد که تا امروز جزو پرمخاطب‌ترين ترانه‌هاي مناسبتي است.

او در دو مرحله، در شهرهايي مانند کلن، لندن، استکهلم، آمستردام و هامبورگ و همچنين در قاره‌ي استراليا، تاجيکستان، مالزي و دبي اجرا کنسرت اجرا کرده است.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر