صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

اظهارات رضا ميرکريمي در رتردام

کارگردان «امروز» گفت که در حال حاضر علاقه‌اي به ادامه دادن راه فرهادي و ديگر کارگرداناني که خارج کشور فيلم مي‌سازند، ندارد و هنوز به جامعه خودش(ايران) مي‌پردازد، اما شايد در آينده فيلمي در خارج از کشور بسازد.

کد خبر: 6723

قدس آنلاين/ رضا ميرکريمي که براي اکران فيلم «امروز» در جشنواره فيلم «رتردام» حضور دارد در مصاحبه‌اي به ارزيابي سينماي ايران پرداخت.
، اين کارگردان سينماي ايران که امسال با فيلم «امروز» نماينده سينماي ايران در جوايز اسکار بود و اين روزها به بهانه نمايش ساخته جديدش در هلند به سر مي‌برد، در مصاحبه‌اي ارزيابي نسبتا خوبي از سينماي ايران ارائه داد و از سينماي نسل گذشته، نو ايران و آينده کاري‌اش گفت.
رضا ميرکريمي در ابتدا با اشاره به فعاليت مجدد "خانه سينما" در دوران رياست جمهوري حسن روحاني در ادامه در بخش ديگري از مصاحبه‌اش از سياست‌هاي حمايتي در سينماي ايران سخن گفت.
او ادامه داد: سياست‌هاي حمايتي در سينماي ايران وجود دارد که مانع از نمايش فيلم‌هاي هاليوودي در اين سينماها مي‌شود و سينماها در خدمت سينماگران ايراني هستند و در اين ميان فيلم‌هاي هنري مجال بيشتري براي نمايش دارند.
به گزارش اسکرين ديلي؛ وي همچنين مطرح کرد که تنوع و آزادي بيشتري در سينماي ايران وجود دارد و ديدگاه‌هاي افراد گوناگون با نژادهاي متفاوت در سينماي ايران قابل ابراز است اما طيف وسيع‌تري از فيلم‌ها وجود دارند که سينمادوستان بيشتر و متنوع‌تري را به خود جذب مي‌کند.
ميرکريمي با اشاره به اثرات مثبت کسب اسکار خارجي بهترين فيلم سال 2012 توسط اصغر فرهادي با فيلم «جدايي» گفت: کسب اين جايزه اثرات مثبتي داشت، سينماي ايران پيش از اين نيز در عرصه‌ جهاني شناخته شده بود اما هيچ گاه موفق به کسب جايزه‌اي به چنين اعتباري نشده بود و اين امر بستر مناسبي براي توزيع بين‌المللي فيلم‌هاي ايراني فراهم کرد.
اين کارگردان 49 ساله با اذعان به اين که عباس کيارستمي کارگردان صاحب نام ايراني منبع الهام سينماگران هم نسل او بوده است،ادامه داد: نسل سينماگران بعد از من که جديدترين نسل سينماي ايران هستند، مي‌خواهند که متفاوت باشند. سينماگران جوان فيلم‌هاي کمتر انتزاعي و تجربي مي‌سازند و بيشتر به داستان گويي مي‌پردازند.
کارگردان «امروز» گفت که در حال حاضر علاقه‌اي به ادامه دادن راه فرهادي و ديگر کارگرداناني که خارج کشور فيلم مي‌سازند، ندارد و هنوز به جامعه خودش(ايران) مي‌پردازد، اما شايد در آينده فيلمي در خارج از کشور بسازد.
وي همچنين از فيلم جديدش با عنوان «دختر» که در مرحله پيش توليد است،سخن گفت که درامي است که کشمکش ميان نسل‌ها مي‌پردازد.
ميرکريمي درباره فيلم «امروز» که در جشنواره فيلم «رتردام» حاضر است نيز عنوان کرد: اين فيلم نيز همانند ساير فيلم‌هاي ايراني خط داستاني ساده‌اي دارد و درباره يک راننده تاکسي است که زني باردار را به بيمارستان مي‌برد اما پس از آن به سبب اين که همسر او نيست دچار مشکل و دردسر مي‌شود.
وي ادمه داد: معني اصلي فيلم، خود را در رويدادهاي کوچک‌تر داستان نهان دارد و مخاطب بايد از يک لايه به لايه ديگر برود اما در اين راه مخاطب هرچقدر که مي‌خواهد به عمق داستان وارد مي‌شود چون خط داستاني بسيار صريح است و هرکس قادر به درک آن است و اين امر زبان مشترک سينماگران مستقل ايران است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر