صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

«پروين بهمني» خواننده پيشکسوت در بستر بيماري سرطان

پروين بهمني، پژوهشگر و خواننده‌ي موسيقي قشقايي که مدتي است با بيماري سرطان دست‌وپنجه نرم مي‌کند، بار ديگر در بيمارستان امام خميني (ره) تهران بستري شده است و بايد تحت عمل جراحي قرار گيرد.

کد خبر: 6040

باني فيلم/ پروين بهمني، پژوهشگر و خواننده‌ي موسيقي قشقايي که مدتي است با بيماري سرطان دست‌وپنجه نرم مي‌کند، بار ديگر در بيمارستان امام خميني (ره) تهران بستري شده است و بايد تحت عمل جراحي قرار گيرد.

فرزند اين هنرمند، اظهار کرد: «حال مادرم اکنون بهتر است و او در بيمارستان امام خميني (ره) تهران بستري است. به احتمال زياد، يکم بهمن‌ماه نيز تحت يک عمل جراحي قرار خواهد گرفت.»

دامون شش‌بلوکي ادامه داد: «هفته‌ي آينده، مراحل شيمي‌درماني او پي گرفته خواهد شد.»

پسر پروين بهمني درباره‌ي حمايت مسوولان از اين هنرمند، گفت: «آقاي عظيمي (مدير موسسه‌ي هنرمندان پيشکسوت) پيگير اقدامات صندوق هنر (زيرمجموعه‌ي وزارت ارشاد) براي ايشان بود؛ اما هنوز هيچ خبري از اين صندوق نيست. اين در حالي است که درخواست ما از اين صندوق به حدود چهارماه پيش بازمي‌گردد. قرار بود، پاسخ درخواست ما اعلام شود، اما هنوز هيچ تماسي از سوي صندوق هنر نداشته‌ايم.»

وي افزود: «مادر من از اعضاي اوليه‌ي انجمن حمايت از روزنامه‌نگاران و هنرمندان بوده و حتي هنوز کارت عضويت قديمي آن را دارد. هزينه‌ي درمان مادرم بسيار بالاست و به‌خاطر عوارض شيمي‌درماني، او چندبار در بيمارستان خصوصي بستري شد که هزينه‌هاي بالايي داشت و جزو مواردي بود که تحت پوشش بيمه قرار نمي‌گرفت.»

شش‌بلوکي درباره‌ي اجراي مادرش در سي‌امين جشنواره‌ي موسيقي فجر نيز گفت: «قرار است، ۲۹ بهمن‌ماه برنامه‌اي تحت عنوان «شب پروين بهمني» برگزار شود که در آن شب گروه «سازينه» روي صحنه خواهد رفت و مادرم به لالايي‌خواني مي‌پردازد. فکر نمي‌کنم، تاريخ اين اجرا با شيمي‌درماني‌هاي مادرم تداخل داشته باشد و ان‌شاءالله بيماري‌اش اين کنسرت را تحت‌الشعاع قرار نخواهد داد.»

او همچنين اضافه کرد: «آخرين اجراي پروين بهمني به کنسرت‌هاي او در آلمان و دانمارک برمي‌گردد که سال گذشته برگزار شد.»

پروين بهمني، موسيقيدان و پژوهشگر متولد سال ۱۳۲۸ در ايل قشقايي است. او کودکي خود را در ايل گذراند و سال‌ها به‌عنوان آموزگار در مناطق مختلف عشايري استان فارس خدمت کرد.

بهمني در چند دهه‌ي اخير به‌عنوان هيئت مولف در انتشار کتاب‌هايي مانند «داستان‌ها و حکايت‌ها و افسانه‌هاي اقوام ترک»، «ايران ترکلر»، «جغرافياي محيط عاشقي ترکان ايران» و چند کتاب ديگر همکاري داشته است.

اين هنرمند همچنين آلبوم‌هايي را مانند «خداي من غريب»، «به ياد فرود»، «مجموعه نغمه‌هاي عاشقي قشقايي» و «آوازهاي قشقايي» منتشر کرده است.

پروين بهمني سال گذشته در فستيوال «فرهنگ، ادبيات و موسيقي ترک‌زبانان جهان» که در قزاقستان برگزار شد، به پاس خدماتي که در چند دهه گذشته در عرصه‌ي فرهنگ داشته، به‌عنوان «بانوي برگزيده فرهنگي ترک‌زبانان جهان» معرفي شد و مورد تقدير قرار گرفت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر