صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

«نازنين فراهاني»: فکر نمي کنم مخاطب حرفه اي، حتي يک بازي نادرست از من سراغ داشته باشد

فراهاني که در يکي از فيلم هاي بخش خارج از مسابقه جشنواره، به عنوان نويسنده حضور دارد گفت: گويا فيلم «اين سيب هم براي تو» در جشنواره امسال صرفا نوبت ديده شدن پيدا کرده است. اين قصه، چيزي بود که من چهار سال قبل آن را نوشته بودم و امکان ساخته شدن آن فراهم نشده بود تا اينکه آقاي نشاط آن را خواند و خوشش آمد و به آقاي الوند سپرد تا کارگرداني اش کند

کد خبر: 6002

سوره سينما/ نازنين فراهاني بازي خود در دو فيلم «نزديک‌تر» و «موقت» را از بهترين تجربه‌هاي امسال خود توصيف کرد.
فراهاني که در يکي از فيلم هاي بخش خارج از مسابقه جشنواره، به عنوان نويسنده حضور دارد گفت: گويا فيلم «اين سيب هم براي تو» در جشنواره امسال صرفا نوبت ديده شدن پيدا کرده است. اين قصه، چيزي بود که من چهار سال قبل آن را نوشته بودم و امکان ساخته شدن آن فراهم نشده بود تا اينکه آقاي نشاط آن را خواند و خوشش آمد و به آقاي الوند سپرد تا کارگرداني اش کند. من پيش از اين هم سابقه نويسندگي داشتم و چند تله فيلم با سناريوهاي من ساخته شده است. يک فيلمنامه هم دارم که از نظر خودم قصه بسيار خوبي دارد و شخصا خيلي دوستش دارم اما نمي دانم چه وقت فرصت ساخته شدن آن مهيا مي شود. اين فيلمنامه «رقص آوا» نام دارد و در نسخه فعلي آن ممکن است خطوط قرمزي وجود داشته باشد، بنابراين اگر روزي فرصت ساخت آن فراهم بشود، احتمالا بايد آن را بازنويسي کنم.

وي درباره بازي در فيلم «نزديک‌تر» به کارگرداني مصطفي احمدي گفت: من آقاي احمدي را از سال ها قبل مي‌شناسم. با او بر سر فيلم «صداها» آشنا شده بودم. فيلمنامه اي که بهرام توکلي براي او نوشته، قصه خيلي سرراستي داشت و وقتي ايفاي يکي از نقش هاي آن به من پيشنهاد شد با خوشحالي پذيرفتم. من هميشه منتظر شروع کارگرداني مصطفي احمدي بودم و هميشه از او مي پرسيدم پس کي مي خواهد به اين عرصه قدم بگذارد؟ او زماني هم که به عنوان برنامه ريز کار مي کرد، خيلي دقيق و منظم بود.

فراهاني درباره اين فيلم اضافه کرد: نقش من در «نزديک تر»، نقش دختري است که به تازگي از پاريس به تهران برگشته است. البته، آشنايي من به زبان فرانسوي، تنها دليل انتخاب شدن من براي اين کاراکتر نبود. اين فيلم، گروه توليد بي نظيري داشت و من از اينکه در کنار آنان بودم لذت بردم. زماني که کار را شروع کرديم بيماري پدر مرحوم من شروع شد و در ميانه راه بوديم که ايشان فوت کرد. به درخواست من، تنها دستيار و برنامه ريز کار از اين موضوع باخبر شد، چون نمي خواستم آرامش بچه ها براي ادامه کار به هم بخورد. سه روز مرخصي گرفتم و دوباره بر سر کار حاضر شدم و همه تلاشم را به خرج دادم تا خوب باشم. راستش را بخواهيد الان که از فيلمبرداري فارغ شده ايم، فرصت کرده ام کمي براي پدر عزاداري کنم.

اين بازيگر همچنين درخصوص بازي خود در فيلم «موقت» توضيح داد: فيلمنامه اين فيلم را امير عزيزي سه سال قبل نوشته بود. نقش من در اين فيلمنامه از آغاز بر اساس شخصيت من نوشته شده تا حدي که نام کاراکترم نيز نازنين است. در اين مدت، متن چندين بار بازنويسي شده و جالب است به شما بگويم نقشي که در اين فيلم دارم تفاوت خيلي زيادي با نقش ديگرم در فيلم «نزديک‌تر» دارد و حتما مخاطبان جشنواره نيز متوجه اين موضوع خواهند شد. هميشه کار کردن با فيلم اولي ها را دوست دارم چون آنان اطلاعات به روزتري از سينما دارند و نگاه شان به اين صنعت، دقيق تر است. گذشته از اين، کارگردانان جوان شيوه هاي بازي مرا بيشتر از قديمي تر ها درک مي‌کنند.

فراهاني که در فيلم کمال تبريزي بازي داشته درباره اين تجربه خود توضيح داد: نقش من در «طعم شيرين خيال» کمدي نبود. اندازه بازي ام نيز تنها در حد چند سکانس است. در اين فيلم در نقش يک استاد دانشگاه ظاهر شده ام. من تجربه زيادي از کمدي و طنز ندارم و دوست دارم اين نقش را در يک فيلم به شيوه مفصل تري در فيلمي تجربه کنم. اميدوارم روزي اين اتفاق بيفتد.

وي در پايان درباره اينکه به جشنواره و سيمرغ گرفتن مي انديشد، گفت: سال هاست که ديگر تنها به بازي خوب فکر مي کنم و لذت بردن از هنري که دارم. فکر نمي کنم مخاطب حرفه اي، حتي يک بازي نادرست از من سراغ داشته باشد. من تلاش کرده ام حتي در فيلم هاي بد هم خوب بازي کنم و همين تلاش براي خودم ارزشمند است. درباره جايزه و سيمرغ و … حرف خاصي براي گفتن ندارم. نمي دانم جايزه دادن در مسابقه ها و مراسم سينمايي اين کشور، چه مکانيزمي دارد. در يک بازه زماني خاص، انگار که مد شده باشد به فلان بازيگر جايزه بدهند، در همه برنامه ها به او توجه مي‌کنند و ديگران را ناديده مي انگارند و من نمي دانم چرا. من تنها به بازي خوب فکر مي‌کنم.

نازنين فراهاني امسال با سه فيلم «طعم شيرين خيال»، «موقت» و «نزديک تر» در سه بخش مختلف جشنواره حضور دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر