صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

زندگي نامه «ابوالحسن خان صبا» افتخار موسيقي ايران زمين

کد خبر: 600

باني فيلم/ «صبا افتخار موسيقي ايران است؛ او را بزرگ بداريم و سعي نکنيم که از قدر بزرگان‌مان بکاهيم. صبا يکي از درخشان‎ترين چهره‎هاي موسيقي ايران است.»
اين جملات را فرهاد فخرالديني درباره‌ زنده‌ياد ابوالحسن‌خان صبا گفته که 29 آذرماه سالروز تولدش بوده است.
صبا کسي است که حيات و حيثيت موسيقي ملي ايران در عصر جديد با نام و ياد او پيوند خورده است.
ابوالحسن‌خان صبا متولد سال 1281 بود و نخستين پويه‌هاي موسيقي را از پدرش فرا گرفت. صبا نزد ميرزا عبدالله فراهاني و درويش‌خان «تار»، نزد حسين اسماعيل‌زاده «کمانچه»، نزد حسين هنگ‌آفرين «ويلن»، نزد علي‌اکبر شاهي «سنتور» و نزد حاجي‌خان «ضرب» را آموخت و به مرور به نواختن همه‌ي سازهاي موسيقي رديف، تسلط پيدا کرد و تمام سازهاي ايراني را در حد استادي مي‌نواخت؛ اما ويلن و سه‌تار را به‌عنوان سازهاي تخصصي خود برگزيد.
صبا بعدها در مدرسه‌ي عالي موسيقي به شاگردي علي‌نقي وزيري درآمد و تک‌نواز ارکستر او شد.
او براي 40 سال ساز نواخت، تعليم داد، در ارکسترها شرکت کرد، کتاب نوشت و درتمام جريان‌هاي موسيقي ايران تأثير مستقيم و مثبت داشت.
اين هنرمند در تمام رشته‌هاي موسيقي ايران و حتي ساير هنرها مانند ساختن‌ ساز، نقاشي و ادبيات مهارت داشت و دانشنامه‌اي جامع از علم و عمل موسيقي ايراني بود.
مکتب نوين موسيقي ايراني که از درويش‌خان آغاز شده بود، با صبا به اوج رسيد و شاگردانش نيز پيرو راه او شدند.
لطف‌الله مفخم پايان، مهدي خالدي، عباس شاهپوري، مهدي مفتاح، محمدعلي بهارلو، حبيب‌الله بديعي، علي تجويدي، جهانگير کاميان، همايون خرم، حسين تهراني، حسن کسايي، داريوش صفوت، فرامرز پايور، غلامحسين بنان، ابراهيم قنبري مهر، رحمت‌الله بديعي، محمد طغانيان دهکردي، سعيد قراچورلو، ساسان سپنتا، شهريار و ... از جمله شاگردان صبا بودند که هريک به‌نوعي گامي تازه در موسيقي ايران برداشتند.

از زنده‌ياد صبا صفحات بسياري حاوي تک‌نوازي‌ها و هم‌نوازي منتشر شده‌ است که مهارت فوق‌العاده‌ي او را در نواختن ويلن نشان مي‌دهد. همچنين نوارهاي خصوصي بسياري پر کرده که مرجع هنرجويان و گوياي تسلط فوق‌العاده او در نواختن سه‌تار است.
تا کنون سه دوره آموزش ويلن، چهار دوره تعليم سنتور، يک دوره تعليم تار، سه‌تار و .... از اين هنرمند منتشر شده است.
خانه‌ي او نيز به‌عنوان موزه‌ي موسيقي چند سالي است که به ثبت ملي رسيده و براي بازديد ميزبان مردم است.
صبا پس از سال‌ها کوشش و پرورش شاگردان فراوان در شب جمعه ۲۹ آذرماه سال ۱۳۳۶ ديده از جهان فروبست و در قبرستان ظهيرالدوله تهران به خاک سپرده شد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر