صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

«پيام جهانماني»: اجرا در جشنواره موسيقي فجر، مواجهه با مخاطبان متفاوت است

اجراي گروه "دستاس" به سرپرستي پيام جهانماني يکي از اجراهاي بخش نسلي ديگر در سي امين دوره جشنواره موسيقي فجر است. اين اجرا شامل سه نوازي تار است که در نوع خود در موسيقي ايران رخداد کم نظيري است.

کد خبر: 5854

هنر آنلاين/ اجراي گروه "دستاس" به سرپرستي پيام جهانماني يکي از اجراهاي بخش نسلي ديگر در سي امين دوره جشنواره موسيقي فجر است. اين اجرا شامل سه نوازي تار است که در نوع خود در موسيقي ايران رخداد کم نظيري است.

جهانماني درباره اجراي گروه دستاس گفت: مجموعه‌اي به نام "دستاس" را در ماه‌هاي گذشته منتشر کرديم که شامل سه نوازي تار است. بخشي از اجراي ما در سي‌امين جشنواره موسيقي فجر شامل همين مجموعه ‌است و بخش ديگر آن تکنوازي تار است.
وي ادامه داد: در مجموعه "دستاس" سه نوازنده تار حضور دارند. چارچوب و فضاي اثر از قبل مشخص شده و براساس حسي که در لحظه بر نوازندگان جاري است، شکل مي‌گيرد. در واقع ملودي‌ها از قبل طراحي شده و بر اساس ملودي‌ها اما با تکيه بر سليقه لحظه‌اي نوازندگان اجرا را پيش مي‌بريم که طراحي ملودي‌ها يا‌‌ همان آهنگسازي را من انجام مي‌دهم.
شرکت کننده در بخش نسلي ديگر جشنواره موسيقي فجر، تاکيد کرد: ‌ کار ما بداهه نوازي نيست، بلکه بداهه‌پردازي است. زيرا چارچوب و فرم اثر از قبل مشخص است.
اين نوازنده تار با اشاره به بحث چند صدايي در مجموعه "دستاس" گفت: اين مجموعه نگاهي به رديف موسيقي ايران محسوب مي‌شود و چندصدايي به معني هارمونيک غربي نيست. چند صدايي در اين مجموعه به معني ايجاد لايه‌هاي صوتي وجود دارد اما نه به معني هارمونيزه شدن.
سرپرست گروه دستان تصريح کرد: ادعايي بر بودن کارمان نداريم، تنها مونتاژ متفاوتي از رديف موسيقي ايران را ارائه کرده‌ايم و قضاوت درباره‌اش را به مخاطبان مي‌سپاريم.
جهانماني درباره بخش "نسلي ديگر" در جشنواره موسيقي فجر اظهار کرد: نخستين سالي است که در جشنواره موسيقي فجر هستيم. اين بخش بايد فرصتي باشد براي اينکه جنس ديگري از هنر موسيقي جوانان مطرح شود.
وي درباره تفاوت اجرا در جشنواره و اجراهاي مستقل گفت: وقتي برنامه‌اي مستقل باشد، شما مخاطبان خاص خود را داريد اما در جشنواره دسترسي براي برخي از علاقه مندان ساده‌تر مي‌شود و آن‌ها راحت‌تر مي‌توانند اجرا‌ها را ببينند.
اين نوازنده تار در پايان اظهار کرد: معمولا محققان و دانشجويان اتفاق‌هاي موسيقي را در جشنواره‌ها دنبال مي‌کنند. در واقع اجرا در جشنواره مواجهه با مخاطبان تازه است. من هم در سال‌هاي قبل از جشنواره موسيقي فجر تنها بخش نسلي ديگر را دنبال مي‌کردم.
اميرحسين نجفي، کيارش روزبهاني و پيام جهانماني سه نوازنده‌اي هستند که در اجراي "دستاس" تار مي‌نوازند.
سي امين جشنواره بين المللي موسيقي فجر به دبيري دکتر حسن رياحي۲۴ بهمن تا يکم اسفندماه در تهران برگزار مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر