صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

«حسن برزيده»: فيلم «مزار شريف» برگي از تاريخ است

آخرين نشست برنامه «يک فيلم يک سلام» امشب با حضور حسن برزيده کارگردان، حسين ياري بازيگر، مشکين مهرگان مدير هنري و بهزاد عبدي آهنگساز فيلم «مزار شريف» در پرديس ملت برگزار شد. حسن برزيده کارگردان در ابتدا بيان کرد: موضوع فيلم متعلق به سال 77 و حمله به کنسولگري ايران در مزار شريف و کشتار ديپلمات‌هاي ايراني است. اميدوارم در اين ايام که اين فيلم پخش مي‌شود بيشتر به آن پرداخته شود.

کد خبر: 5853

باشگاه خبرنگاران/ آخرين نشست برنامه «يک فيلم يک سلام» امشب با حضور حسن برزيده کارگردان، حسين ياري بازيگر، مشکين مهرگان مدير هنري و بهزاد عبدي آهنگساز فيلم «مزار شريف» در پرديس ملت برگزار شد. حسن برزيده کارگردان در ابتدا بيان کرد: موضوع فيلم متعلق به سال 77 و حمله به کنسولگري ايران در مزار شريف و کشتار ديپلمات‌هاي ايراني است. اميدوارم در اين ايام که اين فيلم پخش مي‌شود بيشتر به آن پرداخته شود.

وي افزود: متاسفانه در مورد اين مسئله سهل انگاري شده و اين موضوع در آن زمان و حتي سال‌هاي پس از آن مسکوت مانده است و دوستان در اين خصوص تحليل هايي داشتند که در هنگام مذاکره مرا قانع نمي‌کرد؛ شما با ديدن اين فيلم خواهيد ديد اين اتفاق جاي قانع نشدن ندارد.
برزيده در ادامه عنوان کرد: نکته اينجاست که از اين اتفاق هيچ درسي گرفته نشده و هيچ پرداختي به آن نشده است و حتي يک عذرخواهي ساده از سوي مسئوليان وقت نسبت از ملت ايران و خانواده‌هاي داغدار انجام نشد و حتي مورد بي مهري هم قرار گرفتند.
کارگردان مزار شريف بيان کرد: وقتي خبر ساخت اين فيلم منتشر شد برخي از خانواده‌هاي اين عزيزان با من تماس گرفتند و گفتند که به آن ها گفته شده مگر اين افراد شهيد جنگ بودند؟ اين را مي‌گويم که هشدار دهم انسان بايد پس از اشتباه عذرخواهي کند.
برزيده در ادامه گفت: با وجود خشونت‌هايي که از طالبان سراغ داريم آن ها در اين موضوع نقشي نداشتند و در فيلم نشان داده مي‌شود که دولت پاکستان مقصر اصلي ماجرا است اما من در حين کار متوجه شدم که اين مسئله کار انگلستان است.
وي ادامه داد: طالبان در ادامه اين جنايت وارد کنسولگري مي‌شوند و مخابره مي‌کنند که هيچ کس اينجا نيست در حالي که جنازه کشته شدگان در آنجا وجود داشت طالبان بر اين موضوع سرپوش گذاشته و بعدها بابت اين موضوع عذرخواهي کرد.
برزيده گفت: من خيلي اهل تبليغ نيستم اما مي‌گويم که اين فيلم برگي از تاريخ است که تا به حال ديده نشده و بايد ديده شود چون در نديده نشدن آن تعمد وجود داشته است.
اين کارگردان عنوان کرد: اين فيلم حکايتي است که همچنان ادامه دارد و راجع به کساني است که از دين و ديانت و دينداران سوء استفاده مي‌کنند. اين فيلم اجتماعي گسترش افراطي گري را نشان مي‌دهد.
وي در پايان گفت: آخرين جمله امام حسين (ع) به دشمنانش اين است که دستتان را به خون من آلوده نکنيد اين دلسوزي حتي نسبت به دشمنان در امام وجود داشته بايد بگويم که هيچ جنگي به نفع هيچ مردمي نيست.
حسين ياري بازيگر اين فيلم بيان کرد: گريم و ظاهر نقشم با باقي نقش‌هايم متفاوت است اما ادعاي اين که نقش‌هاي متفاوت بازي مي‌کنم را ندارم. شکل روايي فيلم‌نامه کمک کننده بود و من به آن اعتماد داشتم.
ياري افزود: من نقش کسي را ايفا مي‌کنم که در اين جريان بوده اما کشته نشده و هنوز زنده است. من بازيگر وقت شناسي هستم و توانايي‌هايم مشخص است، من چه توصيه شوم چه نشوم شيوه کارم همين است اما به دوستانم توصيه مي‌کنم تجربه من را تکرار نکنند
اين بازيگر عنوان کرد: در سينما کساني هستند که در فضاي ديگري سير مي‌کنند و دوست دارند منتقد باشند، ناسزا بگويند و به فيلم‌ها دعوت شوند؛ اين مسئله شيوه اين آدم هاست و مديران سينمايي هم به دليل اين که مي‌خواهند اين‌ها را ارشاد کنند و به سمت خود متمايل سازند پروژه‌ها را به اين افراد مي‌دهند که اين مايه تاسف است.
ياري در پايان گفت: من ژانرهاي مختلف را تفکيک نمي‌کنم، اگر قصه برايم جذاب باشد، موضوع آن فرقي ندارد اگر کار تاريخ کرده‌ام به دليل جذابيت موضوع بوده است.
مشکين مهرگان مدير هنري فيلم گفت: بخش اعظم اين کار در لوکشين هاي داخلي بوده و يک سوله به منظور آن ساخته شده است. فضاهاي خارجي فيلم در خارج از تهران و در منطقه الموت و کوهستان‌هاي آن جا بود.
مهرگان افزود: اين فيلم يک روايت واقعي سياسي نيست، بلکه يک درام است که در فيلم نهفته شده تجربيات بصري اين فيلم فوق العاده است و به شما توصيه مي‌کنم، آن را تماشا کنيد.
بهزاد عبدي آهنگساز فيلم بيان کرد: تم اصلي کار راجع به انسانيت است. من سراغ جغرافياي خاصي نرفتم و دوست داشتم ملودي کار با ذهن مخاطب آشنا باشد مصداق ما بيشتر ايراني بود تا افغاني.
عبدي در ادامه گفت: هدف فيلم بيان درد انسانيت بوده؛ دردي که مردم مسلمان افغانستان از طرف گروه افراطي گر متحمل مي‌شوند.
وي افزود: جدا از کشش قصه تصاوير جذاب هستند و اين فيلم يک سينماي واقعي است توصيه مي‌کنم آن را از دست ندهيد.
پس از سخنان عوامل پوستر فيلم توسط حسين ياري رونمايي شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر